Мета: ознайомити учнів із життям І діяльністю видатного вченого – педагога І письменника, посилаючись на тексти творів; розкрити взаємини у родині, які мають бути засновані на народній моралі



Скачати 51.87 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір51.87 Kb.

Мета: ознайомити учнів із життям і діяльністю видатного вченого – педагога і письменника, посилаючись на тексти творів; розкрити взаємини у родині, які мають бути засновані на народній моралі; довести, що егоїзм, неповага до батьків руйнують сім’ю, мир і злагоду у родині; удосконалити навички виразного читання, аналізу художнього твору; виховувати доброту, любов та повагу до рідних і близьких.

Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, виставка праць, тексти новел, пісні (до теми уроку), малюнки дітей.

Хід уроку



Вступне слово учителя.

Урок, який ми проводимо сьогодні, присвячений творчості незвичайної людини, видатного вченого-педагога і письменника В.Сухомлинського. Сьогодні старше покоління б’є на сполох, бо у вік комп’ютерів і технічного прогресу підростаюче покоління забуває про людяність, милосердя, стає жорстоким і бездушним. 

Думаю, що твори цього письменника, допоможуть відкрити наші душі, і знову повернутися до джерел людської мудрості, християнських заповідей.

Скарбниця творів В.Сухомлинського – це цілюще джерело добра і любові. На уроці ми познайомимось із життям і діяльністю вченого – педагога і письменника. Посилаючись на його твори ми з’ясуємо, якими повинні бути взаємини у родині. (Записати на дошці проблему).


Інтерв’ю з письменником.

Учитель: А зараз ми проведемо невеличку прес – конференцію. Бо сьогодні до нас на урок завітав письменник, і у вас є можливість взяти у нього інтерв’ю.

Орієнтовні запитання учнів :

1.Де ви народились ?

2.Ким були ваші батьки ?

3.В яких навчальних закладах здобували освіту ?

4.Чи були у вас брати і сестри ? (Олександр, Сергій, Меланія)

5.Ким працювали ?

6.Які твори написали ?

7.Чи були ви одружені ?

8.Чи є у вас діти ? (Сергій, Ольга)

9.Я чула, що свою школу ви називали "Школою радост". Чому ? (Ніколи не наказували дітей; не ставили поганих оцінок. Кожна дитина працювала під девізом , "Я це можу, я це вмію").


Відеопрезентація «Родина Сухомлинського».

Учитель: Діти, вам, мабуть, буде цікаво побачити рідних Василя Олександровича, його школу. В цьому нам допоможе презентація про родину Сухомлинського. (Перегляд відео презентації)
Учень 1. З великою любов’ю і пошаною ставився В.Сухомлинський до своєї матері. Про це й писав у своїх спогадах. Спогади В.О.Сухомлинського про матір, Оксану Юріївну: «У душі моїй звучить голос матері, що читає мені чудові рядки нашого Т.Шевченка про сонечко, веселку, сокорину. Мені пригадується навіть та тиха передвечірня година, коли я сидів на руках материнських. Пам’ятається навіть як на квітці тремтів великий барвистий метелик, шелестіло листя на тополі, а в блакитному небі пливла біла хмарина. Мати заспівала пісню "Ой піду я лугом, лугом – долиною". Така прекрасна була та пісня, що, здавалося, і листочки на тополі перестали шелестіти, прислухаючись до материнського співу. На все життя запам’яталась мені ця прекрасна пісня. Кожне слово у ній хвилювало й зараз хвилює мене».

Учитель: Саме тому багато своїх творів він присвятив матерям. І сьогодні на уроці нас цікавитиме проблема ставлення дітей до батьків, і як вона відтворена у новелах письменника.

Робота з текстом творів.

1. Новела «Чорнокоса та Білокоса матері»

Учитель: Вдома ви прочитали новелу про двох матерів – Чорнокосу і Білокосу. Прийшов час познайомитись із головними героями цього твору.

Інсценізація початку новели (перші три абзаци).
Обговорення новели

- Яка мати ставила складнішу мету у вихованні дитини ?

- За яких обставин і через скільки років зустрілися матері ?

- Яка доля спіткала матерів і їхніх синів ? (Зачитати)

- Як ставились сини до своїх матерів ?

- Як виправдовує Білокоса мати свого сина ?

- Чи вплинув приїзд сина та онука на одужання Чорнокосої матері? Доведіть текстом.

- У чому ж щастя Чорнокосої матері ? Хто був правий із двох матерів?

- Який заголовок ви дали б цій новелі ? (Материнське щастя)

- Де в яких рядках міститься основна думка твору ? Як ви її розумієте?



Учитель: З цього приводу В.О.Сухомлинський писав : "Синівська вдячність ... Скільки гірких дум і скорботних хвилин переживають материнське серце, почуваючи, що син або дочка байдужі, безсердечні, що вони забули про все добре, зроблене для них матір’ю і батьком. І немає більшої радості для людини, що почуває наближення присмерку свого життя, ніж радість, джерело якої – любов і вдячність дітей”. 
2. Новела «Народження добра»

Учитель: Сьогодні ми познайомимось із ще однією новелою Сухомлинського "Народження добра”.

Виразне читання учнями І частини новели за ролями.

- Як ставиться невістка до матері свого чоловіка ?

Самостійне читання (читання мовчки) учнями 2 частини новели (3, 4, 5 абзаци).


Бесіда.

- Який наказ дала дружина своєму чоловіку ?

- Чи виконав син наказ дружини ?

- Чому син заридав ? Чому "уклав серце в розтерзані груди” ?. Доведіть текстом.

- Чому "серце ожило” ?. Доведіть текстом.
Складання асоціативного куща

Учитель: Якою може бути любов матері?
Лпрямая со стрелкой 1прямая со стрелкой 2прямая со стрелкой 3прямая со стрелкой 4прямая со стрелкой 5юбов матері

(Безкорислива, велика, невичерпна, віддана, ніжна…..)


Учитель: В.Сухомлинський зазначав : "Через духовне життя ... червоною ниткою повинна проходити думка й турбота: в кожного з нас будуть діти, не дуже важко любити, їх ..., але незмірно важче утвердити в його душі почуття відповідальності за кожний свій крок, почуття вірності й відданості батькам як живому втіленню того, що вже прожите, пройдене, закарбоване в пам’яті”. 

Закріплення вивченого.


Робота над приказками і прислівями

Учитель: Про взаємини у родині багато є мудрих народних висловів (приказок і прислів’їв). У вас було народознавче завдання знайти такі вислови. Тож давайте послухаємо їх. (Зачитування висловів).



Виставка малюнків учнів

Учитель: Дехто з учнів нашого класу намалювали свою родину. Але, на жаль, дуже мало малюнків, де, крім вас і ваших батьків, є ще й бабуся та дідусь. Пригадайте, коли востаннє ви відвідували бабусю та дідуся, чи довго пробули у них, з якою метою ви приходили до них. (Відповіді учнів). Хочеться вірити, що ви не забувайте про старих. "Думайте, діти, як переживатиме ваша бабуся, якщо ви не відвідали, то щоб у думці старої людини не залишилось гіркого спогаду”, - застерігав В.Сухомлинський.
Учитель: Тема батьків і дітей, яку ми розглядаємо сьогодні вічна, вона актуальна і сьогодні. Про матір і родину складено безліч народних і авторських пісень. Одну із них у виконанні Т. Повалій ми послухаємо сьогодні. (Звучить пісня).
Підведення підсумків

Учитель: - Діти, давайте зробимо підсумок і розв’яжемо проблему, яку поставили на початок уроку - якими повинні бути взаємини у родині ? (Щирими, відвертими, взаємоповага між старшим і молодим поколінням, повага до батьків). І від себе додам : прийдіть сьогодні додому поцілуйте, обніміть своїх рідних і не забудьте сказати їм, як ви їх цінуєте та любите.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка