Консультація для вихователів Фолькльор на заняттях по розвитку мовлення у дітей дошкільного вікуСкачати 55.19 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір55.19 Kb.

Консультація для вихователів

Фолькльор на заняттях по розвитку мовлення у дітей дошкільного віку

Фольклор - це колективна художня творчість народу. Поетичне народне творчість століттями вбирало в себе життєвий досвід, колективну мудрість трудящих мас і передавало їх молодшим поколінням, активно пропагуючи високі моральні норми та естетичні ідеали. Фольклорні твори, починаючи з колискових пісень, потішок і кінчаючи прислів'ями, казками, дають дітям уроки на все життя: уроки моральності, працьовитості, доброти, дружби, взаємодопомоги. Душевною теплотою і любов'ю пронизані всі колискові пісні, пестушки, потішки. Твори народної творчості, особливо малі форми, впливають на розвиток мовлення дітей:

збагачуючи словник,

розвиваючи артикуляційний апарат,

фонематичний слух,

даючи зразки для складання описових розповідей та ін.

Художнє слово народного поетичного творчості супроводжує дитині значно раніше того, як він вчиться утримувати в руках предмети. Приспівки, потішки, маленькі народні пісеньки діти чують з самого раннього віку. Дорослі використовують їх, щоб заспокоїти дитину, розвеселити, просто поговорити. Такі процеси як одягання, прийом їжі і рд., вимагають супроводу словом. Вже в перші місяці життя дорослий промовляє співучі двустишия («Ой, лю - лі»), колискові, які кожен з нас знає: з незапам'ятних часів у будинку, де народжувалася дитина, під стелю підвішували зибку - колиска для немовляти. Мати, мірно розгойдуючи її, часом виконуючи яку-небудь роботу, співала колискову своїй дитині:

Люлі-люлі, спи, друже,

Повернися на правий бік.

Тільки ти один не спиш,

Закривай очі, малюк!

Місячний промінчик-бешкетник

Крізь віконечко проник,

Примостився на подушці,

Шепоче пісеньку на вушко.

Незважаючи на невеликий обсяг, колискова пісня таїть в собі невичерпне джерело виховних та освітніх можливостей. Пісенність, особливий ритм вчать дітей плавного вимови фраз, речень. Значно збагачується і словниковий запас. У творах усної народної творчості достаток слів-ознак предметів, образних порівнянь, використовується безліч синонімів, антонімів і т.п.Сначала дитина копіює те, як дорослий виконує ті чи інші рухи і інтонації, з якими співається пісня. Пізніше з'являються слова, тексти пісень. Дивно швидко багато слова пісень переходять в активний словник дітей і звучать вже під час ігор, розмов з ровесниками. Важливу роль у розвитку мовлення дитини відіграє розвиток фонематичного сприйняття, чому сприяють колискові пісні. На думку народу, вони «супутник дитинства». Колискові, поряд з іншими жанрами народної творчості, містять в собі могутню силу, що дозволяє розвивати мовлення дітей дошкільного віку. Колискові пісні збагачують словник дітей за рахунок того, що містять широке коло відомостей про навколишній світ, насамперед про тих предметах, які близькі досвіду людей і залучають своїм зовнішнім виглядом, наприклад, "заїнька". Граматичне різноманітність колискових сприяє освоєння граматичного ладу речи.Обучая дітей утворювати однокореневі слова, можна використовувати ці пісні, так як в них створюються добре знайомі дітям образи, наприклад образ кота. При чому це не просто кіт, а "котенька", "коток", "котик", "котя". До того ж позитивні емоції, пов'язані з тим чи іншим з колиски знайомим чином, роблять це освоєння більш успішним і прочным. Колискова пісня, як форма народної поетичної творчості, містить у собі великі можливості у формуванні особливої інтонаційної організації мовлення дитини.- співуча виділення голосом голосних звуків,- повільний темп,- наявність однакових фонем, звукосполучень, звукоподражаний. Особливу значимість усна народна творчість набуває в перші дні життя малюка і в дошкільному закладі. Адже в період звикання до нової обстановки він нудьгує по будинку, мамі, ще не може спілкуватися з іншими дітьми, дорослими. Добре підібрана, з виразністю розказана потешка деколи допомагає встановити контакт з дитиною, викликати в нього позитивні емоції, симпатію до поки ще малознайомій людині - вихователю. Адже багато народні твори дозволяють вставити будь-яке ім'я, не змінюючи змісту. Педагоги використовують в адаптаційний період різні забавлянки, наприклад:

Ось прокинувся півник,

Встала курочка.

Піднімайся мій дружок,

Встань мій Юрочко.

Не плач, не плач,

Куплю калач.

Не хныч, не ний,

Куплю інший.

Утри сльози,

Дам тобі три.

Ах, кокля-мокля,

Глазоньки промокли.

Хто буде дитинку ображати,

Того коза буде будується.


Усна народна творчість таїть у собі невичерпні можливості для розвитку мовленнєвих навичок, дозволяє з самого раннього дитинства заохочувати до пізнавальної діяльності та мовленнєвої активності. Вслухаючись у співучість, образність народної мови, діти не лише оволодівають мовою, але й долучається до краси й самобутності слів. Простота і мелодійність звучання дозволяє дітям запам'ятовувати їх. Діти починають вводити народні потішки в свої ігри - під час годування ляльки, або укладати її спати. Так само великий інтерес викликають народні твори, в яких є звуконаслідування голосів тварин і дуже конкретно описуються їхні звички, наприклад:

Тук-тук-тук. Хто там?

- Я жаба ква-ква-ква. А ти хто?

- А я кицька мяу-мяу-мяу.

- Іди, киця, теремок, йди, йди!

«Гуси-гусенята в лісочку - га-га-гаааа,

Одягли червоні панчішки - га-га-гаааа,

І пішли слідом щоб напитися - га-га-гааа,

Свіженької води з коритця - га-га-гааа.

Напилися води десять братиків - га-га-гааа.

Почали в кориті купатися - га-га-гааа.

Гуси-гусенята сердиті - га-га-гааа.

Дуже близько дно біля корита - га-га-гааа».
Знайомлячи дітей з різними фольклорними жанрами, ми збагачуємо мовлення дітей жвавістю, образністю, стислістю і влучністю виразів, сприяючи вихованню дітей на народній мудрості,Адресовані дітям забавлянки, заклички, лічилки, примовки звучать, як ласкавий говорок, висловлюючи турботу, ніжність, віру в благополучне майбутнє. Саме це і подобається дітям в малих формах фольклору.Вони задовольняють рано виникла у дитини потребу в художньому слові.Заклички і лічилки прикрашають і збагачують мова дитини, розширюють словниковий запас, розвивають уяву. Адже, щоб використовувати найпростіші лічилки і заклички, дитина повинна досить швидко оцінити ситуацію, як би прикласти її до закличке (до яких саме явищам природи йому потрібно звернутися), знову порівняти їх відповідність і тільки тоді проговорити її.
Однією з фольклорних форм є приказки і прислів'я, що представляють собою особливий вид поезії, який століттями вбирав у себе досвід і мудрість багатьох поколінь. Використовуючи у своїй промові приказки і прислів'я, діти можуть навчитися лаконічно, яскраво і ясно висловлювати свої почуття і думки, навчитися фарбувати свою мову, розвинути вміння творчо вживати слово, образно описувати предмети, даючи їм яскраві і соковиті опису. У роботі з дітьми над прислів'ями та приказками, необхідно спиратися на принципи поступовості і послідовності ускладнення матеріалу. Спочатку йде безпосереднє знайомство з прислів'ями та приказками, потім разом з дітьми намагаємося зрозуміти їх зміст і призначення в мові, і тільки після цього переходимо до виконання різних творчих завдань, таких, як складання невеликих оповідань за прислів'ям і малювання прислів'їв. Для закріплення матеріалу можна використовувати такі форми роботи, як:
Скоромовка та чистомовки - важко сказана фраза (або декілька фраз) з часто зустрічаються однаковими звуками. Вони лаконічні й чіткі за формою, глибокі і ритмічні. З їх допомогою діти вчаться чистого і відомим вимові, проходять школу художньої фонетики.
Казка це фантастичний, вигаданий розповідь, про те чого не буває. Вона виникла раніше за всіх творів усної і писемної літератури та існує у всіх народів з незапам'ятних часів. Народні казки розкривають перед дітьми влучність і виразність мови, показують, як багата рідна мова гумором, живими і образними виразами. Вражаюча міць мовного творчості народу ні в чому не проявила себе з такою яскравістю, як у народних казках. Притаманна надзвичайна простота, яскравість, образність, особливість повторно відтворювати одні й ті ж мовні форми і образи змушують висувати казки як фактор розвитку зв'язного мовлення дітей першого значення.

З казки дитина дізнається багато нових слів, образних виразів, його мова збагачується емоційним та поетичною лексикою. Казка допомагає дітям висловлювати своє ставлення до прослуханого, використовуючи порівняння, метафори, епітети та інші засоби образної виразності


Твори усної народної творчості - це багатство і окраса нашої мови. Вони створювалися народом і передавалися з уст в уста.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 55.19 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка