Мета: проаналізувати образ Наталки, визначити провідні риси її характеру; розвивати навички самостійної роботи, вміння зв’язно висловлювати свої думки; робити висновки



Скачати 86.22 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір86.22 Kb.



Тема. Наталка як уособлення

кращих рис української жінки


Мета: проаналізувати образ Наталки, визначити провідні риси її характеру; розвивати навички самостійної роботи, вміння зв’язно висловлювати свої думки; робити висновки, узагальнення; виховувати почуття гордості за національну культуру; кращі риси людини: доброту, милосердя, щирість, шанобливе ставлення до батьків.

Обладнання: портрет І.Котляревського, презентація, аудіо записи пісень героїв п’єси, фільм «Наталка Полтавка», підручник, текст твору.

Щастя дістається тим,

Хто за нього бореться.

П. Бомарше

Проблемне питання: Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?


Хід уроку
I . Організаційний момент. Привітання.

Емоційне налаштування учнів.
Добрий день, шановні друзі!

Рада я Вас всіх вітати.

Ми зустрілись в тіснім крузі,

Щоб п’єсу І.Котляревського вивчати.


Шановні діти, усміхніться один одному, побажайте гарного настрою. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні знання. Давайте ж пригадаємо з вами вивчений матеріал.
II. Актуалізація опорних знань.
Мозкова атака.

* Якою піснею починається п’єса «Наталка Полтавка» ? («Віють вітри, віють буйні…»)

* Де відбувається дія твору? ( В одному полтавському селі над Ворсклою)

* Яка тема п’єси? (Зображення життя й побуту українських селян на початку 19 ст. та драма кохання бідної селянської дівчини, яка відстоює своє право на щастя)

* Який основний конфлікт твору? (Соціальні перешкоди на шляху одруження закоханих, майнова нерівність)

* В якому епізоді розкривається кульмінація п’єси? (Наталка категорично відмовляється вийти заміж за возного)

* Яка пісня в п’єсі є переробкою відомого твору Г. Сковороди? («Всякому городу нрав і права»)

* Як за жанром автор визначив свою п’єсу? («Малоросійська опера»)

* Хто з славетних українських композиторів у 1890 році на текст «Наталки Полтавки» написав оперу? (М.Лисенко)

(Звучить пісня Наталки)

Всі ви, діти, впізнали пісню головної героїні п’єси «Наталка Полтавка». Прослухавши пісню, прочитавши твір, кожен із вас уявив собі Наталку.


III. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку «Наталка як уособлення кращих рис укр. жінки»

Епіграфом до уроку є слова знаменитого французького драматурга і публіциста П’єра Бомарше.

«Метод проектування»

Мету ж нашого уроку, я думаю, ви можете спроектувати самостійно, давши відповіді на запитання.

* Образ якого персонажа ми повинні проаналізувати й визначити провідні риси характеру? - Наталки.

* Що повинні розвивати в собі? - Вміння зв’язно та

грамотно висловлювати свої думки, характеризувати персонаж, наводити приклади та підтверджувати їх цитатами з тексту.

Для себе ставлю завдання – виховувати у вас почуття гордості за національну культуру; кращі риси характеру людини: працьовитість, доброту, щирість, милосердя, уміння любити, шанобливе ставлення до батьків.

Проблемне питання: Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
-Діти, до нас на урок завітали представники масмедіа.

Вашим завданням було звернутися до словника іншомовних слів і з’ясувати:

- Що означає слово «масмедія»? (преса, журналістика).

Отже, слову журналісту, члену гуртка «Юний кореспондент» Сесь Сергію.

Добрий день, друзі! Я Сесь Сергій, хочу поставити вам декілька запитань. Адже після того, як була прочитана п’єса «Наталка Полтавка», відбулося її обговорення серед шкільних друзів. Особливу увагу привернув образ Наталки.

- Отже:


1. Хто ж така Наталка? (Головна героїня п’єси, дочка Горпини Терпелихи, бідна дівчина, яка кохає Петра, 4 роки вірно жде його із заробітків. Вона не кріпачка, вільна, живе з матірю , шиттям заробляє собі й матері на життя).

2. Що вам відомо про її минуле?

3. Що говорять про Наталку люди?(Виборний говорить, що всі матері приміром ставлять її своїм дочкам).

4. Що про себе розповідає Наталка?



Словами пісні Наталка про себе каже:

Не багата я і проста, но чесного роду,

Не стижуся прясти, шити і носити воду.

Це чудова самохарактеристика. Для Наталки – «безпомощної сироти», найбільшим багатством є «добре імя», що свідчить про її скромність, самоповагу.

5. Що про Наталку говорить виборний?

6. А хто з дійових осіб говорить про головну героїню: «Ай Наталка!Ай Полтавка! От дівка, що й на краю пропасті не тільки не здригнулась, а й другого піддержує.»?

- Що свідчить про розум Наталки?

Уже під час зустрічі з возним бачимо, що Наталка розумна, пряма, чесна,відверта. Вона вміло відхиляє всі залицяння возного, дає зрозуміти йому, що залицяння пана зовсім не роблять честі бідній дівчині. І робить це з почуттям власної гідності, моральної вищості над возним.



- Яким вбачає Наталка майбутнє родинне життя?

«Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати один одному». Її не страшить тяжка праця, бідність, аби весь вік жити з коханим.



- Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя?

Розумна, вільнолюбива, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде дивитися з презирством, обходитися з неповагою, перетворить її на наймичку, кріпачку. Одруження з возним для Наталки поневолення, а одруження з Петром – вільність.



Чому Наталка, маючи такі погляди на одруження, дала слово вийти заміж за першого ліпшого?

Подивіться рольову гру: сценку-діалог і дайте відповідь на поставлене питання.


Метод «Рольова гра»

Сценка-діалог Наталки з матір’ю. (Дія 1, ява 4)

(Наталка змушена так вчинити, бо дотримується народної моралі: шанувати старших, особливо – батьків. У ті часи це була типова модель поведінки української жінки)

Як цей вчинок характеризує Наталку?

Героїня весь час вагається між дочірнім обов’язком і пориваннями серця. Її душевна стійкість зазнає випробувань: «Я давно вже покаялась і тепер клянусь, що окрім Петра , ні з ким не буду.» І тут же за наполяганням матері і з жалості до неї погоджується вийти «за першого жениха». Розмова з матір’ю переконує, що Наталка здатна до глибокої критичної оцінки людей, а власні вчинки доводять, що її слова не якась відсторонена від життя теорія – Наталка і діє так, як мислить: помірковано, але рішуче.

(Дія1, ява 6). «Мамо, мамо! Для тебе все стерплю, для тебе все зроблю, і коли мені Бог поможеть осушить сльози твої, то я найщасливіша буду в світі…» Ми бачимо, перемагає дочірній обов’язок.

Як розуміє щастя

Наталка Терпелиха

(Жити з коханим чоловіком, (Знайти багатого жениха для доньки)

хоч і бідним) «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»
Як розумієте щастя ви?

Які ваші погляди на шлюб?За яких умов люди в шлюбі будуть щасливими?
Як же змінюється поведінка Наталки, коли вона дізнається, що її Петро повернувся?

Подивіться сценку, а потім дайте відповідь на поставлене питання

Якою стає Наталка? Дайте їй характеристику.

З поверненням Петра дівчина стає сильною, рішучою, готовою боротися за своє щастя. У цій сценці Наталка замальовується як неординарна особистість. Захищаючи свою людську гідність, вона постає проти вікових усталених традицій, ламає вимушену згоду на одруження з Тетерваковським і перемагає.

Котляревський підкреслює й інші дуже важливі риси характеру Наталки: хоробрість, енергійність і наполегливість у боротьбі за своє щастя.

Зверніть увагу на епіграф: « Щастя дістається тим, хто за нього бореться». Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Відповідь аргументуйте.

Як каже народне прислів’я:«Під лежачий камінь вода не тече». За своє щастя треба боротися.

Велику роль у характеристиці героя відіграє його мова. Які ж особливості мови Наталки?
А зараз робота в групах


1група. У зошити виписати прислів’я, які використовує Наталка

А чи знаєте ви, що існує ряд народних порівнянь, які виникли під впливом творів Котляревського, зокрема «Наталки Полтавки»?Наприклад, в народі побутує такий вислів: «Дай Боже, щоб ви полюбилися та поважали одне одного, як Петро і Наталка». Коли дівчина довго перебирає женихами, то про неї говорять: «Все Петра жде». Про матір, яка не зважає на почуття дочки кажуть: «Не мати, а Терпелиха», або: «Не кожній Наталчине щастя».


2група. Дібрати цитати з твору, які б підтверджували певні риси характеру Наталки.
3 група. Скласти сенкан до образу Наталки.
4 група. Виконати вправу «Криголам».
(Скласти віночок-характеристику до образу Наталки)

(Перевірка записаного в зошитах)



V. Підсумок уроку.
Діти, знову слово журналісту.

- Після цієї розмови на уроці, скажіть, як ви ставитесь до Наталки?

- Як ви оцінюєте її самопожертву заради матері?

- Чи могла б Наталка бути щасливою з возним?


«Займи позицію»


Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?

Хто вважає, що Наталка може бути ідеалом для сучасної дівчини, підніміть руку.

Чому?Аргументуйте свою думку..

Так, Наталка може бути ідеалом, адже з неї можна брати приклад.

Вона шанує матір, старших, працелюбна, скромна, віддана великому коханню, чесна, рішуча, бореться за своє щастя).
Слово вчителя.
Можна сміливо твердити, що це ідеальний образ української дівчини з усіма її чеснотами. В ній жодної негативної риси, жодного негативного вчинку.

Діти, чого ж ми навчилися на сьогоднішньому уроці?



Метод «Незакінчене речення»
*На сьогоднішньому уроці я…

*Мені сподобалося…

*Я хотіла б (хотів би)…

*У героїв п’єси я вчуся…



Оцінювання знань учнів.
VI. Домашнє завдання.
За підручником с.132-136.

Завдання середнього рівня

1)Скласти план характеристики Наталки.

Завдання достатнього рівня

2) Написати міні-твір «Щасливими не народжуються, ними стають.

Завдання високого рівня

3) Написати твір « Чи може бути Наталка ідеалом для сучасної української дівчини?»
Наталка – перший правдивий образ дівчини в українській літературі. Цей образ багато років причаровував і причаровує людей пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю, дівочою чистотою, скромністю, відданістю великому коханню.

Наталка – гімн великому коханню, і цей образ буде приваблювати ще не одне покоління. Мені хотілося б побажати нашим молодим дівчаткам та юнакам наслідувати це велике чисте кохання.



Бажаю Вам в житті знайти справжнє кохання, і хай воно освітлює і окриляє ваше життя.

(Звучить пісня Наталки)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка