Матеріали з досвіду роботи



Скачати 316.49 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір316.49 Kb.
ТипУрок

ЧИТАННЯ

4 КЛАС

РОЗДІЛ: СВІТ ДИТИНСТВА

Кріпак Ольга Миколаївна,

вчитель-методист початкових класів

Рокитнянської ЗОШ І- ІІІ ст. №3
Тема. Дружба – велика сила.

Матеріал уроку. Анатолій Костецький «Буває все…»,

«Краще з друзями разом».



Мета. Удосконалювати навички правильного, виразного, свідомого читання,

вмілого використання інтонаційних засобів. Продовжувати формувати

уявлення про людські чесноти.

Розвивати мовлення учнів, уміння аналізувати віршовані твори,

виділяти головне, висловлювати оцінні судження. Збагачувати

словниковий запас.

Виховувати почуття товариськості.

Обладнання. Савченко О.Я., «Читанка», підручник для 4 класу, частина І, К.:

«Освіта» 2003; портрет Анатолія Костецького, картки для роботи в

групах.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

– Добрий день! У добрий час рада я вітати вас!

Давайте поглянемо один на одного, усміхнемося. Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, взаєморозуміння, взаємоповаги, пізнання та успіху.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

1. Вступне слово вчителя.

– Ми живемо серед людей, весь час спілкуємося з ними. Іноді ці стосунки короткочасні, іноді вони тривають багато років. Вони можуть впливати на наш настрій і життя.

Якою б не була людина, вона повсякчас потребує любові, позитивної оцінки, постійно прагне відчувати на собі чиюсь турботу, хоче почуватися важливою і потрібною. Такі відчуття може дати родина, де кожного люблять просто за те, що він є. Ми звикаємо до цієї любові дуже швидко. Вона здається нам природною, як сонце, небо, повітря. Але ж хочеться, щоб нас шанували, любили не тільки рідні. І такі люди знаходяться. Хто вони ви скажете виконавши ось таке завдання.

2. Гра «Незвичайна математика»

Дрізд – ізд + у +зірка – рка = … ( ДРУЗІ )



3. Добір слів, які характеризують справжніх друзів.

– Оберіть ті риси, які ви вважаєте важливими і потрібними для того, щоб ви могли назвати людину своїм другом.

На дошці слова:


Доброта




Чесність




Відвертість




Багатство



Вихованість




Вміння викрутитися з будь-якої ситуації




Вірність







Сила




Вміння добре битися




Впертість














Щедрість

Чуйність



Співчуття




Заздрість




Справедливість

Вибрані слова розміщуємо в два стовпчики.

Доброта Відвертість

Чесність Вихованість

Вірність Справедливість

Щедрість Чуйність



4. Мовна розминка.

* Прочитати ці слова на одному диханні;

* зверзу-вниз, знизу-вверх;

* перше слово з першого стовпчика, останнє – з другого і т. д.

* Інтерактивна вправа «Кубування». ( Метод, який полегшує розгляд різних сторін теми. Цей підхід передбачає використання кубика із написаними на кожній грані вказівками щодо напрямку мислення.)

1) Доберіть антонім до слова друзі. ( Вороги.)

2) Синонім до слова друг.( Товариш.)

3) Спільнокореневі слова . ( Дружити, дружба, подруга, дружні.)

4) Вірші.

5) Пісні.

6) Прислів’я.

ІІІ. Оголошення теми уроку.


  • Сьогодні ми розпочинаємо працювати над темою «А дружити треба вміти!»

Про це розкаже вам сьогодні поет Анатолій Костецький (демонстрація портрета поета) у своїх віршах«Буває все…», « Краще з друзями разом ».

– З творчістю цього поета ви вже знайомилися. Головні герої його віршів – ваші ровесники. А яких тем торкається у віршах Костецький ви дізнаєтесь, прочитавши деформований текст. ( Текст лежить в кожного на парті )



У свохї рахтво тоеп шипе пор четяди житят, неспонев відкттіври, гадокви, могуру. критоВід і йозсерно, але зеб чаньпов опет вогорить рпо ет, як треаб жидрути, битилю, ямріти, тивчися.

( У своїх творах поет пише про дитяче життя, сповнене відкриттів,вигадок, гумору. Відкрито і серйозно, але без повчань поет говорить про те, як треба дружити, любити, мріяти, вчитися.)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Повідомлення «Юних літераторів».

  1. Народився Анатолій Георгійович Костецький у 1948 році у Києві в сім’ї вчителів. У п’ять років хлопець міг сам читати і писати, навчився грати в шахи й плавати. Відтоді не розлучався зі спортом, книгою, пером. Ще в дитячому садку, коли його, малого, дорослі запитували „Ким ти хочеш бути?”, він впевнено відповідав „Письменником!”

  2. Після закінчення школи в 1963 році Анатолій Костецький навчався в технікумі радіоелектроніки, потім у Київському університеті. Закінчивши аспірантуру, Анатолій Георгійович одинадцять років працював в університеті, викладав мовознавство на філологічному та романо-германському факультетах. У 80-х роках він залишив цю роботу – вибрав літературу.

  3. Ще в першому класі у Анатолія Костецького був зошит із власними віршами. У п’ятому він отримав на шкільному конкурсі диплом за вірші, присвячені Тарасові Шевченку. Друкуватись почав у двадцять років. Свою літературну творчість А.Г.Костецький розпочав із ліричних віршів про природу та кохання. 1967 року доля звела поета-початківця з Михайлом Стельмахом, який щедро почав ділитися з ним таємницями творчості. Він порадив Анатолію Костецькому писати для дітей і через кілька років уже був редактором першої його книжечки „Джміль про сонечко гуде ” (1972).

  4. Анатолій Костецький – автор понад п’ятдесяти поетичних і прозових книжок: „А метеликам весело ”, „Весняні дарунки ”, „Все про мене ”, „Лист до птахів ”, „Де літо живе?”, „Батьки нас не розуміють ”, „Бюро знахідок ”, „Постукай у моє вікно ”, „Все – як насправді ”, „ Суперклей Христофора Тюлькіна або „Вас викрито – здавайтесь!”, „Мінімакс – кишеньковий дракон або День без батьків ”, „ Мої та твої таємниці ” та інших.

  5. Усе, що написане цим письменником, неймовірно цікаве, вигадливе, веселе і дуже-дуже близьке кожному з дітей. А все це тому, що Анатолій Костецький вмів ніби не виходити з віку своїх героїв — бути або ж ровесником читача, або ж не набагато за нього старшим. Так добре він знав і відчував той світ, у якому вчаться, мріють, дружать і бешкетують герої його пригодницьких повістей і віршів. Помер А.Костецький у 2005 році.

2.Опрацювання вірша А.Костецького « Буває все…»

1) Виразне читання вчителем.

– Уважно послухайте і скажіть, чого не буває на світі?( Не буває ніколи, щоб друг забув свого друга.)


  1. Словникова робота.

Злива – дуже сильний, рясний дощ.

Втратять колір – стануть безбарвними.

Справжній – ( у тлумачному словнику – реальний, дійсний, істинний).

3) Повторне читання вірша дітьми.

4) Перевірка первинного сприймання.

– Про які дивні явища природи говорить поет? ( Злива, коли світить сонце.)

– А що трапиться, якщо тебе раптом забуде твій друг? ( Це вкаже на те, що він і

не був справжнім другом.)

5) Вправляння у виразному читанні.

– Які розділові знаки є у вірші?

– Після яких рядків треба робити коротку паузу, а після яких – довгу? На яких

словах в останньому реченні треба зробити логічний наголос?



V. Фізкультхвилинка.

В нашім класі друзі всі: (3 оплески в долоні)

Ми і ви, ти і я. (3 оплески в долоні)

Посміхнись тому, хто зліва, (поворот вліво)

Посміхнись тому, хто справа (поворот вправо)

Ми – одна сім’я! (жест руками)

Учитель: Поділіться, діти, з усіма теплом,

Подаруйте його друзям, хай зросте добром!



3. Опрацювання вірша А.Костецького « Краще – з друзями разом!»

  1. Виразне читання вчителем.

– Уважно послухайте і скажіть про яке почуття розповідається у вірші?

( Задоволення від спілкування з друзями.)

2) Словникова робота. ( На дошці – слова і словосполучення)

Мчати на санчатах Хизувався

Свистить у вухах вітер Призвичаївсь

Мерщій до нас Сутужно

Не вірить, що «за так»

* Читання «луною» (за вчителем).

* Добір тлумачень.

Мчати на санчатах – дуже швидко з’їжджати з гірки.

Свистить у вухах вітер – такий звук утворюється від швидкого руху предмета, що розсікає повітря.

Мерщій до нас – якомога швидше.

Не вірить, що «за так» – дарма, без будь-якої користі для себе.

Хизувався – хвалитися, хвастатися своїми речами.

Призвичаївсь – пристосувався, звик.

Сутужно – погано.

3) Повторне читання вірша дітьми.

4) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

Гра « Доведіть, що …»( Реченнями з тексту)

А) Дія відбувається взимку.

Б) Хлопці не забули вчинок Славка.

В) Діти вірять у хлопчачу дружбу.

5) Робота в групах.

1 група «Ерудити»

– Знайдіть слова, у яких виражено головну думку вірша. ( «Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба!»)

2 група «Розвідники»

– Відшукайте рядки, які передають захоплення друзів катанням на санках.

( « Мчимо – і весело обом: йому й мені, і нам разом! »)

3 група « Мовознавці»

– Знайдіть прикметники, які доводять, що коли ви разом з другом, то можете все на світі.

( Всесильні, єдині, цільні, спільні.)

Презентація груп.

6) Виразне читання вірша.

* Вправи на правильне інтонування речень.

* Виразне читання вірша частинами.



VІ. Підсумок уроку.

Вправа « Мікрофон»

– Прочитайте мовчки прислів’я, записані на дошці.

Справжній друг пізнається в біді.

Дружби дружбою шукають.

Дерево міцне корінням, а людина друзями.

Міцну дружбу й вогонь не спалить.

Справжнього друга за гроші не купиш.

Друга шукай, а знайдеш – тримай.

Один у полі не воїн.

– Використайте їх у своїй відповіді, яку почніть словами: « На сьогоднішньому уроці я зрозумів (зрозуміла), що …



VІІ. Домашнє завдання.

  1. Виразно читати вірші. (Для всіх учнів.)

  2. Пофантазуйте!( Індивідуальні завдання за віршем «Краще – з друзями разом!»)

А) Розказати, якими ви уявляєте хлопчиків, де вони живуть, що з ними могло трапитися далі.

Б) Уявіть, що ви повинні створити мультфільм. Які події та у якій послідовності мають бути в ньому зображені?




ЧИТАННЯ

4 КЛАС

РОЗДІЛ: СВІТ ДИТИНСТВА

Автор:

Кріпак Ольга Миколаївна,

вчитель початкових класів

Рокитнянської ЗОШ І- ІІІст.№3
Тема. Дружба – велика сила.

Матеріал уроку. Анатолій Костецький «Словник Славка».

Мета. Продовжувати удосконалювати навички правильного, виразного,

свідомого читання, вмілого використання інтонаційних засобів.

Розвивати творчі здібності, вміння аналізувати навчальний матеріал,

узагальнювати вивчене, доводити свою думку, збагачувати

словниковий запас учнів.

Виховувати спостережливість, уважність, почуття товариськості,

шанобливе ставлення до мови.

Обладнання. Савченко О.Я., «Читанка», підручник для 4 класу, частина І, К.:

«Освіта» 2003.,таблиця для мовної розминки, вірш про дружбу для

мовної розминки, пам’ятки « Правила справжніх друзів »

Тип уроку. Урок застосування знань, умінь та навичок.


Хід уроку

І. Організаційний момент.

Доброго ранку бажаю вам я,

Дітки кмітливі, дружна сім’я.

Бачу, ви працювати сьогодні охочі,

Тому у вас сяють допитливі очі.

Один - одному всміхніться

Й до роботи всі беріться!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Мовна розминка.

– Прочитайте, будь ласка, зашифрований ось так вірш.

( Повісити таблицю на дошці)

Починаючи з першої букви, рухайтеся до кінця через букву, а потім

поверніться назад і почніть читати вже з другої букви .




В

н

ш

о

к

щ

о

о

л

з

і

а

в

п

ч

л

и

ю



т

щ

и

и

с

в

ь

ш

й

и

н

с

е

ь

д

с


р

и

у

д

ж

і

и

т

т

и

и

і



ц

д

е

и

п

в

о

и

в

т

і

и

р

с

т

ь

е

у



в

в

с

і

е

к

о

н

д

о

( Після того, як діти відновили вірш, таблицю зняти, а на дошку повісити текст вірша.)



В школі вчитись й не дружити -

Це, повірте, все одно,

Що, заплющившись, сидіти

І дивитись у вікно.

Читання вірша

  • Мовчки.

  • Хором повільно.

  • Весело.

  • В швидкому темпі.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Без чого не може існувати шкільне життя? ( Шкільне життя не може існувати без дружби.)

  • Чиї вірші про дружбу ми читали на минулому уроці? ( Вірші Анатолія Костецького.)

  • Як вони називаються? («Буває все…», «Краще з друзями разом».)

  • Чим віршований текст відрізняється від прози? ( Наявність рими, ритму.)

  • Які бувають вірші за емоційним забарвленням? ( Веселі, сумні.)

1) Виразне читання віршів.

  1. Перевірка індивідуальних завдань за віршем «Краще – з друзями разом!»

- Розкажіть, якими ви уявляєте хлопчиків, де вони живуть, що з ними могло трапитися далі.

- Які події та у якій послідовності ви зобразили б у своєму мультфільмі?



ІV. Мотивація навчальної діяльності.

– Кожна людина - це неповторна особистість, унікальна і зовсім не схожа на інших. Вона повинна прагнути нести в собі заряд розумного, доброго, светлого. Відомий кіномитець Олександр Довженко сказав так: „Живи так, роб усім навколо тебе було добре". І якщо людина навчилася любити,  поважати, співчувати, захищати, допомагати, дружити, то вона є незмінним претендентом на щастя. А пізнати щастя можна в улюбленій роботі, в родині, в спілкуванні з друзями.

– Давайте пригадаємо хто такий друг і, що таке дружба з допомогою тлумачного словника. (Учні читають визначення.)

Друг – людина, яка перебуває з тобою в добрих, приязних стосунках. Синоніми - приятель, товариш.

Дружба – це стосунки, в основі яких лежить взаємна прихильність, довіра, відданість, товариська солідарність, духовна близькість, спільність інтересів, приязнь.

V. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми продовжимо говорити про тих, хто нас оточує і з ким нам приємно спілкуватись. Читаючи ще один вірш Анатолія Костецького « Словник Славка», розвиватимемо навичку виразного читання, мовлення, мислення і будемо закріплювати знання та вміння.



VІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу.

1. Виразне читання вірша учителем.

- Що за незвичний словник був у Славка? (Він вживав у своєму мовленні мало слів.)

2. Словникова робота.



Незвичний – до якого інші не звикли.

Пояснення значень слів.



Зайве – непотрібне, небажане, даремне.

Неохота – не хочеться.

Поклич – кликати – гукати, запрошувати, запропонувати підійти.

3.Читання мовчки і взаємні запитання.

4. Аналіз змісту вірша.

– У якому значенні вжите у вірші слово «словник» ? ( Запас слів, якими користується людина у своєму мовленні.)

– Із скількох слів складається словник Славка? ( Він вживає в своєму мовленні десяток слів.)

– Виберіть слова з, які використовує в своєму мовленні хлопчик .

– Скажіть, з якою інтонацією слід читати виділені слова?

( Запитай – з питальною; крикни – голосно, з піднесеною інтонацією; попроси – прохально.)

Мозковий штурм.

– Що ви можете порадити Славку, щоб він не залишився сам – один ?

5. Читання по замовленню.

VІІ. Фізкультхфилинка.

Добрим бути просто чи непросто?

Не залежить це від зросту. ( Присісти – встати.)

І дитина робить добру справу,

Як не кине друга на поталу. ( Потиснути один одному руки.)

Як людей полюбиш, пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш. (Підняти руки і опустити до плечей.)

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші. (Покружляти.)

Доброта з роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє. ( Присісти – встати.)

VІІІ. Первинне застосування набутих знань.

1.Читання вірша «Ланцюжком»

2.Гра « Хто знайде швидше?»


  • Я читатиму речення, які є відповідями Славка, а ви знаходите і зачитуєте, яким було прохання до нього.

  • « І почуєш: - Неохота!» ( « Запитай: – Зробив роботу?»)

  • « Славко: - Нехай!» ( « Крикни: – Друга виручай!»)

  • « Потім! – кине він сердито» ( « А поклич садити квіти – »)

3.Гра «Посперечаймося»

- Я говоритиму твердження, а ви, якщо погоджуєтесь – так, якщо не погоджуєтесь – ні.

У Славка словник звичайний. Ні.

З дитинства вивчив 10 слів. Так.

Завжди принесе відро води. Ні.

Друга виручить з біди. Ні.

Ну його! Пусте! Дарма! – в нього інших слів нема. Так.

ІX. Формування творчих умінь та навичок учнів.

1. Робота в парах. Складання діалогу.

- Уявіть, що Славко одумався, почав працювати над збагаченням свого мовлення, змінив поведінку. Як він тепер розмовляє з однокласниками?

2. Відтворення діалогів.



X. Підсумок уроку.

- Хочеться, діти, побажати вам не лише мати справжніх друзів, а й самим намагатися ними стати. На згадку про цей урок я подарую вам пам’ятки

« Правила справжніх друзів», які, сподіваюсь, стануть вам у пригоді.


  • Дружба – це правда, доброта і чесність кожного.

  • Поважай тих, із ким дружиш.

  • Чого вимагаєш від друзів, насамперед вимагай від себе.

  • Нікого не обманюй, не ображай.

  • Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнися.

  • Будь терплячим.

  • Вмієш добре щось робити – навчи іншого.

  • Запам’ятай! З добрим товаришем легше в біді, веселіше в радості.

  • Будь завжди щирим в стосунках з товаришами.

  • Хто друга в біді залишає, той сам у біду потрапляє,

Підсумкова рефлексія. (Методом незакінчених речень.)

  • На уроці я дізнався…

  • На уроці я зрозумів…

  • У мене … настрій, тому що …

XІ. Повідомлення домашнього завдання.

Готуватися до уроку позакласного читання « Людина починається з добра ».


ЧИТАННЯ

4 КЛАС

РОЗДІЛ: СВІТ ДИТИНСТВА

Автор:

Кріпак Ольга Миколаївна,

вчитель початкових класів

Рокитнянської ЗОШ І- ІІІст.№3

Тема. Випадки з шкільного життя.

Матеріал уроку. В.О. Сухомлинський. «Як Павлик списав у Зіни задачу».

«Найкраща лінійка».



Мета. Навчати учнів працювати з текстом, удосконалювати навички

правильного,свідомого, виразного читання та вміння інтонувати речення, різні за метою висловлювання, аналізувати;

удосконалювати розвиток мовленнєвого апарату й вимову;

розвивати вміння читати в особах діалог, поданий у творі, виділяти

головне, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення,

збагачувати активний словник учнів;

виховувати любов до праці, чесність, віру в свої сили.

Обладнання. Савченко О.Я., «Читанка», підручник для 4 класу, частина І, К.:

«Освіта» 2003; портрет В.Сухомлинського, таблиця слів для словникової

роботи, картки для роботи над інтонуванням, індивідуальні картки,

сніжинки, вислови «Хто багато читає, той багато знає. Хто швидко



читає, той багато зробити встигає».

Тип уроку. Урок формування і вдосконалення умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок – починається урок!

Учитель усміхається, школярики стараються.

Працюватимем сумлінно, щоб побачити в кінці,

Що у нас, в четвертім класі, діти просто молодці!

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

А почнемо свою роботу грою « Назви одним словом»

Березень, квітень, травень - …(весна).

Вересень, жовтень , листопад - …(осінь).

Червень, липень, серпень - … (літо).

Грудень, січень, лютий -…(зима).



  • А що ви уявляєте, коли чуєте слово зима? ( «Асоціативний кущ» Учні згадують все,що виникає в пам’яті стосовно цього слова. Спочатку висловлюються найстійкіші асоціації, потім другорядні.)

Наче срібні зірочки,

білосніжні квіточки,

із зимової хмаринки

до землі летять сніжинки.

- Ось і до нас на урок завітали казкові сніжинки.





  • Послухайте, що вони вам бажають.

На початок хочемо

побажати вам цікавого уроку,

щоб було всім легко працювати,

щоб вам хотілося учителю відповідати.

Нехай допомагає уміння міркувати

дванадцять балів на уроці заробляти.

  • Міркуванню, розуму, мудрості навчає книга. Доповніть мій вислів.

Хто багато читає, той багато … (знає).

  • А тепер складіть вислів із слів, які бачите на дошці самостійно.







Хто




швидко














встигає

зробити






той







багато




читає







Хто швидко читає, той багато зробити встигає.

( Написати на окремому листку і повісити на дошку після того, як діти складуть вислів.)

Підсумовуючи роботу, ми зможемо сказати, яким був наш урок: корисним чи даремним. Корисним ми зможемо його назвати, якщо ви будете: (вішаю на дошці записи на сніжинках)

- удосконалювати навичку читання;



  • збагачувати словниковий запас;

  • визначати головну думку твору;

  • розвивати зв’язне мовлення.


Виконуючи ці завдання, ви будете збирати сніжинки. А в кінці уроку ми разом оцінимо роботу кожного з вас.



ІІІ. Мовна розминка.

  • Щоб швидко і вправно ви могли читати на уроці, виконаємо тренувальні вправи.

а) Розчитування.( Таблиці слів)

дім

дим


сум

сад


зал

зір


віз


коза

коса


діти

ріки


сито

весна


липа

Десна

квіти


кізка

сітка


зерно

візок


озеро

Дніпро

пустир


Данило

дерева


ставок

лелеки


лазили

Прочитати швидко( 1ст. – разом, 2- дівчатка, 3- хлопчики; парами - зверху-вниз, знизу – вверх; стовпчик, у якому найдовші слова).

б) Інтонування. Хто швидко читає, той багато зробити встигає.

- Прочитайте записане на дошці речення з розповідною інтонацією, питальною.

(Радісно, сумно, голосно)




  • здивовано і швидко;

  • сумно і повільно;

- на одному диханні.

І V. Оголошення теми уроку.

( Покласти на парти картки «В повільному темпі», « швидко», «В середньому темпі»)

- А в моєму класі є хлопчик, який встигає читати не тільки для себе ,а й своєму братику. Прочитайте про нього речення. Мовчки. А діти, в яких лежать картки – вголос.

Богдан читає меншому братику цікаві оповідання Василя Олександровича Сухомлинського.

Послідовно скоротіть речення настільки, щоб воно залишилося зрозумілим.

Богдан читає – це головні слова в реченні, як вони називаються в українській мові?

Сьогодні Богдан прочитає своєму братику нові оповідання В.О. Сухомлинського. І ми з вами познайомимося з двома оповіданнями цього автора, в яких він розповідає про випадки з шкільного життя, коли у звичайних ситуаціях розкриваються невідомі досі риси характеру дітей. Ці оповідання називаються «Як Павлик списав у Зіни задачу» і «Найкраща лінійка».(Назви на дошці.)

В початкових класах ми прочитали багато його оповідань, казок,притч, легенд. А ще стільки непрочитаних! Тож читайте їх, переказуйте іншим, вчіться в них всьому хорошому. Їх можна прочитати в окремих збірочках Сухомлинського і в книжках для позакласного читання.

V. Вивчення нового матеріалу.

1) Робота над оповіданням «Як Павлик списав у Зіни задачу »


  • Послухайте його уважно і скажіть, який вчинок засуджує автор.

  1. Виразне читання вчителем.(Відповідь дітей)

  2. Словникова робота.

* Читання за вчителем «Луною».

* Читання мовчки.



Помітив тож

Поблідла питає

Похнюпив голову помилка

Почервонів учителька

Розв’язувати стурбований

- Замініть слово помітив синонімом. ( Побачив)

- Підберіть до слова стурбований синоніми.

- Стурбований – схвильований, збентежений.

( Пояснити, що слово помилка має подвійний наголос.)



Фразеологізми - Горіти, як мак. Пекти раків.

  1. Читання тексту учнями мовчки.

  2. Аналіз тексту.

  • Чому Павлик прийшов до школи стурбований? ( Він не розв’язав задачу.)

  • А чому він не розв’язав задачу?( Павлик не любив працювати.)

  • З яким проханням він звернувся до Зіни? ( Він попросив списати задачу.)

  • Що він помітив у зошиті дівчинки? ( У зошиті дівчинки Павлик помітив помилку.)

  • Чи сказав він про помилку Зіні? ( Він Зіні нічого не сказав.)

Я пропоную бажаючим відстояти свою думку про вчинок Павлика,опираючись на схему.

Я вважаю, що…

Тому, що …

Отже…





  • А як би ви вийшли з такої ситуації ?

  1. Читання вголос.

А)Для розвитку навички читання ми пограємось в гру.

«Дощик»(Дощик крапає - читаємо тихенько і у звичному для вас темпі, дощ сильніший – швидше і голосніше, злива - дуже швидко і голосно, дощик слабшає, дощик перестав.)



  • Діти, а як називається розмова між двома людьми?(Діалог.)

Б) Знайдіть в тексті діалог. Прочитаємо його в особах.

  • Як потрібно читати слова Павлика?( Схвильовано.)

  • А слова Зіни? ( З осудом, повчально.)

В) Вибіркове читання. Зачитати уривок, який відповідає малюнку.

- Дайте характеристику Павлику. Кожен назвіть якусь одну рису.

(Лінь, небажання працювати самостійно, нечесність, непорядність.)

- Я дуже хочу, щоб ви дома спробували переказати це оповідання від свого імені, але змінивши кінцівку.

VІ. Фізкультхвилинка.

Релаксація. ("Релаксація" (від лат. relaxatio - зменшення напруги, ослаблення) - стан спокою, розслабленості, що виникає внаслідок зняття напруги, після сильних переживань чи фізичних зусиль.)

Звучить ніжна мелодія. Пісня про сніжинки.

- А зараз всі встаньте, закрийте на хвилиночку очі і уявіть, що з уроку читання ви раптом потрапили до зимового лісу. Там ростуть високі дерева - покажіть руками, а з неба на них падають пухнасті сніжинки. Вони кружляють в повітрі в повільному танці. Покружляйте й ви. Відкрийте очі й подивіться скільки сніжинок залетіло і до нас у клас. Я дозволяю кожному підійти і взяти собі сніжинку.

- Прочитайте будь ласка на сніжинках, яка вас ще чекає робота.( Хвилинка творчості)
VІІ. Хвилинка творчості.

- Підберіть потрібні слова і прочитайте повчальні вислови.



Розумом ти не хвались, а знаннями …

Усім, хто просить – помагай, і носа вверх не …

Не будь ніколи ти байдужим, а краще стань сміливим й…

З неправдою ти не дружи, правду всім завжди…

У житті не байдикуй, а багато ти …

Не втрачай ніколи віри у свої, дитино, …
Сили, працюй, кажи, дужим, задирай, поділись.

- Які з цих порад ми можемо дати Павликові?

(З неправдою ти не дружи, правду всім завжди кажи. У житті не байдикуй, а багато ти працюй.)
2) Робота над оповіданням «Найкраща лінійка»

- А зараз ми познайомимося ще з одним оповіданням В.О.Сухомлинського про шкільне життя. Прочитаймо разом його назву.

Це оповідання ви будете читати самостійно , тому я пропоную підготуватися і пояснити значення деяких слів.

а) Словникова робота.

( Пояснити значення слів)

Майстерня

Зарано


Кострубата ( Показати гладенький виріб з деревини і кострубатий.)

б) Читання мовчки.

в) Бесіда після читання.

- Які уроки згадує автор у творі? ( У творі автор згадує уроки письма і ручної праці.)

- Що учні робили на уроці української мови? ( Учні писали диктант.)

- На уроці ручної праці? ( На уроці ручної праці робили лінійку.)

- Який хлопчик краще написав диктант? ( Диктант краще написав Миколка.)

- А кому з них вдалося зробити кращу лінійку?( Кращу лінійку зробив Роман.)

- Що Роман зробив із своїм виробом? (Роман забрав лінійку в клас і поклав на парту.)

г) Читання вголос.

- Поспостерігайте за зміною настрою хлопчиків.



д) Тест.

- Я вам пропоную тест, відповідаючи правильно на запитання, ви отримаєте слово, з допомогою якого визначите головну думку цього твору.

1. Цей твір є:

б) казкою в) оповіданням

2.Микола і Роман були :

і) однокласниками к) сусідами

3.За письмові роботи найкращі оцінки отримував:

п) Роман р) Микола

4.Після уроку мови діти пішли

и) у майстерню у) додому

5. Найкраща лінійка вийшла у:

с) Миколи т) Романа

6. Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?

а) йому шкода було залишати її у майстерні

и) хотів показати, що і він може щось робити дуже добре.

ВІРИТИ


  • У що повинні вірити герої оповідання? ( У свої сили.)

Подивіться уважно на поради, записані на сніжинках. Прочитай те ту, яку можна дати хлопчикам.( Не втрачай ніколи віри у свої, дитино, сили.)

  • Кожна людина має свої певні здібності. Їх потрібно розвивати, удосконалювати. А коли щось не виходить – не впадати в паніку, не втрачати віри в свої сили, а ще – допомагати один одному.

  • Чим Роман може допомогти Миколці? А Миколка Роману?

  • Ось і ви так робіть.

VІІІ. Домашнє завдання.

Дома ви продовжите оповідання і розкажете, як вони це робили.



  • Кожен з вас отримає в конверті 3 завдання. Виберете 2, які вам під силу і підготуєте на наступний урок.

  1. Переказувати оповідання «Як Павлик списав у Зіни задачу » від свого імені, змінивши кінцівку.

  2. Виразно читати оповідання «Найкраща лінійка».

  3. Придумати продовження до оповідання «Найкраща лінійка».

ІХ. Підсумок уроку.

Всі заплановані завдання ми виконали. А тепер давайте разом оцінимо вашу роботу на уроці.



  • Хто отримав за правильні відповіді найбільше сніжинок?

- Зараз всі зрозуміють чому ви справилися з роботою добре. Я казатиму речення, а ви його хором повторите, замінивши слово ви на слово ми.

- Ви розумні! Учні. Ми розумні!

- Ви активні! Учні. Ми активні!

- Ви старанні! Учні. Ми старанні!

- Бажаю вам успіхів.


ЧИТАННЯ

4 КЛАС

РОЗДІЛ: СВІТ ДИТИНСТВА

Автор:

Кріпак Ольга Миколаївна,

вчитель початкових класів

Рокитнянської ЗОШ І- ІІІст.№3

Тема. Веселі вірші.

Матеріал уроку. Оксана Сенатович « Базіка». Грицько Бойко

«Виступайченко», «Обіцяльник». Варвара Гринько «Мирилки».



Мета. Удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання,

вчити інтонувати речення, різні за метою висловлювання, аналізувати;

удосконалювати розвиток мовленнєвого апарату й вимову;

розвивати мислення, увагу, вміння виділяти головне, висловлювати

оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення, почуття гумору,

збагачувати активний словник учнів;

виховувати любов до мови,прищеплювати бажання дотримувати даного

комусь слова.



Обладнання. Савченко О.Я., «Читанка», підручник для 4 класу, частина І, К.:

«Освіта» 2003; таблиця слів для словникової роботи, картки для роботи

над інтонуванням, картки із завданнями для роботи в групах,

таблички«Артисти», «Музиканти», «Письменники», «Поети»,

« Художники».

Тип уроку. Комбінований урок.

Подорож до школи мистецтв.



Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Сьогодні на уроці ми вирушимо з вами до школи мистецтв.

- Як ви думаєте, чого можна навчитися в цій школі? ( Малювати, танцювати, співати, писати вірші, грати на музичних інструментах, інсценізувати твори.)

- Я пропоную вам стати її учнями. Для цього ви повинні швидко і правильно виконати вправи.



ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Мозковий штурм.

– На якому полі працюють комбайни? ( На пшеничному.)

– На якому полі грають футболісти? ( Футбольному.)

– По якому полю рухаються наші очі, коли ми читаємо? ( Поле зору, поле читання.)

2. Вправи для розширення поля читання.

Читання слів записаних пірамідою.

Вказівка до роботи: « Зосередьте погляд на зірочках. Намагайтесь побачити букви, які записані зліва та справа". (10-15 сек.)


ЛІ * ТО ЖИ * ТО


ЛО * ТО РИ * БАК
РИ * БА ЛІ * ТО
ВІ * РА ЛО * ША
СИ * ТО СОН * ЦЕ
НО * ГА МА * КИ

Завдання:

- назвіть слова, які запам'ятали;

- складіть з цими словами речення, різні за метою висловлювання.


3. Розв’яжи приклади і прочитай слова.

7 ∙ 8

9 ∙ 3

6 ∙ 6

4 ∙ 8

7 ∙ 5

8 ∙ 8

А

К

О

Л

В

С




32

56

64

27

56

35

36

Л

А

С

К

А

В

О



3 ∙ 8

5 ∙ 9

4 ∙ 6

7 ∙ 2

9 ∙ 10

5 ∙ 8



О

П

М

И

Р

С




45

90

24

40

14

24

24

П

Р

О

С

И

М

О


Ласкаво просимо

  • Прочитайте ці слова радісно, здивовано, голосно, тихо.

  • Ласкаво просимо до школи мистецтв! Тут ви зможете побути художниками, поетами, письменниками, музикантами, артистами.

(На дошці висять таблички із назвами класів школи мистецтв «Артисти», «Музиканти», «Письменники», «Поети», « Художники»)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Зайдемо до класу «Письменники».



  • Оскільки ви дома виконували творче завдання, то я вас можу назвати письменниками.

  • Поділіться своїми успіхами.

( 1.Діти переказують оповідання «Як Павлик списав у Зіни задачу » від свого імені, змінивши кінцівку.

2. Розказують, яке придумали продовження до оповідання «Найкраща лінійка».)



ІV. Мотивація навчальної діяльності.

- Дуже добре, коли діти знаходять спільну мову, підтримують своїх друзів, не обманюють, радіють успіхам інших.

V. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми продовжимо говорити про тих, хто вас оточує і з ким ви спілкуєтесь – про ваших однолітків. Будемо читати веселі вірші Грицька Бойка і Оксани Сенатович і мирилки Варвари Гринько, розвиватимемо навичку виразного читання, мовлення, уяву.



VІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу.

Завітаємо до класу, в якому займаються майбутні артисти. Приєднаємося до них і ми, повчимося виразно читати вірші.



1. Опрацювання вірша Оксани Сенатович «Базіка».

А) Виразне читання вірша Оксани Сенатович «Базіка» учителем.

- Чи вдалося гостям побувати в новому домі? ( Гості дому не знайшли.)

Б) Словникова робота.

- У героїв вірша дуже дивні імена. Прочитаємо їх хором.

Базіка

Торохтій

Пустомеля

Патякало

Балакуха

Талалай

- Поміркуйте, чому їм дали такі імена.

В) Читання мовчки.

Г) Аналіз змісту вірша.

- Який цей вірш за настроєм? ( Цей вірш веселий.)

- Що засуджує автор? ( Автор засуджує тих, хто не виконує того, що обіцяє.)

- Які вчинки дійових осіб підтверджують їхні імена?

- А це добре, коли людина не дотримується даного слова?

Д) Читання вірша вголос.

* скоромовкою;

* вправа « Котик і мишка» ( Один учень – «котик», другий – «мишка». «Котик» починає читати, коли «мишка» вже прочитала перше речення. «Котик» старається догнати «мишку».)

Е) Вправа на розвиток уваги.

- До складу багатьох слів входять склади до, ре, мі, фа, ля, сі. Відшукайте такі «музичні» слова у цьому вірші. ( Сім, допомагав, дошки, Пустомеля, стеля, нахвалялась, дверей, дому.)

VІІ. Фізкультхфилинка.

- Оскільки ми заговорили про музику, то давайте зайдемо до музичного класу, трішечки поспіваємо, відпочинемо.( Під музичний супровід діти співають пісню, виконують рухи.)

Дружба вірная не зламається,

Не розклеїться від дощів і хуг.

Друг в біді не лишить,

Щирим словом втішить –

От такий він, незрадливий,

Справжній друг.

Ми посваримось і помиримось.

«Нерозлийвода», – кажуть всі навкруг.

Вдень чи в ніч негожу,

Друг мені поможе –

От такий він, незрадливий,

Справжній друг.



2. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Виступайченко».

- У дитячій літературі не знайдеться, мабуть, жанру, в якому б не працював Грицько Бойко – це поеми і вірші, скоромовки і лічилки, загадки і п’єси, казки.

А) Самостійне читання вірша учнями.

- Прочитайте вірш самостійно і скажіть, до якого з жанрів відноситься цей твір? - Чому хлопчика автор назвав Виступайченком? (Він любив говорити розмахуючи руками, захлинався, кричав, ніби виступав із якимись закликами зі сцени.)

- Як ви розумієте вислів переливати з пустого в порожнє? (Говорити одне і те саме багато разів.)

- А чи знаєте ви ще подібний вислів? (Товкти воду в ступі - говорити одне і те саме багато разів, при цьому нічого не роблячи.)

Б) Вправа на правильне інтонування речень.

- Прочитайте всі питальні речення.

- Прочитайте всі окличні речення.

- Знайдіть речення, в якому є звертання. Прочитайте його.



3. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Обіцяльник».

- Послухайте ще один вірш Грицька Бойка «Обіцяльник» і скажіть, який зв'язок між вчинками хлопчика і назвою вірша ? ( Хлопчик тільки дає обіцянки.)

А) Читання вчителем.

Б) Напівголосне читання учнями.

- Читаючи вірш, звертайте увагу на розділові знаки і дотримуйтесь потрібної інтонації.

В) Читання вголос.

- Прочитайте так, щоб всі зрозуміли ваше ставлення до героя.

3. Опрацювання мирилок Варвари Гринько.

- Діти, нам завжди хочеться, щоб у спілкуванні з іншими людьми була згода, не було образ. Але ж трапляються й неприємності. Через це ми просимо один в одного пробачення. А що використовують діти ,щоб помиритися? ( Мирилки.)

- А які мирилки ви знаєте?

- Прочитайте, які мирилки написала поетеса Варвара Гринько.

* Читання «Ланцюжком» по одній мирилці.

- Мирилки потрібно читати з доброзичливим тоном, у пришвидшеному темпі, звичайним голосом.

* Складання мирилки учнями.

- Давайте завітаємо до класу «Поети» і спробуємо разом скласти свою мирилку.

Не потрібно нам сваритись,

……………………………. ( Краще будемо миритись.)

Злого будем уникати,

…………………………… ( А хороше пам’ятати.)



VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

  • Оскільки ви були учнями школи мистецтв, то багато чому навчились. Зараз ви поділитесь на групи і виконаєте завдання. ( Групи створюються за заздалегідь розданими картками ( врахувати можливості, уміння, таланти дітей).

1 група « Художники » ( на катках дітей різноманітні картинки)

2 група « Поети » ( на катках – віршик)

3 група « Письменники» ( на катках – текст)

4 група «Музиканти » ( на катках – музичні інструменти)

5 група « Артисти» ( на катках – відомі кіноактори)

1.Група « Художники »

Словесне малювання.

Намалювати словами, якими ви уявляєте героїв прочитаних віршів

2.Група « Поети »

Доберіть з віршів пари слів, що римуються.



3.Група « Письменники»

Скласти спонукальні, повчальні речення до героїв віршів.

4.Група « Артисти»

Вправа «Жива картинка» (Один учень читає, а другий з допомогою міміки, жестів реагує на почуте)



5.Група «Музиканти »

Придумати мелодію до однієї з мирилок і проспівати.



ІX. Підсумок уроку.

  • Чи сподобалось вам бути учнями школи мистецтв?

  • Як ви гадаєте, чи стануть вам в пригоді уміння, які ви сьогодні отримали?

X. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати вірші. Підготуватися до конкурсного читання.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка