Леонід Глібов та його віршовані загадки. Акровірш



Скачати 84.39 Kb.
Дата конвертації25.10.2017
Розмір84.39 Kb.
ТипКонспект

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

Тернопільської обласної державної адміністрації

Заклад освіти І-ІІІ ступенів

«Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр»




КОНСПЕКТ УРОКУ

з української літератури на тему:
«Леонід Глібов та його віршовані загадки. Акровірш»

(проведений у 5-Б класі)

Вчитель

Городецька Г. З.

Тернопіль-2013 р.

Мета: удосконалювати вміння виразно та осмислено читати загадки, пояснювати способи їхнього відгадування; розвивати кмітливість, розумові здібності, пам'ять, творчу уяву.

Обладнання: літературний плакат «Леонід Глібов», портрет Л. Глібова, ілюстрації до його творів, презентація «Леонід Глібов», картки із завданнями та для інтерактивних ігор.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.


  1. Учні читають складені ними загадки, однокласники їх відгадують.

  2. Фронтальне опитування.

  • Що таке загадка?

  • Які види загадок ви знаєте?

  • Які художні засоби найчастіше використовуються в загадках?

  • Яких форм бувають загадки?

II. Мобілізація уваги учнів.
Учитель читає віршовану загадку:

По полю ходить, носом оре

І розкидає по сліду

Одним шанобу, другим горе,

Тому привіт, тому біду.

Він оре скрізь: і на чужині,

І в нашій рідній стороні;

Колись і у моїй долині

Він дещо виорав мені.

Хто ж носом оре — чи вгадали?

Під жартом сховано добро.

Скажу, щоб довго не шукали:

Письменництва нашого перо.

Автором цієї загадки є Дідусь Кенар. Чи відоме вам ім'я цього письменника?

— Під іменем Дідуся Кенара у львівському журналі для дітей "Дзвінок" виступав відомий український байкар Леонід Глібов. "Лебідь, Щука і Рак", "Чиж і Голуб", "Коник—стрибунець", які ви вивчали у початкових класах, теж належать його перу.

III. Організація вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення вчителя.

Леонід Глібов народився на Полтавщині, у мальовничому селі над річкою Хорол.

Спочатку Льолик (так його звали в родині) вчився вдома і лише в три­надцять років став учнем Полтавської гімназії. Товариський, веселий, він швидко здружився з хлопцями, та, вперше відірвавшись від дому, від батьків, так занудьгував, що йому аж снилася рідна оселя. Ця туга вилилася у вірш, над яким він старанно вивів назву — "Сон". Це був перший вірш Леоніда Глібова.

За роки навчання в зошиті гімназиста Глібова назбиралось кілька десятків поезій. Може б, і не наважився сором'язливий юнак подати кудись оті свої спроби, та хазяїн, в якого він квартирував, порадив показати їх місцевим видавцям. Вірші сподобались. І ось 1847 року в Полтаві побачила світ книжечка. "Стихотворения Леонида Глебова".

Байок у цій книжці ще не було. Вони з'являться пізніше, коли через хворобу Глібов змушений був залишити гімназію і повернутися додому.

Ще в дитинстві, слухаючи казки баби Одарки, хлопець настільки виразно уявляв риси вдачі і звички тварин, що всі оті леви, зайці, вовки і лисиці поставали перед ним, як живі. Тепер же в зошиті Леоніда Глібова одна за одною з'являються байки "Вовк і Кіт", "Лебідь, Щука та Рак", "Мірошник", "Жаба і Віл", "Зозуля і півень", "Синиця" та багато інших.

Надруковані у 1853 р. в "Черниговских губернских ведомостях", вони принесли автору заслужену славу.

2. Актуалізація опорних знань.

— Пригадайте байки Л. Глібова, які ви вивчали. Якщо пам'ятаєте, прочитайте їх напам'ять.



(Гра «Назви байку»)

3. Активізація пізнавальної діяльності.

— Як і чому Леонід Глібов став Дідусем Кенаром? Ще в газеті "Черниговский листок" Л. Глібов підписувався "Ив. Кенир". Відомо, що колись його батько купив собі такого співочого кенара, що навіть сусіди приходили слухати. Вони й прозвали Івана Назаровича по-вуличному "Кенар". Для дитячих творів це ім'я так личило, що Глібов, не заду­муючись, прямо й підписав першого свого вірша для львівського журналу "Дзвінок" — Дідусь Кенар.

А як захоплює він з самого початку:

А нуте лиш сідайте!

Я загадку за хвіст піймав;

Подумайте і розгадайте,

Чи я диковинку придбав.

Так і уявляєш оточеного малечею мудрого дідуся, в очах якого світиться то лагідна усмішка, то лукавість.

Жартун і витівник, він неквапливо проказує загадку і, погладжуючи дбайливо розчесану на два боки бороду, чекає на відповідь. А загадочки хитрі-хитрі! (З передмови Д. Білоуса до книги: Леонід Глібов. Цяцькований Осел. Вибрані твори. К.: Веселка, 1965.)

4. Виразне читання та аналіз загадки "Химерний маленький" (спочатку лише першу частину: учням мають відгадати загадку).

За яким принципом складено загадку?

— Чим подібна вона до народної? (Відомо, що є така народна загадка: "Химерний, маленький, бокатий, товстенький, чимось смачним напхався, в окропі скупався, в дірку впав і пропав".)


  • Які подробиці та деталі загадуваного предмета подає автор?

— Який настрій викликав у вас вірш? Чому?

Знайдіть у тексті пестливі слова. З якою метою вживаються вони у вірші-загадці?



Завдання на картках. З’єднай стрілками назви дій та образні вислови, що їх відтворюють (за твором Л. Глібова "Химерний маленький").



5. Слово вчителя.

— Леонід Глібов написав багато загадок для дітей. Та є серед них особливі.. Це акровірші, або акростихи.

На запитання "Що таке акростих?" дає відповідь поет Микола Романченко.


  • Ти, Максимку, щось притих?

  • Я читаю акростих!

  • Що ж воно таке за штука? —

Запитав дідусь онука.

Перші літери рядків



Зверху вниз я разом звів,

Ось і вийшло слово з них,

Це, дідусю, — акростих.

(Довідка: Акровірш (акростих) — поетичний твір, в якому перші букви рядків, прочитані зверху вниз, складають слово чи навіть якийсь вираз. Найчастіше — це ім'я особи, якій дану поезію присвячено, або ж — зазначення авторства чи відповідь на загадку, на запитання, поставлене у творі, просто афоризм тощо. Рідше за акростих зустрічаються твори, слово чи фразу в яких складають останні (телестих) або середні (безостих) літери кожного рядка.) '

Отже, такі загадки краше читати, ніж слухати.



6. Читання акровіршів "Що за птиця?", "Хто розмовляє?", "Хто сестра і брат? та їх обговорення.

Звертаємо увагу, що в акровіршах Л. Глібов торкається явищ рослин­ного і тваринного світу, предметів народного побуту, доступних розумінню дітей. Вони написані надзвичайно лаконічно і складаються, переважно, з кількох поетичних рядків.



IV. Закріплення вивченого.

Інтерактивні ігри:

1. «Вгадай слово».



Завдання: потрібно вставити пропущені букви і прочитати вірш, вказати назву вірша та автора.
Гра “Вгадай слово”
Лиха з..ма сховається,

А сон..чко прогляне,

Сні..ок води злякається,

Т..хенько тануть стане, —

І здал..ку бистресенько

Вона до нас пр..буде,

Кому-кому любес..нько,

А діткам більше буде.


2. «Шифрувальники».

Завдання: у кожному рядку знайти «зайву» літеру. Скласти всі «зайві» літери з кожного рядка, записати і прочитати слово.


Гра “Шифрувальники”
Картка 1


  • ДДДДЛДДДДДДДДДДДДДДДДДДД

  • ССССССССССССЕСССССССССССС

  • ЄЄЄЄЄЄЄОЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄ

  • ППППППППППППНПППППППППП

  • ЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯІЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯ

  • ААААААААААААААДААААААААА

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Гра “Шифрувальники”
Картка 2

  • ККККККГККККККККККККККККККК

  • ПППППЛПППППППППППППППППП

  • ЧЧЧЧІЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧ

  • ВВВВВВВВВВВВВВВВБВВВВВВВВВ

  • ССССССССССОССССССССССССССС

  • ББББББВББББББББББББББББББББББББ

_______________________________________________________________________


Гра “Шифрувальники”
Картка 3

  • ХХХХХХХХАХХХХХХХХХХХХХХ

  • ЧЧЧЧЧКЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧЧ

  • ЯЯЯЯЯЯЯЯЯРЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯ

  • ЄЄЄЄЄЄЄЄЄОЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄЄ

  • ББББББВББББББББББББББББББББББ

  • ЬЬЬЬЬЬЬРЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬ

  • МММММММШМММММММММММ

______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Відповідь: ЛЕОНІД ГЛІБОВ. АКРОВІРШІ

V. Підведення підсумків.

VІ. Домашнє завдання. Знайдіть і прочитайте інші віршовані загадки Л. Глібова. Чим вони вам сподобались?

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка