Мета: навчити учнів уникати конфлікту у житті, вміти спілкуватися, дружити між собою: розвивати в дітях загальнолюдські чесноти; вчити дітей сприймати ситуації



Скачати 110.46 Kb.
Дата конвертації04.02.2019
Розмір110.46 Kb.


Розробка виховного заходу вчителя Первомайської ЗОШ І-ІІІ ступенів Кузьміної Ельвіри Анатоліївни



Мета: навчити учнів уникати конфлікту у житті, вміти спілкуватися, дружити між собою: розвивати в дітях загальнолюдські чесноти; вчити дітей сприймати ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з проблемних ситуацій; виховувати товариські стосунки.

Обладнання: гілочки із дерева, схема «Конфлікт», малюнки, висловлювання

«Самовиховання - творення себе» Народна мудрість

«Найсильніший, хто володіє собою» Сенека

Епіграф: Людиною стати - це мистецтво. Новаліс

Хід заходу

Учитель: Усі ми люди на цій великій Землі. Всі ми - різні. Скільки людей - стільки характерів. У кожного з нас є своє світобачення, світосприйняття, інтереси, уподобання, плюси і мінуси у характері. Та об'єднує всіх в одне ціле, яке називається словом - «людство»

- те. що народилися ми із лона матері. І для кожного з нас, мабуть, найріднішим. найдорожчим є. насамперед, - родина, батьки. Дорогими також є дім, у якому живемо, вулиця, школа, село, знайомі. Усе це - наша Батьківщина, а у широкому розумінні - Україна. Але жити на території держави не означає бути справжнім громадянином. Потрібно дбати про країну, бути свідомим і активним членом суспільства.

- А що таке суспільство?

Це сукупність людей, об'єднаних певними стосунками і інтересами. Будь-яку державу становлять громадяни, будь-яке суспільство - люди. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфлікту, просто бути щасливими та успішно вчитися, працювати.

- Як ви думаєте, що потрібно для того, щоб успішно спілкуватися?

1 .Дотримуватися соціальних норм - визначених правил поведінки.

2. Вміти вислухати інших.

Учитель: Від народження людина опиняється в колі правил, заборон, норм. Спочатку вони встановлюються у сім’ї батьками, потім ровесниками у дитсадку, школі. Чим дорослішою стає людина, тим більшою є кількість норм, яких вона має дотримуватися. Отже, у суспільстві, кожен має не тільки права, а й обов'язки.


  • Уявіть собі, що було б. якби ніхто не дотримувався усталених норм? »

  • У якому державному документі зібрані статті про права і обов'язки громадян?

(Конституція України, стаття 28).

- А де ще ми можемо знайти правила моралі та етики поведінки людини? (У біблії, у «Повчанні Володимира Мономаха»).



1-й учень: Повчання: «При старших годиться мовчати, старшим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а ще найбільше розумом вбирати, не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато, очі тримати до низу, а душу вгору... Не хвалю я ні себе, ні своєї сміливості, а хвалю я силу Творця і прославляю милість його за те. що він мене... не лінивим створив, а на всі людські діла достойним».

Учитель: Отже, норми і правила поведінки встановлюють самі люди, а їхнє дотримання робить життя й спілкування людей гуманнішим, ефективнішим, зручнішим. На думку приходить вислів французького філософа, математика, фізика і письменника XVII ст. Паскаля: «Правила доброї поведінки відомі з давніх-давен, річ за дрібницею - вміти користуватися ними». Звичайно, вжите слово «дрібниця» насправді означає дуже багато. Адже коли порушуються правила поведінки, етикет спілкування, створюються конфліктні ситуації, виникає конфлікт,

(з'являється хлопчик, що грає роль конфлікту. Одягнений у буденний одяг, до якого прикріплені сценки із сваркою, суперечкою).

Конфлікт: Ви мене згадали, от я і прийшов.

Учитель: Згадали, то згадали, але ми не запрошували у гості до школи.

Конфлікт: Певна річ. Щоб я, його величність, Конфлікт, чекав персонального запрошення... оце вже ні. Я всюди: в школі, дома, у спортзалі й кінозалі, ну скрізь-скрізь.

(приходить Етика)

Слово дослідникам: Етика - від грецького - звичай. Наука, що вивчає мораль. Норма поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.

Етика: Зачекайте. Зачекайте. Я вам сьогодні знадоблюсь, І завтра також буду з вами, дивіться, яка я: гарна, чемна, вихована, всюди налагоджу стосунки поміж вами. Та й просто вас навчу, як бути доброю людиною; дружити, в дружбі - сила. Візьміть ці прутики хутчіш, зламайте і ...

(Діти переламують прутики)

Тепер всі половинки мені дайте, зв'яжемо їх тугіше в пучок. А ну. Конфлікт, тепер зламай.



(Конфлікт силкується переламати в'язанку).

Отож-бо й є: «У дружбі - сила».



Учитель: А ми сьогодні попробуємо аналізувати ситуації, дії, навчимось також міркувати. Отож, Конфлікт - наш гість. Діти, спробуємо його ми розв'язати. Щоб на добро всі справи повертати. Давайте визначимо значення слова «КОНФЛІКТ»

Слово дослідникам: Конфлікт - слово латинського походження, в перекладі означає «боротися разом». Під ним розуміють зіткнення протилежних інтересів, думок, поглядів, серйозні розбіжності, гостру суперечку в спілкуванні, неспівпадання інтересів.

Учитель: А чи можемо ми сказати, що конфлікт створює проблеми. Отже, перед нами «Ділова гра: «Доведи, що...»» Конфлікт породжує проблеми - з ким, де? Простежимо ситуацію.

Ситуація 1: У класі хтось розмалював. Коли класний керівник помітив це, то почав вимагати від учня, який за нею сидів, пояснень: навіщо він це зробив? Учень відповів, Ідо зробив це не він. Класний керівник наполягав на тому, що учень - господар свого робочого місця, і повинен слідкувати за тим, що твориться з його партою.

  • Чи можемо ми сказати, що виник конфлікт між класними керівником і учнем?

  • Яка виникає проблема? (Збереження шкільного майна).

  • Місце конфлікту (Школа)

- Як би ви вирішили цю проблему?

Ситуація 2: Ніна прийшла із школи. Пообідала. Перевдягнулась. Пригадала, що мама просила вимити підлогу і начистити картоплі. Часу було ще достатньо, щоб виконати роботу до приходу матері. Саме в цей момент прийшла подруга Катруся. Пішли погратись. І... загрались. Ніна повернулась смерком, коли мама була дома. Як ви думаєте, виникне конфлікт між мамою і дочкою?
Величина емоційної напруги

  Ваші дії в такій ситуації, щоб уникнути конфлікту.



Учитель: То як же виникає конфлікт? Чи є у нього першооснова, що створює сутичку? Простежимо це схематично. Але при цьому повинні враховувати наші емоції (почуття) і звичайно, час, коли виникає конфлікт. Запрошуємо до слова ученицю-психолога, яка готувалася до нашої виховної години.

Учениця: Вертикальна лінія визначає величину емоційної напруги, а горизонтальна вказує на час, тривалість конфлікту. Вдаємось до геометрії. Точки АВ -вказують на перед конфліктну ситуацію. ВС - відображають сам конфлікт. СDЕ - інцидент (сутичка) вершина, у літературі - кульмінація твору, після якого обов'язково йде розв'язка подій. Точки ЕF - розв'язка конфлікту. І якщо у художньому творі йде післямова, то на нашій схемі конфлікту FQ) - після конфліктний період.

Ситуація 1: Мама приносить додому один лимон. І син, і донька вимагають його собі, не кажучи при цьому, для чого він їм потрібен. Виникла конфліктна ситуація. Мама, син, донька - жодна зі сторін незадоволена. Що робити? Ваше рішення?

Ситуація 2: В двері постукали. Сергій, не перестаючи їсти, гукнув: «Заходьте, відчинено!» На порозі з'явилася ... Марина. Це була цілковита несподіванка. Вони, безумовно, знайомі. Але вона й жила далеко, і вчилася не в не в його класі. Перша думка: запрошувати в дім чи ні, по-друге: вечерю продовжувати чи залишити, втретє: закрити перед нею двері... Ваші дії? Конфлікт назріває, як його уникнути?

Учитель: Можемо сказати, що конфлікти бувають різні.

  • Чому люди не можуть жити мирно і не конфлікту ваги?

  • Конфліктувати «страшно» (руйнуються стосунки з людьми, втрачаєш друзів, переживання).

  • Яке «клеймо» носить та людина, яка постійно конфліктує? (Поганої, сварливої). Звернемось до дослідників, що означає слово «Клеймо»?

Дослідники: Клеймо - особливий знак, що стосується людей і предметів.

Учитель: Хочу вірити, що ви не будете мати клейма недоброзичливої, сварливої людини. Адже люди, які керуються лише емоціями часто створюють інцидент.

Дослідники: Інцидент - (той. що трапляється), неприємна подія, непорозуміння.

Учитель: Поруч з інцидентом виникають дебати, тому що в обговоренні спірного питання беруть декілька учасників.

Дослідники: Дебати - (французьке - сперечатися) - обмін думками на зборах, засіданнях; дискусія.

Учитель: Подивімось уважно на плакат, на якому відображені незвичайні постаті людей. Хто це? Прослухайте повідомлення літераторів.

Літератор: В італійського письменника Джанні Родарі є казка про мандрівника Джованніно Періджорно. Цей Джованніно під час мандрів потрапив якось у країну Солом'яних людей. Вони спалахували не тільки від вогню, а навіть від гарячого запального слова. Жителі країни Воскових людей були м'які, піддатливі, з усім погоджувалися. А Скляні люди відрізнялися такою крихкістю, що могли загинути від будь-якого слова, виразу. Твердими й несхитними були Залізні люди.

Учитель: Який алегоричний зміст казки? Якими ж рисами характеру ми наділимо цих незвичайних людей? Говоримо про конфлікт, людей, а чи потрібно враховувати при цьому такі етапи розв'язку конфлікту:

Пояснюємо кожен етап розв'язку конфлікту.

Сили - залишається образа, зіпсовані стосунки, порушується свобода і рівність людини, права на життя, здоров'я, повагу і гідність.

Інтересів - обидві сторони задоволені, стосунки не руйнуються, відсутня помста.

Правил - спорт змагання, у школі, транспорті, громадському житті (судові процеси).,

А допоможуть вам у житті уникнути конфліктних ситуацій або мудро виходити з них такі правила з Біблії:

1. Люби ближнього, як самого себе.

2. Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

3. Люби життя - неоціненний дар Божий.

4. Умій прощати і поважати людину.

5. Будь щедрий на милосердя, співчуття, розуміння.

Учитель: Як бачимо, конфлікт буває зовнішній і внутрішній. Висловимо міркування з цього погляду. Відповіді учнів.

Учениця:

Вік прогресу, логіки, проблем,

Як може вижить чоловік,

В такий космічний, надпотужний вік.

Летить життя, воно спішить. «

Але крізь призму років і століть

З тенет людину не пускає.

Його величність - пан - Конфлікт



(Гість Конфлікт підходить до учениці й уважно слухає) '

Й від миті, коли Бог задумав світ.

Причиною всіх бід зробивсь конфлікт.

Пробравсь спочатку він в Едем,

Створивши море там проблем:

Адам і Єва - вигнані із раю.

Неандерталець мамонта вбива,

Середньовічний рицар на турнірі

Честь роду кров'ю омива.

Конфлікти також е й державні.

Складніший - внутрішній конфлікт,

І вірний крок зробити треба.

Щоб зберегти наш рід від бід.

Конфлікт: Я зрозумів свою позицію в житті людей, суспільства. Живу на Землі я, давно. І ось приведу істину, яку заховав глибоко у своєму серці, ще у Стародавньому Китаї вважали, що «між небом і землею людина найцінніша», адже вона - істота мисляча.

Учитель: Думаймо над питанням:

I. Моя поведінка - моя особиста справа?

II. Правильна лінія поведінки. Анкетування.

Анкета 1.

Під час контрольної роботи твій товариш попросив у тебе списати задачу. Як ти вчиниш?



  1. Дам списати.

  2. Не дам списати. »

  3. Дам списати, а потім допомагатиму йому, щоб він міг сам розв'язувати.

  4. Повідомлю про це вчителя.

Анкета 2.

Хлопці й дівчата домовляються всім класом піти з уроку. Ти вважаєш, що це неправильно. А як поведешся?

1. Піду в учительську й попереджу вчителя.


  1. Нічого не скажу й залишуся в класі.

  2. Спробую відмовити всіх, а якщо не вдасться, залишуся в класі.

4. Нічого не кажучи піду з усіма.

III. «Вийти з ролі» сказали б у театрі.



(Узгоджуй поведінку з обстановкою).

Літератор: Одного разу ми вирушили у похід. Був серед нас і Максим. Одягнувся у костюм, взувся в туфлі, рюкзак за плечима. Толік сказав, що йому слід перевдягнутися, адже в такому одязі незручно. Максим образився і відповів: «Хіба ви не знаєте, не бачите, що я завжди вишукано одягнений, і будь-що не одягну». Діти перезирнулись і сказали: «Гаразд».

Максим плентався останнім. Хлопчики підстрибували дорогою, переганяли один одного, грались в лісі в схованки, а Максим нудився. Коли ж сіли поїсти хлопець сказав, що немає, виделки, окремої тарілки, тому в таких умовах він не буде їсти. І ось тоді Сашко промовив: «Сказали б у театрі - вийти з ролі».



Учитель: Давайте поміркуємо, чи міг виникнути конфлікт у поході?

  • Як його довелося уникнути?

  • Зверни увагу на одну із заповідей етикету:

«Узгоджуй поведінку з обстановкою».

Запрошує всіх вас до чарівної квітки.



Закони за якими ми живемо.

1. Дружби та посмішки.



  1. Любові до рідних та близьких.

  2. Лицарства.

  3. Чистоти й порядку.

  4. Цікавих справ.

  5. Здібностей і талантів.

  6. Хороших оцінок.

  7. Спорту та здоров’я.

  8. Поваги до батьків.

10. Ввічливості.

(Діти прикріплюють пелюстки, їх роздає Помагайлик).

Учитель: Я вірю, що ми візьмемо у самостійне життя всі закони, тому Ідо по іншому жити неможливо. Адже саме сюди буде доречним вислів Новаліса «Людиною стати це мистецтво». А тепер зверніть увагу на висловлювання У.Шекспіра «Наша особистість це сад. а наша воля - її садівниця». Якими ж будемо ми садівниками? Чи принесе сад хороші плоди. Наступний етап «Моє дерево життя».

- Де росте дерево? Ґрунт - це ваше культурне, соціоекономічне оточення (робота, релігія, національність, раса, сім'я, закон, навчання).

- Чим міцне дерево? За допомогою чого росте? Коріння - це ваше виховання, істина: (для чого живу, йду до школи... вірю...)


  • Дерево обов'язково має стовбур. Для чого? Стовбур - це людина, особистість, громадянин.

  • Хіба може бути дерево без гілок? Гілки - етичні цінності.

  • Весною дерево яблуні чим вкривається? Квіти - емоції (почуття).

  • Коли приходить середина літа, осінь на яблунях з'являються... плоди.

Отже, плоди - вчинки.

А якими вони будуть? Все залежатиме від особистості. Ще в давнину Гіппократ сказав: «Могутній дух рятує розслаблене тіло». Тому й наше завдання, загартувати тіло не фізично, а. насамперед, духовно. «Найсильніший - хто володіє собою», - писав Сенека. Я вірю, що ми зуміємо стати справжніми громадянами. І у життєву дорогу візьмемо тільки позитивні речі, щоб не обтяжувати себе та інших непотрібним мотлохом.

Будь кришталем, коли ти з каміння.

Будь фіалкою, коли ти рослина.

Соловієм, коли ти пташина,

А любою, коли ти людина.

Отже, з честю несіть звання людини. Творіть себе як особистість, працюйте над вдосконаленням свого характеру, давайте реальну оцінку своїм діям і вчинкам.

Дослідники: Візьміть конверти. Розкрийте їх. Ви бачите «сонечка». Одні сумні, інші - веселі і ... байдужі. Визначте, який ваш настрій після виховної години?

Учитель:

Хай сонце зігріває вашу душу,



А виховувати вас ще мушу.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка