Козацька спадщинаСкачати 73.01 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір73.01 Kb.


ВІДДІЛ ОСВІТИ ЦАРИЧАНСЬКої районної державної адміністрації

Царичанська загальноосвітня школа I-III ст.Козацька спадщина

(Анотований рекомендаційний список літератури для учнів 7-9 класів)

смт. Царичанка

2015 рік
ПЕРЕДМОВА

Україно, Україно,

Серце моє, ненько!

Як згадаю твою долю

Заплаче серденько

(Т. Г. Шевченко)

Як проникливо й щемливо звучать з дитинства милі серцю слова : рідна земля, отчий край, сивий Дніпро – Славутич, Київ, козацька вольниця.

І кожне з них зберігає у собі частину великого минулого нашої Матері – України.

Мабуть ніхто не уявляє собі Україну без Запорізької Січі. Тут витоки нашої державності, нашої волі і надії, нашої демократії. Історія козацтва, історія Запорізької Січі – одна із найбільш відомих і одночасно маловідомих сторінок нашої історії.

Цей рекомендаційний список літератури допоможе тобі, юний читачу, познайомитися із нашими славними пращурами, які понад усе любили свою землю, і боронили її від поневолювачів, віддаючи за Батьківщину своє життя.

I розділ

Козацька спадщина

Сотні літ нас розпинали

Та не побороли,

Бо не вмерла Україна

І не вмре ніколи

Д. Павличко

Апанович О. Розповіді про запорозьких козаків.- К.: Дніпро, 1991.- 335с.

Запорозька Січ – це один із світових феноменів, над яким замислювались і який намагалися з'ясувати багато поколінь дослідників. Відомий історик, зібравши надзвичайно цікаві маловідомі матеріали з історії запорозького лицарства, висвітлює у своїй книзі трагічні та героїчні сторінки козацької січової епопеї, намагається зрозуміти дух козацтва.

Автор доповнює свої розповіді вибраними козацькими піснями та думами.

Грушевський М. Про батька козацького Богдана Хмельницького.- Дніпропетровськ.: Січ, 1993.-55 с.

Відомий український історик присвятив свій твір життю і діяльності славного сина України, видатного політика, полководця Богдана Хмельницького.


Заруба В. М. Студії з історії України. – К. : Освіта, 1995.- 192 с.

Нариси-студії з історії і культури українського народу охоплюють значний проміжок часу 17 ст., хоча сюжетно не зв’язані між собою. Перед читачами постають герої козацьких повстань, бурхливі події національно-визвольних воєн, козацьких уособиць, боротьби з турецько-татарськими людоловами в епоху, яка дістала назву Хмельниччини.
Каляндрук Т. Загадки козацьких характерників. Монографія. – Львів.: ЛА «Піраміда», 2007. – 288 с.

Про славні бойові подвиги українських «лицарів духу» - козаків розповідає книга.

Чому шляхта відсилала своїх дітей вчитися на Січ? Хто такі характерники і яка їх місія в історії козацтва? На ці та інші питання дає відповідь книга.

У книзі висвітлено малодосліджені сторінки української історії, міфології, культури, які по-новому розкривають сутність бойового духу та військового мистецтва запорозьких козаків. Через призму історичних фактів розкривається таємниця козацьких характерників, їх роль в історії українського козацтва.
Кулиняк Д. Соловецький в’язень. Останній кошовий Січі Запорізької : Історичний нарис.- К.: Рад. Письменник, 1991. – 71 с.

Про 112-річний життєвий шлях останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського розповідає книга. Хто він: царський слуга, який впав у немилість чи національний герой України, борець за кращу долю нашого народу.Огієнко І. Богдан Хмельницький/Упоряд., авт. передмови М. С. Тимошник. – К.: Наша культура і наука, 2004.-448 с.

Ця книга – великомасштабна епопея про велич і трагедію українського народу крізь призму долі одного з кращих синів українського народу Богдана Хмельницького.Палій А., Гордієнко М. Козацька спадщина: Документальні нариси.Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2008.-287 с.
Після здобуття незалежності в Україну поступово повертається забута козацька спадщина. Ми ніби заново відкриваємо для себе історію України. Але ще багато її сторінок залишаються невисвітленими. Одна з них – це історія українців – нащадків запорізьких козаків, яких гірка доля розкидала по багатьох країнах світу. Про українську діаспору розповідає книга.
Шерер Жан-Бенуа Літопис Малоросії, або Історія козаків-запорожців .. . Пер. З франц. В. В. Коптілов.- К.: Укр. Письменник, 1994.-311 с.

Перший західно-європейський твір, написаний французьким істориком 18ст. цілком присвячений історії України.

З багатьох сторінок книги Шерера Ж.Б. до нас промовляє щира симпатія автора до України, часом навіть захоплення героїчною епопеєю боротьби козаків за волю. Змальовуючи величні постаті Богдана Хмельницького, Павла Полуботка та інших українських патріотів, Шерер схвалює їх дії. Цілком по сучасному звучать слова французького історика « Цей народ, пам’ять якого повна спогадів про предків, скинув із себе ярмо,- і саме цього не хочуть йому пробачити.»

Халебський П. Україна- земля козаків.: Подорожній щоденник/Упоряд. М. О. Рябий; післям. В. О. Яворівського.-К.: Укр. письменник; Ярославів Вал, 2008.-293 с.


Подорожній щоденник описує мандри Антиохійського патріарха Макарія Третього з Халеба до Москви і назад через Україну, землю козаків за часів правління Богдана Хмельницького. Ці свідчення чужинця показують сильну, високоосвічену і невмирущу Україну. Життя і побут українців проходять перед очима подорожнього.


Історія в струнах бринить

Тії слави козацької

повік не забудем


Діти козацької матері: Історико-пригодницькі повісті та оповідання: Для серед. шк.віку – К.: Веселка, 2004.-334 с. іл.

Українські письменники у своїх гостро-сюжетних оповідях розповідають нинішнім поколінням школярів про славних, сміливих завзятих хлопчаків, які пліч-о-пліч з дорослими боролися проти поневолювачів за свободу України в часи Запорізької Січі, брали участь у Визвольній війні українського народу проти загарбників. Іваничук Р. І. Мальви (Яничари). Орда. Романи - Х.: Єврокспрес, 2000.- 416 с.Події роману «Мальви» розгортаються в часи відродження української державності під проводом Богдана Хмельницького. Поряд із сюжетом книга подає непересічний матеріал з тогочасної історії Криму та Туреччини.

Роман «Орда» розкриває причини занепаду національної свідомості українців, оригінально перегукуючись з історією сучасної України. Автор висвітлює перший в історії масовий геноцид українців після поразки визвольної акції Івана Мазепи – зруйнування гетьманської столиці Батурину.
Кащенко А. Оповідання про славне Військо Запорозьке низове: Оповідання.- Дніпропетровськ.: Січ, 1991.-494 с.

Від тяжкої панщини, від усіляких панських кривд тікали селяни світ за очі – у степи за Дніпрові пороги. Так виникла Запорозька Січ

Епізоди боротьби запорозьких козаків з ворогами в різні періоди історії України, яскраво відтворені в оповіданнях дореволюційного письменника. Наче живі постають у своїй величі і могутні козацькі лицарі Б. Хмельницький , П. Сагайдачний, М Кривоніс, І. Сірко – творці духовної республіки «Запорозька Січ». Прекрасну мить вознесіння Духовного Запорозького Братства зупинив для нас, навічно змалював її в самобутніх барвах і закарбував у найяскравіших словах видатний співець Козацького ордену А. Ф. Кащенко.

Куліш П. Чорна рада: Хроніка 1663 р. та оповідання: Для ст. шкільного віку [упорядн. М. Л. Гончарук, передмова М. Я. Олійника] – К.: Веселка,1990-256с.
Перший в історії української літератури історичний роман. В основі сюжету лежить одна з важливих подій в історичному житті України - а саме «Чорна рада», що відбулася 1663 року в Ніжині.

Після смерті Богдана Хмельницького точиться боротьба за гетьманську булаву. Вона завершується «чорною радою». Чимало відомих історичних постатей приймають у ній участь. Особливо гостра боротьба іде між наказним переяславським полковником – гетьманом Якимом Сомком, кошовим Запорозької Січі Іваном Брюховецьким та Ніжинським полковником Василем Золотаренком.Малик В. Таємний посол: Роман в 2-х книгах Харків.: Євроекспрес.- 2000

У пригодницькому історичному романі зображена героїчна боротьба українського та російського народів, Запорозької Січі проти турецько - татарських поневолювачів. Події книги захоплюють уяву читача з самого початку і тримають у напрузі до завершення оповіді.

На тлі справжніх історичних подій вирує життя запорожців, які виконують важкі завдання, дивуючи світ мужністю, завзятістю, силою віри та козацького товариства. Гострий розум, витривалість допомагають Арсену Звенигорі і його друзям вийти переможцями із надскладних, здавалося б безвихідних ситуацій.
Таємниці віків: Українські народні думи, легенди, перекази, пісні, казки…/ Упорядник О. Г. Мукомела.- К.: Грамота, 2001.- 511с.

Перекази та легенди, казки, байки, балади, романси, пісні, прислів’я та приказки, загадки – майже всі жанри прозової та поетичної народної творчості зібрано у цій книзі. Ці твори український народ напрацьовував упродовж багатьох століть. Сюди увійшли вибрані зразки народних дум про сміливі вчинки запорозьких козаків у звитяжній боротьбі проти татарських, польських та інших поневолювачів.ЗАВДАННЯ: Створити анотований рекомендаційний список літератури для вчителів по національно-патріотичному вихованню дітей та молоді.


Каталог: libr
libr -> Бюлетень нових надходжень літератури
libr -> Методичні вказівки для підготовки до практичних занять І самостійного вивчення дисципліни «Міжнародні економічні відносини»
libr -> Робоча програма навчальної дисципліни «Системи технологій підприємства»
libr -> Систематизований бюлетень нових надходжень квітень – травень 2012 р
libr -> Комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни
libr -> Морське право
libr -> Методичні вказівки для практичних занять та самостійної роботи для студентів Медичного інституту спеціальностей 1210001 «Лікувальна справа»

Скачати 73.01 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка