Кріт Людмила Анатоліївна вчитель художньої культури Городищенської зош І-ІІІ ст. №1 ім С. С. Гулака-АртемовськогоСкачати 42.65 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір42.65 Kb.
ТипУрок

Кріт Людмила Анатоліївна

вчитель художньої культури

Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. №1

ім.. С.С. Гулака-Артемовського

ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА ЯК ФАКТОР ФОРМУВАННЯ ЕСТЕТИЧНОГО СВІТОГЛЯДУ ТА ДУХОВНОГО САМОВДОСКОНАЛЕННЯ ШКОЛЯРІВ

Духовно-моральне становлення нового покоління, підготовка дітей і молоді до самостійного життя - найважливіша умова розвитку нашої держави . У школі на уроках художньо-естетичного циклу і в позаурочній діяльності ми знайомимося з творчими особистостями та їх творіннями. На уроках художньої культури учні слухають емоційні розповіді вчителя з життя видатних художників, композиторів та музичних виконавців, режисерів і артистів театру і кіно, танцюристів із світовим ім'ям. Учителю та школярам дається можливість довго розглядати якісні репродукції картин, слухати музику і розповіді про значення кольору, звуки життя в духовному світі, шукати почуття, відображені в музиці, в малюнках, у танці. До того ж, ми розкриваємо для себе і для дітей біблійні заповіді і притчі, пояснюємо, що в них зосереджений досвід багатьох поколінь, а також аналізуємо інтерпретацію біблійних сюжетів у творах мистецтва. Головне питання таких уроків: «Якими повинні бути люди, які моральні якості схвалюються людьми, які засуджуються?»

На першому плані виявляються такі моральні категорії як добробут, подяка, благородство або добро як щастя в зіставленні зі злом, що таке почуття власної гідності і як воно пов'язане з великодушністю. Завдяки предмету « Художня культура», ми прагнемо навчити учнів сприймати культуру, розпізнавати особливість світоглядних концепцій релігій світу, особливості образної мови різних видів мистецтв. Силою впливу різних мистецтв у їх комплексі формується духовний світ школярів, їх моральність, естетична вихованість.

На уроці художньої культури духовно-моральне начало особистості виховує музика, так як вона розвиває не тільки розум, але розвиває і облагороджує почуття. Кожен раз, коли я знайомлю учнів з новим музичним твором, вони засвоюють безцінний культурний досвід поколінь, а це має важливе значення не тільки для музичного, але і для загального розвитку дитини, духовно-морального становлення особистості. Слухаючи твори різного часу композиторів зі світовим ім'ям - старовинну музику Вівальді, Генделя, Баха, твори Моцарта, Бетховена, Мендельсона, Шумана, Шопена можна з упевненістю сказати, що у дітей формуються еталони краси. Але мені, як патріоту своєї країни, все-таки ближче музика українських класиків. Музика Гулака-Артемовського, Лисенка, Скорика та Барвінського здатна розкривати людські почуття, лікувати душу.

Неможливо уявити духовно-моральне виховання школярів без світової класики в живописі, поезії, літературі. Джерелами знань про духовне і моральне життя є книги. Роль книги в освіті, вихованні, інтелектуальному розвитку велика. Через звернення до книги, читання людина прилучається до духовних цінностей; розвивається, розширює свій кругозір. Адже саме читання високохудожньої літератури сприяє формуванню гармонійної особистості - особистості активної, творчої, що поєднує в собі духовне багатство, моральну чистоту, фізичну досконалість. Чудові твори української класичної і сучасної літератури таких авторів, як Т.Г. Шевченко, Леся Українка, І. Франко, М. Коцюбинський, М. Старицький та ін. допомагають читачам знайти відповіді на багато питань про особистості, про навколишній її світ, про добро і зло.

Культура України споконвіку творилася людьми, які любили свою Вітчизну. Будь-яке місто України, будь то місто з великою кількістю населення або маленький районний центр, має свою історію, свої пам'ятки, без яких втратило б свій сенс, право на існування. І чим більше ми дізнаємося про їх історію, чим ближче доторкнулися до святинь , тим рідніше і зрозуміліше стане історія нашої держави. Саме такий шлях пізнання історичного минулого України обрала я та учні й вчителі нашої школи, долаючи сотні кілометрів, тим самим вивчаючи історію українських міст, їх культуру, видатних діячів у різних галузях мистецтва. На мій погляд, ні уроки, ні розповіді вчителя, ні перегляд відеофільмів, ні позакласні заходи не можуть дати таких яскравих і живих уявлень і знань, приголомшливих емоцій і вражень, як екскурсія. Але на жаль, фінансові можливості не дозволяють нам у повній мірі подорожувати. Тому на уроках художньому культури я використовую віртуальні подорожі за допомогою мережі Інтернет. В умовах сучасності, які повсякчас змінюються, від учителя очікують, що він з універсального джерела знань перетвориться у досвідченого штурмана в морі інформації. Особливу важливість має проблема використання Інтернет-ресурсів школярами. Я задумалася - як же перетворити Інтернет прекрасний інструмент навчання та виховання?

Рішення даної проблеми я побачила в залученні дітей до проектно-дослідницької діяльності. Під час виконання на уроках художньої культури творчих та навчальних проектів учні створюють банк ідей ( пошук та збір необхідної інформації). Особливе значення в цьому контексті набуває цифровий освітній контент, в тому числі електронні книги, екскурсії по віртуальних музеях, оцифровані історичні архіви і т. п. Найголовніше, інформаційне наповнення освітнього простору перестало залежати від наших фінансових можливостей. Наприклад, на допомогу учителю та учням прийшов проект «Перегляд вулиць», який надав доступ до ключових об’єктів культурної спадщини різних країн. До проекту приєдналася і Україна. За допомогою технології «Перегляд вулиць» можна здійснити віртуальну подорож по різноманітних куточках України на уроках художньої культури. З допомогою «Арт-проекта Googl» ми, як користувачі Інтернета, побували на віртуальній екскурсії більш ніж у 200 музеях,які розміщені у 40 країнах світу.Саме такий культурний контент становить найбільшу цінність в освіті, духовному та естетичному вихованні людини.

Іноді зустрічаєш людину освічену, а її душа зачерствіла, і зовсім вона не Особистість, і не ідеал для наслідування. Вміння бачити, розуміти і створювати прекрасне робить духовне життя людини багатшим, цікавішим, дає йому можливість відчувати найвище - духовну насолоду. Цінності вітчизняної і світової художньої культури і мистецтва, втілюючи вічну істину «прекрасне - пробуджує добре», як ніколи потрібні молодому поколінню. Вони є могутнім засобом духовного піднесення людини, розвивають його естетичну культуру, вчать розуміти прекрасне і будувати життя за «законами краси». І як тільки молодій людині мистецтво та художня культура принесе задоволення і насолоду - втілиться інша вічна істина «краса врятує світ»!

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка