М. Світловодськ Тема. Подорож у світ пригод юних фантазерів за твором Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки» Мета



Скачати 78.65 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір78.65 Kb.
ТипУрок

Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7

Подорож у світ пригод

юних фантазерів за твором Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки»

Урок української літератури

в 6- Б класі

Учитель Гула Л.А.

м. Світловодськ
Тема. Подорож у світ пригод юних фантазерів за твором Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки»

Мета: викликати інтерес до самостійного читання художніх творів; розкрити особливості твору, його пригодницький характер; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, коментування його; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку; удосконалювати навички критичного мислення; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію.

Тип уроку: урок узагальнення матеріалу з елементами дослідження.

Обладнання: підручник, текст повісті, виставка творів В.Нестайка, учнівські малюнки.

Види робіт:

* словникова робота ;

* діалогічне мовлення ;

*організація дослідження;

* діалог з елементами дискусії ;

* усний малюнок ;

* хвилинка творчості.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель.

Я запрошую вас до подорожі



ІІ. Мотиваційний етап.

1. Актуалізація суб`єктного досвіду й опорних знань





Вчитель. Діти, сьогодні в нас узагальнюючий урок за повістю В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», на якому ми ще раз згадаємо найцікавіші сторінки твору, будемо розвивати вміння і навички виразного читання, переказування, коментування подій та вчинків героїв, вчитимемося аргументувати свою думку. Я бажаю вам отримати задоволення від уроку. Вірю, що кожен запам’ятає щось із сьогоднішньої розмови і обов’язково використає отримані знання і вміння у житті. Нам треба підсумувати, чого ми навчилися, які висновки для себе зробили. А головне, - дати відповідь на ключове питання, поставлене на початку роботи з твором: «Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного?»

Запишіть в зошиті дату та тему сьогоднішнього уроку

Перед вами плоди кошика бажань, напишіть, будь ласка, що ви очікуєте від уроку і покладіть ваші сподівання до кошика .

Попередньо серед учнів класу проводилось опитування. В анкеті було запропоновано п`ять питань:

- Чому сучасні діти надають перевагу: комп`ютеру чи книжці? А ви?

- Чи любите ви читати? Яка книжка є вашою улюбленою?

- Про що любите читати?

- Яких сучасних українських письменників ви знаєте?

- Чи достатньо на ваших книжкових полицях українських книжок для дітей? Які саме у вас?

За даними соціологічного опитування учнів 6-Б класу стало відомо, що перевагу ви надаєте комп`ютеру, більше читаєте твори зарубіжних письменників і майже стовідсотково любите пригодницькі твори.

Як, на вашу думку, можна підвищити інтерес до української книжки?

(Учні висловлюють свої думки щодо поставленої проблеми).

2. Перевірка домашнього завдання

Безперечно, ніякий комп’ютер не зможе замінити живого спілкування з книгою, адже справжню насолоду може принести лише тихенький шурхіт сторінок, які зберігають таємницю незвіданого. Сподіваюся ви відчули таку насолоду, читаючи повість Всеволода Нестайка «Тореодори з Васюківки». Під час уроків ви мали змогу познайомитися з окремими розділами повісті, сподіваюся, що твір вас зацікавив і у вас виникне бажання прочитати його в повному обсязі. А зараз перевіримо наскільки ви були уважними під час читання.



А) Гра «Знайди помилку».

Хлопчики вирішили побудувати метро у своєму селі. Вони навіть встановили відповідний тариф – оплату за проїзд: вчителі – безкоштовно…

Коли в селі виникла загроза затоплення, Ява, не замислюючись, вирішив бути у лавах рятувальників, це його бажання рішуче схвалила мама…

Друзі обманом проникли в машину і вирушили з однокласниками до Києва. Допоміг дістатися хлопцям до музею, де в цей час перебували однокласники, пересічний перехожий, який випадково натрапив на них…

Хлопці Ява і Павлуша заблукали в пшеничному полі, коли слідкували за рибалкою Бурмилом і колгоспним водієм Книшем. Вони вважали цих односельців шпигунами, а тому, коли чоловіки запропонували свою допомогу, хлопці рішуче відмовилися. Під час перебування на полі, Ява і Павлуша голосно читали вірші, щоб їх хтось почув…

Ява допоміг бабі Мокрині врятувати ікону, не дивлячись на те, що це могло коштувати йому життя…



Б) «Вгадай епізод».

Демонстрація фрагмента фільму «Тореодори з Васюківки» 22.18-23.58

ІІІ. Основна частина уроку

1. Аналіз твору.

Вчитель. Я бачу, що у змісті повісті ви орієнтуєтеся, тому попрошу вас, на основі опрацьованого матеріалу, довести, що ця повість пригодницька і визначити її головну думку.

Який твір називається пригодницьким?

(Це твір, у якому зображені непередбачені, несподівані події, випадки, що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки тощо і часто пов`язані з ризиком).





Ідея твору: дитинство-це неперевершений світ пригод.

Основна думка: дружба - велика сила; важливо мати поруч вірного і відданого товариша, який піде за тобою в огонь і у воду, не зрадить, завжди допоможе в скрутній ситуації, а кожна розпочата справа повинна мати організаційний початок і вичерпне логічне закінчення.

2.Складання характеристики героїв повісті «Обґрунтуй думку»

- Ми знаємо, що всі персонажі художнього твору поділяються на головних і другорядних. Пригадаймо, хто ж головні герої повісті? Як вони самі про себе говорять?



3. Читання в ролях уривка повісті.

Ява сам казав:

- Ми, - казав, - з тобою, Павлушо, хлопцi будь здоров. Точно-точно, без брехнi, ми таки хлопцi з фантазiєю. Скажи?

- З фантазiєю, - пiдтакував я.

- Ти чув, як дiд Салимон учора бiля сiльмагу казав: "Ондо, каже, Ява i Павлуша пiшли. От хлопцi! Орли! Соколи! Гангстери, а не хлопцi! Нема на них буцегарнi".

- Чув. Точно.

- Треба, щоб усi про нас так говорили. Треба, щоб слава про нас гримiла на всю Васюкiвку, як радiо на Перше травня.

- Справді, ось такі вони ці хлопчаки. Є в них немало хорошого, та є і те, що не красить підлітка. Давайте спробуємо розподілити риси характеру Яви і Павлуші між плюсом і мінусом.



Таблиця

+ -

Добрі шибайголови

Відважні роблять необдумані вчинки

Небайдужі неслухняні

Вигадливі наражаються на небезпеку

Хлопчики – ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять не зі зла, це – так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами.



4. «У картинній галереї»

Ви охарактеризували героїв, а ще намалювали ілюстрації до пригод, в які потрапляли хлопці. Ласкаво прошу до нашої



«Картинної галереї», тут Ява і Павлуша такі милі.

А ще, до нас прийшов лист від цікавої громадянки з особливими переконаннями, послухайте ще одну думку про хлопчаків.



(За що діти люблять Яву і Павлушу?Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад?! З тих хлопців, які випустили під час лекції в клубі пугутькала, внаслідок чого лектор упав із трибуни і вилив собі на голову графин із водою; повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згодна з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватись? Як можна дозволяти дітям таке читати?)

Чи можете ви захистити Яву і Павлушу? Доведіть, що хлопці хороші.

Отже, лише на перший погляд видається, ніби пригодницький твір має розважати, а його герої не зможуть навчити нас нічого корисного. Проте ми бачимо захоплююче життя героїв, сповнене пізнання, випробував, з яких хлопці виходять переможцями.



5. Визначення засобів виразності. Дослідження мови твору.

- Щоб зробити розповідь більш яскравою й образною, автор використовує різні художні засоби. Які ж саме? (Діти називають художні засоби)

- Ви вже знаходили їх у тексті, тому зараз я пропоную, об’єднавшись у три групи, виокремити з поданих художніх засобів епітети, порівняння, метафори, фразеологізми.

6. Робота в групах.

(1 група – епітети, порівняння; 2 група – метафори; 3 група - фразеологізми)



7. «Хвилинка мудрості»

- Поясніть, будь ласка, народне прислів’я:





«Кожна пригода – до мужності дорога».

(Учні пояснюють прислів’я)

- Так, у пригодах, у різноманітних приємних і неприємних ситуаціях гартується воля, характер людини і справжня дружба. А чи хотіли б ви мати таких друзів, як Павлусь і Ява? Чому?

- Вони були гарними друзями.

- Дякую за відповіді. Пам’ятайте, що у деяких ситуаціях треба вміти відстояти власну думку, але також треба вміти знаходити компромісні рішення. Можливо, керуючись здоровим глуздом, навіть піти на поступки. А ще завжди залишатися оптимістом, у всьому знаходити позитив.

ІV. Рефлексивно - оцінювальний етап.


  1. Навчальний діалог.

Отже, пригодницький твір не лише розважає, але й навчає. Чого ж найбільше хотів навчити В.Нестайко нас своєю повістю?

(Бути чесними, відважними, фантазерами і мрійниками, сприймати життя з оптимізмом, цінувати дружбу і вміти бути справжнім другом)

Отже, пригодницька література покликана навчати розважаючи. І це довів нам не лише В.Нестайко, бо ще до нього, набагато раніше, такі твори писали зарубіжні письменники, пригадайте їх

(Даніель Дефо «Робінзон Крузо», А. де Сент - Екзюпери «Маленький принц», Жуль Верн «Діти капітана Гранта», Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фіна» тощо).

Нам час закінчувати нашу подорож у країну Пригод. Мандрівники, повертаючись із доріг приносять щось на згадку. А що візьмете ви?


  1. Метод незакінчених речень

«Сьогодні на уроці я зрозумів…»

- Дякую, якщо ваші сподівання виправдалися, тоді я прошу залишити плоди в кошику бажань. Сподіваюся, всі ви отримали задоволення від уроку. Бажаю, щоб ваше дитинство було таким же яскравим і різноманітним, як у Павлуся з Явою, щоб кожен з вас був непересічною особистістю, яка не забуває про закони моралі та етики.



3. Оцінювання навчальних досягнень учнів

VІ. Домашнє завдання.

Уявіть, що ви створили клуб романтиків. Складіть статут (тобто правила діяльності ) цього клубу.





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка