Мавка-новий тип особистості у драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня»



Скачати 121.67 Kb.
Дата конвертації22.12.2017
Розмір121.67 Kb.
ТипУрок
    Навігація по даній сторінці:
  • Добро

Тема уроку : Мавка—новий тип особистості у драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня»

Мета уроку: розкрити філософський конфлікт, порушений у творі; вчити учнів складати опорний конспект, удосконалювати вміння проводити «Мозкову атаку»; розвивати в учнів творчу уяву, вміння визначати підтекст художнього твору, вміння дискутувати, аргументувати власні думки; виховувати активну життєву позицію.


Методи і прийоми: проблемні питання, «Акваріум», робота в групах, тестові завдання, випереджальні завдання дослідницького та творчого характеру; інсценування уривків з твору, «мозкова атака», діалог з літературним героєм.
Логіка розвитку думки : Мавка—лісова царівна-- символ чистого справжнього кохання—ідеал--новий тип особистості-- синтез інтелектуальної думки поетеси, втілення її геніальності, світобачення, глибини почуттів і відчуття навколишнього світу
Епіграф уроку:

Хтось має іскру в серці, огонь у душі, се,може ,

не дає щастя, але дає щось більше і вище від

щастя, щось таке, чому назви

немає в людській мові

Леся Українка


Кожен коваль свого щастя. Ніхто не

знає, коли йому щастя усміхнутися має

Народна мудрість
Хід уроку

І. Активізація чуттєвого досвіду учнів

( звучить мелодія «Голоси лісу»)

— У народі кажуть : «Коли засумував за рідними, напиши листа. Коли на душі радісно, поділися з друзями. А коли захотілося додому, відвідай рідну оселю». Леся Українка на чужині засумувала за рідним Поліссям. Ця туга вилилася рядками чудового твору «Лісова пісня». Цей твір був написаний далеко від України, в грузинському містечку Сурамі. Заочна подорож до нього допоможе вам відчути той дух і настрій , що переживала Леся.


Демонстрація фільму
II. Оголошення теми і завдань уроку. мотивація навчальної діяльності учнів

Орієнтаційно-прогностична лінія літературної освіти

«Лісова пісня» -- це твір дуже незвичайний і за формою, і за змістом. Багато цікавого дізнаємося з нього. Сьогодні , досліджуючи драму-феєрію, доведемо, що саме Мавка найкраще втілює Лесину концепцію людини. Людини нової, вільної у своїх почуттях, думках і вчинках. У неї кожен порух душі віддзеркалює її глибину і неповторність, її красу і велич.

Отже, тема нашого уроку : «Мавка—новий тип особистості у драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня».

Саме у темі міститься головне питання , яке ми повинні сьогодні вирішити



ІІІ. Постановка проблемного питання

  1. Що єднає образ Мавки з Лесею Українкою?

  2. Чому жоден з героїв драми не став щасливим?

  3. У чому полягає філософський характер і новаторський зміст «Лісової пісні»?

Кожен з вас , читаючи твір, по-своєму розумів його, переживав за долю героїв. Тому, сподіваюся, що всі ви маєте переконання щодо поведінки героїв, правильності чи неправильності їх вчинків і способу життя.

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Тестовий контроль , метою якого є перевірка знання тексту

Хто з героїв драми-феєрії «Лісова пісня»…:

  1. …не дав зрубати дуба, хоч за нього купці давали гроші немалі?

  2. …чудовим співом ніжної сопілки пробуджує від сну красуню-Мавку?

  3. …не має волі своїм життям до себе дорівнятись?

  4. … царівна лісова з багатою душею і серцем, сповитим , сповненим надії і любові?

  5. ..поранила серпом навмисне руку, щоб не губить краси Русалки Польової?

  6. …лукава, ніби видра, і хижа, наче рись?

  7. …для збільшення господарських статків нехтує почуттям сина, що палко покохав лісову царівну?

  8. …хоч водяного роду,проте зрадливу і лукаву має вдачу?

  9. … в драговині цупкій привик усе живе засмоктувати?

  10. … прагне усе живе і вільне ввести в «твердиню тьми і спокою»?

  11. … залицяючись до Мавки, не бачив в її очах торішнього кохання?

  12. … застерігав лісову красуню в тому, що треба обминати людські стежки, бо в них «раз тільки ступиш—і пропала воля?

Ключ до тестового контролю

  1. Дядько Лев

  2. Лукаш

  3. Лукаш

  4. Мавка

  5. Мавка

  6. Килина

  7. Мати Лукаша

  8. «Той, що греблі рве»

  9. Водяник

  10. Цар пітьми «Той, що в скалі сидить»

  11. Перелесник

  12. Лісовик



  1. Продовжуємо нашу роботу шляхом повторення вивчених на попередньому уроці відомостей про драму-феєрію «Лісова пісня». Відповідаємо на питання «Мозкової атаки» і заповнюємо опорний конспект.

«Мозкова атака»-- передбачає відповідь 1-2 реченнями.

  1. Жанрова приналежність «Лісової пісні». Аргументуйте.

( Драма-феєрія, бо в ній поєднується розповідь про реальні і фантастичні перетворення персонажів ).

  1. Які два світи протиставлені у творі? ( людський та вільний світ природи)

  2. Які цінності для мешканців лісу є найважливішими? ( воля, порядок, яскравіі шати, злагода)

  3. Назвіть представників цих світів? ( Люди: Лукаш, дядько Лев, мати Лукаша, Килина; представники природи: Мавка, Лісовик, Перелісник, Потерчата, Русалки)

  4. Розв’язувати проблему духовного і матеріального в житті людини будемо крізь призму кохання представниці «вільного світу» природи—Мавки і Лукаша—звичайної людини з її буденними турботами про матеріальне. За що Мавка полюбила Лукаша?

( за дар творити музику, впливати на природу, людей, на людські почуття)

  1. Як висловлюється героїня про спів сопілки?

( як голосно грає, як глибоко крає…)

  1. Якими помислами перейнята Мавчина душа? ( вона хоче бути з Лукашем «Тільки люди так палко кохають»

  2. Життя Лукаша---це тільки талант і творчість? ( Ні, це ще і повинність , праця)

  3. Перше кохання неповторне. Як поетеса відтворила неповторність такого прекрасного почуття? ( На голос сопілки відгукується природа, прокидається Мавка, Лукаш захоплюється її красою)

  4. Що означає виразно-щирий голос сопілки? ( той що іде від чистого серця)

  5. Чому душа Мавки співає? ( від краси і любові)

  6. Які людські почуття уособлює і творі образ Мавки? (Любов, доброта , почуття прекрасного)гроно

  7. Лукаша? Гроно

  1. Перевірка опорних конспектів.



Жанр твору: Драма-феєрія

Які 2 світи протиставлені у творі?

Природа

Людський світ

Фантастичні персонажі

Люди

Мавка

Лукаш

Високі помисли

буденність

Порив до прекрасного

неволя

Добро,

краса

Зло

Потворність


Любов і вірність

зрада

Конфлікт :роздвоєння душі, протиставлення високих почуттів принизливим умовам буденного життя, боротьба за гармонійне вільне життя, за високу мрію, за вірність і красу, боротьбі проти сірості й буденщини, проти обмеженості й бездуховності.


V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Звіт творчих груп (ціннісно зорієнтоване осмислення образів)

Демонстрація уривків із фільму( Мавка пробуджується, Мавка в сімї Лукаша)

І. Завдання для І групи :

Як через образ Мавки письменниця розкрила мрію про ідеальну людину, утвердила думку, що людина творець краси

Шлях виконання

Дослідити зовнішній портрет Мавки, засоби її зображення; внутрішній портрет Мавки у взаєминах з іншими персонажами твору, у ставленні до навколишнього світу



Питальник

  1. Як з’являється Мавка?Яка вона на вдачу і на вроду?

  2. Що свідчить про те , що Мавка духовно багатша, а Лукаш—приземлений?

  3. Коли зародилося ніжне почуття між Мавкою та Лукашем?

  4. Які слова промовляють закохані? Чи відчувають вони гармонію душ? ( так, бо їх єднає мистецтво, розлука така ж ніжна як і зустріч)

  5. Що судилося Мавці: щастя чи мука?

  6. Порівняйте Мавку, зображену в І дії , і Мавку у ІІ дії драми.

  7. Чи справедливим є ставлення матері Лукаша до Мавки?

  8. Чи змогла б Мавка догодити їй?

  9. Яку ідею вклала поетеса в образ Мавки? ( Мавка—ідеал. Митці завжди прагнуть до ідеалу, тонка, чутлива, безкорислива, щира, незрадлива).

  10. Чи кається Мавка, що полюбила Лукаша?

  11. Чому Мавка іде в царство «Того, що в скалі сидить!»

  12. - Чому вона знову приходить у ліс, розбудивши свою приспану муку?
    (Навіть з небуття повертається Мавка, коли відчуває, що з коханим сталося лихо. "Я збагнула, що забуття не суджено мені",— каже вона. Ці слова переконують нас у силі слова, "що й озвірілих: в люди повертає". Слово має велику енергію, але не кожен може нею оволодіти. Треба дуже любити людину, і тоді знайдуться ті чарівні слова, що відвернуть страждання. Мавка любить, жертвує собою, шукає стежки до оселі коханого, бо інакше вона не може)


ІІ. Завдання для ІІ групи

Проблемне питання :



Які проблеми порушує поетеса через образ Лукаша?

Шлях виконання

Через психологічний аналіз духовного світу героя, його характеру простежити , чому Мавка сказала Лукашеві такі слова: «Не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись». ( В його душі відбувається боротьба світлих поривань з буденщиною). Питальник :



  1. Які перші враження про дядька Лева і Лукаша?

  2. Що приваблює вас у поведінці і словах Лукаша?

  3. Що діється між персонажами, що прийшли з реального світу?

  4. Як поводиться Лукаш у ІІ дії?

  5. Чи вільна людина Лукаш? Чому?

  6. Охарактеризуйте його мову.

  7. Чи зрозумів свою помилку Лукаш?

  8. Чому Лукаш не рятує майно під час пожежі?

(Він збагнув, що помилявся і що найвищою життєвою цінністю є душа людини, сповнена любові. Тому й чекав нової зустрічі з Мавкою. А коли сталася пожежа, то не рятував "добра", що пожирає вогонь, бо думав: "А може, там згорить і лихо?" Отже, все матеріальне — тлінне, духовні ж набутий істинно невмирущі)
9. - Чому сопілка заговорила в руках Лукаша голосом Мавки?

(Бо любов не вмерла, адже сопілка повторила слова, промовлені Мавкою в найщасливіші хвилини її життя. Кохання жило в Мавці завжди: коли вона була лісовою царівною, безтілесною тінню, плакучою вербою, навіть сивим попільцем. Любов незнищенна, як незнищенна природа і все, що народилося для добра і краси)



ІІІ Завдання для ІІІ групи. Дослідники
Дослідити , у чому полягає філософський характер драми

Питальник :



  1. Чи є у творі образи гармонійних людей?

  2. Чому письменниця не шукала ідеалу серед людей?

  3. Яку ідею вклала поетеса в образ Мавки?

  4. Назвіть основний конфлікт.

  5. Поясніть слова: "Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я маю в серці те, що не вмирає!"

  6. У чому сенс людського життя?

  7. Коли життя вважається повноцінним?

  8. Якою є справжня любов?

  9. Як виявляється взаємозв’язок людини і природи?


VІ. Проведення дискусії за питанням :

Чи можна пробачити зраду Лукаша?



Так

Ні

Лукаш-молодий, гарний, в його очах щось дитяче

Школа Мавку, бо вона страждає

Лукаш не має того , що не вмирає

Він повинен залишитися вовкулакою

Вплив матері і суспільства

Не зумів протистояти обставинам

( В його душі відбувається боротьба світлих поривань з буденщиною).


Він зрадив і себе, і Мавку













VІІ. Заповнення опорної схеми ( вказати причини, які стали на заваді щастю 3 людей)

Мавка


Боротьба за щастя



Ненависть

Любов



Вірність і зрада

Добро і зло


Лукаш Килина

VІІІ. Продовжити ланцюжок духовності ( Які якості виокремлюють Мавку з-поміж світу людей)

Доброта талант………

(душа, краса, воля, чистота помислів, кохання, щирість, відкритість)

ІХ. Хвилинка теорії

  1. ( Опрацювати матеріал таблиці , в якій вказані основні складові новаторства драматургії Лесі Українки та визначальні риси особистості нового типу)



Основні складові новаторства драматургії Лесі Українки

Визначальні риси особистості нового типу у драмі –феєрії Лесі Українки «Лісова пісня»

- новизна тем;

- багатство драматичних жанрів;

- нова концепція людини;

- тяжіння до філософської узагальненості, поетичної умовності, символіки, міфологічності;

- концентрація проблеми і прагнення побачити та осмисли їй кожне явище у філософсько-ідеологічній площині;

- гостра філософсько-психологічного конфлікту (конфлікту ідей, поглядів);

- висока культура вірша поетичної драми (відточений 5-стопний білий ямб);

афористичність мови



- непохитність волі;

- високість почуттів;

- одержимість;

- талант;

- непохитність ідейних переконань;

- волелюбність і почуття і гідності;

- благородство;

- велич натури;




  1. Синтез думок

На основі матеріалу таблиці і почутого на уроці зробити висновок:

Із яких фактів ми можемо свідчити про новаторство драми.

  1. Леся Українка у змалюванні природи в драмі була новатором.

  2. Вона оживила її на папері і надала їй колосального значення.

  3. Ця п’єса схожа на сценарій до кінофільму. Бо часто змінюються барви, звуки, час. Для цього слугують ремарки, які ущільнюють час

2 Світ людей і світ природи взаємопов’язані , вони повинні жити в гармонії. Природа дає людині натхнення , життя. Людина має оберігати природу. Тарас Мельничук писав:

Тобі –усе.

Сприймай це як належне,

Сприймай але руки не підіймай

Ні на шпака, що рве твої черешні,

Ні на свій край.

Проблема людини і природи є одним із питань, які підняті у творі Лесі Українки. Природа радує серце, заспокоює душу, живить мистецтво, обдаровує своїми скарбами. Того, хто не шанує природу, чекає нещастя. Змальована Лесею Українкою в «Лісовій пісні природа дарує нам найкращі хвилини естетичної насолоди.

Своїм віщим словом вона застерігала людей :"Не ріж, не убивай", бо якщо гармонія буде порушена, сили природи помстяться нерозумним людям за бездумне винищення живої краси і добра, серед яких вони живуть.)



Х. Підведення підсумків

1. Які цінності утверджує образ Мавки?

Мавка втратила тілесне безсмертя, можливість вічно прокидатися в образі юної дівчини, красуні, але вона отримала вічну душу, яка може відчувати, любити, набула голосу, що вічний, як музика, Чи шкодує вона про це?

Ні, Мавка цілком розуміє, що найбільше щастя для людської, саме людської душі, — це віддавати:
Будуть приходити люди,
вбогі й багаті, веселі й сумні,
радощі й тугу нестимуть мені,
їм промовляти душа моя буде.
Я обізвуся до них
шелестом тихим вербової гілки,
голосом ніжним тонкої сопілки,
смутними росами з вітів моїх.


2. Чи справді Мавка новий тип особистості?

«Лісова пісня" Лесі Українки вражає нас глибиною і витонченістю авторської думки, музикою слова, неповторним образом Мавки, в якій чудово поєдналися духовне багатство і зовнішня краса, ніжність і доброта. Мавка виражає Лесин ідеал людини з її устремлінням до високих і світлих почуттів, з її нерозривним зв'язком зі світом природи.

П'єса Лесі Українки — це не просто твір про кохання і красу, це глибоко філософська драма, в якій автор визначає мрії людської душі, дає відповідь на питання сенсу життя.

Вустами Мавки Леся Українка стверджує, що людина повинна бути вільною і щасливою, бути часточкою природи, відчувати красу, надихатися нею, мати в серці невмирущі сили життя.



Хто має силу ходити по гострім камінні,

той завжди перейде по ньому до чогось високого,

до вищого, ніж можна дійти рівними та гладенькими шляхами

Леся українка

ХІ. Завдання додому: написати твір-роздум

  1. "Сенс людського життя (за драмою-феєрією" Лесі Українки "Лісова пісня").


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка