Мета: розвивати інтерес учнів до вивчення історії, географії, культури України та традицій рідного краю, зміцнювати їхнє почуття національної гордості й гідності, виховувати патріотизм. ЗавданняСкачати 121.98 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір121.98 Kb.

Мета: розвивати інтерес учнів до вивчення історії, географії, культури України та традицій рідного краю, зміцнювати їхнє почуття національної гордості й гідності, виховувати патріотизм.

Завдання:

- виховання в учнів патріотизму, ціннісного ставлення до Батьківщини;

- усвідомлення духовної єдності з українським народом та своєї національної ідентичності;

- розширення кола знань з історії та географії України та рідного краю;

- стимулювання дитячої спостережливості, уваги, ініціативи, творчості.

Примітка. Для роботи на уроці учні об’єднуються у дві команди.

Хід уроку

1. Звучить у записі пісня «Квітуча Україна» Наталії Май.

2. Вступне слово вчителя.

Я вітаю вас з початком навчального року, з Днем знань. Сподіваюся, що літні канікули ви провели з користю для себе та свого здоров’я і новий навчальний рік буде для вас цікавим та корисним.

Сьогодні за вікном шепоче замріяний вітер слова всім школярикам, які сіли за парти, а святковий день стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх квітів. Блакитне небо притулилося до пожовклого колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку - Україну. Шкода, що не всі українські дітки сіли сьогодні за парти у своїх чепурненьких класах. Для них навчальний рік розпочнеться дещо пізніше і буде таким же радісним як і для вас.

Тема нашого першого уроку – «Україна – єдина країна». Ви знаєте, що наша Батьківщини пережила трагічну і складну історію. Щасливі моменти життя українців постійно чергувалися з негараздами, бідами, але обов’язково змінювалися на краще. Серед найбільших бід нашої земля були: панщина, загарбницькі навали сусідніх країн, голодомор, Світові війни, післявоєнна відбудова, і от, нарешті, 24 серпня 1991 року наша держава стала незалежною. Після 22 – х років спокійного та майже щасливого життя нашого народу знову прийшла біда на нашу землю. Кривав революція на Майдані Незалежності у Києві, військові дії на Сході України. Ворожий настрій між українцями східних та західних регіонів, анексія Росією Криму. Війна – це дуже страшно і страшно, що ми, українці, відчули це на власній землі знову, але ця війна повинна принести нашій державі ще більший розквіт, ніж був попередні 22 роки. Шкода, що такою ціною, ціною життя захисників нашої Вітчизни, ціною життя мирних жителів, що загинули в регіонах бойових дій.

Україна – це наша земля, край, де ми народилися, живемо, де народилися та жили наші бабусі, дідусі, рідні та знайомі. Україна має багато скарбів та найбільшим її скарбом є люди, український народ. Українці – найдобріша, найпривітніша, найгарніша нація. Всі українці гарні та працелюбні господарі. Недаремно загарбники вивозили полонених жінок і чоловіків на свої землі. Таким способом вони хотіли оновити свої нації. Сьогодні таких дій не відбувається, наша країна найбільша за територією у Європі, вона вільна та незалежна. Погляньте на карту України. Її територія така велика, що перетнути її із заходу на схід можна лише за 90 днів.

Дітки, сьогодні я хочу запросити вас у подорож нашою Батьківщиною. Звісно, це буде уявна подорож і не така довготривала як нам хотілося б, але з найвизначнішими місцями кожного регіону України ми познайомитись встигнемо. Адже любов до Батьківщини завжди починається з живого почуття любові до рідного краю, його культури та історії. Наша країна – це край дивовижних пейзажів, архітектурних та культурних пам’яток. Кожен регіон України неповторний у своїй красі та користі для нашої єдиної Батьківщини, вони доповнюють один одного, збагачуючи та примножуючи безцінність нашої Землі. Адже національне та державне відродження України спирається на принцип соборності, суть якого полягає у збереженні духовної єдності українських земель. І, хоча, Захід і Схід, Північ і Південь нашої країни відрізняються не лише природно-кліматичними умовами, а й історичними традиціями, етнічним та релігійним складом населення. Саме це різноманіття і є багатством нашої країни, яке необхідно зберегти у єдності.

Отже, вирушаємо у подорож. (Об’єднуємося в групи)

І зупинка «Серце Батьківщини»

Землі, що називаються «серцем України» - це духовний і політичний центр української нації. Саме тут зародилася Київська Русь, виникла Козацька держава. Серцем нашої Батьківщини є місто Київ.. Саме в Києві працює президент України, тут зосереджені усі вищі органи влади та управління нашої держави: Верховна Рада, кабінет Міністрів, міністерства та відомства.

Складемо пазли, щоб дізнатися, які є чудові пам’ятки архітектури, культури, визначні місця у Києві.

Києво-Печерська Лавра

Культурною пам’яткою Києва є Києво-Печерська Лавра. Вона включає в себе комплекс чудових церков, яким майже 1000 років. Один із найстаріших древньоруських монастирів, заснований 1051 за часів Ярослава Мудрого поблизу літньої резиденції князя в селі Берестові під назвою — Києво-Печерський монастир; з 1598 — Києво-Печерська лавра; з 1926 — державний історико-культурний заповідник.Софіївський собор

Вражає також своєю величністю Софіївський собор, або ще його називають Софія Київська. Вона збудована ще за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Саме тут були створені перші в Київській Русі бібліотека та школа.Майдан Незалежності

Став символом опору несправедливості, непокори неправді, місцем поклоніння незалежної держави.

Багато можна говорити про красу Києва, його парки, алеї, пам’ятні місця, але нас очікує подорож іншими регіонами батьківщини.

Обговоріть в групах і дайте відповідь на питання «Які ви знаєте символи України?»

ІІ зупинка «Центральна Україна»

Обласними центрами центральної України є міста Полтава, Вінниця, Черкаси, та Кіровоград.Складемо пазли, щоб дізнатися, які є чудові пам’ятки архітектури, культури, визначні місця у Центральній Україні

Парк «Софіївка»

Неможна оминути чудовий парк під назвою «Софіївка». Це справжня перлина України. Вже понад 200 років вражає вона своєю красою та неповторністю. Створений цей парк був багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь красуні-дружини Софії.. — дендрологічний заповідник АН УРСР, визначна пам'ятка укр. садово-паркового мистецтва доби класицизму. Розташована в м. Умані Черкаської обл. Споруджена 1796—1801 в урочищі Кам'янка — в маєтку Ф. Потоцького. «С.» —ландшафтно-архітектурний парк. Головна композиційна вісь проходить по р.Кам'янці, яка об'єднує великий (понад 150 га) масив парку з численними творами паркової архітектури і скульптури на античні сюжети (18—19 ст.1 та різні види гідроспоруд (водоспади, шлюзи, фонтани, каскади)

Чернеча гора

. В цьому заповіднику облаштований перший народний музей Кобзаря, який нараховує понад 20 тисяч унікальних експонатів. На Чернечій горі у Каневі похований Тарас Григорович Шевченко і багато хто цю гору називає Тарасовою. З Чернечої гори, як і заповідав Тарас видно « і лани широкополі, і Дніпро, і кручі...».Сорочинський ярмарок

У Полтавській області знаменитою стала Сорочинська ярмарка, це вже не тільки ярмарка, а й ціле дійство, виставка,фестиваль, куди з’їжджаються гості не тільки з України, а й з багатьох країн

Обговоріть в групах і підберіть одяг для української красуні на вечорниці

ІІІ зупинка Північна Україна

До Північної України відноситься 4 області: Київська, Чернігівська, Сумська, Житомирська.Складемо пазли, щоб дізнатися, які є чудові пам’ятки архітектури, культури, визначні місця у Північній Україні

Качанівка

Палацовий ансамбль та парк дворянської садиби, заснована в 1770-х роках, яка на сьогодні є єдиною серед українських садиб, що збереглася в комплексі. Споруда палацу була одноповерховою з двосвітними центральними залами. Фасади декоровані романтизованими формами численних башточок, увінчаних шатрами, що переходили в шпилі, всебічними уступами та нішами. Центральна частина палацу увінчана півсферичним декоративним куполом на високому рустованому барабані.

Батурин

У 16691708 та 17501764 роках Батурин був резиденцією гетьманів Лівобережної України, з ним пов'язана діяльність таких визначних політичних лідерів часів Гетьманщини, якДем'янМногогрішнийІван СамойловичІван МазепаПилипОрлик,КирилоРозумовський.

Батурин є еталонною пам'яткою археології козацької доби, культурний шар якої за ступенем насиченості та інформативності не має собі рівних в Україні.

Музей під відкритим небом у Пирогові

Національний музей народної архітектури та побуту України  є найбільшим скансеном (музей просто  неба)  Європи і найповнішим етнографічним зібранням нашої держави. Загальна площа музею понад 131га.

Тематичним планом створення Київського скансену передбачено показ народного будівництва з давніх-давен до сучасності: від найстарішої курної  хати   з с. Семари (1587 р.) Волинської області до сучасних  українських будинків 60-70 років ХХ століття. Тут є млини, церкви і навіть стародавні вулики.

Обговоріть в групах і назвіть якомога більше міст України.

ІV зупинка Південна Україна

Одеська, Миколаївська, Херсонська та Запорізька області – це вражаюче сполучення південних міст-курортів і могутніх транспортних вузлів – великого морського порту України. Ця причорноморська зона України утворилася з колишніх земель війська запорозького , володінь кримських татар та османської імперії. Лише з ХІХ ст.. Південь починає перетворюватись на густонаселений край з розвинутою промисловістю та сільським господарством.Складемо пазли, щоб дізнатися, які є чудові пам’ятки архітектури, культури, визначні місця у Південній Україні

Херсонес Таврійський

Херсонес – це історична частина України. Херсонес Таврійський був заснований у 422-421 році до н.е. грецькими вихідцями з Гераклеї Понтійської. Спочатку він був грецькою колонією на північному узбережжі Чорного моря і ще за античних часів став важливим торгівельним, ремісничим і політичним центром південно-західного узбережжя Криму. У ІІІ столітті до н.е. в Херсонесі жив і працював відомий історик Сірікс, який був першим істориком на теренах України. Через своє розташування Херсонес постійно зазнавав величезних війн та переходу різної влади.Одеса

Візитівкою ж Одеси є театр муз комедії, окраса міста Потьомкінські сходи та головна вулиця міста, що відома всьому світові ДерибасівськаХортиця

У Запорозькій області, піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території національного заповідника «Хортиця» було створено історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», який покликаний дати сучасникам цілісне уявлення про унікальне явище історії козацтво. Ця Січ не є копією жодної з восьми Січей, що були створені на території України, а дає узагальнене уявлення про те, якими вони були.Обговоріть в групах і підберіть одяг для українського козака

V зупинка «Західна Україна»

Західна Україна має найбільшу кількість областей. Це Рівненська, Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська, Закарпатська, Волинська та Чернівецька. Жителі Західної України дуже працьовиті. Їхні родини відрізняються найвищим показником народжуваності та найнижчим показником розлучень на Україні. Західні українці добре відомі своїм щирим патріотизмом, релігійністю та майстрами збереження народних традицій. Їхні обласні центри такі ж прекрасні. Як і інші місця, з якими ми з вами сьогодні познайомимося.Складемо пазли, щоб дізнатися, які є чудові пам’ятки архітектури, культури, визначні місця у Західній Україні

Хотин

Поблизу міста Хотин, більш як на кілометр простяглися залишки стародавніх укріплень — земляні вали, обкладені камінням, зовні обнесені глибокими ровами, а біля самої річки, на скелястому мисі, височать кам'яні мури — залишки однієї з наймогутніших у Східній Європі середньовічної фортеці. Вражають краса і велич Хотинського замку з його могутньою оборонною стіною завтовшки п'ять метрів, з критими галереями; майже 40-метровими баштами з трьома ярусами бійниць, величезними підвальними приміщеннями, завглибшки до 7 метрів. Фасади кам'яної фортеці прикрашені геометричним орнаментом, викладеним з червоної цегли. У внутрішніх приміщеннях збереглися фрагменти фресок початку XVI століття.Кам’янець Подільська фортеця

Місто К.-П.— історико-архітектурний заповідник з численними архіт. пам'ятками: середньовічні укріплення 14—16 ст. - Гончарна, Кравецька, Кушнірська та ін. башти. Руська та Польська брами (16—18 ст.), брама (1781); церкви Петра і Павла (16 ст.). готичний кафедральний костьол (16 ст.), з турецьким мінаретом (1672—92), монастирі — францісканців (16 —17 ст), домініканців (16—18 ст.), ратуша (16 ст.), садиба турецького. намісника (17 ст.), Тріумфальна арка (18 ст), дерев'яна Хрестовоздвнженська церква на Карвасарах (18 т.). Біля західного в'їзду до міста фортеця (13 ст., перебудова в 14—16 ст., добудована в .—17-18 ст.; з дванадцятьма баштами, в одній з яких — Папській; пізніше названо Кармалюковою) було ув'язнено У. Я. КармелюкаЗамок Любарта

верхній замок Луцька, один із двох (частково) збережених замків,  пам’ятка архітектури та історії національного значення. Один з найбільших, найдавніших  і найкраще збережених в Україні замків. Головний об'єкт історико-культурного заповідника «Старий Луцьк», культурний осередок та найстаріша споруда  Луцька.


Львів

Стародавній Львів – це одне з найкрасивіших міст в Європі. Він був заснований у середині ХІІІ століття Галицько-Волинським князем Данилою Романовичем і названий на честь його сина Лева. Уникнувши руйнувань у часи Світових воєн, Львів зберігся як справжній музей європейської архітектури. Чудові будинки, надзвичайно красиві костьоли та церкви, неповторні дороги – це все Львів.Обговоріть в групах і назвіть річки України

VІ зупинка Східна Україна

Східна Україна також займає особливе місце в історії нашої країни. Вона складається лише з чотирьох областей: Дніпропетровської, Донецької, Луганської та Харківської. Лише з ХІХ століття Схід починає перетворюватися на густонаселений край з розвинутою промисловістю та сільським господарством. Цьому сприяло відкриття багатих запасів корисних копалин – вугілля та залізної руди.

на жаль сьогодні східна Україна асоціюється у нас з болем, відчаєм, кров’ю і зрадою.

Донецький аеропорт, який був чудовою архітектурною спорудою, перетворився на символ мужності і нездоланності. 243 дні захищали цю частинку землі наші воїни. Російсько-терористичні бандформування були вражені стійкістю і мужністю наших солдат настільки, що прозвали їх «кіборгами». Щодня вони пекельним вогнем палили аеропорт, обстрілювали з усіх боків, але наші захисники міцно тримали оборону. Здавалось, що ніщо не може вижити у цьому пеклі, але наші хлопці раз за разом відбивали атаки.безсонні ночі , сірі дні, необнадійливі новини…

Який вже місяць у вогні моя знедолена країна.

Як все змінити - не збагну.

Як далі дихати і жити?

Якби ж могла я цю війну

одним лиш словом зупинити!

На перехрестях фронтових

хтось кожен день від зброї гине.

Один великий біль на всіх –

моя роз’ятрена країна.

І десь пронизливо в пітьму

злітає крик мого народу.

Чому ж доводиться йому

життям платити за свободу?!

Втираю сльози, у думках

молитви істина єдина:

Нехай не згасне у віках

моя нескорена Вкраїна…»

04.12.2014 Наталка Слободянюк

. Весь український народ став на боротьбу з окупантом. Розгорнувся масштабний волонтерський рух, і на передову вчасно доставлялося військове спорядження, харчі, маскувальні сітки, теплі листи і малюнки від школярів. Саме так, школярі стали волонтерами. Це ваші листи, обереги і малюнки носять солдати біля серця. Розвідники, отримавши завдання, віддають на зберігання усі особисті речі, крім ваших листів, з якими вони ніколи не розлучаються, бо заради вас усіх вони там. Ви для них найцінніше, що є на світі, і вони це доводять щодня своїм ратним подвигом. Ваші дитячі сувеніри перетворюються на родинні реліквії, бо комусь вони нагадали про рідний дім, дітей, комусь підняли настрій, а комусь і врятували життя. Ваші обереги біля ліжок ранених бійців, а ваші слова є найкращими ліками для них.

Підсумкове слово вчителя.

Ось і закінчилася наша подорож рідним краєм. Краєм, який неможливо розділити. Неможливо розділити через те, що кожен регіон нашої держави, як часточка душі людської, доповнює один одного, збагачує її, живить цілющою наснагою праці, добробуту, щирості, щедрості, любові один до одного та до рідної Батьківщини. Карпати, Донбас, Полісся, Чорне та Азовське моря. З Півночі на Південь, із Заходу на Схід єднаються в цю хвилину українці, щоб ніхто не зміг знищити нашу державу, її культуру, мову та родючі землі.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка