Конспект уроку Леся Українка



Скачати 105.4 Kb.
Дата конвертації22.12.2017
Розмір105.4 Kb.
ТипКонспект


Конспект уроку з української літератури (6 клас)

Тема: Леся Українка. «Мрії», «Як дитиною бувало…».

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Лесі Українки, її поезіями про дитинство, розкрити образ ліричної героїні – сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів, зв’язне мовлення; виховувати почуття любові до родини, цілеспрямованість, наполегливість.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет Лесі Українки та членів її родини, виставка літератури, ілюстративний матеріал, вінок, стрічки, сигнальні картки.

Форма проведення: урок – дослідження.

Випереджувальне завдання: підготувати цікаві повідомлення про дитячі роки Лесі Українки, вивчити напам’ять вірші поетеси.

Хід уроку

І Організація класу.

1. Звернення вчителя.
Поверніться один до одного

За щасливий день вчорашній

Землі нашій поклоніться

Поверніться до гостей наших –

І їм усміхніться

За парти тихенько сідайте

Бажаю вам успіхів на уроці.
ІІ Мотивація навчальної діяльності

ІІІ Повідомлення теми та мети уроку.


  1. Звернення до епіграфа.

Я була малою горда, -

Щоб не плакать, я сміялась

(Л. Українка)

- Як ви розумієте слова Л. Українки?

(Ці слова говорять про те, що Леся Українка була сильною особистістю і вона не хотіла показувати свої почуття, хотіла здаватися веселою, навіть тоді, коли на душі було сумно).

2. Слово вчителя.

Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нового розділу – «Я і світ». Перше знайомство буде з життям і творчістю Лесі Українки.

Серед чудової волинської природи в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка.

Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно-громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою.

Мати вважала своїм головним завданням – виховання дітей. У сім’ї їх було шестеро. Леся жодного разу не була у школі, не сиділа за партою. Вона навчалась і виховувалась вдома.

У родині панувала любов до української мови, яка прищеплювалася дітям з раннього дитинства, повага до звичаїв до української культури.

Ще з дитинства Леся полюбила український одяг, невід’ємним елементом якого є вінок. І це ми можемо побачити на фото.

- Я запрошую вас до «портретної галереї», де зібрані фото Лесі Українки від дитячих років аж до зрілого віку. Вона була горда тим, що є українкою і саме тому так себе і називала – Лесею Українкою.

Тут ви можете побачити Лесю Українку в українському одязі – це вишита сорочка і віночок зі стрічками.

- Діти, чи знаєте ви, що символізує віночок зі стрічками?

(Він є оберегом для кожної молодої дівчини.)

- Скільки квіток має бути в українському вінку?

(12 і кожна з них є своєрідним символом і оберегом)

- Коли і у яких випадках плетуть вінок?

(Вінки на Україні виплітають від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала, на Спаса, у знак любові і шани, на ювілеї.)

Готуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського народу – Лесі Українки, а на уроці прикрасимо його кольоровими стрічками, кожна з яких має свій символ. Щоб пов’язати стрічку, треба виконати завдання.

Ви мали випереджувальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість Лесі Українки, використовуючи додаткову літературу.

1. Повідомлення учнів. (Заздалегідь підготовлені)

1. Леся Українка народилася 25 лютого на чарівній Волині у дворянській сім’ї у місті Звягелі. Вона була другою дитиною в сім’ї. У дитинстві вона була жвавою і допитливою. У 4 роки добре читала, а в 5 уже написала досить змістовного листа своєму дядькові Михайлу Драгоманову.

2. Коли Лесі Українці виповнилося 5 років батьки купили їй фортепіано. Вона не тільки успішно вчилась грати, а й сама бралася складати музичні твори. Леся знала понад десять іноземних мов, а також виявляла інтерес до малювання. Любила господарчу роботу. Вона завжди мала свій квітник і город, сама його обробляла й доглядала. Зовсім маленькою – в 6 років навчилася шити і вишивати.

3. Та, скоро з Лесею сталося велике горе. Коли Лесі виповнилося 10 років в Луцьку на свято Водохреща вона пішла, щоб подивитися як святять воду. Вона намочила ноги, бо понад годину простояла в холодній воді. Після цього у неї почала боліти права нога, згодом рука. Леся Українка захворіла на туберкульоз кісток. Згодом хвороба поширилась на легені та нирки. Ця хвороба мучила Лесю Українку все життя.

4. Літературну діяльність Леся почала рано. У 9 років написала перший вірш «Надія», коли дівчині було 13 років, з’явився перший друкований вірш «Конвалія».

Вірші до друку відсилала її мати – Олена Пчілка. Вона підписував їх «Леся Українка». («Леся, бо дівчина була ще малою, А «Українка» означало «Дівчина з України).

Леся Українка часто їздила на лікування в Крим, на Кавказ. Перша подорож до Одеси відбулася, коли їй виповнилося 17 років. Саме тоді, милуючись з вікна поїзда милувалася красою рідного краю, написала вірш «Красо України, Подолля!».

Прожила Леся Українка всього лише 42 роки і 33 з них плідно працювала на літературній ниві. Останні роки свого життя прожила Грузії. Похована вона на Байковому кладовищі в Києві.



2. Гра «так – ні».

За допомогою сигнальних карток вам треба дати відповіді на питання. «Так – зелена картка, «Ні» - червона. Для цього об’єднаємо клас у дві групи. Право пов’язати першу стрічку у вінок отримає представник тієї групи, яка більше дасть правильних відповідей.



  1. Матір’ю поетеси була письменниця Олена Пчілка.

  2. Леся Українка прекрасно грала на фортепіано.

  3. Свій перший вірш Леся Українка написала у 13 років.

  4. Леся Українка не знала жодної іноземної мови.

  5. Протягом усього життя Леся боролася з важкою недугою.

  6. Справжнє ім’я Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач.

  7. Псевдонім «Лесі Українки» вибрала її мати Олена Пчілка.

Молодці! Ви гарно впоралися із завданням. І можете пов’язати першу стрічку. Якого кольору вона буде? (Коричневого, що означає землю нашу.)

3. Поетична хвилинка.

(Діти читають напам’ять раніше вивчені вірші Лесі Українки).



ДАВНЯ ВЕСНА

Була весна весела, щедра, мила,

Промінням грала, сипала квітки,

Вона летіла хутко, мов стокрила,

За нею вслід співучії пташини!

Все ожило, усе загомоніло.

Зелений шум, веселая луна!

Співало все, сміялося, бриніло,

А я лежала хвора й самотна

Я думала !»Весна для всіх настала,

Дарунки всім несе вона ясна,

Для мене тільки дару не придбала,

Мене забула радісна весна».

Ні, не забула! У вікно до мене

Заглянули від яблуні гілки, замиготіло

Листячко зелене,

Посипались білесенькі квітки.

Прилинув вітер, і в тісній хатині

Він про весняну волю заспівав,

А з ним прилинули пісні пташині,

І любий гай з ним відгук свій прислав.

Моя душа ніколи не забуде

Того дарунку, що весна дала;

Весни такої не було й не буде,

Як та була, що за вікном цвіла.

КРАСО УКРАЇНИ, ПОДОЛЛЯ!
Красо України, Подолля!

Розкинулось мило, недбало!


Здається, що зроду недоля,

Що горе тебе не знавало!


Онде балочка весела,

В ній хороші, красні села,

Там хати садками вкриті,

Срібним маревом повиті,

Коло сіл стоять тополі,

Розмовляють з вітром в полі.


Хвилюють лани золотії,

Здається, без краю, - аж знову

Бори величезні, густії

Провадять таємну розмову.


Он ярочки зелененькі,

Стежечки по них маленькі,

Перевиті, мов стрічечки,

Збігаються до річечки,

Річка плине, берег рвучи,

Далі, далі попід кручі…


Красо України, Подолля!

Розкинулось мило, недбало!

Здається, що зроду недоля,

Що горе тебе не знавало!..



ХОТІЛА Б Я ПІСНЕЮ СТАТИ
Хотіла б я піснею стати

У цю хвилину ясну,

Щоб вільно по світі літати,

Щоб вітер розносив луну.


Щоб геть аж під яснії зорі

Полинути співом дзвінким,

Упасти на хвилі прозорі,

Буяти над морем хибким.


Лунали б тоді мої мрії

І щастя моє таємне,

Ясніші, ніж зорі яснії,

Гучніші, ніж море гучне.


НАДІЯ

Ні долі, ні волі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна:

Надія вернутись ще раз на Вкраїну,

Поглянуть іще раз на рідну країну,

Поглянуть іще раз на синій Дніпро,-

Там жити чи вмерти, мені все їдно;

Поглянуть іще раз на степ, могилки,

Востаннє згадати палкії гадки…

Ні долі, ні волі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна.

ЛІТО КРАСНЕЄ МИНУЛО

Літо краснеє минуло,

Сніг лежить на полі,

Діти з хати виглядають

В вікна… шкода волі!

Діти нудяться в хатині,

Нудять, нарікають:


  • І навіщо зима та люта?-

Все вони питають.-

Он все поле сніг завіяв,

Хоч не йди із хати!

У замкнуті дивитись вікна,

Ніде й погуляти!

Сніг з морозом поморозив

Всі на полі квіти…

Десь зима та не скінчиться!-

Нарікають діти.

Ждіте, ждіте, любі діти!

Літо знов прилине,

Прийде мила годинонька,

Як зима не згине,

І заквітне ваше поле,

І зазеленіє,-

Знов його весна прекрасна

Квіточками вкриє.

Зараз ви уплітаєте у вінок наступні стрічки – дві жовті – їх вважають символом сонця і в’яжуть з обох боків справа і зліва.




4. Слово вчителя.

А зараз ми познайомимося з віршем Лесі Українки «Як дитиною бувало…»

Виразне читання вчителем.

Виразне читання вірша учнями.



5. Бесіда.

- Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме?

- Які рядки можна вважати життєвим девізом Лесі Українки?

Робота над текстом поезії.

Вибіркове читання.

Прочитайте дві останні строфи і скажіть:



  • Про кого в них розповідається?

(Вже про дорослу людину)

  • Як тепер говорить лірична героїня про себе?

(«…забувши давню гордість,

Плачу я, щоб не сміятись.)



  • Що змінилося? Чому так говорить Леся Українка?

(Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих. Тому треба вміти стримувати емоції, застерігати себе від необережного слова. Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятися).

5. Слово вчителя.

Не виставляти напоказ свої почуття – велике мистецтво. Отже, через багато років лірична героїня залишається такою як у дитинстві: мужньою, сильною духом, стриманою у виявленні почуттів та емоцій.

Спогади про Лесю Українку засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчинкою. Справді, адже в Колодяжному бігала в місячну ніч в ліс, щоб побачити Мавку. Часто уявляла себе і своїх товаришів відважними лицарями.

Наступні дві стрічки ми в’яжемо зелену темну і зелену ясну. Вони символізують живу природу, красу, юність, молодість.



6. Словникова роботах. (В зошитах).

Епіграма- короткий сатиричний вірш, спрямований проти якоїсь особи чи негативного явища в суспільстві.



  1. Слово вчителя.

А зараз розглянемо вірш «Мрії», що входять до поетичної збірки «Думи і мрії».

Діти, слухаючи поезію, заплющіть очі і спробуйте «побачити» і уявити картини, змальовані поетесою.

Усне малювання поетичного твору.

Намалюйте словами, що ви уявляєте слухаючи поезію?


(Можна уявити таку картину: у кімнаті за столом сидить білява дівчинка і гортає книжку, розглядаючи малюнки. На першій сторінці – «принци – таємницею укриті», на другій – «вродливі королівни», на третій – «горді переможці», що сперечника «звалили»).

Прикрашаємо наш вінок ще двома стрічками: з одного боку оранжевою, що є символом хліба, а з другого – фіолетовою, що є символом розуму.


А зараз прочитайте вірш мовчки.


  1. Робота в парах.


Картка 1

  • Чому вірш називається «Мрії»?


Картка 2

  • Поясніть, як вирозумієте слово «сперечник».


Картка 3

  • Як письменниця характеризує дитячі роки?


Картка 4

  • Як ви думаєте, хто в даному випадку сильніший – переможець чи переможений? Поясніть.



Картка 5

  • А на чиєму боці ви й чому саме?

Діти, ви отримали право пов’язати ще дві стрічки: малинову – символ щирості та рожеву – символ багатства і достатку.





  1. Творча робота (у групах)

І група.

Доберіть якомога більше епітетів до слів:


Переможець: (злий, жорстокий, безпощадний, самовпевнений, бездушний, гордий).
ІІ група.
Переможений: (незламний, безстрашний, мужній, нескорений, гордий).
Ви добре попрацювали і можете прикрасити вінок ще двома стрічками. Це будуть синя і голуба стрічки, що символізують небо і воду вони дають силу і здоров’я.



  1. Кросворд.




    1. Край, у якому народилася Леся Українка. (Волинь).

    2. Назва релігійного свята, на якому в дитинстві побувала Леся. (Водохреща).

    3. Найчастіше Леся Українка виступала як прозаїк, драматург чи поетеса? (Поетеса).

    4. На якому музичному інструменті добре грала Леся Українка? (Фортепіано),

    5. Країна, де жила Леся Українка в останні роки свого життя? (Грузія)

    6. Хто за походження м була Леся Українка? (Дворянка).

    7. З кого предмета написала Леся підручник для своєї сестри? ( з історії).

    8. Де навчалася Леся Українка? (Вдома).

    9. Як називається вірш Лесі Українки про захоплення переможеними, але такими, що не здалися, у вік лицарства? («Мрії»).

    10. Що завадило Лесі ходити до школи? (Недуга)

    11. Псевдонім матері Лесі Українки? (Олена Пчілка).

    12. Прізвище знаменитого дядька Лесі? (Драгоманов).

Відповідь: Леся Українка
І з цим завданням ви впоралися і ми вплетемо у вінок шани останню білу стрічку – символ чистоти.

А всі разом стрічки символізують ваші знання, здобуті наполегливою працею. Нехай цей вінок стане оберегом для нас з вами, щоб ми жили в мирі, добрі, злагоді та любові.


ІV Підсумок уроку

  1. Слово вчителя.

Наш урок підходить до завершення. В Україні немає, напевно, людини, яка б не знала і не любила твори великої дочки української народу.

Адже Леся Українка – це гордість і слава нашого народу. Її твори – неперевершені шедеври, які пробуджують серця, не залишають байдужими нікого.

Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».

Продовжіть речення:

«Після цього уроку я зрозумів…»

«Найбільше мене вразило на уроці…»

«Я хочу більше дізнатися…»
VІ Домашнє завдання

Розповісти членам своєї родини про Лесю Українку і розпитати, що вони знають про письменницю. Вивчити напам’ять вірш «Як дитиною бувало…».


Слово вчителя.

Наш урок завершився. У вас на партах лежать емблеми – це сонечко, що сміється та хмаринка. Покажіть своє враження від уроку за допомогою емблем.





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка