Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями, течії, специфіка їхнього розвитку в різних країнахСкачати 112.06 Kb.
Дата конвертації02.06.2019
Розмір112.06 Kb.

Тема: Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями, течії, специфіка їхнього розвитку в різних країнах

Мета: перевірити раніше засвоєні знання на практиці; ознайомити учнів із напрямами розвитку сучасного літературного процесу, співіснуванням та взаємодією різних стилів, напрямів, течій; ознайомити з поняттям «літературний процес», «літературні епохи», «напрями», «течії» та специфікою їх розвитку в різних країнах; розвивати навички самостійної роботи з літературними текстами, визначення їхньої художньої вартості, висловлення та обґрунтування своєї думки про явища мистецтва; виховувати любов до літератури, повагу до загальнолюдських цінностей, естетичний смак.

Тип уроку: комбінований урок

Обладнання: «портретна галерея» письменників різних епох, виставка їх творів, «Літературна галерея»; «Скарбничка мудрих порад»

Епіграф: Літературний процес – безперервний, надзвичайно складний, іноді суперечливий, іноді регресивний розвиток літератури, який визначається всією сукупністю явищ і фактів, спричинених як єдиними нормами загально- літературного світового розвитку, так і його національними особливостями.

Хід уроку

І. Вступне слово учителя. Постановка цілей уроку. Слайд 1

1. Загальне мотивування навчальної діяльності.

Вчитель. Сьогодні протягом уроку ми спробуємо з вами нагадати основні етапи розвитку літератури, вже відомі нам, назвати представників цих епох, обумовити тенденції, що сприяли появі нових течій, напрямів в літературі. Та ознайомитися з ще невідомими епохами.

Література, як і кожне соціальне явище, має свою історію. Триває і збагачується вона і понині. Розвиток літератури не є прогресом. Твори минулих епох можуть давати естетичну насолоду, виступати як норма, зразок.
   Взаємозв’язок елементів суспільно-історичного життя й естетичного досвіду суспільства дає можливість поділяти історію мистецтва (також і літератури) у відповідності з історичними епохами, які пройшло людство.

Але перед початком подорожі різними історичними епохами, дозвольте мені взяти у вас невеличке інтерв’ю. Адже ми помандруємо не тільки історичними , але й мистецькими сторінками. Гадаю, що ви маєте повне право допомогти мені і собі на уроці, використовуючи відомі вам речі і факти.2. Гра «Інтерв’ю». Слайд 2

 • Що ж, на вашу думку, є мистецтво? (відповіді учнів + слова П. Загребельного про те, що «Це могутній голос народу, що лунає з уст вибраних умільців.», також нагадати, що література є невід'ємною частиною художньої культури, вона як архітектура, скульптура, ДПМ, кіно, театр тощо відноситься до мистецтва, що створено людиною)

 • Доберіть синонім до слова Мистецтво (творчість, творення, створення)

 • Назвіть те спільне, що об’єднує вісі види мистецтва? (людина, світ, уява людини…)

 • Як ви розумієте визначення літератури як «слова про світ»? (відповіді учнів)

Вчитель. Дякую, діти. Продовжимо. Маючі за плечима чималий багаж знань, ви зможете представити шедеври культури і літератури. Це було вашим домашнім завданням.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель.. Отож, пропоную згадати імена письменників та поетів, з творами яких нам довелося вже познайомитися. Саме це й було вашим домашнім завданням. Тому слід працювати за такою схемою: ім’я автора, назва твору, століття, епоха. На дошці шкала, яка умовно поділена на епохи від давніх часів до сьогодення. Разом із вами ми заповнимо її, адже ви будете називати твори, епохи, відомі вже вам. Кожен з представників цієї епохи віртуально зможе потрапити у свій час. Ця шкала отримає назву «Літературний процес». Саме літературний процес буде в центрі уваги нашого уроку.

 1. Запис теми та епіграфа уроку. Слайд 1 Робота над епіграфом до уроку (ТЛ – «літературний процес»). Слайд 3

 2. Відповіді учнів за матеріалами домашнього завдання. Складання шкали «Літературний процес».

Завдання для учнів класу. Слухаючи своїх друзів, спробуйте знайти в «Літературній галереї» картину із зображенням героя, або автора, яка б могла відповідати розповіді учнів. Учень, котрий відповідає, відшукує її самостійно (в «Літературній галереї» присутні твори різних видів мистецтв, що відповідають вивченим раніше творам).

(Учні розповідають та відмічають на шкалі постаті. (наприклад: Есхіл, Античність, VI-V ст.. до н.е. драматургія; Вальтер Скотт «Айвенго», Середньовіччя, роман; «Міфи давньої Греції», Античність, міфологія )

ІІІ. Засвоєння нових знань.

 1. Групова робота учнів.

Робота над творами мистецтва. Подорож до галереї мистецтв.

Слайди 4-14

Вчитель. Аби продовжити створення шкали під назвою «Літературний процес» ( Додаток 3), ми довідаємося до віртуального музею мистецтв. На допомогу нам прийшли уявні музейні працівники, які дадуть нам вичерпну інформацію про шедеври мистецтв. Ними стануть учні нашого класу. Згідно з розвитком літературного процесу, ми і потрапимо до різних зал. Ці зали характеризують епохи. Їх назви ви маєте можливість бачити. (Кожна група учнів (епоха) має свою назву. Ваша задача – уважно слухати та занотувати в зошит основні ознаки епохи (або доби) та їх представників). На заготовлених аркушах-таблицях ви зможете підготувати матеріал для підсумків роботи на уроці та актуалізації знань на наступний урок.

 • «Древні цивілізації»

 • «Античність»

 • «

  Середньовіччя»

 • «Відродження»

 • «Бароко»

 • «Класицизм»

 • «Просвітництво»

 • «Романтизм»

 • «Реалізм»

 • «Модернізм»

 • «Постмодернізм»

Вчитель. Варта звернути увагу на те, що взаємозв’язок елементів суспільно-історичного життя й естетичного досвіду суспільства дає можливість поділяти історію мистецтва (також і літератури) у відповідності з історичними епохами, які пройшло людство.

 1. Словник теоретичних понять. Слайд 15

 Вчитель. Кожна епоха, як бачимо, представлена рядом митців. Але епоха включає в себе розподіл певних груп літераторів, для яких характерні спільні підходи до явищ, літературних образів тощо. Тому відокремлюється таке поняття, як «літературний напрям». Отож.. (ТЛ)

Літературний напрям – єдність ідейно-творчих настанов групи митців або всіх митців певного історичного періоду (бароко, класицизм, романтизм тощо). Для митців одного напряму часто характерні схожі підходи до явищ життя та оцінки їх, добору матеріалу для зображення, до розробки тем, жанрів, образів, побудови сюжету тощо.

Не слід забувати й таке поняття як «літературна течія». Його іноді ототожнюють з поняттям «течія». (ТЛ) 

Літературна течія – «мікронапрям», який не має всезагального характеру (акмеїзм, футуризм, концептуалізм тощо).

Важко одразу, без вивчення творів авторів конкретної епохи, напряму, течії потрапити до істини та чітко визначити приналежність до них. Але, я впевнена, що з часом вам це вдасться.

 1. Специфіка розвитку літературного процесу, напрямів, течій в різних країнах світу.

 • Евристична бесіда з учнями за матеріалами словникової роботи.

(Пропоную учням словникову роботу, де зустрінуться слова, словосполучення на різну тематику. Але всі вони пов’язані з історією, географією, астрономією та з різними науками. Довожу думку, що весь літературний процес знаходиться у прямій залежності від проблем, способу життя людини,її цінностей, які є пріоритетними для неї. Від історичних подій, фактів,що змінювало людську сутність протягом тисячоліть.

Учні створюють асоціативний ланцюжок до відомих їм слів (наприклад: Елеонор Портер: Поліанна, добро, гра в «радість»; боги: міф, Геракл, вигадка, боротьба, сила, перемога добра над злом тощо))

Наприклад: боги, Галілео Галілей, Елеонор Портер, грудневе повстання 1825 року, Собор Паризької Богоматері, Клондайк, Каїн і Авель, Соломон, природа, зрада, Річард Левове Серце, Петро Попельський, Санчо Панса, «Товстий і Тонкий», хайку, пурпурові вітрила……

(учні створюють «асоціативний ланцюжок»)

 1. Робота з текстом. Слайд 16

Завдання. Розпізнати про кого ідеться в уривку, автора, тему твору, його проблематику, літературну епоху.

Уривки з творів: • Р. Бернса «Моє серце в верховині»,

 • Діалог Товстого і Тонкого з твору А. Чехова «Товстий і тонкий»

 • Д. Дефо «Пригоди Робінзона Крузо»

 • Міф про Прометея.

 • Сервантес «Дон Кіхот»

Вчитель. Так, діти, добре. Сподіваюся, що ви зрозуміли важливість літератури і мистецтва вжитті людини, їх тісний взаємозв’язок. Як відомо, кожна країна у світі розвивалася за своїми правилами та законами. Традиції та звичаї вирішували деякі закономірності та шляхи розвитку держав. До певного часу літературний процес у кожній країні мав відносно замкнений, суто національний характер. Але з розвитком економічних та культурних зв’язків із багатьох національних і місцевих літератур утворюється одна всесвітня література. Всесвітній літературний процес зумовлений розвитком різних національних літератур, які мають власну своєрідність, але водночас існують загальні закономірності, притаманні літературі загалом.

Важливу роль у літературному процесі відіграє взаємодія літератури з іншими видами мистецтва, з культурними та суспільними явищами, з наукою, філософією. Історія літератури тісно пов’язана з історією суспільства, однак їй притаманні власні, внутрішні закони розвитку.Розвиток і функціонування літературного процесу відбувається як за певної епохи, так і впродовж усієї історії нації, країни, світу.

 1. «Скарбничка мудрих». Слайд 17

Завдання. Спростувати або довести думку.

Мистецтво – вираження найглибших думок найпростішим способом. Альберт Енштейн

Прекрасне не потребує доказів.

Вольтер


Історія – це союз між мертвими, живими і ще ненародженими.

Бйорк ЕдмундКниги – наставники, що навчають без різок і палиці, без слів і гніву, без грошей і без форми; коли не підеш до них, вони не сплять…, не бурчать, якщо ти помилився, і не сміються, якщо ти щось не знаєш… Любов до книги – любов до мудрості. Річард де Бюрі

IV. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія.

 • Сьогодні на уроці я дізнався про існування….

 • Сьогодні на уроці я дізнався про культурні епохи ...

 • Мене вразило те, що …

 • Я би хотів жити в … історичну чи літературну епоху. Тому що …

V. Домашнє завдання: вивчити матеріал уроку, опрацювати сторінки підручника.

Додаток 1Культурні епохи

Час

Основний художній стиль, напрям

Жанри

Представники

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Додаток 2Додаток 3Додаток 4

 

Літературна епоха

Метод, напрям

1

Література Стародавнього світу

(Міфологічний реалізм Античності)

2

Література Середньовіччя

(Середньовічний символізм)

3

Література Відродження

Реалізм Відродження (або Ренесансний реалізм)

4

Література Нового часу

Бароко

 

 

Класицизм

 

 

Просвітницький класицизм. Реалізм Просвітництва (або Просвітницький реалізм). Сентименталізм

 

 

Романтизм

 

 

Реалізм ХІХ т.. (або Критичний реалізм). Натуралізм

5

Література Новітнього часу

Модернізм (течії: імпресіонізм, неоромантизм, символізм, акмеїзм, імажизм, імажинізм)

 

 

Авангардизм (течії: футуризм, експресіонізм, сюрреалізм, дадаїзм)

 

 

Масова культура

 

 

Соцреалізм

(6)

Доба постмодернізму

 


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка