“Людина є народженою для щастя, як птах для польоту”,– сьогодні цей вислів здебільшого викликає у нас гірку посмішку. Минають останні дні хх-го сторіччя, а на планеті Земля ще й досі є мільйоні голодних дітейСкачати 60.49 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір60.49 Kb.

У нас завжди є шанс змінити себе
“Людина є народженою для щастя, як птах для польоту”,– сьогодні цей вислів здебільшого викликає у нас гірку посмішку. Минають останні дні ХХ-го сторіччя, а на планеті Земля ще й досі є мільйони голодних дітей. І для того, аби побачити їх, немає потреби вирушати до Сомалі – досить просто поглянути у вікно. Глибоке відчуття зневіри і пасивності охоплює багатьох з нас все більше й більше. “Цей світ захоплений мафією. Ми – бідні люди, які нічого не можуть вдіяти проти сили грошей. Зараз жити погано, раніше було не краще, а завтра буде і поготів гірше. І тут нічого не вдієш.” Така філософія панує нині в свідомості багатьох людей. Виникає питання – що робити, якщо зробити нічого не можна? Аби довести, що це питання не є риторичним, давайте розглянемо один невеличкий приклад. Пан А. побачив півсклянки молока і скривився: “Ет, вона майже порожня!” Цю ж саму склянку побачила пані Б. і всміхнулася: “О, вона майже повна!” Здавалося б, кількість молока в склянці не змінилася. Проте змінилося щось інше, щось таке, що є значно більш вартісним: змінилося наше ставлення і завдяки цьому змінився рівень нашого щастя. Цей простий приклад має ряд важливих наслідків. Перш за все, можна з упевненістю сказати, що безвихідних положень не існує: навіть, якщо нічого не можна змінити, завжди можливою є зміна власного ставлення до ситуації. Другим важливим наслідком є те, що рівень нашого щастя насправді виявляється незалежним від ситуації навколо нас. Побачивши одну й ту саму склянку молока, пан А. став нещасливим, а пані Б. була задоволеною. Причина цього, швидше за все, криється у способі їх мислення. Якщо ми спробуємо застосувати цю філософію у практичному житті і будемо в цьому послідовними та наполегливими, можливо, нам вдасться зробити ще одне дивовижне відкриття: після того, як ми змінили своє ставлення, вкрай несприятлива ситуація може перетворитися на сприятливу. Усвідомлення цього може відкрити для нас шлях до революційних змін у житті. І це зовсім не є перебільшенням. Кілька десятиліть нас навчали того, що “буття визначає свідомість”, і треба віддати належне нашим наставникам: вони зробили свою справу як слід. А втім, філософію матеріалізму сповідує нині все прогресивне людство. Навіть американці, написавши на доларах “In God we trust”, насправді вірять лише у гроші, комп’ютери та крилаті ракети. Отож, якщо ми хоча б на деякий час припустимо, що наше ставлення здатне керувати обставинами і подіями навколо нас, а рівень нашого щастя є більш важливим від кількості молока у склянці – це можна вважати справжньою революцією.

Давайте розглянемо ще один приклад. Наприкінці 30-х років нашого сторіччя відомому в Індії підприємцеві Даді Лекраджу виповнилося 60 років. За давнім звичаєм, для індуса в цьому віці починається період життя, званий “ванпрастх”. Він передає свій маєток у спадок дітям і вирушає до святих місць – провести решту життя у сумирних молитвах і благочесті. Така доля чекала й на Лекраджа. Проте коли його дружина Яшода запропонувала чоловікові розпочати життя “ванпрастх”, він сказав, що хоче попрацювати ще рік і за цей час подвоїти свій капітал, а вже потім відійти від справ. А через деякий час Дада Лекрадж змінив своє ставлення до життя. Багатий ювелір та продавець дорогоцінних прикрас, Дада несподівано зрозумів, що єдиним справжнім скарбом людини є вічні духовні цінності: щастя, мир, любов, чистота. Релігійна і побожна людина, він раптом припинив свою молитовну практику, побачивши, що цей шлях може лише на деякий час заспокоїти душу, не даючи відповіді на глибокі, докорінні питання життя. Тоді Лекрадж швидко згорнув свій бізнес, прийняв нове духовне ім’я – Брахма – і заснував у Сіндх Хайдерабаді (сучасний Пакістан) школу духовної та моральної освіти для жінок і дівчат. Сьогодні ця організація перетворилася на Брахма Кумаріс Всесвітній Духовний Університет (БКВДУ), який діє у 78 країнах світу (в тому числі і в СНД) і налічує близько 600 тисяч студентів.

Коли студентів БКВДУ запитують, що являє собою Університет, вони відповідають, що це – школа, університет і ...лікарня. Це школа, бо вивчають тут дуже прості, фундаментальні засади життя: як правильно оцінювати власну особистість, як будувати стосунки з оточуючими, як сприймати складні ситуації у житті так, аби запобігти душевним травмам, як провадити здоровий, щасливий та альтруістичний спосіб життя. Водночас це університет, адже знання, яке вивчають тут, охоплює різноманітні аспекти життя – від культури харчування до історичних екскурсів у далеке минуле людства. Чому ж цей заклад називають лікарнею?

В наш час поширеною є біблійна точка зору, згідно з якою природу людини було зіпсовано майже одразу після створення світу. Приблизно цього ж вчить нас і теорія еволюції – ми всі з діда-прадіда є нащадками мавпи. Наша природа сповнена темних атавістичних інстинктів і потрібні великі зусилля з боку суспільства, аби примусити людину дотримуватись цивілізованого кодексу поведінки. На відміну від цього, багаторічний духовний досвід викладачів та судентів Університету доводить протилежне: за своєю справжньою природою людина є довершеною істотою, сповненою чеснот. А той стан речей, який існує нині, є неприроднім і хворобливим. Кожна людина зокрема, і все людство в цілому є хворими. Наслідки цієї хвороби ми можемо спостерігати щодня. Попри всі досягнення науки і технології, рівень страждання людей, на жаль, не стає меншим. Навпаки, зростаюче ускладнення сучасного життя щодня створює нові джерела страждання. А кожному лікареві відомо – хронічний біль є ознакою серйозної внутрішньої недуги. Отож в Університеті вважають, що агресія, злостивість, себелюбство, прагнення отримати комфорт для себе за будь-яку ціну, та інші виявлення негативної поведінки людини є проявами тяжкого хронічного захворювання, коріння якого полягають в тому, що людина втратила здатність усвідомлювати себе духовною істотою. Саме цю хворобу намагаються лікувати в Униіверситеті. І одним з перших лікувальних заходів має стати зміна нашого ставлення до себе, до власних вчинків, до життя, до ближніх і далеких людей, до світу навколо нас. Викладачi Університету переконані, що саме наш внутрішній стан, а також наше відношення до навколишнього світу є тим чинником, який визначає ситуацію, що складається навколо нас. Метод позитивного мислення, в основу якого покладено практику медитації Раджа-йоги, дозволяє людині повернутися до нормального, природнього стану душі і тим самим позбутися проявів негативності у своєму житті. “Будьте щасливими; ніколи не втрачайте щастя; роздавайте всім скарби щастя; ніколи не завдавайте болю іншим і не приймайте болю від них.” Приблизно так можна викласти один з головних принципів здорового способу життя, широку пропаганду якого здійснює Університет. А оскільки депресивний, пригнічений або стресовий стан є однією з головних причин виникнення багатьох сучасних захворювань, то можна з упевненістю сказати, що практика позитивного мислення лікує не лише травми душі, а й тілесні недуги. Дослідженням впливу медитації на здоров’я людини вже давно займаються працівники медичного крила Університету та створений за участю БКВДУ Навчально-дослідницький фонд Раджа-йоги.

Університет постійно влаштовує різноманітні конференції, форуми та програми з питань загального співробітництва, духовного розвитку, суспільної злагоди, здорового способу життя, загальнолюдських моральних цінностей. Серед них можна відзначити такі заходи: 1984 рік – міжнародна конференція в Лондоні “Духовність людства”; 1986 рік – програма “Мільйон хвилин в ім’я миру”; 1988 рік – проект “Міжнародне співробітництво заради кращого світу”; 1995 рік – проект “Ділитися нашими цінностями заради кращого світу”. Зміну тисячоліть Університет відзначив масштабним міжнародним громадським проектом «Маніфест-2000». У різні часи з діяльністю Університету знайомилися такі видатні особистості, як Папа Йоанн Павло ІІ, Далай-лама Тібету, мати Тереза, льотчик-космонавт Марина Попович, відомий фахівець з питань здорового способу життя Галина Шаталова. Свідченням визнання авторитету БКВДУ у сфері миротворчої діяльності є Генеральний консультативний статус Університету у Економічній і Соціальній Раді ООН та Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ), а також почесне звання “Посланець миру”.

Що ж лежить в основі успішної роботи Університету? 60 років тому Дада Лекрадж взяв на себе відповідальність за власні вчинки, зрозумівши, що наше життя є таким, яким його зробили ми – свідомі духовні істоти у несвідомому матеріальному світі. Він змінив своє ставлення до життя і посіяв зернину щирого бажання зробити цей світ щасливим. Нині з цієї зернини виросло велике квітуче дерево. І сьогодні в Університеті переконані: саме через змінення способу мислення з негативного на позитивний пролягає шлях до здорового життя. “Якщо ви не можете думати про оточуючих добре, краще не думайте взагалі”,– так звучить ще один девіз студентів БКВДУ.А що у багатьох з нас немає практичного досвіду позитивного мислення, на завершення цього допису мені хотілося б процитувати кілька рядків з брошюри “Щоденні думки”, виданої Університетом (Мысли на каждый день.– Москва: БКВДУ, 1995.– 32 с.). “Дарувати щастя іншим – великий акт милосердя... Ми повинні зустрічати кожну життєву ситуацію. Тоді чому ж не зустріти її з любов’ю?... У жорстокому світі одна-єдина крапля правдивої любові є оазою у пустелі... Чому б нам не випромінювати своїм поглядом щастя, любов і мир?... У вас завжди є шанс змінити себе на краще; не втрачайте його... Якщо ви втратили шанс, не сумуйте. Будьте уважними, аби не втратити його знову.”

Отож давайте не будемо втрачати наш шанс змінити себе на краще. “Можливо, ви ще не знаєте, як створити навколо себе чисту, спокійну, сповнену приязні атмосферу”,– кажуть в Університеті.–”Тоді принаймні навчіться посміхатися. Це теж є справжнім мистецтвом. В кожному разі, це не завдасть вам жодної шкоди.”

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка