Культура мовлення І стилістика. Використання у мовленні сполучників-синонімів



Дата конвертації20.01.2018
Розмір83.6 Kb.

Тема. Культура мовлення і стилістика. Використання у мовленні сполучників-синонімів

Мета: перевірити рівень сформованості практичних умінь і навичок та теоретичну підготовленість учнів з даної теми; привчати їх працювати в команді швидко і якісно; формувати вміння аналізувати і трансформувати чужі висловлювання відповідно до завдань, будувати власні висловлювання, розвивати творчу й пізнавальну самостійність; сприяти зміцненню національно-духовних ціннісних орієнтацій школярів, плекати бажання вивчати і берегти національну духовну спадщину.

Обладнання: аудіозапис із мелодією церковних дзвонів, фото церкви с.Білолуцька і селищного будинку культури, дзвін, крашанка, шкільний дзвінок.

ХІД УРОКУ:


І. Організація учнів класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

(лунає грамзапис чи аудіозапис із мелодією церковних дзвонів)

Вступне слово вчителя

Знову лунає дзвін –

Будить він душу і пам'ять,

Кличе іти до святинь –

Господа славить.

Кличе скинути гріх –

Бога пустить у душу,

Дзвін зове до святинь –

Каятись мушу…

Знову лунає дзвін –

Будить він серця розум,

Дзвін зове до святинь –

Щоб обминути грози.

Цими рядками з поезії сучасної української поетеси Ольги Зими ми розпочинаємо урок, присвячений одному з найцікавіших і найсамобутніших виявів християнської культури в Україні – церковним дзвонам.

…Вперше дзвони з'явилися в Західній Європі наприкінці IV – V ст. За переказом, винайдення дзвонів приписується Святому Павлину, єпископу Ноланському. Та лише на початку VII ст. Римському Папі Савиніану вдалося надати дзвонам християнського значення, й упродовж VIII та IХ ст. у Західній Європі дзвони увійшли у практику християнського богослужіння. На Русі – Україні дзвони з'явилися наприкінці Х століття. Православний дзвін відрізняється від католицького: він укріплюється непорушно, а ударна частина, вільно коливаючись іззовні дзвона, створює звук.

«Нехай усі, хто чує звуки їх, чи вдень, чи вночі, почнуть славити ім'я «Святе Твоє», - сказано в чині «благословення дзвону». Однак життя дзвону не обмежувалося служінням Богові, його удари супроводжували людей у важливі хвилини життя народу. Дзвони вказували шлях подорожнім, які заблукали в негоду. Дзвоном сповіщали про небезпеку чи нещастя, а в трагічні для краю дні закликали народ на захист рідної землі. Дзвоном повідомлялося народу про перемогу й віталося переможне повернення війська з поля битви.

Саме на матеріалі текстів, присвячених цьому унікальному явищу, ми повторюватимемо на сьогоднішньому уроці відомості про таке важливе і своєрідне мовне явище, як сполучники-синоніми.

ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку

ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок у формі ділової гри


  1. Ознайомлення учнів з правилами гри «Тендер», яка передбачає змагання поділених на три команди учнів за право одержати «у власність» сполучників-синонімів як особливу граматичну категорію. Перемога в тендері присуджується на підставі найкращого освоєння обраного мовного явища однією з команд.

  2. Визначення команди, яка починатиме змагання в тендері за допомогою гри «Феєрверк», завдання якої полягає у чимшвидшому складанні одержаних хаотично розкиданих слів у певному порядку так, щоб вийшло цілісне визначення лексично-морфологічної групи, якій буде присвячено ввесь урок, тобто сполучників-синонімів.

(Відповіді. Сполучник – незмінна службова частина мови, що сполучає однорідні члени речення та частини складного речення.

Синоніми – це слова, близькі або тотожні за значенням, які по-різному називають те саме поняття)

Отже, розігрується право на володіння сполучниками-синонімами.


  1. Проведення випробувань

Кожна група одержує пакет завдань.
Пакет завдань для першої групи у першому випробуванні


  1. Прочитайте текст, визначте тип і стиль мовлення.

  2. Знайдіть у тексті сполучники, випишіть їх, визначивши групу за значенням, будову.

  3. Поясність правопис розділових знаків у реченнях із сполучниками.

  4. Замініть (де можливо) сполучники в реченнях на синонімічні.

  5. Доберіть синоніми до слова Бог з тексту.

Дзвони завжди відігравали велику роль у життя міст і сіл. Вони скликали людей на віче, попереджали та оповіщали, били на сполох і збирали громаду на оборону рідної землі, а також для розв'язання всіх важливих і нагальних проблем. Отже, велику роль організатора людей виконував дзвін – це інструмент від Бога. Адже колись Всевишній сказав пророку Мойсею, щоб той зробив собі срібні сурми у вигляді кута, які сурмитимуть на скликання громади. Однак ще довго на земля не було такого інструмента. Лише на початку V ст. Святий Павлин зробив ті срібні сурми, і вказав йому на це Господь (За Н. Зубицькою).


Пакет завдань для першої групи у другому випробуванні


  1. Складіть діалог між онукою і бабусею, яка пояснює дівчинці, чому голос церковного дзвона називають малиновим.

  2. Використайте у діалозі матеріал «довідки» та сполучники-синоніми.

Довідка

Малиновий дзвін – це гарний, мелодійний, оксамитовий, приємний звук дзвонів. Чому цей звук називають малиновим? Малина – м'яка ягода, не дзвінка. Виявляється не від малини як ягоди пішло це висловлення, а від назви стародавнього міста в Бельгії, яке дотепер є центром мистецтва дзвона. Ще Петро І їздив туди спеціально, щоб послухати дзвони. І в наш від початку червня до середини вересня щопонеділка у цьому місту звучать дзвонові концерти. Люди із усього світу їдуть послухати малиновий дзвін до цього бельгійського міста. Це місто Малин.


Пакет завдань для першої групи у третьому випробуванні

Метод «Кубування».



  1. Опишіть це, використовуючи сполучники.

  2. Порівняйте це.

  3. Про що це змушує думати.

  4. Де це можна використати.

У кубі – дзвін – експонат гімназійного історико-етнографічного музею (такі дзвони чіпляли центральному корінному коневі в упряжці в давнину).


Пакет завдань для другої групи у першому випробуванні


  1. Розгляньте фото споруди, яка розташована в с.Білолуцьку, з'ясуйте, що це за споруда із поданого нижче тексту

  2. Що вам відомо про авторів тексту

  3. Визначте тип і стиль мовлення тексту

  4. Випишіть сполучники, визначивши групу за значенням, будову

  5. Замініть (де можливо) сполучники на синонімічні

У 1656 році збудована найстаріша в слободі Білолуцькій Преображенська (Спаса) церква, яка пережила і розділила долю самої слободи – горіла і відроджувалася знову, бо була дерев'яною, переносилась з підминованого берега Айдару вглиб Пісок, найдавніше заселеного району нашого селища. При ній була сторожка, в якій працювала двокласна церковнопарафіяльна школа.

Нині Преображенський храм не зберігся, але жителі пам'ятають, на якому місці стояла його споруда в останнє.

У ХVIII збудований дерев'яний Покровський храм. Пізніше – кам'яний. За відвагу в Гросс – Егерсдорфській битві у 1757 році Білолуцька сотня Острогозького полку була відзначена нагородою. За ці кошти козаки замовили у Воронежі дзвони на дзвіницю цього храму (їх зняли у 1924 році). Поряд була церковнопарафіяльна школа.

Третій храм – Свято-Троїцький – посідав довгий час у житті парафії значне місце. Був освячений і почав діяти у 1885 році. Будувався досить довго – 25 років. Споруда вийшла на диво гарною, а в кінці 60-х, прийшла поступово в занепад. При Свято-Троїцькому храмі теж була церковнопарафіяльна школа (З наукової розвідки «Історія селища Білолуцька від заснування до сьогодення», Варава О.М., Бутенко О.В.).
Пакет завдань для другої групи у другому випробуванні


  1. Складіть діалог між хворим і лікарем, який йому радить звернутися до лікування недуги за допомогою дзвонів.

  2. Використайте матеріал «довідки» та сполучники-синоніми.

Довідка

Що таке дзвін? Дзвін – це звук, який виробляється металічними чи скляними предметами при ударі.

Вчені дослідили, що низькі тембри дзвонів зменшують вміст у повітрі хвороботворних вірусів. Щоправда, вчені пояснюють це іншим. Наприклад, ректор Київської медичної академії академік Віталій Гирін вважає: на людину діють віра, настрій, певність у тім, що недугу можна подолати. Завдяки цьому посилюється імунна система, хвороба відступає. Кожен, хто слухає церковні дзвони, відчуває, як заспокоюється його нервова система, як здоровшає увесь організм (За Н.Зубицькою).
Пакет завдань для другої групи у третьому випробуванні
Метод «Кубування».

1. Опишіть це, використовуючи сполучники.

2. Порівняйте це.

3. Про що це змушує думати.

4. Де це можна використати.
У кубі – яйце – крашанка – експонат гімназійного історико-етнографічного музею (коли будували Свято-Троїцьку церкву, білолучани зносили яйця, які додавали до розчину, щоб стіни були міцними).
Пакет завдань для третьої групи у першому випробуванні


  1. Прочитайте текст, визначте його стиль та тип мовлення.

  2. Випишіть сполучники, з'ясуйте їх групу за значенням, будову.

  3. Замініть (де можливо) на синонімічні сполучники. Чи змінився від цього зміст?

  4. Доберіть синоніми до виділених слів.

  5. З'ясуйте значення слово патогенний.

Пригадався мені випадок, який стався з одним моїм знайомим. Жив він у Дарниці поряд з лісом. Повітря свіже, та ввесь час йому докучали кашель, нежить, головні болі. І ось переїхав у нове місце – поблизу Володимирського собору. І почалось у нього нове життя – без недругів і болів. Запитує в мене: можливо, каже, вплинуло на мене святе місце? Відповіла йому цілком серйозно: неодмінно вплинуло і святе місце. Адже згадаймо, що в Україні храми зводили на місцях, які ретельно вибирали, перевіряли рамками з лози, чи немає там, як тепер кажуть, патогенних зон. Але найбільше на здоров'я того чоловіка вплинуло те, що, мешкаючи біля собору, він щодня вранці і ввечері чув дзвони.


Пакет завдань для третьої групи у другому випробуванні


  1. Складіть діалог між двома особами, одна з яких ділиться враженнями про почутий нею вперше церковний дзвін.

  2. Використайте матеріал «довідки» та сполучники-синоніми.

Довідка

Музика дзвону… Вона і заспокоює, і навіює спогади, і змушує замислитись, проймає душу. Коли я слухаю мелодію дзвонів (які за часів мого дитинства скидали з дзвіниць церков та соборів, а самі храми перетворювали на клуби, склади…чи конюшні), то вчувається мені в ній музика Відродження. А отже, і пам'ять про наших предків, традиції, культуру.

Музику дзвонів часто називають музикою небес, музикою, що лине від самого Бога. Я певна, що дзвін – це унікальна духовна музика, яка має звучати по всій землі, аби приносити очищення, надію, здоров'я духовне й фізичне (За Н.Зубицькою).
Пакет завдань для третьої групи у третьому випробуванні
Метод «Кубування».

1. Опишіть це, використовуючи сполучники.

2. Порівняйте це.

3. Про що це змушує думати.

4. Де це можна використати.
У кубі – шкільний дзвінок, який лунає 1 вересня кожного року і в останній день занять у травні.

V. Підбиття підсумків змагання та вшанування переможців
Перемога в тендері на право володіння сполучниками-синонімами визначається на підставі результатів змагання.
VI. Підсумкова бесіда за матеріалами культурологічної лінії уроку:


  • Чому церковний дзвін у християнській традиції України був таким важливим?

  • Чому дзвонам приписують зцілющі властивості?

  • Які епітети як найкраще придалися б для характеристики дзвону?

    • Підсумкова бесіда за матеріалами лінгвістичної лінії уроку:

  • З якої мови і як перекладається термін «синоніми»?

  • На яких мовних рівнях, окрім лексичного, може виявлятися синонімія?

  • Як синоніми пов'язані із сполучниками?

  • Які сполучники найчастіше замінюються на синонімічні?

  • У якому з функціональних стилів української мови синонімія виявляється найбільше і чому?



VII. Формулювання домашнього завдання (диференційовано) та коментар до його виконання
На оцінку «високого» рівня: написати твір-мініатюру на тему «У срібних звуках надвечірніх дзвонів»

На оцінку «достатнього» рівня: скласти три речення із сполучниками сурядності; перебудувати складені речі, використовуючи синонімічні сполучники.



На оцінку «середнього» рівня: утворити якнайбільше спільнокореневих слів від слова дзвін і з кожним скласти словосполучення.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка