Літературні диктанти «Упізнай літературного героя»Скачати 380.05 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір380.05 Kb.

Відділ освіти Зміївської районної державної адміністрації

Літературні диктанти

« Упізнай літературного героя»

11 клас

Виступ


учителя української мови

та літератури

Бірківської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Давиденко Ірини Борисівни,

категорія – вища

2016 рік

Літературний диктант – це такий вид роботи, який дає нам змогу швидко і різнобічно перевірити знання учнів з теми, що вивчається, знання тексту. Літературні диктанти подібні до тестових завдань, бо також є вправами зворотної дії: можна одразу ж проконтролювати правильність виконання роботи. Проте на відміну від тестів, де потрібно вибрати одну правильну відповідь з-поміж інших, пропонований вид роботи вимагає дати відповідь самостійно.

Літературні диктанти, як правило, проводяться на початку уроку (перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань) чи в кінці (підсумок, узагальнення).Літературні диктанти дають змогу оцінити практично всіх учнів, економно використавши при цьому час.

Літературні диктанти

(11 клас)

МИКОЛА ХВИЛЬОВИЙ. «Я (РОМАНТИКА)»

Бліц-диктант за змістом твору

1.Яку присвяту має твір?

2.Від чийого імені ведеться розповідь?

3.Де засідає «чорний трибунал комуни»?

4.Кого нагадує дегенерат ліричному героєві?

5.Перед ким із героїв твору «проноситься темна історія цивілізацій, і бредуть народи, і віки...»?

6.Якою травою пахне у дворі, де живе мати ліричного героя?

7.Що ховає ліричний герой «у глухому закутку, на краю города... від гільйотини»?

8.Хто з героїв твору проситься на фронт?

9.Кого побачив ліричний герой у натовпі черниць?

10.Хто запропонував ліричному героєві випустити його матір?

11.Кого називає ліричний герой сторожем його душі?

12.Який образ постає перед читачем на початку та в кінці новели?

Літературний диктант «Упізнай героя»

1.«...розвалився на широкій канапі вдалі від канделябра, і я бачу тільки білу лисину й надто високий лоб».

2.«...низенький лоб, чорна копа розкуйовдженого волосся й приплюснутий ніс».

3.так: не ім 'я і прізвище на суворому життьовому документі ставить, а зовсім незрозумілий, зовсім химерний, як хетейський ієрогліф, хвостик».

4.«...із широким лобом і білою лисиною, з холодним розумом і з каменем замість серця...».

5.«Вона підходить до мене, бере моє стомлене обличчя у свої... долоні й схиляє свою голову на мої плечі».

6.«главковерх чорного трибуналу комуни, виконував свої обов'язки перед революцією».

7.«...сидить праворуч мене з розгубленим обличчям і зрідка тривожно поглядає на доктора... Нервово переходить із місця на місце й усе поривається щось сказати».

8.«...знову до болю хотілося впасти на коліна й молитовно дивитися на волохатий силует чорного трибуналу комуни».

9.«...цей наївний комунар остаточно нічого не розуміє. Він буквально не знає, нащо ця безглузда звіряча жорстокість».

10.«...спокійно сидить на канапі й п'є вино. Він мовчки стежить за моїми наказами й зрідка іронічно поглядає на портрет князя».

11.«Так, це був вірний пес революції. Він стоятиме на чатах і не під таким вогнем!».

12.«Тоді я беру її милу голову з нальотом сріблястої сивини й тихо кладу на свої груди».

В.Підмогильний «Місто»

Варіант І

1. Скільки років Степанові Радченку?

2. Де поселився Степан, коли приїхав до Києва?

3. За що похвалив Степана Андрій Венедович?

4. Яку тему твору на іспиті обрав Степан?

5. Чому Степан не поїхав разом із Надійкою до села після вступних екзаменів?

6. Яким іменем підписався Степан під своїм першим оповіданням?

7. Де познайомився Степан із Зоською?

8. Хто з героїв твору збирався мандрувати пішки Україною, «як відомий українофіл Сковорода»?

9. Які танці розучував Степан із Зоською?

10. Куди після одержання диплома вирушає Левко?

11. Хто «любив книжки, як може їх любити той, хто з них почерпнув не тільки перше знання про світ, а й захоплення ним»?

12. Хто автор збірки поезій «Місто і місяць»?

Варіант II

1. Чи знав Степан Радченко латинську мову?

2. У який технікум вступила Надійка?

3. Як називалося перше оповідання Степана Радченка?'

4. Кому приніс своє перше оповідання Степан Радченко?

5. Хто прозвав Степана Радченка Стефочкою?

6. Чи закінчив Степан інститут?

 7.Про кого з героїв роману автор пише: «Він був єдиний, але у двох іпостасях, з яких кожна мала свої окремі функції ща завдання»?

 8.Із ким одружився Борис Задорожній?

9.Яким промовистим епізодом закінчується перша частина роману?

 10.Про кого з героїв автор пише: «Він дичавів у своїй кімнаті, хоч і підносився щодня на вищий щабель культури»?11. Хто з героїв роману не визнає кіно мистецтвом?

12. Про кого з героїв твору автор пише: «Вона складена була з двох тонів, без жодних переходів між ними — чорного: волосся, очі, сукня й лаковані черевики, та смуглого: обличчя, тіло рук і плеча та панчохи...»?

Літературний диктант «Упізнай героя»

Варіант І

1.«...він був підпасичем-приймаком, потім просто хлопцем, далі повстанцем і наприкінці секретарем сільбюро Спілки робземлісу».

2.«Він був лагідний і грубший, ніж дозволяв його зріст, отже, з нього був би колись ідеальний панотець, а тепер — зразковий агроном».

3.«На зріст він був високий, тілом міцно збудований і смуглий на обличчі. Молоді м'які волосинки, неголені вже тиждень, надавали йому неохайного вигляду. Але брови мав густі, очі великі, сірі, чоло широке, губи чутливі. Темне волосся він одкидав назад...».

4.«Цей юнак... був лагідний на вдачу, мрійливий, спокійний, мав тихий голос і якусь глибоку сердечну усмішку. У його мові й постаті вчувалась довершена рівновага людини, що своїм життям задоволена й легко несе на плечах свою долю».

5.«...почала говорити, немов сама собі міркувала, висловлюючи свої думки так, як вони плелись у її голові, з усіма перепусками й скоками. Вона шукає посаду, ходить на біржу і в профспілку».

6.«Це була вона, тільки страшенно змінена, майже спотворена... навіть голос її якось інакше бринів, — якось прикро, певно, погордо».

7.«Та жінка мала спокійне, майже нерухоме довгасте обличчя, що в прямокутній рамці гладенького стриженого волосся з рівним пасмом над очима нагадувало щось старовинне, витончене й застигле...».

8.«Признаюсь щиро, я не розумію, навіщо ці угруповання існують. Мені тлумачать, а я не розумію. Дня мене їхнє існування лишається незбагненною й сумною загадкою. Якщо це милиці для кривих письменників, то ноги ж, здається, у нас цілі».

  9.«...сильно змінився за рік по скінченні інституту не тільки одежею, а й поводженням та тоном голосу, і той перший вигук, що зійшов йому на вуста в привітанні, був тільки відгомоном студентських часів. А далі в мові його почувалась зверхність людини ділової, що не звикла слів своїх марнувати й свідома ціни їх».10.«У мене було два брати й дві сестри. Вони померли. Хто може сказати, чому саме я лишилась жива? Чудно, правда? Ми жили тут. Це будинок мій. Багаті ми не були».

11.«Ніколи ще не читав він так жадібно й не пізнавав такого глибокого з читаним злиття. У книжці, для нього не новій, він знайшов нове, п 'яне зачарування величчю творчості, могутністю її різця й гущиною стопленої з її пориву фарби».

12.«Я... скучив за Києвом. Стояв коло шибки у вагоні й дивився — він широко лежить, як величезний краб. І будинки здаються картонними на горбах. Великий, чарівний!».

Літературний диктант «Упізнай героя»

Варіант П

1.«Сам з діда-прадіда селюк, він чудово вмів би допомогти селянинові чи то казанню, чи науковими порадами. Учився він дуже акуратно, ходив завсігди в чумарці й над усе любив полювання».

2.«Вона була щира й беззахисна, трохи романтична й терпляча до лиха, як і всі вбогі дівчата, що не почувають у собі ні справжнього пориву, ні твердої сили».

3.«Вона посміхнулась йому, але в тій посмішці була туга, яку веде за собою любов, що гасить дівчині очі й кладе їй на руки непереможну втому. Її серце вже розкрилось, як сім'я в пухкій землі...».

4.«..мусив стати письменником. Нічого ні страшного, ні незвичайного він не почував у цьому жаданні. Він зріднився з ним за кілька годин так, ніби викохував роки, а у хвилюванні своєму вбачав ознаку хисту, прояв натхнення до творчості».

5.«У мене багато книжок. Я люблю купувати їх і читати теж. А знаєте, єсть такі, що купують і не читають. Купують і ставлять на полицю. Смішно, правда?».

6.«Мале на зріст — йому якраз під пахви, худеньке, у плескуватому капелюшкові... Вона зиркнула спідлоба на юнака, руку свою прибрала й ішла далі своїм чітким, майже військовим кроком».

7.«Він. уперся долонями в підборіддя й хвилинку дивився мовчки перед себе на повну залу, щотремтіла від рухів та голосів. Його худе, давно не голене обличчя поросло куцим чорним волоссям і здавалося без міри стомленим».

8.«Щось інертне, без краю байдуже було в її рисах, і тільки коли очі на нього підводила, він знову відчував ту, що з ним танцювала».

9.«Він надто добре знав, що радою на деяку скруту є праця, те найвище, до чого людина здібна, і радість праці відчував цілком, віддаватися їй умів до самозабуття».

10.«Тоді... повчально розтлумачив йому, що література, звісно, річ гарна, але непевна, що в житті треба мати сталий заробіток, якийсь фах і провадити корисну працю».

11.«Хлопець ішов не поспішаючи, визивно піднісши голову на знак вищості, якої свідомість чіпко йому в голову вкорінилась, надаючи блиску та спокійної розважливості рухам. Самий процес цієї гордої ходи, почуття бездоганної праці кожного коліщатка своєї складної машини давали йому таке п 'янюче задоволення, що він не думав навіть за те, куди саме ведуть його ноги».

12.«Ти підеш... Я згодна... Я знала... Перед тобою ще все. Лишися тільки до осені... Восени ти підеш... Падатиме лист. Будуть тихі вечори... Тоді ти підеш... Хай це буде маленька жертва — перед тобою ж усе... Життя, щастя, молодість!..».

Ю.Яновський «Вершники» (Новели «Подвійне коло», «Шаланда в морі», «Дитинство»)

Варіант І

 1.У якій новелі є образ «блакитних веж»?

 2.Хто очолював «купу кінного козацтва» отамана Симона Петлюри?

3.До якого міста пробивався кінний загін інтернаціонального полку на чолі з Іваном Половцем?

4.Кому з героїв твору належать слова: «Одного роду, та не одного з тобою класу»!

5.Хто привіз Мусію Половцю в подарунок бінокль?

6.Кого Данилко покинув удома, ідучи в степ?

7.З якого тіста був спечений жайворонок у Данилка?

8.Яку пісню співав прадід Данило?

9.Коли Данилко вперше відчув себе самотнім?

10.Про кого Чубенко говорить: «...я плачу за героєм революції, що визволив мене з французької плавучої тюрми»!

11.Якого роду була Половчиха?

12.Хто з братів Половців «працює на заводі й робить революцію»?

Варіант ІІ

1.Назвіть місцевість, де зійшлися в бою брати Половці.

2.Хто командував загоном Добровольчої армії Антона Денікіна?

3.Кому з героїв твору належать слова: «...рід розпадається, а клас стоїть»!

4.Яку батьківську заповідь порушили брати Половці?

5.Що спричинило трагедію братовбивства?

6.Де найбільше любив гуляти Данилко?

7.Хто здавався Данилкові «господарем степових звичаїв»!

8.З якого села походив рід Данилка?

9.Чому Половчиха стояла на березі, а «її серце обдував трамонтан, її серце ладне було вискочити з грудей»!

10.Де пройшло дівування Половчихи?

11.Скільки дітей було в родині Половців?

12.Хто із синів Половців був «артист і грав з греками в „Просвіті" та читав книжки?

Варіант І

 1.У якій новелі є образ «блакитних веж»?

 2.Хто очолював «купу кінного козацтва» отамана Симона Петлюри?

3.До якого міста пробивався кінний загін інтернаціонального полку на чолі з Іваном Половцем?

4.Кому з героїв твору належать слова: «Одного роду, та не одного з тобою класу»!

5.Хто привіз Мусію Половцю в подарунок бінокль?

6.Кого Данилко покинув удома, ідучи в степ?

7.З якого тіста був спечений жайворонок у Данилка?

8.Яку пісню співав прадід Данило?

9.Коли Данилко вперше відчув себе самотнім?

10.Про кого Чубенко говорить: «...я плачу за героєм революції, що визволив мене з французької плавучої тюрми»!

11.Якого роду була Половчиха?

12.Хто з братів Половців «працює на заводі й робить революцію»?

 Варіант ІІ1.Назвіть місцевість, де зійшлися в бою брати Половці.

2.Хто командував загоном Добровольчої армії Антона Денікіна?

3.Кому з героїв твору належать слова: «...рід розпадається, а клас стоїть»!

4.Яку батьківську заповідь порушили брати Половці?

5.Що спричинило трагедію братовбивства?

6.Де найбільше любив гуляти Данилко?

7.Хто здавався Данилкові «господарем степових звичаїв»!

8.З якого села походив рід Данилка?

9.Чому Половчиха стояла на березі, а «її серце обдував трамонтан, її серце ладне було вискочити з грудей»!

10.Де пройшло дівування Половчихи?

11.Скільки дітей було в родині Половців?

12.Хто із синів Половців був «артист і грав з греками в „Просвіті" та читав книжки?

М.Хвильовий «Я Романтика»

Відповіді

1.«Цвітові яблуні».

1.Від імені ліричного героя «Я».

2.У палаці розстріляного шляхтича.

3.Каторжника.

4.Перед ліричним героєм.

5.М'ятою.

6.«Один кінець своєї душі».

7.Комунар Андрюша.

8.Матір.

9.Комунар Андрюша.

10.Дегенерата.

12.Образ загірної комуни

Відповіді «Упізнай літературного героя»

Відповіді

1.Доктор Тагабат.

2.Дегенерат, вірний вартовий на чатах.

3.Андрюша.

4.Доктор Тагабат.

5.Мати.

6.Ліричний герой.

7.Андрюша.

8.Ліричний герой.

9.Андрюша.

10.Доктор Тагабат.

11.Дегенерат, вірний вартовий на чатах.

12.Ліричний герой.

В.Підмогильний «Місто»

Відповіді        

Варіант І

1.25 років.

2.У Гнідих, у столярні.

3.За намір учитися.

4.«Змичка міста і села».

5.Залишився клопотатися про стипендію.

6.Стефан.

7.Під час антракту на концерті симфонічних оркестрів у оперному театрі.

8.Поет Вигорський.

9.Вальс, фокстрот.

10.На Херсонщину.

11.Степан Радченко.

12.Поет Вигорський.

Варіант ІІ

1.Ні.

2.Механічний.

3.Бритва».

4.Критику, професору Михайлові Демидо- вичу Світозарову.

5.Борис Задорожній.

6.Ні.

7.Про Степана Радченка.

8.Із Надійкою.

9.Спаленням своїх особистих речей, привезених із села.

10.Про Степана Радченка.

11.Поет Вигорський.

12.Про Риту.

«Упізнай літературного героя»

Відповіді

Варіант І

Степан Радченко.

Левко.

Степан Радченко.

Максим Гнідий.

Зоська.

Надія Семенівна (Надійка).

Рита.

Поет Вигорський.

Борис Задорожній.

Тамара Василівна.

Степан Радченко.

Поет Вигорський.

Варіант П

Левко.

Ганнуся, училася на курсах крою та шиття.

Надія Семенівна (Надійка).

Степан Радченко.

Максим Гнідий.

Зоська.

Поет Вигорський.

Рита.

Степан Радченко.

Борис Задорожній.

Степан Радченко.

Тамара Василівна

Ю.Яновський «Вершники»

Відповіді

Варіант І

«Подвійне коло».                                                                                                        

Оверко Половець. ,.                                

До Києва.

Комісарові Герту.

Син Андрій.

 Коли помер прадід Данило.

 Про Мусія Половця.

 «Доброго рибальського роду».Іван Половець.

Варіант ІІ

Степ під Компаніївкою.

Андрій Половець.

Іванові Половцю.

«Тому роду не буде переводу, у котрому браття милують згоду».

Громадянська війна.

У степу.

Прадід Данило.

Із Турбаїв.

Половчиха виглядала шаланду чоловіка,

В Очакові.

П'ятеро синів.

Оверко.

 «Упізнай літературного героя»Відповіді  

 Варіант ІОверко Половець.

Андрій Половець.

Сашко Половець.

Панас Половець.

Данилко.

Прадід Данило.

Данилкова мати, Ригориха.

Данилків батько, Ригір.

Грицько Нечоса.

Данилко.

Половчиха.

Чубенко.

Варіант ІІ

Андрій Половець.

Оверко Половець.

Панас Половець.

Іван Половець.

Данилко.

Сусід Данилка.

Данилкова мати, Ригориха.

Прадід Данило.

Данилків батько, Ригір.

Данилко.

Половчиха.

Мусій Половець.

Українська література 1920-1930 рр. Поезія

Бліц-диктанти

Варіант І

Хто створив першу українську футуристичну організацію «Фламінго»?

Хто з українських письменників розпочав літературну дискусію памфлетом «Про сатану в бочці, або про графоманів, спекулянтів та інших „просвітян"»?

Творчість якого письменника була духовною основою світогляду П. Тичини?

Якою книжкою П. Тичини, за словами Д. Павличка, розпочався ренесанс української поезії?

У якому вірші П. Тичина змалював чарівний портрет дівчини-весни?

Який віршовий розмір поезії М. Рильського «Молюсь і вірю. Вітер грає...»?

У якому вірші П. Тичина пише про загибель «мучнів-українців, Славних, молодих»?

Про кого М. Драй-Хмара у вірші «Лебеді» писав: «Ґроно п 'ятірне нездоланих співців»?

Які збірки М. Рильського викликали значний читацький інтерес?

Як композиційно побудований вірш М. Рильського «Молюсь і вірю. Вітер грає...»?

Про кого з письменників Д. Павличко сказав: «Любов 'ю серце зроджене було»?

Який жанр поезії Є. Плужника «Вчись у природи творчого спокою»?

Варіант ІІХто був творцем авангардного театру в Україні?

Яку літературну організацію в 1926 р. створив Микола Хвильовий?

інтенсивно працювати над поетичним словом П. Тичина?

Який літературознавець назвав творчу манеру письма П. Тичини кларнетизмом?

З яким віршем М. Вороного перегукується поезія П. Тичини «Арфами, арфами...»?

Як композиційно побудований вірш П. Тичини «О панно Інно...»?

У якому вірші П. Тичина стверджує, що любити Вітчизну, віддати за її свободу життя — це найвища етична й духовна цінність людини?

Який віршовий розмір поезії П. Тичини «О панно Інно...»?

З чиїм іменем пов'язують розвиток футуризму в Україні?

Яку назву мала перша збірка п'ятнадцятирічного М. Рильського?

Про кого з поетів Є. Маланюк писав: «Син України, її чорнозему, її безкрайнього степу»"!

До якого виду лірики належить вірш Є. Плужника «Вчись у природи творчого спокою»?

Відповіді   

  Варіант ІМ. Семенко.

Микола Хвильовий.

Г. Сковороди.

«Сонячні кларнети».

«Арфами, арфами...»

Ямб.

«Пам'яті тридцяти...»

Про неокласиків.

«Під осінніми зорями», «Синя далечінь».

Як монолог ліричного героя.

 Про М. Рильського.

  Медитація.

Варіант II

Лесь Курбас.

«ВАПЛІТЕ».

М. Коцюбинського.

Ю. Лавріненко.

«Блакитна Панна».

Як монолог ліричного героя.

«Пам'яті тридцяти...».

Ямб.

М. Семенка.

«На білих островах».

Про П. Тичину.

Пейзажної.

О.Довженко  «Зачарована Десна»

Бліц-днктанти за змістом твору

Варіант І

1.     Яке слово пропущено в реченні: «У його реальний повсякденний світ що не день, то частіше починають вторгатися...»!

2.  Яку картину Сашкова мати купила за курку на ярмарку?

3.  Хто часто брав малого Сашка на руки й розповідав про Десну, трави, таємничі озера?

4. Які «чотири няньки» доглядали змалечку Сашка?

5. Хто спалив у печі Псалтир?

6. Де бурлакував батько головного героя?

7. Хто завідував погодою на сінокосі?

8. Чому «вся загребельська парафія сиділа на стріхах з несвяченими пасками»?

9. Скільки років прожив дід Семен?

10. Коли Сашко вперше нагрішив?

11. Хто з героїв твору говорив: «Моє багатство не дозволяє купити мені нові, пробачте, чоботи»?

12. Хто здавався малому Сашкові величезним паном?

Варіант II1. Яке жанрове визначення творові «Зачарована Десна» дав сам автор?

2. Хто не міг прожити без прокльонів і дня?

3.Яку музику любив у ранньому дитинстві Сашко?

4.У кого «душа... була океанська»?

5.За що отець Кирило не любив Сашкового батька?

6.Хто «орудував косою, як добрий маляр пензлем»?

7.Хто не постраждав під час повені?

8.Що «більш за все на світі любив дід Семен»?

9.Від чийого імені ведеться оповідь у творі?

10.Із чим автор порівнює глибину батькового горя, коли маленькі сини померли від епідемії?

11.Хто з родини Довженків чумакував?

12.Хто з героїв твору «не втратив щастя бачити... зорі навіть у буденних калюжах на життєвих шляхах»?

 

ВідповідіВаріант І

1. Спогади.

2.  Картину страшного Божого суду.

3. Прадід Тарас.

4.  Брати Лаврін, Сергій, Василько та Іван.

5. Сашкова мати.

6. На Дону, у Каховці,

7.Ворона.

7.  Затопило повінню село.

8.  Коло ста літ.

9.  Коли вирвав рядок моркви.

10.Батько.

11.  Учитель Леонтій Созонович Опанасенко.

Варіант II

      1.Автобіографічне кінооповідання.

      2.Прабаба Марусина.

      3.Клепання коси.

      4.У батька.

      5.«За красу і нешанобливу вдачу».

      6.Дядько Самійла.

      7.Ярема Бобир.

      8.Сонце.

      9.Від імені Сашка.

      10.Із темною ніччю.

      11.Дід, прадід.

      12.Ліричний герой, митець.

 

Літературні диктанти   «Упізнай героя»Варіант І

1. «Він  був високий і худий, і чоло в нього високе, хвилясте довге волосся сиве, а борода біла. І була в нього велика грижа ще з молодих чумацьких літ».

2.  «Вона була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо у світі».

3. «А в малині лежав повержений з небес маленький ангел і плакав без сліз. З безхмарного блакитного неба якось несподівано упав він на землю й поламав свої тоненькі крила коло моркви».

4.  «...він ходив повз нашу хату з цілим снопом довгих вудок і так гупав чобітьми, що ми прокидалися вночі, як од грому, коли він повертався часом з рибалки. У нього були великі чоботи й такі важкі ноги, що, здавалося, під ним вгиналася земля».

5.   «...брав мене на руки й розповідав про Десну, про трави, про таємничі озера — Дзюбине, Церковне, Тихе, про Сейм. А голос у нього був такий добрий, і погляд очей, і величезні, мов коріння, волохаті руки такі ніжні...».

6.  «Голова в нього була темноволоса, велика, і великі розумні сірі очі... Весь у полоні сумного і весь у той же час з якоюсь внутрішньою високою культурою думок і почуттів».

7.  «Орудував він косою, як добрий маляр пензлем, — легко і вправно. Коли б його пустити з косою, він обкосив би всю земну кулю, аби тільки була добра трава та хліб і каша».

8.  «Чоловік він був бідний і тому, аби не витрачати зайвих зарядів, мусив зробитися снайпером».

9. «Він знав прикмети до всіх природних явищ і особливо вірив у мишей. Про повідь він довідався наперед, ще аж зимою».

10. «Вона бездоганно вгадувала наближення дощу чи грому ще при безхмарному ясному небі...».

11. «Він прожив під сонцем коло ста літ, ніколи не ховаючись у холодок. Так під сонцем на погребні, коло яблуні, він і помер, коли прийшов його час».

12.  «Жарт любив, точене, влучне слово. Такт розумів і шанобливість. Зневажав начальство і царя».

 

Варіант II1.«Він був письменний по-церковному і в неділю любив урочисто читати Псалтир».

2.«Але без прокльонів вона не могла прожити й дня... Вони лились з її вуст невпинним потоком...».

3.«..молилася святому Юрію Побідоносцеві, що топтав змія лошаком, і отак благала потопити її ворогів...».

4. «Заліз.:, хутко в старий човен, що стояв у клуні в засторонку, і почав думати, що... робити для поновлення святості».

5.«Курив він такий лютий тютюн, що коло нього ніхто не міг стояти близько. Його обходили кури й поросята».

6.«З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіятелів, — він годивсь на все. Багато наробив він хліба, багатьох нагодував, урятував од води, багато землі переорав...».

7.«Не був він... ні суддею, ні справником, ні попом. Він не здатний був на високі посади. Він навіть не був добрим хліборобом».

8.«Любив співи дівочі, колядки, щедрівки, веснянки, обжинки. Любив гупання яблук у саду в присмерку, коли падають вони несподівано в траву» .

9.«Він почував себе спасителем потопаючих, героєм-мореплавателем, Васкою да Тамою. І хоч життя послало йому калюжу замість океану, душа в нього була океанська».

10.«І як не сміялись тоді з нього дурні необачні кутчани, він мовчки розібрав на сінях стріху, зробив на даху кошару, побудував східці, наносив повне горище сіна і збіжжя».

11.«...одна нога була не в злагоді з другою. Вона була значно коротшою, тоненькою й не розгиналася навіть у сні».

12.«...старий уже, нервовий і сердитий, очевидно, чоловік, носив золоті ґудзики й кокарду. Він здавався... величезним паном, не меншим од справника чи судді».

Варіант ІІІ

1.»Нічого в світі так я не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб підростало.  Коли вилізає  саме з землі всяка росиночка, ото мені радість, -любила проказувати вона».

2.«Любив... гарну бесіду й добре слово. Він був наш добрий дух лугу і риби. Гриби й ягоди збирав він у лісі краще за нас усіх і розмовляв з кіньми, з телятами, з травами, з старою грушею і дубом...». \

3.«Любив скрип коліс під важкими возами в жнива. Любив пташиний щебет у саду і в полі. Ластівок любив у клуні, деркачів — у лузі. Любив плескіт води весняної».

4.«...руки... нікому й ніколи не заподіяли зла на землі, не вкрали, не вбили, не одняли, не пролили крові. Знали труд і мир, щедроти й добро».

5.«Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Тіло біле, без єдиної точечки, волосся блискуче, хвилясте, руки широкі, щедрі. Як гарно ложку ніс до рота, підтримуючи знизу скоринкою хліба, щоб не покрапать рядно над самою Десною на траві».

6.«...боялась і ненавиділа старців, але наділяла їх завжди щедро. Вона була гонориста, і їй дуже хотілось, аби хоч сліпі вважали її за багату».

7.«...,    одягнений у чемерку і великі незносимі чоботи, здавався зовні багатшим від батька, він не жалів для нього милостині і ніколи не образив його словом. ...завжди ходив з бандурою і співав не про божественне. Батько шанував у... зовнішню пристойність митця».

8.«Але, як і кожна майже людина, він мав свій талант і знайшов себе в ньому. Він був косар. Поза своїм талантом, як се водиться серед вузьких фахівців, він був людиною немудрою і навіть немічною».

9.«...бачила всіх нас і все, що ми пили, їли, яку рибу ловили, чи де зарізали деркачика косою чи перепілочку, бачила усіх пташок у нашому лісі, все чула і, якнайголовніше, віщувала погоду».

10.«І коли він, покинутий всіма на світі вісімдесятилітній старик, стояв на майданах безпритульний у фашистській неволі і люди вже за старця його мали, подаючи йому копійки, він і тоді був прекрасний».

11.«— Тебя не спрашиваю. Пускай сам отве- тит, — сказав тоном слідчого... і знову прохромив мене своїм сірим оком».

12. «Я не приверженець ні старого села, ні старих людей, ні старовини в цілому. Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм».

Відповіді

Варіант І

1. Дід Семен.

2.  Прабаба Марусина.

3.  Сашко.

4. Дід Захарко.

5.  Прадід Тарас.

6.  Батько.

7. Дядько Самійло.

8. Тихон Бобир.

9. Ярема Бобир.

10.  Ворона.

11. Дід Семен.

12.  Батько.

Варіант II

1. Дід Семен.

2.  Прабаба Марусина.

3.  Мати Одарка.

4.  Сашко.

5. Дід Захарко.

6.  Батько.

7. Дядько Самійло.

8.  Сашко.

9.  Батько.

10.  Ярема Бобир.

11.  Тихон Бобир.

12.  Учитель Леонтій Созонович Опанасенко.

Варіант III

1. Мати Одарка.

2. Дід Семен.

3.  Сашко.

4.  Прадід Тарас.

5.  Батько.

6.  Мати Одарка.

7. Старець Кулик.

8. Дядько Самійло.

9.  Ворона.

10.  Батько.

11. Учитель Леонтій Созонович Опанасенко.

12.Ліричний герой, митець.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка