Лотоси залишилися байдужими



Скачати 114.46 Kb.
Дата конвертації11.05.2018
Розмір114.46 Kb.
ТипУрок

Навчально-виховний комплекс «Долинська гімназія-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3»


dsc04963
Урок підготувала

вчитель російської мови

та зарубіжної літератури

Куліченко Людмила Володимирівна

м. Долинська 2015

Лотоси залишилися байдужими

Втілення ідеї моральної справедливості

у новелі Рюноске Акутагави «Павутинка»

Мета: ознайомити учнів з творчістю японського письменника Рюноске Акутагава; розпочати аналітичне дослідження новели “Павутинка”; розвивати аналітико-інтерпретаційні компетентності школярів; закріплювати літературознавчі терміни ; Формувати провідну думку про вищу моральну справедливість як плату за свої вчинки; виховувати ТОЛЕРАНТНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО ЛЮДЕЙ, ДОБРОТУ, ГОТОВНІСТЬ ДОПОМОГТИ БЛИЖНЬОМУ.

«Людина по-справжньому стає людиною тільки в момент прийняття рішення».

Тілліх П.



«Идти на небо по ступеням добрих дел –

Вот жизни смысл и наш земной удел»

Єлізавета Рєзнікова



Хід уроку

  1. Організаційно – мотиваційна частина.

  2. Доброго дня шановні девятикласники ! Сьогодні у нас з вами урок позакласного читання.

- Мені запам’ятався цікавий вислів: «Шукай друзів, розмова з якими варта була би читання хорошої книги, і книг, читання яких варте було би розмови з філософом». І сьогодні в нас саме така книга – книга, яка здатна схвилювати, заставити задуматися і осмислити сенс життя взагалі. Це новела японського письменника, що жив у кінці 19 - на початку 20 ст., Рюноске Акутагави «Павутинка”
І перш ніж розпочати знайомство з автором, пригадаємо, що нам відомо про дивовижну країну Японію. Пропоную невеличку вікторину:( слайд 1) , яку нам підготувала Арапова Яна.

1. Як називається національна СТРАВА японців ? СУШІ слайд 2

2.Як називали в Японії японських лицарів ( військовий стан)?- САМУРАЇ сл .3

3.Як називається японський розвідник ? НІНЗЯ слайд 4

4.”Відвідайте Японію навесні, під час цвітіння вишень. Тоді ви зрозумієте її душу…” Про яке дерево йдеться? Це дерево – символ Японії. САКУРА сл.5

5. Улюблений напій японців? Для вживання цього напою у НИХ існує ціла церемонія, дуже тривала . ЧАЙ - РІДКИЙ І ГУСТИЙ, ЧАЙНА ЦЕРЕМОНІЯ сл.6

6. Традиційний халат, що одягають підперезаним на талії? КІМОНО сл 7

7.Як називається мистецтво складання букетів? ІКЕБАНА сл.8

8. Назва паличок , якими їдять ЯПОНСЬКІ СТРАВИ . ХАСІ сл.9

9.Гілки яких дерев ставлять біля кожного будинку в Японії на Новий Рік ? Що вони символізують ? ГІЛКИ СОСНИ – СИМВОЛ ДОВГОЛІТТЯ ІМОГУТНГОСТІ слайд 10. Цікавим є те, що на Новий Рік прийнято відсилати знайомим, друзям листівки . Якщо одного разу когось поздоровив , то далі повинен поздоровляти все життя. Поздоровлення навчають правильно писати ще в школі.

10.Також потрібно згадати про традиційний японський театр, найважливішим атрибутами якого є маски та танці. Слайд 11

Вчитель.


Ми з вами пригадали звичаї і традиції Японії. Тож продовжуємо знайомство з японськими письменниками і тема нашого уроку: 2.Повідомлення теми, завдання уроку.

Слайд №12 - «Лотоси залишилися байдужими»

Втілення ідеї моральної справедливості у новелі Рюноске Акутагави «Павутинка»

- Наше завдання: зрозуміти, який насправді зміст криється у такому невеликому тексті і заради чого його варто прочитати.

Епіграфом нашого уроку є слова Тілліх « Людина по – справжньому стає людиною тільки в момент прийняття рішення».

«Идти на небо по ступеням добрих дел – Вот жизни смысл и наш земной удел» Єлизавета Рєзнікова


- Прийшов час познайомитись з письменником , автором фантастичного оповідання – притчі “Павутинка” Про його творчість нам розповість Доршенко Анастасія.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО АКУТУГАВУ слайди 13, 14,15. 16. ( виступ учениці)

3. Аналітико-інтерпретаційна діяльність над новелою «Павутинка».

1) Етап передрозуміння.

- Чи всі прочитали текст ?

- Яке враження залишила у вас новела “Павутинка” після прочитання ?

- Що здалося для вас незрозумілим? Незнайомим ?( значення слів ,дії)

- Які питання у вас виникли під час прочитання тексту ?

2) Словникова робота .

Слайд №17.

(Голкова гора – згідно з японською міфологією, гора в пеклі.



Ріка Сандзу - згідно з японською міфологією, ріка, яку переходять грішники, до того,як потрапити до пекла.

Будда – буквально «осяяний». Стан Будди - вищий стан святості. Будда не був богом, він був людиною. Вивчав філософію і шукав остаточну істину. Справжнє ім’я його -Сіддхартха Гаутамі, жив приблизно у 567-488 роках до н.е. Проповідував учення про спасіння.

Р і - міра довжини, дорівнює 3,9 км.)

3) Аналіз новели.

Виразно прочитайте перший абзац твору. Яким чином читач розуміє, що потрапив у міфологічний світ? ( ЙДЕТЬСЯ ПРО РАЙ ПРО БУДУ)

- Якими кольорами зображений рай ? ( світлими, У РАЮ ПАНУЄ ГАРМОНІЯ) ЯКА КВІТКА ПАНУЄ В РАЮ? ЛОТОС

- Де і коли відбуваються події, змальовані у творі? ( У раю, вранці, біля лотосового ставу, крізь товщу води якого видно підземне царство, де є Голкова гора, Озеро крові, ріка Сандзу. Продовжуються в своєрідному порталі – Кандата піднімається по павутинці, падає в пекло. І закінчуються в раю, коли наближається полуднева пора).

- Що дізналися про Буду із тексту? ЯКА ЙОГО МІСІЯ ? (Зачитати цитати).



«Будда зупинився в роздумах». «Будда пригадав, що розбійник Кандата подарував одного разу життя павучкові, і захотів, якщо це можливо, спасти грішника за одну лише цю добру справу». «На щастя, на очі потрапив павучок,..». «Обережно взяв у руки найтоншу павутинку й опустив її кінець у воду між перлинно - білими лотосами». «Стоячи на березі лотосового ставу, Будда бачив усе, що сталося…». «…Із засмученим лицем продовжив свою прогулянку».

- Як ці слова характеризують Будду? ( БУДА вершить суд , карає, дає можливість виправитись, надає допомогу )

- Зверніть увагу на слова: «якщо це можливо». Чому, на вашу думку, вони є в тексті? НАДІЯ



(В буддизмі, а це релігійно - філософське вчення, що виникло в Стародавній Індії в 6-5 ст. до н.е., є вчення про 6 локів (як рівнів існування , починаючи з раю і аж до пекла, де сказано, що грішникам із 6 локи допомогти практично неможливо. Єдиний шлях – вони самі можуть своїми поступками і покірливістю спастись).

- Чому Будда вирішив допомогти Кандаті? Чому не комусь іншому?



( Випадково: «трапилось так». Така авторська воля – спробувати допомогти Кандаті і показати, що і для нього можливе спасіння ).

- Отже, Будда дає шанс кожному, незалежно від того, хто скільки грішив? Чому? ( На відміну від християнства, у буддизмі муки не вічні, завжди є можливість припинити страждання)

- А тепер скажіть, коли це можливо? (Коли людина покається і смиренністю це доведе).

ЩО МИ ДІЗНАЄМОСЬ З ТЕКСТУ ПРО КАНДАТУ?

- За які гріхи Кандата опинився у пеклі? («Він учинив багато злочинів: убивав, грабував, підпалював»). ФРАГМЕНТ ПРО КАНДАТУ З МУЛЬТИКА

В 1946 році за новелою «павутинка» було створено мультиплікаційний фільм . Режисер НАБУРО ОФУДЖІ

- А хіба так буває, щоб людина тільки грішила? Які добрі справи є на його рахунку? ( Тільки одна: не задавив павучка у лісі, хоч уже приготувався це зробити. Є і пояснення цього вчинку самим Кандатою: « Ні, він хоч і маленький, а, що не кажи, живе створіння. Шкода вбивати його даремно»). ФРАГМЕТ МУЛЬТИКА

- Як ми називаємо вчинки, де проглядається співчуття, розуміння інших? (Гуманними, що означає по – справжньому людськими).

- Зверніть увагу на епіграф: « Людина по – справжньому стає людиною тільки в момент прийняття рішення». Як можна розцінити дії і Будди, і Кандати з цієї точки зору? (Рішення Будди завжди гуманні, він прагне до досконалості і в людях вміє побачити їх кращі риси. Кандата знає, що таке добрі вчинки, але випадок із павучком – єдина справа, за яку його можна назвати людиною).

- З ким порівнює автор Кандату І чому так? ( Порівнюється із здихаючою жабою, бо він , як і всі інші «злочинні душі, кинуті після багатьох мук у самісінькі глибини підземного царства», що не знаходили сили стогнати і плакати, були огидними, як, в принципі, і їх дії в земному житті. А ще тому, що справжня краса людини –в душі, в добрих справах, а лиходії – бридкі, як жаби).

- Яке спасіння пропонує Будда Кандаті? (Павутинку райського павучка).

- Чому – павутинку, причому найтоншу? (Мабуть, аналогія з доброю справою Кандати, яка ще й єдина, або - як соломинку в українському фольклорі: «Утопаючий за соломинку хватається». Тобто, пропонується не просте спасіння, а надія на порятунок, віра в можливість спасіння і випробовування героя).

- Коли Кандата зрозумів що отримав надію на спасіння? ( Коли підвів голову і почав углядатися в темряву, що нависла над Озером крові, тобто, коли поглядом звернувся до високого – до неба, шукаючи там надію).

- В чому особливість цієї павутинки? (З’єднує світи - рай і пекло, інакше - гіперпростір, вона здатна витримати неймовірну вагу – Кандату і тисячі грішників).



Слайд 5. (Павутина)

  1. Павутина - символ сходження: гора, драбина, дерево, хрест, ліана.

  2. Нитка, якою Великий Ткач або Велика Мати зв’язують чи прив’язують людей до павутини життя (минуле, теперішнє, майбутнє).

  3. Спіраль - творіння і розвиток.

  4. Символ людської тлінності.

- Чи змінився Кандата? Чи є його погляд вверх дійсно пошуком високого, світлого? Доведіть текстом.(Не змінився. Про це свідчать його мова, спосіб мислення, дії).

- Як схематично можна зобразити світ новели? (Побудова схеми. Після побудови - демонстрація слайду 6.



Слайд 6

(Модель світу у новелі Рюноске Акутагави «Павутинка»)

- У цій схемі є кілька неточностей. Знайдіть їх. (Колір лотосів – перлинно-білий, а в схемі є жовті і рожеві; Кандата в пеклі один, а в тексті грішників багато).

- Кандата не зміг покинути підземне царство, не використав можливість спасіння. Чому його шлях обірвався на середині? (Погляд Кандати вниз – закричав, щоби грішники злізли з ЙОГО павутинки, проявив егоїзм. Тобто, Кандата не змінився, він не той, кого можна спасти).

- А чому павутинка обірвалася не там, де за неї чіплялися багато тисяч грішників, а там, де за неї вчепився Кандата? (Павутинка – срібна. А срібло – благородний метал, темніє від великої кількості негативних емоцій і поступків. Темніє – значить, псується, тому сам Кандата винен у тому, що повернувся в пекло).

- Де знаходиться середина шляху від пекла до неба і чому саме туди зміг добратися Кандата? (Він повернувся Туди, звідки починався його шлях).

- Як Будда сприйняв все, що відбулося в глибині Лотосового ставу? Чому не врятував, як подав надію? ОбЛИЧЧЯ ПОСМУТНІЛО І ВІН ПУСТИВСЯ ДАЛІ, ТОМУ ЩО ЙОГО НАДІЇ РОЗбИТІ. (Ймовірно, він знав, що так станеться, але його серце, на відміну від серця Кандати, вміло співчувати. І ще спасти можна тоді, коли це призведе до добра. А просте милосердя – не кращий вихід).

- ОБЛИЧЧЯ ПОСМУТНІЛО І ВІН ПУСТИВСЯ ДАЛІ, ТОМУ ЩО ЙОГО НАДІЇ РОЗБИТІ.

- Цей твір – новела. Яка головна особливість новели? (Неочікуваний фінал).

- А фінал твору дійсно неочікуваний? До якого жанру можна ще віднести текст? (Притча – є повчальний висновок).

- Зверніть увагу на побудову тексту. Яку особливість помітили? (Текст має 3 частини (триєдинство?), 1 і 3 розповідають про Будду і про рай, 2 - про Кандату і про пекло. Використано прийом обрамлення).

- ЯКИЙ ОСНОВНИЙ ХУДОЖНІЙ ПРИЙОМ ЛЕЖИТЬ В ОСНОВІ ТЕКСТУ , ДОВЕДІТЬ. (АНТИТЕЗА – ОСНОВНИЙ ПРИНЦИП ПОБУДОВИ ТОРУ.

СВІТЛО – ТЬМА ДОБРО - ЗЛО РАЙ – ПЕКЛО БІЛОСНІЖНІ КВІТИ - КРИВАВЕ ОЗЕРО

- Чому так побудовано текст? Це має якесь додаткове значення? (Ідея торжество добра і справедливості втілена в архітектоніці твору також).

- На початку твору біля ніг Будди стеляться лотоси, в кінці вони також є. Це випадково, чи має якесь значення?



Слайд 7. Символ лотоса


Творчої сили

Чистоти

Чудесного народження

Духовного просвітлення

Співчуття

Смерті і воскресіння).




- Лотос насамперед є символом світового дерева, що зв’язує 3 рівні світобудови,оскільки його корінь знаходиться в намулі, стебло – у воді, а листя і квіти – звернені до неба.

- То чому «лотоси залишилися байдужими»? (У них корені – у пеклі(???), тому їм істина про неможливість спасіння Кандати була відома давно).

- Чи завжди лотоси залишаються байдужими? (Ні, вони стеляться біля ніг Будди, розливаючи «незбагненно солодкі пахощі», А в кінці твору –«невимовно солодкі пахощі». Отже, вони – як вищі судді).

- Чи можна говорити про те, що лотоси – також герої новели? (Ні, але вони важливі для кращого розуміння тексту. Знаючи символіку лотоса, краще розумієш, чому героям уготовано саме таке майбутнє: Будда стверджує свою високу моральність, а Кандата – не переродився, не здатний до співчуття, для нього важливим є тільки те, що йде йому на користь, тобто, він егоїст).

- Рюноске Акутагава був учнем відомого японського письменника Нацуме Совекі. Тому в новелах Акутагави, як і в творах його учителя,показано егоїзм як гостру проблему в цілому в суспільстві, як «державний егоїзм Японії».

4. Етап рефлексії.

- Яка головна думка твору? ( Кожен повинен відповідати за свої вчинки. Існує вища справедливість, і за все прийде розплата).

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Чи на всі запитання, які у вас виникли, ви отримали відповіді?

- Закінчити урок хочу словами Єлизавети Рєзникової:

«Идти на небо по ступеням добрих дел –

Вот жизни смысл и наш земной удел»



Слайд 8. Домашнє завдання:

1) Вищий рівень: написати твір-мініатюру «Сенс назви новели Рюноске Акутагави «Павутинка».

2) Середній і достатній рівні – скласти порівняльну характеристику Будди і Кандати.

3) За бажанням – проілюструвати новелу Акутагави «Павутинка»





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка