Людина починається з добраСкачати 412.2 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір412.2 Kb.


ЛЮДИНА
ПОЧИНАЄТЬСЯ


З ДОБРА

Не забувайте убогих, подавайте сиротам, захистіть вдову.

Не майте гордощів у своєму серці, старших шануйте.

Не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово мовте.Володимир Мономах    «Повчання дітям»

Людина – найскладніша з усіх відомих нам істот. І скільки б ми про неї не знали, завжди в ній буде залишатися щось таємниче і непізнане. Мабуть, кожна людина хоча б раз у житті замислювалася над сенсом свого існування і прагнула усвідомити своє призначення у світі. Щоб життя було не порожнім, а цілеспрямованим, ми випробовуємо себе в різних галузях, шукаємо мету свого життя. Щоб по-справжньому відчути себе Людиною, не можна зачинятись у вузькому колі егоїстичних інтересів. Потрібно творити добро й безкорисливо віддавати своє душевне тепло тим, хто цього потребує. Саме любов до ближнього робить людину людиною, підносить її, звеличує духовно. 

Відколи існує людство на Землі, доброта вважається однією з найцінніших його чеснот. Ще в дитинстві людина отримує від батьків настанову бути доброю і милосердною. Той, хто пам’ятає її протягом усього життя, завжди буде потрібний іншим людям, суспільству, державі.

Що ж таке доброта? У світі живуть різні люди, з різними, характерами, інтересами й смаками. І кожен по-своєму може бути ласкавим і грубим, чуйним і байдужим, милосердним і жорстоким… Однак яким би хто не був і якими б інтересами не жив, кожен уміє бути по-своєму добрим. Доброта – дуже широке поняття: це й бажання допомогти, і вияв розуміння, і відмова кривдити когось, і багато-багато іншого. Коли людину називають доброю – це означає, що вона добре ставиться до всіх навколо, нікого не ображає і вміє допомогти в скрутну хвилину.

З давніх часів доброта була в традиціях нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок, захистити старість і немічність, вилікувати хворого, розрадити каліку, заступитися за скривдженого. Володимир Мономах у своєму «Повчанні» говорив про те, що кожна людина має бути милосердною і вміти робити добро. Такої думки дотримувався і визначний український філософ Г. Сковорода, а Т. Шевченко, зокрема, писав:

Раз добром нагріте серце

Вік не прохолоне!

Робити добро слід завжди, бо той, хто не відчуває приязні до інших, руйнує передусім самого себе. Зла людина постійно обкрадає себе, втрачаючи здатність по-справжньому радіти, сміятися, любити. І якщо з юних літ не привчитися тамувати в собі роздратування, недовіру, злість, душа може скам’яніти. Доброта – це не просто моральна риса, це вміння жити й радіти життю, це не слабкість, як модно сьогодні вважати, а сила. Лікування добротою потребують не тільки хворі й самотні, а й цілком благополучні, здорові люди з черствими, байдужими до чужого горя душами. Лікування милосердям потрібне тим, хто не помічає кривди, болю, несправедливості, горя.

Не говори про доброту,

Коли ти нею сам не сяєш

Коли у радощах витаєш,

Забувши про чужу біду.

Бо доброта не тільки те,

Що обіймає тепле слово

В цім почутті така основа,

Яка з глибин душі росте.

Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині.

Немає вищої святині,

Ніж чисте сяйво доброти.

(О. Довгий)

Хочеться вірити, що всі люди добрі, а злих не існує, просто є такі, які не навчилися або не хочуть чинити благородно. А добро слід творити безкорисливо, не вимагаючи за нього плати чи подяки. Усе одно людина, яка цінує допомогу й підтримку інших, залишається вдячною завжди. Варто не шкодувати своєї доброти ні для кого, роздавати її, дарувати. Родичам, друзям, незнайомим, суперникам, щодня, щохвилини, щомиті.

Треба вірити, що поруч тільки хороші та доброзичливі люди, які завжди допоможуть, підтримають. Слід якомога частіше замислюватися: «А чи все я зробив для того, щоб людям було біля мене затишно, спокійно?» Доброта обов’язково повертається до того, хто її віддає. Добра людина ніколи не буде самотньою, скривдженою, нещасною. Добра людина – щаслива людина, бо їй відкрита таємниця щастя. Тож будьмо добрими й щасливими!
«Добра людина, добрі вчинки це …»

Для того, щоб краще розібратися у цьому питанні, використаємо різні джерела мудрості: біблійну, міфологічну, народну.  


Релігійні джерела
Найкращу відповідь  можна знайти в наймудрішій книзі – Біблії. В християнській етиці дано таке визначення добра: «Добро – все, що виходить від Бога, благо; це все, що позитивно оцінюється Богом, що є важливим для людського життя, що дає можливість людині морально, розумово та духовно жити, зростати, бути щасливою, досягти гармонії та досконалості».

-  «Хто просить у тебе, то дай, а хто хоче позичити в тебе, не відвертайсь від нього». Це сказано в Євангеліє від Матвія, розділ 5, вірш 42.

-  «Не стримуй добра тому, хто має в ньому  потребу, коли в силі твоєї руки це вчинити». Книга приповістей Соломона, розділ 3, вірш 27.

 У притчі Христа про доброго ближнього (милосердного самарянина), що знаходиться в Євангелії від Луки 10, 25-37., говориться про чужинця, який допоміг пораненому чоловікові. Чужинець був самарянином.  Самаряни були у ворожнечі з юдеями, але не дивлячись на це, лише один самарянин допоміг нещасному юдею, що йшов з Єрусалиму в Єрихон і попався розбійникам.

 Притча вчить, що треба любити всіх людей. Пам’ятати заповідь: “Люби ближнього свого, як самого себе ”. Якщо випадає нагода допомогти кому-небудь, то не слід запитувати, друг він нам чи недруг, добрий чи злий, співвітчизник чи чужинець. Ким би він не був, він нам ближній, і ми повинні з радістю допомогти йому, чим зможемо: грошима, якщо їх маємо, доброю порадою, працею чи будь-якою допомогою. Допомагаючи ближньому, ми даємо Самому Богу.

 Ісус Христос сказав: “Що дасте одному із братів Моїх менших, те Мені дасте.” Під словами “брати Мої менші” Він розумів усіх нещасних, що потребують допомоги.


Притча про вечерю.
В пустелі біля міста Віфсаїди з Ісусом було близько 5 тисяч чоловіків, а з ними їх жінки та діти. Сонце уже сідало; учні сказали Ісусу: “Місце тут пустельне і час пізній, Ти не відпустиш людей цих, щоб вони пішли в селища і там купили собі їжі?” . Але Ісус сказав учням: “Навіщо їм іти далеко? Ви дайте їм їсти”. Тоді один із учнів відповів Спасителю: “Де нам взяти їжі для такої кількості народу?”. Спаситель сказав: “Подивіться, чи немає тут де трохи хліба?” „У одного хлопчика, - відповів апостол Андрій, - є п’ять ячмінних хлібців і дві рибки. Але що це для такої великої кількості людей?”. Тоді Спаситель звелів подати Собі хліб і рибу, потім велів розсадити всіх на зеленій траві. Коли ж всі сіли рядом, по сто і по п’ятдесят людей разом, Спаситель взяв п’ять хлібів і дві риби, поглянув на небо, благословив їх і, ламаючи хліб, став подавати учням шматки, щоб вони роздавали народу. Таким же чином розділив Спаситель і дві риби. Коли всі наситилися, Ісус звелів зібрати учням те, що залишилось, щоб не пропало, і назбирали учні 12 кошиків. 

Необхідно завжди турбуватись про людей, бути чуйними, добрими, милосердними і за все дякувати Богові. Будь завжди добрим ближнім. Допомагай тим, хто поруч з тобою. “Люби добро, роби добро і бажай усім добра, бо це личить кожному праведнику і мудрецеві” (Митрополит Феодосій)

 

 Міфологічні джерела


« Міф про  Епіметея та Прометея» Льва Толстого.
 Був час, коли боги існували, а люди і звірі ще ні. Їх боги  ще ліпили в підземеллі. І перед тим, як мали появитися звірі, Епіметей, брат Прометея,  почав розподіляти здібності між ними: одним дав силу без швидкості, іншим – швидкість без сили, третіх нагородив здатністю літати.

 Але був  Епіметей не дуже мудрим і не помітив, що роздав усі здібності безсловесним створінням, а рід людський іще нічим не прикрасив. І коли подивився Прометей на плоди праці свого брата, то побачив, що людина не одягнена і не взута, без домівки та без зброї, а вже наступив той день, коли треба було вийти людині на віт Божий. І от, щоб допомогти людям, вирішив Прометей вкрасти у бога-коваля Гефеста його мистецтво, а в богині мудрості Афіни – її майстерність. І подарував Прометей  людям уміння працювати і мислити, а також подарував їм украдений з неба вогонь.

Так люди оволоділи умінням підтримувати своє  існування, вони винайшли житло, одяг, взуття. Але жити їм було все одно погано, і багато з них гинуло у боротьбі зі звірами, бо ще не володіли мистецтвом жити в суспільстві. Якщо і збиралися вони разом, то у них одразу ж  починалися сварки і непорозуміння, ворожість і ненависть, і знову доводилося їм розселятися і гинути.

 Злякався тоді Зевс-громовержець, що загине усе людське плем’я, і вирішив ввести посеред людей добро, сором і правду, щоб вони служили окрасою поселень і засобом для встановлення дружніх зв’язків поміж людей.


Народні джерела

Знайомлячись з народними приказками і прислів’ями про добро, і добру людину, можна зрозуміти, що в народі найбільшим скарбом вважалася мати добре серце. Взагалі існує дуже багато приказок про добро, ось декілька з них:

За добро добром платять

 Стережись злого, чини добре.

 Життя дано людині на добрі справи.

 Робиш добро, то собі, робиш зло, теж собі.

 Не роби комусь того, що собі не мило.

Не шукай красоти, а шукай доброти.

 Люди ставляться один до одного приязно – в добрі часи.

 Сказав язик голові: «Добрий день», а голова відповіла: «Як ти поведешся, то й мені буде добрий день.

 Перший крок до добра – не роби зла.

 Доброму скрізь добре.

 Народна мудрість проявляється не тільки в приказках, а і в казках. Майже  в кожній казці добро перемагає зло. Це такі, як «Кирило Кожум’яко», «Котигорошко», «Івасик-Телесик», «Кривенька качечка»,  «Попелюшка», «Рукавичка»  та багато інших.
Потрібно завжди  пам’ятати, що добрі вчинки завжди повернуться до нас, так як і злі.

Тож давайте відноситися один до одного так, як хотіли б щоб люди відносилися до нас. 

Кожен із нас повинен зайняти таку життєву позицію, яка б приносила користь не тільки собі, а й людям. Живе , скажімо, поряд з вами літня людина – допоможіть їй, без будь-якої винагороди, і ваше добро засвітить вогник вдячності, такий, що зігріє й вашу душу, і відчуваєте, що день не минув марно.ДОДАТОК
Девіз

Твори добро завжди і всюди! 


Нехай тебе шанують люди.

Вислови відомих людей 
• Життя дається людині на добрі справи. Доброта краща за красу. 
(Г. Гейне) 
• Як сонце — краса і прикраса неба, так велич душі — блиск і світоч всякого милосердя. 
(Д. Боккаччо) 
• Не роби людині того, чого не бажаєш собі. 
(Конфуцій — давньокитайський філософ) 
• Не заподій іншому болю способом, який і для тебе буде болісним. 
(Буда) 
• Поводься з друзями так, як хочеш, щоб вони поводилися з тобою. 
(Аристотель)
Епіграфи 

• Стережися злого, чини добре. 


• Добро, яке ми чинимо, збагачує всіх. 
• Не роби іншому того, чого собі не бажаєш. 
• За добро добром платять. 
• Добро далеко розходиться, а лихо — ще далі. 
• Добрі слова — це сади. 
Добрі слова — коріння. 
Добрі думки — квіти. 
Добрі справи — плоди. 
• Добро врятує світ. 
Творімо добро! 
Поспішаємо творити, 
Бо гарне людині 
Приємно робити, 
Творімо добро! 
• На доброті існує світ, 
І добротою пахне хліб. 
І мирне небо в школу йти — 
Це також вияв доброти. 
І до дітей любов свята — 
Це чистота і доброта. Скринька ключових слів 

Добро — одне із понять моральної свідомості. 


Зло — те, що комусь завдає болю, викликає страждання, поняття протилежне добру. 
Лагідність та милосердя — прекрасний прояв людського характеру. 
Жорстокість та грубість — протилежні поняття щодо лагідності та милосердя. 
Людяність — моральна якість, яка характеризується повагою до людей, співчуттям і добротою до них.
Правила доброти 

• Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися до тебе. 


• Допомагати слабким, маленьким, старим, хворим. 
• Не будь жадібним. 
• Вибачай іншим їх помилки. 
• Ніколи не заздри. 
• Жалій інших, а не себе. 


Пам’ятка 

Ти добро лиш твори всюди, 


Хай тепло тобі повнить груди. 
Ти посій і доглянь пшеницю, 
Ти вкопай і почисти криницю, 
Волю дай, нагодуй пташину, 
Народи і зрости дитину! 
Бо людина у цьому світі 
Лиш добро повинна творити.

Пам’ятка добрих і корисних справ 

• Завжди дотримуйся свого слова. 


• Перед виконанням справи подумай. 
• Не будь самовпевненим. 
• Не лінуйся. 
• Виконуй справу із задоволенням. 
• Ніколи не вимагай винагороди. 
• Виконуй все вчасно. 
• Допомагай людям сам, не чекай, доки тебе проситимуть. 
• Завжди виконуй тільки добрі справи, за які ніколи не червонітимеш. 


Людські чесноти 

• смирення; 


• чуйність; 
• безкорисливість; 
• щедрість; 
• доброзичливість; 
• справедливість; 
• надія; 
• ввічливість.

ОПОВІДАННЯ


В. О. Сухомлинський «Чому дідусь такий добрий сьогодні» 
Поліз Андрійко на шовковицю: привабили чорні ягоди. Навтішався вволю, а тут дощ пішов. 
Пересидів Андрійко дощ. Хотів злазити з шовковиці, аж дивиться — сидить під шовковицею дідусь Петро. Вийшов після дощу в сад.
«Що ж його робити?» — думає Андрійко. — Злізати з шовковиці — струсиш на дідуся всю воду з листя, змокне під дощем, захворіє. 
Сидить Андрійко, притулившись до гілки, боїться поворухнутися. Жде, поки дідусь до хати піде, а він не йде. Вже сутеніти стало, коли підвівся дідусь, питає: 
— Чому це ти сидиш на дереві, внучку? 
— Боюсь струсити на вас краплі, дідусю... 
— Злазь, Андрійку! 
Дідусь відійшов. Андрійко зліз з шовковиці. Дідусь пригорнув і поцілував Андрійка. 
— Чому це дідусь такий добрий сьогодні? — з подивом подумав онук. 

В. О. Сухомлинський «Прогулянка до лісу» 
Одного вихідного дня пішли в ліс всією сім'єю батько, мати, п'ятикласник Толя й чотирирічний Саша. У лісі було гарно і весело. Бать¬ки показали дітям галявину, на якій цвіли конвалії. Поряд із галявиною ріс кущ шипшини. В ньому зацвіла перша квітка — запашна рожева. Вся сім'я сіла під кущем. Батько читав цікаву книжку. Раптом загримів грім, упали перші великі краплини, а потім полив дощ як із відра. 
Тато віддав свій плащ мамі, і дощ їй був не страшний. 
Мама віддала свій плащ Толі, і йому дощ був не страшний 
Толя віддав свій плащ Саші, і дощ йому був не страшний. 
Саша запитав: 
— Мамо, чому це так: вам віддав свій плащ тато, Толі віддали свій плащ ви, а мене накрив своїм плащем Толя? Чому кожен не надів свій плащ? 
— Кожний повинен захищати того, хто слабший, — відповіла мама. 
— А я чому нікого не захищаю? — запитав Саша. — Отже, я — слабший? 
— Якщо ти нікого не захищаєш, ти справді найслабший, — усміхаючись, відповіла мама. 
— Але я не хочу бути найслабшим! — рішуче сказав Саша. 
Він підійшов до куща шипшини, відгорнув полу плаща і накрив рожеву квітку: злива вже відірвала дві пелюстки, квітка поникла — слабка, беззахисна. 
— Тепер я не найслабший, мамо? — запитав Саша. 
— Так, тепер ти сильний і мужній, — відповіла мати. 

В. О. Сухомлинський «Образливе слово» 
Одного разу Син розсердився на свою Матір і сказав їй грубе, образливе слово. Заплакала Матір. Схаменувся Син, жаль йому стало Матері. Не спав цілу ніч, не дає йому спокою совість: адже він образив Матір. 
Йшли роки. Син став дорослою людиною. Прийшов час їхати в да¬лекий край. Поклонився Син Матері і говорить: 
— Простіть мене, Мамо, за образливе слово. 
— Прощаю, — відповіла Мати і зітхнула. 
— Забудьте, Мамо, про те, що я сказав образливе слово. Задумалась Матір, засумувала. На її очах з'явилися сльози. Говорить вона Сину: 
— Хочу забути, але не можу. Рана від занози заживає і сліду не залишає. А рана від слова заживає, але залишає глибокий слід. 

Ніна Мудрик-Мрин «Добро твориться просто …» 
— Мабуть, добрій людині важко жити, — каже Андрійко. 
— Чому це? — дивується мама. 
— А тому, що їй ото все думай та й думай, кому добро зробити... 
— Та ні, добра людина не думає, а просто робить тай усе. І не ж и за те подяки... 
Згадав Андрійко. Впав було сніг. Тоді розтанув, а потім знов морозець прихопив — ожеледиця почалася. До школи треба було виходити раніше, бо слизота ж! 
Коли це день-два, бачить Андрійко, немає в школі Яринки. І спитати ні в кого. Бо живе Яринка тільки з мамою, та й хата їхня стоїть аж на самому краю села. 
— Може, сходимо сьогодні до Яринки? — каже Андрійко Михайликові. 
— Так далеко? — огинається Михайлик. 
Дай подумати, — каже Михайлик. — Так ... так ... Мені Яринка зроду ніколи не допомагала. То чого ж мені до неї та ще в таку далину йти? Тобі вона щось допомагала? — спитав Андрійка ... 
Йде Андрійко до Яринки й думає: ні, не вистачало так, щоб Яринка йому чимось допомагала. Навіть раз з дівчатами висміяла його, що він не зумів дати здачі задерикуватому Богданові. Яринка реготала найдужче! Але Андрійко чомусь на неї не мав ніякого зла — ніскілечки! То — дрібниці. Він знає, що Яринка просто весела дівчинка. І зовсім не злюка. 
Яринка доглядала хвору маму. Ні мама, ні Яринка не здивувалися, що Андрійко їх провідав. 
— Яринка не нахвалиться, який ти добрий хлопець, — сказала на прощання Яринчина мама, а Яринка трішки зашарілася. 
— Звичайний. Як усі, — мовив Андрійко і побіг додому ... 

«Хто покарав його?» 
«Я образив товариша. Я штовхнув однокласника, я вдарив собаку, я забрав іграшку у сестри. Всі пішли від мене. Я залишився один і гірко заплакав» 
— Хто покарав його? — запитала сусідка. 
— Він сам себе покарав, — відповіла мама. 


ВІРШІ

Людина починається з добра 
Сказав мудрець: 
— Живи, добро звершай! 
Та нагород за це не вимагай. 
Лише в добро і вищу правду віра 
Людину відрізни від мавпи і від звіра. 
Хай оживає істина стара: 
Людина починається з добра! 
Л. Забашта 

Воскресімо душі для добра, 
Для краси, для правди і для щастя, 
Бо усім нам, людоньки, пора 
Будь достойними Господнього причастя. 
Кожен з нас немало нагрішив — 
Помилок в житті не позичати, — 
Та серед багатства вічних див 
Нам дано і право обирати... 
Обирати між добром і злом, 
Між любов'ю і чорнючим гнівом. 
Воскресімо душі, щоб разом 
Причаститись правдою, як хлібом ... 
Г. Литовець 

— Коли тебе в тяжку годину 


Людина виручить з біди, 
Про це добро, аж поки віку, 
Ти, синку, пам'ятай завжди. 
Коли ж людині щиросердно 
Ти зробиш сам добро колись, 
Про це забудь, аж поки віку, 
Мовчи й ніколи не хвались! 
Л. Компанієць 

Зламав Івасик гілку ясеневу. 


І кинув геть, коли награвся нею. 
Веселий він побіг собі додому. 
Вона ж лежить на глинищі рудому. 
У самотині зітхає гілка тяжко: 
Уже на ній не сяде більше пташка. 
Вже вітерець її не захитає. 
В її прожилках не бродити соку, 
Не гріти мрію ніжну і високу! 
Івась у ліжку спить спокійно, тихо. 
Невже не знає він, що скоїв лихо? 
А. Бортняк 

На галузці яблуко висіло, 


Каменем я кинув, перебив 
Гілочку, аж серце заболіло — 
І навіщо я таке зробив? 
Не подумав! Лютий недотепа, 
За добро я розплатився злом
І стоїть коло дороги щепа, 
Наче птах з підстреленим крилом. 
Яблунько моя зеленокрила, 
Може, і ти заплакала тихцем, 
Ти ж для мене, яблунько, вродила, 
Я ж у тебе кинув камінцем. 
Засихає перебита галузь 
І в душі горить, немов батіг 
Совісті, а яблуко зосталось, — 
Мій важкий, хоч недостиглих гріх. 
Д. Павличко 

Заповіді Божі 
Не зобидь ні старця, ні дитину, 
Поділись останнім сухарем, 
Тільки раз ми на землі живемо, 
Сій любов, даруй красу. 
Зло нічого не дає, крім зла 
Вмій прощати, як прощає мати. 
На добро добром спіши віддати — 
Мудрість завжди доброю була. 
Витри піт солоний із чола 
І працюй, забувши про утому, 
Бо людина ціниться по тому, 
Чи вона зробила, що змогла, 
Скільки сил у неї вистачало, 
Щоб на світі більше щастя стало. 

Шана 
Неправда – все, мов, продається: 
Давай готівку – і неси. 
А як людське гаряче серце 
Ти покладеш на терези? 
Не все, не все міняти можна – 
Спинись, задумайся на мить. 
Є заповідь одвічна Божа, 
Що краще золота блищить. 
Шануймо батька, шануймо матір – 
І нам воздається теж добром. 
Хай буде шана в кожній хаті 
І дух сімейства за столом. 
Шануймо батька, шануймо матір – 
Нам каже Біблія свята. 
І щастям будем ми багаті 
На всі часи, на всі літа. 
Слова ці треба повторяти, 
Бо в них основа доброти. 
Коли б не батько і не мати 
Чи був би на цім світі ти? 
Слова ці треба змалку вчити – 
В них світить істина стара: 
Коли в добрі батьки і діти – 
Тоді всім вистачить добра. 
Вадим Крищенко 

Не бажай 
Коли серця теплом зігріті – 
Стає побільше доброти. 
Ти ж не один у цьому світі, 
А є ще сестри і брати. 
Проб'ється істина у слові – 
Збагнуть її уже пора. 
Усім нам хочеться любові, 
Усім нам хочеться добра. 
Не відбирай здобутку ближнього 
І не бажай його майна. 
Хай чорне зло в пориві хижому 
Не б'є, як блискавка страшна. 
Нехай веде нас днями й тижнями 
Відлуння Божої сурми. 
Ні, не бажай ти лиха ближньому, 
Бо всі ми звемося людьми. 
Горнімось до земної вроди, 
Бо заздрість дика і сліпа. 
Хай нами лють не верховодить
Неправда зла не підсипа. 
Добродію, схились до мене. 
Порадником для мене стань – 
І буде світ благословенним 
До світла щирих поривань. 
Вадим Крищенко 

Не лінуйтесь робити добра. 
Лише зла не бажайте нікому, 
Бо воно, як велика гора, 
Стане вам на шляхові земному 
І заступить навколишній світ, 
Зробить серце жорстоким, холодним. 
Ви з любов'ю живіть з юних літ, 
Будьте чуйними, веселими й добрими. 
І старайтесь робити добро 
День і ніч, і у кожну хвилину, 
Щоб серденько, як сонце, цвіло, — 
Це доброю робить людину! 
Хай душа буде світлою в вас 
Й промениться завжди добротою. 
Йдіть робити добро! В добрий час! 
І живіть в цьому світі з красою. 
Правда в світі є дуже проста: 
Сонце землю теплом зігріває, 
А людину — її доброта, 
І любов у житті прикрашає. 
Н. Красоткіна 

Ти знаєш, що ти — людина, 


Ти знаєш про це чи ні? 
Усмішка твоя — єдина, 
мука твоя — єдина, 
очі твої — одні. 
Більше тебе не буде. 
Завтра на цій землі 
інші ходитимуть люди, 
інші кохатимуть люди — 
добрі, ласкаві і злі. 
Сьогодні усе для тебе — 
озера, гаї, степи. 
І жити спішити треба, 
кохати спішити треба — 
гляди ж, не проспи! 
Бо ти на землі — людина, 
і хочеш того чи ні — 
усмішка твоя — єдина, 
мука твоя — єдина, 
очі твої — одні. 
Василь Симоненко 

*** 
Добрим бути просто чи непросто? 


Не залежить доброта від зросту. 
Як людей полюбиш — пошануєш, 
Силу для добра в душі відчуєш. 
Доброта з роками не старіє, 
Доброта від холоду зігріє. 
І якщо вона як сонце світить, 
То радіють і дорослі, й діти. 

*** 
Весело у світ дивіться, 


Сум од себе проженіть. 
Встали вранці — усміхніться 
І добро весь день творіть. 
Усмішка, неначе сонце, 
Світло і тепло дає. 
Як загляне у віконце, 
Зразу радісно стає. 
*** 

Кажімо більше добрих слів 


Знайомим, друзям, коханим. 
Нехай комусь тепліше стане 
Від зливи наших почуттів. 
*** 

Врятує світ краса — 


Завжди так говорили. 
Тепер врятує світ лиш доброта, 
Бо однієї вже краси занадто мало, 
Бо стільки всюди зла — людина вже не та... 
Тож, люди на землі! 
Спішіть добро творити, 
Щоб нам не згинути у морі зла, 
Щоб кожен міг серед краси прожити 
У царстві справедливості й добра. 
*** 

Ти добро лиш твори повсюди, 


Хай тепло твої повнить груди. 
Ти посій та доглянь пшеницю, 
Ти вкопай і почисти криницю. 
Волю дай, нагодуй пташину, 
Приласкай і навчи дитину! 
Бо людина у цьому світі 
Лиш добро повинна творити! 
*** 

ПІСНІ
«Якщо добрий ти» 
(муз. Б. Савельєва, сл. А. Хайта.) 
Добрим бути просто чи не просто? 
Не залежить доброта від зросту. 
І дитина робить добру справу, 
Як не кине друга на потал. 
Як людей полюбиш — шануєш. 
Силу для добра в душі відчуєш, — 
І закрутиться земля скоріше, 
Якщо разом станемо добріші. 
Доброта з роками не старіє, 
Доброта від холоду зігріє. 
І якщо вона, як сонце, світить, 
То радіють і дорослі, й діти. 


«Хай світом править доброта» 
1. Вірю я: життя, мов казка, 
Кожна мить — це щось нове. 
Зло завжди терпить поразку, 
Вічно лиш добро живе. 
Очі, звернені до світла, 
В темряві не пропадуть. 
Мрії, що в душі розквітли, 
Шлях до істини знайдуть. 
Приспів
Хай світом править доброта, 
Хай творить тисячі чудес. 
Вона на цій землі свята, 
Вона сягає до небес. 
2. Тяжко жити без надії, 
Світ тоді — мов у пітьмі. 
Хтось добра знайти не вміє, 
А воно в тобі й мені. 
Часом радість нас минає, 
Сумно на душі стає. 
Та коли добра шукаєм, 
Серце ти відкрий своє. 
3. Хай щаслива мить прекрасна, 
Несподівано прийде, 
І в житті твоєму ясно 
Сонце доброти зійде. 
Щедро будуть зігрівати 
Промені його усіх. 
Будуть радісно звучати 
Ніжна пісня й щирий сміх. 
Прислів’я 
• Від доброго слова і лід розмерзає. 
• Доброго держись, а лихого стережись. 
• Твоя краса в твоїй доброті. 
• Перший крок до добра це не чинити зла. 
• Добре слово краще за цукор і мед, а скажеш – усім приємно. 
• Раз добром налите серце вовік не схолоне. 
• До доброї криниці стежка утоптана. 
• Добра порада – як готові гроші, а лиха – готове нещастя. 
• Від доброго кореня і добрий пагінець відійде, від доброго батька – добра дитина. 
• Добрі діти на ноги поставлять, а лихі звалять. 
• Дай Боже з людьми добрими знатися. 
• Вода все сполоще, лиш злого слова ніколи. 
• Добро завжди вчасне. 
• Тому, хто сіє добро, віддячують добром, а тому, хто сіє зло – злом. 
• Щоб смак добра пізнати, треба лиха скуштувати. 
• Краса змії в її шкірі. а краса людини в її серці. 
• Злоба – поганий порадник. 
• Хто зле робить, то все собі. 
• Хто часто злиться, той скоро вмре. 
• Все добре переймай, а злого уникай 
• Не пам’ятай зла, сам добріший будеш 
• Добре слово, що мати для людини. 
• Жодна зла людина не буває щасливою. 


Гра «Доповни закінчення» 
— Прочитайте частину прислів’я і додайте до кожного відповідне закінчення. 
Хто людям добра бажає, – … . 
▪ Перший крок до добра – … . 
▪ Робиш добро – … , робиш зло – … . 

Слова для довідок: не кайся; той і собі має, зла й сподівайся. 


Гра з прислів'ями 
Початок прислів'їв знаходиться у дівчат, а кінцівки — у хлопців. 
1. Від доброго слова ... 2. ... а лихого стережись. 
2. Доброго держись, ... 3. ... в твоїй доброті. 
3. Твоя краса ... 4. ... це не чинити зла. 
4. Перший крок до добра ... 1. ... і лід розмерзає. 

ІГРИ

Гра «Хто швидше об'єднає половинки?» 
На партах — конверти з розрізаними на частини прислів'ями (записані на картках). 
Добре ім'я … … зліша від вовка 
За добро … … краще від багатства 
Зла людина … … добром платять 
У лиху годину … … а злого уникай 
Перший крок до добра — … … пізнаєш вірну людину 
Все добре переймай, … … не роби зла 
(Добре ім'я краще від багатства. 
За добро добром платять. 
Зла людина зліша від вовка. 
У лиху годину пізнаєш вірну людину. 
Все добре переймай, а злого уникай. 
Перший крок до добра — не роби зла.)
Завдання-гра «Знайди пару» 
Як можна зробити світ добрішим? 
Для цього потрібно знайти другу половину вислову й скласти пораду. 
Роби добро … … як хочеш, щоб вони ставилися до тебе. 
На зло завжди … … своїх батьків. 
Будь прикладом … … немов Господові,а не людям! 
І все, що чините, робіть від душі … … плати добром. 
Завжди слухайся і поважай … … остерігайся зла! 
Стався до людей так, … … для інших людей. 
Гра «Ромашка» 
Ромашку, складену з окремих пелюстків із завдання¬ми, прикріплюють на дошці. Учні за бажанням або за¬прошенням учителя виходять до дошки і відривають пе¬люстку, читають вголос завдання, виконують його. 
— Назви хороші якості свого товариша. 
— Розкажи про добрі вчинки своєї однокласниці. 
— Пригадай, кого ти ненавмисно образив, знайди спосіб загладити вину. 
— Розкажи, який добрий вчинок ти зробив. 
— Зроби комплімент сусідові (сусідці) по парті. 
Робота в групах «Дерево Доброти» 
Три групи одержують конверти із зображенням листочків з написами «Працьовитість», «Доброта», «Злість», «Грубість», «Чемність», «Терпіння», «Повага», «Зло», «Обман», «Милосердя», «Ввічливість», «Любов», «Нена¬висть», «Байдужість», «Щедрість», «Взаємодопомога», «Мужність», «Боягузтво». 
— Прикрасимо іграшками наше дерево Доброти. Тільки виберіть листки з тими словами-поняттями, з якими б вам хотілось зустрітися. 

Гра «Квітка Добра» 
— Діти, перед вами лежать пелюсточки, яких вам потрібно зробити квіточку. Для того, щоб зробити квіточку, потрібно вибрати тільки ті пелюсточки, які характеризують добру людину. 
(На пелюстках написані такі слова: чуйність, егоїзм, щирість, лицемірство, грубість, терпіння, невихованість, жорстокість, ввічливість.) Діти вибирають правильні пелюсточки і складають квіточки. 
Гра «Перетворення слів» 
Злий — сердитий — незадоволений — співчутливий — уважний — турботливий — добрий. 
Скнаристий —__________—__________—__________—__________ 
Гра «Добрі чарівники» 
— А зараз я пропоную вам стати добрими чарівниками. У мене є ча¬рівна паличка. Кожен із вас буде передавати паличку іншому і називати тільки хороші вчинки дітей класу або ваших друзів. (Діти беруть паличку і називають хороший вчинок свого однокласника, друга, знайомого …) 
— Бачите, як багато в нас гарного, доброго. Намагатимемось і на¬далі берегти і примножувати ці добрі вчинки. Щоб ваші обличчя були завжди радісні від того, що ви зробили доброго, а на обличчі ніколи не зникала усмішка. 
Гра «Якщо ти добра людина, то повинен …» 
Умови гри. Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите. 
• Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить. 
• Допомагати мамі мити посуд. 
• Не вмиватися. 
• Берегти рідну природу та охороняти її. 
• Шанувати працю інших людей. 
• Галасувати, коли хтось відпочиває. 
• Бути вихованою, стриманою. 
• Обманювати, сваритися, хвалитися. 
• Насміхатися з чужого горя. 
• Добре вчитися, багато читати. 
• Не слухати батьків. 
• Ділитися тим, що в тебе є. 
• Ображати інших. 
• Спати на уроках. 
• Красти. 
• Захищати слабшого. 
• Допомагати друзям у біді. 
Гра «Добрі і погані вчинки» 
— Зараз я запропоную запитання, а ви, якщо так вчинить добра людина, плеснете в долоні, а якщо так може вчинити невихована людина, то залишитеся сидіти спокійно. 
• Допомагати мамі мити посуд. 
• Робити комусь зле, якщо він цього не бачить. 
• Не вмиватися. 
• Берегти рідну природу та охороняти її. 
• Шанувати працю інших людей. 
• Галасувати, коли хтось відпочиває. 
• Бути виховано, стриманою дитиною. 
• Обманювати, хвалитися. 
• Насміхатися з чужого горя. 
• Добре вчитися, багато читати. 
• Не слухати батьків. 
• Допомагати друзям у біді. 
• Ділитися тим, що є в тебе. 
• Ображати інших. 
• Захищати слабкого. 
• Спати на уроках. 
• Красти. 
• Любити своїх батьків. 
• Ображати тварин. 
• Сваритися. 
Гра «Якщо ти добра людина» 
• Допомагати по господарству. 
• Не вмиватися. 
• Берегти природу. 
• Галасувати, коли хтось відпочиває. 
• Добре вчитися. 
• Не слухати батьків. 
• Ділитися тим, що в тебе є. 
• Не слухати інших. 
• Ображати тварин. 
• Любити батьків. 
• Сваритися. 
Гра в колі друзів «Я дарую тобі...» 
Спалахнула свічечка 
Ніжним полум'ям. 
Підійти погрітися, 
Кому холодно... 
Умови гри. В центрі кола горить свічечка, яка є символом добра і чистоти. 
Діти висловлюють добрі побажання один одному, передаючи умовний символ добра (це може бути скляна кулька або дерев'яна писанка). 
Останніми мають бути слова, сказані хором: «Хай торжествують світло і добро!» 
Гра «З якої це казки?» 
• Він звірят усіх лікує, 
Від халепи їх рятує, 
І зайчат, і мавпенят, 
Бегемотів і тигрят, 
Вилікує він за мить 
Все, що в звірів заболить, 
Наш добрий лікар... (Айболить) 
— Про кого йде мова? 
— Яку добру справу виконував лікар Айболить? 
• Сидить півник на печі, 
Їсть смачненькі калачі, 
Тут лисичка прибігає, 
Півника мерщій хапає. 
Біжить котик рятувати, 
В лиса півника забрати. 
(«Котик і Півник») 
— Хто і яке добре діло виконав у цій казці? 
• Вигнав дід козу із хати, 
Тай пішла вона блукати, 
В зайця хату відібрала. 
Всі козу ту виганяли. 
Рак козуню ущипнув — 
Зайцю хатку повернув. 
(«Коза-дереза») 
— Хто допоміг зайчику повернути свою хатину? 
— Яким він був? 
Виріс цей хлопчина 
З маленької деревини. 
У печі зміючку спік, 
Сам на дерево утік. 
Його гусятко врятувало — 
На крилечка свої узяло. 
Принесло до тата й мами, 
Частувалось пирогами. 
(«Івасик-Телесик») 
— Хто в цій казці зробив добрий вчинок? 
Бесіда 
— Що легше зробити: допомогти чи образити? (Образити, бо ображають бездумно. Щоб допомогти, треба розібратися, як вчинити мудро, вивчити обста¬вини, умови.) 
— Які ви ще твори читали, де добро перемагає зло? («Кирило Кожум’яка», «Закляття золота й вогню», «Для чого людині серце».) 
Де в житті зустрічаємося з добром, добротою? 
Гра-конкурс «Чия група швидше впорається?» 
Прочитайте прислів'я, поясніть їх значення. 

Правду кажи та добро роби.

Доброму слову ціни немає. 


ВПРАВИ
Вправа «Як зробити так, щоб добро на планеті Земля примножувалося?» 
• самому робити добрі вчинки (допомагати близьким, друзям); 
• вирости гарною, доброю людиною; 
• щодня робити хоч маленькі, проте добрі справи (поступатися місцем в автобусі стареньким і хворим людям …); 
• ваші пропозиції. 
Твори добро та будь завжди привітна. 
Дитино! Ти приходиш для добра. 
Любов у серденьку хай сонцем квітне. 
Збагнути це тобі уже пора. 
Отже, ми своє сердечко повинні наповнювати добрими справами, бути щедрими на гарні слова. Тож давайте заповнимо павутинку «Добрі слова і вчинки» 

Вправа «ТАК» чи «НІ» 
— Коли вам краще жити: 
Коли сміються діти? 
А чи тоді, як всі кричать, 
І їм не можна ради дать. (Відповіді дітей.) 
— Бабусі хлопчик допоміг. Він, діти, добрий хлопчик? (Так) 
— Тепер усі скажіть мені: У сварці жити добре? (Ні) 
— А як немає забіяк, Тоді усім прекрасно? (Так) 
— А як серця у всіх ясні, То вам погано, діти? (Ні) 
— Співає хлопчик гарно як! А вам подобається? (Так) 
— А як обличчя всіх пісні, Похмурі, злі? Вам добре? (Ні) 
— Реве і трощить все чудак, Це теж погано, діти? (Так) 
— Тоді іще скажіть мені: Як діти б'ються, добре? (Ні) 
— Звичайно, краще в мирі жити 
І з усіма дітьми дружити. 
Щоб всі веселими були, 
У мирі й злагоді жили! 
Зображення дерев Добра і Зла 
На дошці на окремих великих аркушах паперу намальовані стовбу¬ри дерев із написами «Добро» і «Зло». На окремих картках слова добра і зла написані кольоровими буквами. Слова добра — яскраві, слова зла — похмурі, темні. 
(Діти підходять до дошки, знімають картки зі словами і прикріплюють їх на відповідні дерева.) 
Малювання малюнків добра і зла (в кружечках кольоровими олівцями учні малюють вирази доброго і злого обличчя). 


СИТУАЦІЇПроаналізуй життєві ситуації і розкажи, як мають вчинити діти. 
1. Петрик не зробив домашнього завдання. Але він точно знає, що у портфелі в Оленки лежить зошит з виконаним домашнім завданням. І ось на перерві ... 
2. Сашко дуже поспішає додому і по дорозі наздоганяє літню жінку, яка ледь несе важку сумку з крамниці. І Сашко ... 
3. В автобусі сидять подруги, тоді як поруч стоїть жінка з маленькою дитиною на руках. Дівчатка ... 
4. Дмитрик довго хворів. Коли прийшов до школи, до нього підійшов Максим. Максим... 
5. Хворій бабусі терміново потрібні ліки з аптеки, а по телевізору якраз демонструють улюблений мультфільм Іванка. Хлопчик, її онук, ... 

Обговорення ситуації 
1. Товариш навмисно штовхнув вас. Що ви робитимете? 
• Розплачетеся; 
• поскаржитеся дорослим; 
• відповісте тим самим; 
• ніяк не відреагуєте; 
• покличете на допомогу старших. 
2. Хлопчик пригощає тістечком собачку. Це бачать жебрак, старень¬ка жінка, твій товариш. Як би вчинили ви? 
3. Дівчинка з мамою вийшла на прогулянку. Мама підійшла до старенького чоловіка і допомогла йому дійти до під'їзду, а дівчинка побігла до кумедного песика. Чому дівчинка помітила лише песика? Що б ви сказали цій дівчинці? 
4. Бабуся готувала онукові чай. І замість цукру насипала у чашку солі. Ненавмисно (адже сіль і цукор схожі, а бабуся недобачає). Онук розгнівався. Що треба йому сказати? 
*** 
Діти, я вам розповім про один випадок із Вітею його сестричкою Олею, а ви подумайте, як можна оцінити поведінку хлопчика. 
Прийшовши зі школи, Вітя сів читати книжку. До нього підійшла сестричка Оля. 
— Вітю, дістань, будь ласка, з полички мою книжку. 
— Не заважай! — крикнув на неї Вітя. — Хіба ти не бачиш, що мені ніколи! 
Пробач, Вітю, я більше не буду заважати, — сказала Оля і пішла до другої кімнати до своїх іграшок. 
Бесіда
— Як поводився Вітя? 
— Що він повинен був зробити? 

Послухайте, як Галя ставилася до своєї матері. 
Сьогодні мама пізно повернулася з роботи, бо затрималася на зборах. Вона зайшла до кімнати і помітила чорні сліди ніг, що вели у кімнату. Прийшовши туди, побачила свою доньку Галю, яка сиділа в батьковому кріслі і читала книжку. Біля крісла стояли її брудні туфлі, а на столі лежали книжки, хліб, печиво. 
— Галю, чому ти ввійшла в кімнату з брудними ногами? Чому не прибрала зі столу? — запитала мама. 
— Мені ніколи. Не займай мене. Я читаю цікаву книжку. 
— Галю, прибери тут, а я піду приготую чай. 
— А що ти завтра робитимеш? Завтра ж вихідний. 
Бесіда
— Що побачила мама, коли прийшла з роботи? 
— Що необхідно було зробити Галі? 

Проблемні ситуації 
1. Вітя приніс до школи альбом із марками. Діти розглядали їх. Раптом підбіг Максим і, схопивши альбом, побіг. 
— Що ви можете сказати про вчинок Максима? 
— Яку дасте йому пораду? 
2. Йдучи по сходах, Вітя штовхнув Оленку. Оленка впала і заплакала тому, що їй було боляче. Вітя обізвав її плаксою. 
— Що ви можете сказати про Вітю, його вчинок? 
3. — Діти, перед вами два портрети одного і того ж самого хлопчика. Який вам більше подобається? Чому? 
(На одному — похмурий, злий, сердитий хлопчик, який в будь-яку хвилину готовий вступити в бійку. На другому — він веселий, з посмішкою.) 
— Який із цих хлопчиків буде робити достойні для людини вчинки? 

Ситуації «Як вчините, якщо …» 
1) Плаче дівчинка: 
а) скажете лагідне слово; 
б) запитаєте, чому плаче; 
в) пройдете мимо. 
2) Старший хлопчик ображає молодшого: 
а) обороните; 
б) будете спостерігати; 
в) пройдете мимо, ніби не помітили. 
3) Маленький котик сидить високо на дереві, нявчить і не може злізти: 
а) пройдете мимо; 
б) полізете на дерево знімати котика; 
в) покличете на допомогу дорослих.


РОЗВАГА « ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА»
Мета розваги:

Дарувати людям радість спілкування, вчити створювати психологічний комфорт навколо себе, вчити керувати своїми емоціями. Виховувати у дітей почуття любові до ближнього, бажання робити людям добро.


Хід:

Звучить музика Ф.Шуберта ”Діва Аве Марія”.Голос диктора:
Все упованіє моє

На тебе, мій пресвітний раю,

На милосердіє твоє,

На тебе, мати, возлагаю,

Святая сила всіх святих

Пренепорочная, блогая.
Ведуча:

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго — вчора, сьогодні, щодня ...

Хай не псується годинник на вежі.

Хай буде все на землі, як належить:

Сонце — як сонце, літо — як літо,

Дощик — як дощик, діти — як діти.

Кожному дому щастя бажаю.

Маку — цвітіння, житу — врожаю,

Небові — миру, голубу — неба,

Кожній дитині — всього, що треба.

Хай усміхаються діти щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!
Всі

Доброго ранку! Доброго дня!


Ведуча: Я рада бачити вас мої любі !

Зверніть увагу. Що написано на дошці.


«Хай оживає істина стара, людина починається з добра. Життя дається людині на добрі справи.. Доброта краща за красу. Без милосердя нема ні слави, ні честі.»

 • Про що ж ми будемо говорити сьогодні?

 • Так про доброту , про добро.

 • Що ж таке доброта? В чому вона виявляється?

А сонечко вам допоможе –

Воно уважно слухати може.

Сьогодні ж поговорим до пуття

Про нас, характер, звички і життя.

(Вішаю сонечко)


Діти:

Врятують світ краса –

Завжди так говорили.

Тепер врятують світ любов і доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало.
Тож, люди, на землі

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості, любові і добра!
Сказав мудрець: живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро й у вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!


Ведуча: Є красива легенда, що, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і посилає до дитинки ангела – охоронця. Уві сні ангел цілує дитя тричі: в чоло – аби воно було розумне, в личко – щоб було красиве, та в груди, аби здоров’я, любов і доброта вселилися в його тіло, серце та душу.

Ви підростаєте, ширшає коло людей, з якими ви спілкуєтесь, зростають вимоги до вас як до людей. У відносинах між людьми дрібниць немає. Все серйозно, все значуще, все так чи інакше відображається в настрою людей, їхньому здоров’ї.Ведуча: З чого розпочинається доброта? (Відповіді дітей)

Мабуть, доброта розпочинається з того, щоб вчасно подати руку людині, вчасно прийти на допомогу, полегшити людські страждання.

Деколи вчасно сказане слово допомагає більше, ніж самі дефіцитні ліки.

Потрібно тільки змогти підійти до людини, підійти не з казенними словами, підійти зі словами, що йдуть від душі.

Тепле і добре слово зігріває людину неначе ясне сонечко, а зле і недобре робить дуже боляче.

Діти:

Кажімо більше ніжних слів

Знайомим, друзям і коханим,

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.
Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь загоїть рану.

(Чи перший біль, чи то останній),

Коли б то знати наперед!


Кажімо більше ніжних слів.

Комусь всміхаймось ненароком.

То не життя людське коротке,

Короткі в нас слова черстві!

Кажімо більше ніжних слів!
Ведуча: Пропоную всім нам разом виростити « Квітку доброти»

Квітка доброти 
Вихователь пропонує серединку квітки у формі серця. Діти вибирають різноколірні пелюстки й прикладають їх до цієї серединки. Кожна дитина може прикласти пелюстку, назвавши добре слово (справу, якість, вчинок). У квітки може бути стільки пелюсток, скільки пропонують діти. Насамкінець педагог запитує у вихованців, чи сподобалася їм квітка доброти, пропонує повторити все, що називали діти, і зберегти пам'ять про цю квітку у своєму серці.

Ведуча:

Якщо ти людина, то повинен…

Я зачитуватиму вам вислови, якщо в них правильна думка, ви піднімаєте праву руку, якщо неправильна – ліву руку.

(Тільки думати і піднімати руку треба швидко.) 1. Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.

 2. берегти та охороняти природу.

 3. Шанувати працю інших людей.

 4. Галасувати якщо хтось відпочиває.

 5. Бути вихованим стриманим.

 6. Обманювати вихвалятися.

 7. Насміхатися з чужого горя.

 8. Добре вчитися. Багато читати.

 9. Допомагати друзям у біді.

 10. Ділитися тим, що в тебе є.

 11. Не слухати батьків.

 12. Ображати інших і грубіянити.

 13. Захищати слабкого.

 14. Давати здачі кривдникам.

 15. Спати на уроках.

 16. Красти.

 17. тікати з уроку.

 18. не вчити домашнього завдання.

 19. Порушувати дисципліну.


Творча гра «Квітка доброти»

Кого я люблю 
Вихователь пропонує дошкільнятам назвати всіх, кого вони люблять. Виграє той, хто назве більше людей. Потім дітям пропонують показати, як можна проявити свою любов (ласкаво доторкнутися, запропонувати іграшку, запросити сісти поруч із собою).


Хто до нас прийшов? 
Вихователь пропонує дітям уявити, що до дитячого садка прийшов хтось добрий, веселий, привітний. Пропонує придумати, хто це може бути, й розповісти про нього. 
Чи може Баба Яга бути доброю?


 
Педагог пропонує вихованцям придумати, що Баба Яга може бути не тільки страшною, замислитися, чому вона буває злою. Чи не від того, що її хтось образив? А може у неї щось болить?
 
Вихователь підводить дітей до висновку, що кожну людину треба сприймати такою, якою вона є: не лякатися, не засуджувати, а намагатися зрозуміти.

До зали «залітає» Баба Яга:

Тупу – тупу!

Раз мене не люблять діти,

Більше з ними не вожуся

І під землю провалюся.

Я страшна Баба Яга

Хто мене не знає?

Хто мене не боїться?

Вмить налякаю....
Ведуча: Бабусю Ягусю! Що з тобою трапилося? Ти була хорошою і доброю!

Баба Яга: Мене зачаклували!

Ведуча: Можемо ми тобі якось допомогти зняти чари?

Баба Яга: Зможете, якщо назвете багато добрих слів та виразів.
(Зразки добрих слів та виразів, які мають засвоїти діти 
Вітання: доброго ранку, добрий день, доброго вечора; доброго здоров'я; моє вітання; радий вас бачити; вітаю вас; радий зустрічі; привіт. 
Прощання: до побачення; до зустрічі; на добраніч, бувайте здорові, бажаю всього найкращого; щасливої дороги; уклін вам; щасливого повернення, чекатиму на зустріч. 
Вибачення: пробачте, будь ласка; прийміть мої вибачення; зрозумійте мене; прошу пробачення; даруйте; я був неправий. 
Прохання: будь ласка, будьте ласкаві; чи не могли б ви; дозвольте; прошу вас. 
Побажання; вітаю вас; доброго здоров'я; смачного; з днем народження; щасти вам; мир вашому дому; хай щастить; бажаю всіляких гараздів. 
Подяка: щиро дякую; спасибі; ви дуже люб'язні; прийміть мою вдячність; вдячний вам. 
Знайомство: будьмо знайомі; радий знайомству з вами; дозвольте з вами познайомитися.)


Ведуча: Діти, а що ще допоможе зняти злі чари з Баби Яги? Так вірно – посмішка і доброта. Давайте всі дружно скажемо «Бабусю Ягусю, ми любимо тебе!»

Виконують пісню «Дорога добра».

Баба Яга (стає доброю): Ой,які ви молдці! Як легко зняли з мене злі чари1

Ведуча: Усмішкою і добрим словом можна зняти чари не тільки з Баби Яги. Недарма люди говорять, що від теплого слова і лід розтає.

Гра «Чарівний стілець»

Один стілець оголошується «чарівним». У того, хто сідає на цей стілець, зникають всі негативні якості, залишаються лише позитивні. Діти повинні назвати всі пози­тивні якості особи, яка сидить на «чарівному» стільці.Дитина: Не забувай ні на хвилину

Свого призначення, Людино!

Бо якщо станеш забувати,

То будеш ти нічим ставати!


Дитина: То ж сіймо добро,

Даруймо любов,

Щоб в нашім житті

Лиш добрі плоди

Господь віднайшов.
Пісня « Ми бажаєм вам добра»

Ведуча: Мені здається, що все сказане сьогодні не минеться, не залишиться тільки словами. Кожен з вас – маленька людина, яка прагне стати справжньою особистістю – зі своїми почуттями, рисами характеру.Добра гарна людина нагадує мені сонечко, що зігріває все довкола своїми лагідними промінцями.Ви ще маленькі, але сонечко в кожному з вас може бути дуже велике!

Отож, діти, живіть так, щоб коли постарієте і оглянетесь на прожиті роки, вам не було соромно дивитися людям у вічі.

Хай Бог пошле вам Свою благодать і наповнить ваші серця любов’ю до людей і добротою.
Молитва

Діво Пресвятая –

Матір матерів,

Пригорни до серця

Всіх своїх синів.

Освіти їх душі

Світлом золотим.

Виповни любов’ю

Неспокійний дім.

Научи як землю

Вберегти від зла.

Розумом, діянням

І крилом тепла.

Зоряна Богине,

Сонце доброти,

Землю України

Щастям освіти!
КІНЕЦЬ.
Тренінгове заняття «Людина починається з добра»
Мета: Дати дітям уявлення про душевну красу і душевне здоров’я людини, про значення добра для гармонії щастя; активізувати їхню особисту діяльність і розвинути здатність допомагати та співчувати людям; сприяти розвитку творчої активності, формуванню ключових компетентностей дітей.

Ключове питання: «Навіщо людям доброта?»

Кінцевий результат: викликати у дітей бажання діяти за принципом моралі «твори добро, красу і радість».

Обладнання: Серця (кожному), 4 квітки, аркуш паперу, олівці.


Хід заняття

1. Хвилинка психолог. настрою (Вітання в колі: пошлемо одне одному добрі думки і добрі відчуття, посміхніться один одному. Вправа: Подаруй посмішку другу, створення настрою.)

2. Мотивація навчальної діяльності

Вихователь: А я дарую вам маленькі серця із побажаннями (діти вибирають різнокольорові (4 кольори) серця і зачитують побажання (Приємно тебе бачити, у тебе гарна посмішка, доброго дня, вітаю, сьогодні у тебе все вийде…)

(Створення гарного настрою, утворення 4 груп за кольором сердець) Діти пишуть свої імена.

3. Практична частина: робота в групах.

а) Правила групи (як працювати в групах, піснями: про дружбу, доброту, взаємодопомогу)

б) кожна група отримує завдання, час на підготовку.

1 група: проводить вправу. Мікрофон (треба завершити думку)


 • Добро – це … (здатність поступатися власними інтересами заради блага інших…)

 • Добро асоціюється із … (життями, доброзичливістю, співчуттям та турботливістю до слабких, хворих)

 • Добра людина схожа на … (на яснее сонечко, матусю, весняну квітку…)

 • Добро твориться без… (розрахунків, за потреби дарувати світові любов…)

2 група: Складає асоціативний кущ


любов повага радість
Добро


милосердя допомога турбота


Визначають «помічників» і «ворогів» людської риси «доброти»

«Помічники» - щедрість, допомога, ласка, розуміння…

«Вороги» - жадібність, заздрість, злість, байдужість…

3 група: Пропонує правила до книги. «Добрі поради»


 • Поводитися так, щоб іншим було приємно з вами

 • Допомагати слабким, хворим, старим, а також тим, хто потрапив у біду.

 • Не заздрити: - забули – попросіть вибачення…

4 група: «Клумба доброти» - складена за малюнками дітей: Тема: «Добро, як його уявляю». (намалювати доброту, радість, приємне самовідчуття, задоволення…)

(Виступ і захист своїх завдань по групам)

4. Підсумок, рефлексія.

- Уявіть, що у ваших руках – чарівна квітка добра. (Звучіть тиха, спокійна музика). У думках помістіть усе добро з цієї квітки у своє серце. Відчуйте, як добро входить у вас, як воно зігріває вашу думку, несе радість. У вас з’являються нові сили, здоров’я, щастя. Я хочу, щоб з такими щирими серцями ви йшли по життю.

Напишіть свої побажання та пелюстках цієї квітки і загорніть кожну пелюстку

Вправа «Побажання»

(Кожна група отримує квітку з 8 пелюсток, пишем побажання). Вихователь кладе ці квітки в тарілку з водою і .... через декілька секунд вони розкриваються!Висновок: Хай завжди і ваші серця, і душі будуть відкриті для добрих справ.

Діти читають вірш • Добро творити на Землі

Людині лиш дано

І навіть діточки малі

Всі знають це давно


 • Краса і море доброти

Оточує нас всіх

Подібним будуть до сонцями

Щоб зазвучав твій сміх,


 • Щоб ти освітлював всім шлях,

Як сонце з висоти.

Хай сяє усмішка в очах,Будь завжди добрим ти!


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка