Легка промисловість України. Художні промислиСкачати 162.51 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір162.51 Kb.
ТипУрок

ТЕМА  УРОКУ  :  Легка  промисловість  України.Художні  промисли.

МЕТА  УРОКУ:

1.Навчальна  -  розглянути і засвоїти  значення  легкої  промисловості,її структуру  і  номенклатуру  продукції , галузевий  склад,фактори   і географію  розміщення  підприємств,особливості  забезпечення  сировиною,  зв’язки  з іншими галузями народного  господарства  України, проблеми  і  перспективи  розвитку  на  майбутнє,узагальнити знання  з  народних  художніх  промислів  України  та  особливостей  їх  специфіки  в  різних  регіонах  нашої  держави.

2.Виховна  -  виховати  доброзичливого, ввічливого, комунікабельного  учня,учня  який цінує традиції   декоративно-ужиткового  мистецтва  своєї  держави.

3.Розвивальна – розвивати образне  і логічне  мислення, вміння  зв’язного мовлення,пам’ять, вміння  висловлювати свої  думки, розвивати  почуття  поваги  до  традицій  своєї  держави.

Тип  уроку:  урок  засвоєння  нових  знань

                                                               ХІД      УРОКУI.Організаційний  момент- привітання  учнів, перевірка  присутності  і  обладнання.

Посміхніться вчителю, гостям та однокласникам


Будьте уважні та доброзичливі
Гарний настрій та володіння собою
допоможуть вам бути активними на уроці
Аналізуйте та порівнюйте нове
Не бійтеся помилитися, продемонструйте пам’ять, увагу, досвід
Робіть самостійні висновки
Я зичу всім вам успіхів

II. Актуалізація опорних понять

На які групи поділяється промисловість?

Яку продукцію виробляють підприємства цих груп?

Що називають предмета­ми споживання?

Які галузі їх виробляють? Що відноситься до предметів споживання?

Яке значення має розвиток цих галузей для людини?III. Мотивація навчальної діяльності

Прийом  “Географічний  синтез”: на  дошці  написані  різноманітні  товари,які  пересічна  людина  купує  щороку (  дивись  схему ).Поміркуйте, яка  галузь  господарського  комплексу  обˋєднує  всю  цю продукцію  в  єдине  ціле, адже  займається  її  випуском  ?  Відповідь  обґрунтуйте.

Взуття, одяг, тканини, шкарпетки, рукавички, нитки, сумки, шуба, светр.

Україну заполонив потік дешевої імпортної продукції легкої промисловості (Туреччина, Китай, Польща). Чому так сталося? Чому нам як споживачам більш вигідно купляти турецькі шкіряні вироби та китайські чобітки? На це є як об’єктивні (спеціалізація Туреччини та Китаю за принципом порівняльних переваг, більш дешева робоча сила, низька собівартість продукції) та суб’єктивні причини. (За останнє десятиріччя легка промисловість зазнала значного спаду виробництва. Більша частина підприємств має застарілі обладнання і технологію виробництва, крім того, вітчиз­няна сировинна база розвинута слабко (більша частина сировини привозилася з республік колишнього СРСР). У цих умовах легка промисловість України вимагає не тільки значних інвестицій для розвитку та реконструкції галузі, але й активної державної під­тримки вітчизняного товаровиробника.) Виявіть та проаналізуйте їх. Чи є у вітчизняної легкої промисловості перспективи?

 IV. Повідомлення  теми, мети, завдань  уроку. Вступне слово вчителя

Тема  уроку  - “Легка  промисловість  України. Художні  промисли”. Ми  розглянемо і засвоїмо  значення  легкої  промисловості,  її  структуру  і  номенклатуру  продукції , галузевий  склад, фактори   і географію  розміщення  підприємств, особливості  забезпечення  сировиною,  зв’язки  з іншими галузями народного  господарства  України, проблеми  і  перспективи  розвитку   галузі  на  майбутнє, узагальнимо  знання  з  народних  художніх  промислів  України  та  особливостей  їх  специфіки  в  різних    регіонах  нашої  держави.

Легка промисловість є чи не однією з найдавніших галузей, які іс­торично склалися на території сучасної України. Під час розкопок посе­лень трипільської культури було виявлено кручені нитки та частини де­рев'яних веретен. Обробка льону, конопель набула значного поширення за часів Київської Русі. З часом кушнірство, килимарство, ткацтво, прядіння вдосконалюва­лося і на початку XIX століття у межах України виникали ремісничі майс­терні з обробки шкіри, вовни, які поступово змінювались на фабрики й за­води. Це були перші промислові підприємства легкої промисловості.


  • Що ми повинні дізнатися?

  • Якою новою інформацією ви будете володіти?

Отже, завданням нашого уроку є ознайомлення з сучасним станом галузі, її проблемами й перспективами розвитку, особливостями її струк­тури.

Тема уроку « Легка промисловість України».

1. Передумови розвитку галузі.

2. Галузевий склад і продукція, що виробляється.

3. Принципи та чинники розміщення підприємств галузі.

4. Проблеми та перспективи розвитку.

V. Формування та засвоєння нових знань, умінь і навичок

1. Складання схеми на основі бесіди

- Відкрийте підручники і на основі прочитаного тексту складіть схему «Галузевий склад легкої промисловості»Схема 2. Галузевий склад легкої промисловості

2. Репродуктивна бесіда

- Яку продукцію виробляє легка промисловість?

- Галузі легкої промисловості розвиваються на основі переробки як власної, так і довізної сировини.

Яка, на вашу думку, сировина для розвитку галузей легкої промис­ловості є на території України?

- Яку сировину для легкої промисловості Україна імпортує?
3 . Прийом «Логічний ланцюжок»

Користуючись текстом підручника складіть схему стадій виготовлення тканин.
Первинна обробка сировини включає відділення волокон від рослин. На даній стадії виробництво пов’язане з великою кількістю відходів (наприклад, вихід волокон під час обробки льону становить 20% загальної маси сировини). Прядіння – це процес виготовлення з тонких текстильних волокон прядива – нитки. Ткацтво – це виробництво тканини на ткацькому верстаті.

Процес виготовлення тканин із натуральних (природних) волокон складається з кількох стадій: первинна обробка сировини -> прядіння -> ткацтво -> обробка (вибілювання, фарбування та ін.). На першій стадії відбувається виготовлення прядива. Воно вимагає великих затрат сировини, тому нерідко первинна обробка здійснюється у місцях виробництва сировини на бавовноочисних, льонопереробних, шовкомотальних чи вовномийних фабриках. Якщо ж усі стадії виробництва тканин поєднуються на одному підприємстві, то воно називається текстильним комбінатом. Існують і підприємства, на яких зосереджено одну або дві стадії виготовлення тканин — це ткацькі, прядильні, прядильно-ткацькі, оздоблювальні чи ткацько-оздоблювальні фабрики. Кожна з галузей текстильної промисловості має свої особливості розміщення.


- Розкрийте сутність кожної із стадій виготовлення тканини та обґрунтуйте їх послідовність.
4. Розповідь вчителя, бесіда.

Робота зі слайдами та заповнення таблиці

Галузь

легкої промисловості


ПродукціяОсновні центри

розміщення підприємств1. Текстильна

а) бавовняна

б) ………….Тернопіль
ТЕКСТИЛЬНА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Текстильна промисловість займає провідні позиції за вартістю виробленої продукції у складі легкої промисловості. Вона використовує натуральні (бавовняні, вовняні, лляні і шовкові) і штучні та синтетичні (віскоза, капрон, нейлон та ін.) волокна. Широке застосування синтетичних барвників, хімічних во­локон і ниток послабило залежність галузі від сільського господарства. З додаванням хімічних волокон виготовляється чверть бавовняних тканин, половина лляних і майже 90 % шовкових і шерстяних. Текстильна промисловість охоплює виробництво бавовняних, вовняних, лляних та шовкових тканин, що виготовляють тканини, нитки, пряжу та ін.
Бавовняна галузь. Бавовна- це волоски на насінні бавовнику. Довжина волокон різна — від 10 до 60 мм. Бавовняне волокно тонке, але дуже міцне. Воно дешеве, добре фарбується. З бавовни одержують тонку, рівномірну і міцну пряжу й роблять з неї найрізноманіт­ніші тканини — від найтонших батистів до товстих оббивних.

Галузь працює на привізній сировині, що надходить переважно з Узбекистану та  Єгипту. Основними центрами галузі є Тернопіль, де працює найбільший виробник бавовняних тканин в УкраїніВАТ «Тернопільське об'єднання „Текстерно”», — єдине підприємство з повним замкнутим циклом виробництва, до складу якого входять три фабрики: ткацька, прядильна та обробна. Підприємство виготовляє екологічно чисті тканини, що не створюють електростатичних розрядів, дизайн, високу якість та доступні ціни, Нікополь (ниткова фабрика), Чернівці. Є також великі підприємства цієї галузі є в Києві, Харкові, Львові, Полтаві, що орієнтую­ться у розміщенні на жіночі трудові ресурси.Вовняна галузь. Вовна — волокна волосяного покриву деяких тварин (до 95 % дає вівця). Вона легка, погано проводить тепло і гарно проводить вологу. Ця галузь охоплює підприємства з первинної переробки вовни, виробництва вовняної пряжі та тканин. В Україні перша суконна мануфактура була створена у с. Ряшки (Прилуцький район Чернігівської області) ще в 1722 р. Нині галузь налічує два десятки підприємств та виробництв. Сировиною для виробництва вовняних тканин є власна та привізна, переважно з Австралії, вовна. Вовняні тканини виробляють у Чернігові (концерн “Чексіл” – одне з найбільших підприємств Європи), Кривому Розі, Дунаївцях (Хмельницька область), Сумах, Харкові, Одесі. Виробництво килимів з вовни та синтетичних волокон здійснюється у Богуславі (Київська область), Києві та Черкасах.

Лляна галузь охоплює виробництво тканин побутового та технічного призначення  (пожежні рукави, пакувальні матеріали, брезент, парусина тощо). В Україні налічують більш як 30 льонозаводів та 2 льонокомбінати. Первинна переробка льону здійснюється на невеликих льонозаводах, що тяжіють до сировини. Вони розміщені на півночі країни, де зосереджені найбільші посіви льону-довгунця(Житомирська, Рівненська, Львівська і Чернігівська області. Безпосередньо ж лляні тканини виготовляють на льонокомбінатах у Рівному та Житомирі.

Конопледжутова галузь працює як на власній, так і на імпортній сировині. Основною її продукцією є мішковина, пакувальні матеріали, канати, шпагат тощо. Ще з кінця ХІХ ст. провідними центрами даної галузі є Харків (канатна фабрика) та Одеса (джутова фабрика) яка не працює.

Шовкова галузь виробляє шовкову пряжу та тканини з неї. Сировиною є натуральні, штучні та синтетичні волокна. Основні центри галузі – Київ, Черкаси та Луцьк.

Проте за останні десятиліття текстильна промисловість України переживає занепад – загальне виробництво всіх видів тканин скоротилося більш як у 10 разів (за 1990–2003 рр.).Виробництво шовкових тканин значною мірою пов’язане з виробництвом хімічних волокон, які витісняють натуральний шовк - сирець.ШВЕЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Швейна галузь посідає друге місце у складі легкої промисловості за вартістю виробленої продукції. Швейнапромисловість має повсюдне поширення. Її підприємства є багатьох містах України, майже в кожному районному центрі. Найпотужнішими центрами швейної промисловості є зазвичай великі міста (Київ, Дніпро, Харків, Одеса, Львів, Чернівці), де зосереджено по кілька швейних фабрик зі значною кількістю зайнятих. Нині українська швейна промисловість працює здебільшого на замовлення іноземних фірм, використовуючи нашу дешеву робочу силу. Левова частка виробленої продукції направляється на експорт.

ТРИКОТАЖНА ТА ШКІРЯНО-ВЗУТТЄВА ПРОМИСЛОВІСТЬ. Трикотажна промисловість займа­ється виготовленням трикотажних тканин, білизни, в'язаних виробів, шкарпе­ток і панчіх із натуральних та хімічних волокон. У своєму розміщенні повністю орієнтується на споживача. Великі підприємства є в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Миколаєві, Чернівцях, Житомирі.  

Взуттєва промисловість в сучасних умовах внаслідок конкуренції з продукцією інших країн перебуває у стані застою. Обсяги виробництва взуття знизилися у кілька разів. Найбільші підприємства розміщені у великих містах — Одесі, Києві, Запоріжжі, Львові, орієнтується на споживача і трудові ресурси.

Хутряна промисловість в Україні охоплює лише кілька підприємству Харкові, Тисмениці (Івано-Франківська область), Балті (Одеська область), Жмеринці (Вінницька область), Шепетівці (Хмельницька область).

Шкіряно-галантерейнапромисловість – це виробництво та вичинка шкір, виробництво краваток, хусточок, косинок, стрічок, біжутерії, валіз, інших товарів широкого вжитку. Найбільшими центрами шкіряно-галантерейної промисловості є Київ, Львів, Харків, Васильків, Миколаїв, Одеса.
Виробничі та міжгалузеві зв'язки легкої промисловості розкривати в кожному пункті. З якими галузями промисловості перебуває у взаємозв'язку тексти­льна промисловість?
4. Складання схеми на основі бесіди

Схема 3. Сировина для галузей легкої промисловості
5. Розміщення більшості підприємств галузі залежить від трьох факторів. Яких?

  • сировинного;

  • трудового;

  • споживчого.


6. Які ви можете назвати основні проблеми легкої промисловості? З чим вони пов'язані?
Виступ економіста

Легка промисловість є важливою складовою економіки,  зростання якої може значно покращити економічні показники країни.Але, на жаль, легка промисловість на сьогоднішній день перебуває у незадовільному стані. Навіть можна сказати, що криза в легкій промисловості вже давно стала аксіомою.Кризовий стан легкої промисловості обумовлений наявністю цілої низки серйозних проблем. Серед базових проблем галузі спеціалісти виділяють наступні:

- криза в економіці та війна на сході країни;

- висока собівартість виробництва товарів легкої промисловості;

- низький притік молодих кадрів на підприємства легкої промисловості;

- залежність вітчизняного виробництва від імпортованої сировини;

- низька купівельна спроможність населення;

- заповнення внутрішнього ринку країни дешевою продукцією китайського та турецького виробництва, а також завезення «секонд-хенду» з Європи;

- значна тінізація галузі;

- недостатня інвестиційна та інноваційна діяльність;


АТО на сході країни;

На сьогодні в зоні АТО ситуація катастрофічна. Переважна частина підприємств просто зупинилася, в основному по причині повного зруйнування в результаті обстрілів. Лише одиниці змогли вивезти з території воєнних дій лінії устаткування.

З одного боку, воєнні дії на сході країни та анексія Кримського півострова призвели до зменшення загальної кількість підприємств легкої промисловості, а з іншого боку необхідність обшити армію призвела до значного зростання кількості державних замовлень по пошиттю одягу і взуття для військових. Крім того, сьогодні, багато підприємств України працюють на виконання волонтерських замовлень з пошиття обмундирування, одягу та військових аксесуарів для зони АТО.

Всі вище зазначені проблеми, негативно впливаючи на діяльність підприємств легкої промисловості, тим самим стримують подальший розвиток галузі.

 Проте, незважаючи на ряд проблем, які склалися в розвитку легкої промисловостіУкраїни, все ж таки її варто розглядати як перспективну галузь. Перспектива роботи галузі полягає у збільшенні частки вітчизняних товарів на внутрішньому ринку та у зростанні експорту продукції власного виробництва.
Проблемне питання

Яка перспектива розвитку легкої промисловості?Які заходи ви запропонували б для того, щоб підвищити рівень роз­витку легкої промисловості?Бесіда.

Перспектива розвитку легкої промисловості полягає у збільшенні частки вітчизняних товарів на внутрішньому ринку та у зростанні експорту продукції власного виробництва. Для цього необхідно підвищувати конкурентоспроможність вітчизняної продукції шляхом поліпшення якості та одночасного зниження її собівартості. Це можливо реалізувати за умови відновлення вітчизняного агропромислового комплексу, який зможе забезпечити легку промисловість сировиною власного виробництва. Галузь для реалізації всіх вище зазначених заходів потребує величезних інвестиційних ресурсів.


7. Робота з картою

- За допомогою атласу і таблиці нанесіть на контурну карту найбільші центри легкої промисловості.


8  ХУДОЖНІ ПРОМИСЛИ. Народні  традиції  художніх  промислів.


Теоретичні відомості
Розвиток художніх промислів пов’язаний із господарською діяльністю людини  й  досягає  найбільшого  рівня,  коли  люди  почали  оселятись  у  містах,  де
займалися гончарством, ковальством, бондарством, малярством. Сьогодні під
художніми промислами розуміють не тільки відповідну професійну діяльність,
а й сучасні твори народних майстрів ткацтва, килимарства, токарства тощо.
В усіх регіонах України розвинуті традиційні промисли з виготовлення текстильних виробів (килимів, рушників, гобеленів та ін.). Збереглися й традиції виготовлення вовняних та шкіряних виробів, які люди використовують поряд із промисловими товарами. Всьому світові відомі вироби майстринь із Косова, Вижниці, Коломиї, Чернівців, Львова, Тернополя, Решетилівки, Богуслава, Кролевця та ін.

Робота зі слайдами. Вказати регіон поширення даного промислу.
Не забудьте відмічати в таблиці «Географія художніх народних промислів України» знаками «+» найбільші центри кожного промислу.

Географія художніх народних промислів України

Промисли Міста

Ткацтво

Килимарство

Декоративний розпис

Гончарство

Різьбярство

Вироби

зі шкіри

КосівЯремчаВерховинаКоломияКролевецьРешетилівкаЛьвівОпішняПетриківка

VI. Узагальнення і систематизація сформованих знань, умінь і на­вичок

1. Репродуктивна бесіда

- Який галузевий склад легкої промисловості?

- Які передумови розвитку легкої промисловості в Україні?

- Які чинники впливають на розміщення підприємств легкої промис­ловості?

- Які галузі легкої промисловості розвиваються у нашій області?


2. Вправа анаграма

Тнмтесиця (Тисмениця)

Ортху (хутро)

Ноьл (льон)

Тиктроаж (трикотаж)

Шквиавив (вишивка)

Еракікма (кераміка)

Етрпиівкка (Петриківка)

Цтактов (ткацтво)
3. Зайвий термін

Прядіння – ткацтво – коваль – оздоблення

Лавсан – віскоза – нейлон – хутро

Гудзики – блискавки – пояси – взуття

Кераміка – трикотаж – килими – вишивка
4. Тестове опитування

1. Яка з продукції не відноситься до продукції легкої промисловості?а) шкарпетки; б) туфлі; в) цегла; г) сорочки.

2. Вказати галузь, яка не є галуззю легкої промисловості:а) швейна; б) виробництво синтетичних волокон; в) шкіряно-взуттєва; г) текстильна.

3. Якої підгалузі не існує у текстильній промисловості?а) лляна; б) пшенична; в) шовкова; г) джутова.

4. Якої стадії виготовлення тканин не існує?а) обробка сировини; б) прядіння; в) ткацтво; г) продаж.

5. Який чинник не впливає на розміщення підприємств цієї галузі?а) наявність сировини; б) близько до споживача; в) енергетичний; г) розміщення. 3.Завдання
1)   Використовуючи  карту  «Легка  промисловість»,  визначте  центри
текстильної та швейної промисловості. Позначте й підпишіть їх на контурній карті. Укажіть особливості географії цих галузей.
VII. Домашнє завдання.Рефлексія.

1). Опрацювати текст підручника (с. 153-156)

2). Використовуючи карту «Легка промисловість», визначте центри швейної промисловості. Позначте і підпишіть їх на контурній карті.

3). Індивідуальні завдання:VIII. Підсумок уроку.Рефлексія.Я

Зрозумів, навчився, запам’ятав, був здивований, зможу розповісти друзям, не зрозумів, зробив для себе висновки.Оцінювання учнів за роботу на уроці.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка