Лінгвістична гра «як ми говоримо» Ведуча. Доброго вечора, шановні старшокласники! Сьогодні ми проводимо лінгвістичну гру «Ох, не однаково мені, як ми говоримо »Скачати 120.1 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір120.1 Kb.

ЛІНГВІСТИЧНА ГРА «ЯК МИ ГОВОРИМО»
Ведуча. Доброго вечора, шановні старшокласники! Сьогодні ми проводимо лінгвістичну гру «Ох, не однаково мені, як ми говоримо...» Що ж означає слово «лінгвістична?» (Мовознавча) На перший погляд, українська мова посіла належне місце у нашому суспільно-громадському житті. Нею говорять диктори радіо і телебачення, друкують підручники, викладають у школах та навчальних закладах.

Проте українською мовою рідко розмовляють у повсякденному, приватному житті. Дехто каже: «Чи не однаково, як я говорю. Головне, щоб мене розуміли». Ні, не однаково. З того, як розмовляє та чи інша людина, можна зробити висновок про її освітній та культурний рівень. Що культурнішою є людина, то розвиненішою, досконалішою є її мова, багатшим є лексичний запас. І, навпаки, «скалічена» мова плямує людину, робить примітивним її мислення.

Сподіваюсь, що наша сьогоднішня гра поповнить ваш словниковий запас гарними українськими словами ввічливості і переконає вас у тому, що не варто соромитися рідної мови, нехтувати,нею.

У грі беруть участь дві команди — 9-А та 9-Б класу. Запрошуємо на сцену команду 9-А класу. (Зачитується список.)


Звучить музика.
— Запрошуємо на сцену команду 9-Б класу. (Зачитується список.)
Звучить музика.
—- Оцінюватиме відповіді команд вельмишановне компетентне журі.

Ведуча. Отож, розпочинаємо.
Конкурс № 1. Представлення команд.
Завдання: представити назву своєї команди, підтвердити віршем українських поетів (не більше З строф), капітан команди пояснює, чому так називається.

Найвищий бал — 5 балів.

(Виступи команд.)

Ведуча. З культурою мови пов'язують насамперед уміння правильно говорити й писати. Культура мови — це мовний етикет, тобто найважливіші слова, звороти, з якими люди звертаються одне до одного, виявляючи свою ввічливість, повагу, пошану, тощо. Нам багато разів на день доводиться вітатися, просити вибачення, дякувати, запрошувати, бажати. Робити це потрібно чемно, ввічливо та доречно до ситуації. Зараз ми з'ясуємо, наскільки обізнані з мовним етикетом наші гравці.
Конкурс № 2 «Будьмо,взаємно ввічливі» (містить декілька завдань).
Ведуча. Привітання є найчастіше вживаним етикетним виразом. Недаремно кажуть: «Заговори, щоб я тебе побачив». Як ви вітаєтеся — так вас і приймають. Послухаємо,. хто з гравців команд знає більше формул вітання.

По черзі називаємо вітання, за яке команда отримує по 1 балу.

(Вітаються).

Варіанти відповідей: доброго ранку, доброго вечора, добрий вечір; добридень, добривечір, доброго здоров'я, вітаю вас, привіт, здорові будьте, мої щирі вітання, здрастуйте, здрастуйте вам у залі, бажаю вам доброго дня, моє шанування (шануваннячко, вітання), з неділею будьте здорові, раді вас бачити (привітати).

Ведуча. Добре, знаєте. Тож завжди так чемно вітайтесь.

Нерідко від учнів нашої школи ми чуємо слова «о'кей», «забили», «ну, ладно». Ці слова ненормативні і нешанобливі. Тому наступне завдання цього конкурсу таке: ввічливо, за допомогою чемних слів висловити згоду. Зараз гравці по черзі будуть погоджуватися чемно з тим, що я скажу. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Отож, я гадаю, що:


 • Вам пощастило, що ви навчаєтесь у такій гарній, затишній школі.

 • Із завтрашнього дня ви будете розмовляти українською мовою.

Варіанти відповідей: так, безперечно, безумовно, безсумнівно, погоджуюся, згоден,, радо, я не заперечую, домовилися, ви маєте рацію, певна річ, саме так, авжеж, чудово, добре, гаразд, охоче зроблю.

Ведуча. Дякуємо командам. Дуже часто ви послуговуєтеся у мові висловами — «Ще чого», «З якої радості» і т. ін. 1 тому я пропоную гравцям ввічливо та коректно висловити відмову, незгоду. Відповідати треба коротким реченням. Проте пам'ятайте, що відмова мусить бути не лише правильною, а й чемною, не образливою для співрозмовника.

Отож, я припускаю, що: • Ваша команда сьогодні поступиться у змаганні.

 • Навіщо вчитися, ви й так вже багато знаєте.

 • Хай вчителі першими вітаються.

 • Уроки української мови можна й прогуляти.

Варіанти відповідей: ні, на жаль не можу; мене це не влаштовує;

я не згоден; у жодному випадку, це неможливо; ви не маєте рації; ви помиляєтеся; шкода, але мушу відмовитися; про це не може бути мови; дякую, але не можу; я іншої думки; нічого подібного; не поділяю вашої думки.Ведуча. Дякую, ви мене цілком переконали, що мої припущення були хибними. А тепер пропоную подякувати одне одному за те, що погодилися взяти участь у грі.

Варіанти відповідей: спасибі, велике спасибі; дякую, щиро дякую, сердечно дякую, гарно дякую; дуже вдячний, безмежно вдячний; я вам зобов'язаний; дякую від щирого серця; це дуже люб'язно з вашого боку; не знаю, як вам і дякувати; ви зробили мені велику послугу; мені дуже приємно; спасибі, я у великому боргу перед вами; як же мені віддячити.

— А тепер вибачтеся одне перед одним за те, що будете гідними суперниками і не плануєте бути переможеними.Варіанти відповідей: вибачте; вибачте, будь ласка; пробачте; пробачте, будь ласка; перепрошую; даруйте; даруйте, будь ласка; мені шкода; я дуже шкодую; прошу вибачити; прийміть мої вибачення; не ображайтесь, будь ласка; не гнівайтесь, будь ласка.

Ведуча. Думаю, що наші гравці зарекомендували себе, як чемна, шляхетна молодь. Прошу журі оцінити їхні відповіді.
Музична пауза .
Ведуча. Наступний конкурс № З має назву «Слово — не полова, язик — не помело». Я пропоную гравцям пригадати так звані «мовознавчі» прислів'я і приказки, у яких сформульовано уявлення народу про роль мови у житті людини, про культуру спілкування, про типові огріхи мовленнєвої поведінки. Отже, кожний учасник по черзі бере картку й продовжує прислів'я. За правильну відповідь — 1 бал.

Слово — не горобець,... (вилетить не спіймаєш).

Більше слухай, а менше... (говори). .

Умій сказати,... (умій змовчати).

Дурний язик годові... (не приятель).

Від теплого слова... (і лід розмерзається).

Слова ласкаві,... (а думки лукаві).

Щабля ранить тіло, а... (слово душу).

Слово -- не стріла,... (глибше ранить).

Верзе, що й..» (купи не тримається).

Гостре словечко ранить сердечко, а красне словечко... (тішить сердечко).Говорить, мов... (шовком вишиває):

Щебече, як соловейко, а кусає:., (як гадюка).Ведуча. Дякую. Сподіваюся, всі згадані прислів'я будуть використані вами у повсякденному спілкуванні. Дотримуйтесь цих простих народних порад, і ваше мовлення стане кращим.

Домашнім завданням командам було підготувати інсценізацію за творами Нечуя-Левицького. А поки команди готуються до виступу, звучить музична пауза.


Музична пауза
Конкурс № 4. Конкурс «Домашнє завдання» (інсценізація за творами І. С. Нечуя-Левицького)
Музична пауза
Ведуча. Спілкуючись, ми неминуче вдаємось до звертання. Змалку нас вчать, як звертатися до мами, тата, бабусі, дідуся. Батьки, бажаючи, щоб діти росли вихованими, добрими, чемними, називають вас: синочку, синку, доню, донечко, мій котику, мій зайчику, моя втіхо, моя крихітко. Коли діти виростають, то чомусь забувають, як ніжно й тепло звертаються до них батьки, і використовують у спілкуванні з друзями, дорослими одноманітні, часом образливі вислови типу «Падруга!», «Толян!», «Лєнка», «Ей ти!» — тоді як в українській мові маса гарних звертань.
Отож, конкурс №- 5 називається «Поклич мене, поклич» і має на меті виявити, чи вмієте ви звертатися, чи вмієте відшукувати те єдине слово, яким можна відімкнути серце людини, завоювати її прихильність.

(Гравці тягнуть картки і звертаються, за кожну правильну відповідь — 1 бал.)

Завдання на картках


  1. До матері — мамо, матусю, мамцю, рідна матусю, матусенько, мамонько, мамуню, мамусечко, нене, рідна нене.

  2. До батька — батечку, тату таточку, татусю, татку, батечку.

  3. До бабусі — бабусю, бабусенько, бабуню, бабунечко, бабунцю.

  4. До коханого — любий, коханий, дорогий, єдиний, милий, любчику, голубе, котику, зайчику.

  5. До коханої — люба, дорога, кохана, єдина, любонько, голубонько, ластівочко, квіточко, зірочко, крихітко, ясочко.

  6. До Наталі— Наталочко, Наталіє, Натальцю, Наталочко, Натасю.

  7. До Андрія — Андрію, Андрійку, Андрійчику, Андрійцю, Андрусю.

  8. До вчителя — шановний, шановна, вельмишановний, по імені, пане вчителю.

Ведуча. Дякую за відповіді. Отож, пам'ятайте:

 • вибираючи звертання, потрібно враховувати ситуацію спілкування (вдома, на роботі, з незнайомими людьми, вік та стать);

 • в офіційному спілкуванні слід послуговуватися звертанням на ім'я, по батькові;

 • у колі рідних, знайомих не шкодуйте приємнихг вишуканих звертань.


Музична пауза
Ведуча. Кажуть, негарно висміювати чужі помилки, не помічаючи власних. Тому наступний конкурс присвячено викоріненню русизмів, жаргонізмів та іншої ненормативної лексики з учнівських уст. У цьому конкурсі захищати честь своєї команди будуть капітани.
Конкурс капітанів № 6 «Бліц-турнір»
Дати якомога більше правильних відповідей. Кожна правильна відповідь капітана — 1 бал (якщо відповідає команда — 0,5 б.).

Ведуча говорить слово, а капітан швидко називає український відповідник. 1. команда

Уксус — оцет

Сливки — вершки

Свекла — буряки .

Печенье — печиво -

Клубника — полуниця

Носки — шкарпетки

Клюква — журавлина

Селедка — оселедець

Блинчики — млинці


 1. команда

Пончики - пундики

Творог — м'який сир

Лук — цибуля

Ежевика — ожина

Конфеты — цукерки

Жаркое — печеня (смажена)

Ветчнна — шинка

Студень — холодець

Укроп — кріп

ЖаргонізмиКайфнасолода, задоволення.

Задовбавзамучив.

Хавати — їсти.

Обломліньки.

Братан — друг, товариш.

Проколжарт, дотеп.

Прикинь — валяєш.Шара — задарма, безплатно.

Бабкигроші.

Фейсобличчя.

За бугорза кордон.

Шаритизнати.

О'кей —добре

Блін — халепа, морока.

Ведуча. Журі підбиває підсумки, а я дуже сподіваюсь, що ви не будьте вживати русизмів,, жаргонізмів у своєму мовленні.
Музична пауза
Ведуча. Наступний конкурс № 7 нашого вечора називається «Слова епохи науково-технічного прогресу». Мова йтиме про абревіатури, які дають можливість називати складні поняття лаконічно, просто, чітко. Цей конкурс має на меті перевірити, чи знають гравці, що означають абревіатури нашого сьогодення.

По черзі на картках я показую абревіатуру, а вам дається декілька секунд на обдумування» після чого хтось один з команди відповідає.

Правильна відповідь — 1 бал.

НБУ — Національний банк України

СУМ — Словник української мови

УЗД —. ультразвукове дослідження

ЧАЕС — Чорнобильська атомна електростанція

УТН — українські телевізійні новини

СБУ — Служба безпеки України

ТСН — телевізійна служба новин

ДАІ — Державна автомобільна інспекція

ВАТ — Відкрите акціонерне товариство;

МВСУ — Міністерство внутрішніх справ України

Ведуча. Абревіатури — це добре, але ними не варто зловживати, бо вони роблять наше мовлення 'неприродним, незрозумілим, штучним. Тому вживайте абревіатури лише в разі потреби, не лінуйтеся їх розшифровувати, щоб мова була кращою, мелодійнішою.
Останній конкурс № 8 «Пісня — душа народу» .
Говорячи про красу, милозвучність української мови, звичайно не можна провести вечір без пісень, слова до яких написані рідною українською мовою.

Командам на сьогодні було дано завдання підготувати пісню українською мовою. Пісня може бути, як народна, так і авторська. Найвищий бал за цей конкурс — 5 балів.

(Виступ команд.).

Ведуча. Журі підбиває остаточні підсумки й визначає переможців

.

Музична пауза


Виступ голови журі, визначення переможців. Вручення грамот.
Ведуча. Щиро вітаємо переможців. Учасники гри продемонстрували глибокі знання, були активними, чемними, шанобливими, красномовними, уважними до свого мовлення й мовлення інших. Будьте такими постійно.

Пам'ятайте, що правильно й чисто говорити своєю мовою може кожен, аби тільки було бажання. Це обов'язок кожної культурної людини.


На все впливає мови чистота:

Зір глибшає, і кращають уста;Стає точнішим слух, а думка гнеться,

Як вітром розколихані жита.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка