Конкурсу «Учитель року 2009»



Скачати 54.69 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір54.69 Kb.
ТипКонкурс



Ламанова С. В.,

учитель української мови та літератури ЗОШ №124,

спеціаліст вищої категорії,

учасник районного конкурсу «Учитель року – 2009»
Тема. Леся Українка - геніальна донька українського народу. Воїн світла.

«… Бажаємо всім прагнути світла…»

Мета: узагальнити вивчене про Л.Українку. збагатити знання учнів про поетесу, допомогти скласти цілісне уявлення про неї як про людину світла, митця, громадянина; розвивати творчу уяву учнів, самостійність мислення, потяг до пошукової діяльності, удосконалювати навички виразного читання й аналізу творів; виховувати активну життєву позицію, гуманістичні ідеали

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: захист проектів

Обладнання: комп'ютер, плакати-проекти, виставка літератури, картки з тестами, листи самооцінювання

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності

Учитель: Доброго дня! Прошу сідати. Згадаємо щось приємне, посміхнемося і почнемо наш урок (звучить тиха приємна мелодія)

Читає вірш Б.Тена "Леся Українка" ( див. ж-л "Українська мова й література в школах, гімназіях, ліцеях та коледжах"- №2, 2001р. С.28)

Отже, тема сьогоднішнього уроку "Леся Українка - геніальна донька українського народу. Воїн світла". (учні записують в зошитах тему)

- Визначте завдання уроку!

(систематизувати вивчене про Л.Українку, збагатити знання про неї, вдосконалювати навички виразного читання й аналізу творів)



II. Інтерактивна вправа - центральна частина заняття.

Учитель: На уроці буде представлено 4 проекти: "Людина". " Літературний ексклюзив", "Поезія - найвищий прояв життя», « В авторській лабораторії".

В зошити ви маєте записати найцікавіші факти із захисту проекту координатором і повідомлень членів проекту.

Запрошую координатора 1 групи для представлення свого проекту.



Координатор 1 групи: Завдання нашого проекту - пошукова робота над інформацією про родину, дитячі роки, творчий хист Лесі Українки. Ми звернули увагу на те, що дитячі роки письменниці пройшли серед розкішної селянської природи, звичайних людей, людської мудрості. Людина формується завдяки своїм батькам, оточенню, виносить певні висновки з уроків життя. Тому виступи будуть

про:


1. Батьків та рідних поетеси.

2. Хворобу, яка стала причиною життєвих негараздів.

3. Освіту, яку одержала письменниця.

4. Кохання й подружнє життя Л.Українки.

5. Її творчий хист. (учениця читає вірш "До мого фортепіано" і грає) Виступи членів групи.



Учитель На долю Л.Українки випало багато випробувань, але вона не скорилася. Вона вірила у світле майбутнє й боролася за нього.

Біографія і творчість Лесі Українки науковцями ще й досі до кінця не вивчені. Але цікаві факти, щоб збагатити наше уявлення про цю людину, винайдені учасниками 2 проекту "Літературний ексклюзив".



Координатор 2 групи: Завдання нашого проекту - робота над винятковою інформацією про Лесю Українку. Ми звернули увагу на її різнобічні зацікавлення й захоплення, а також пов'язану з ними діяльність поетеси.
Виступи членів групи:

1. Зацікавлення й захоплення.

2. Обдарування.

3. Леся - вічна мандрівниця.

4. Фольклористика Л.Українки.

5. Дещо про незнайдені твори.

6. Скажи, хто твій друг.

Учитель Поезія Л.Українки нікого не залишає байдужим. "Поезія - найвищий прояв життя" - це 3 проект. Слово учасникам проекту.

Координатор 3 групи: Завдання нашого проекту - з’ясувати особливості та мотиви лірики поетеси. Епіграфом ми обрали слова Б.Степанишина: "Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Окраса й гордість української нації, одна з фундаторів нової української літератури… Наш патент на благородство перед Європою і світом". Свій прихід у літературу Л.Українка описала в поезії «Мій шлях» (читає поезію)

Виступи членів групи:

1. Поетичні збірки поетеси.

2. Перші твори.

3. Стильова особливість.

4. Мотиви лірики.

5. Виразне читання поезій.



Учитель. Леся Українка завжди в усьому намагалася відшукати радість і світло,

навіть у малому. В ній жив неприборканий дух воїна світла.



Координатор 4 групи: "В авторській лабораторії» - це 4 проект. Завдання нашого проекту - схарактеризувати драматичну спадщину, зробити власні висновки щодо творів, літературних героїв та їх вчинків.

( читає вірш Олени Журливої " Пам'яті Лесі Українки", див. ж-л "Українська мова та література в школі". - №2, 1997р. - С.58.) Виступи членів групи:

1. "Лісова пісня."

2. "Камінний господар."

3. "Бояриня."

4. "Одержима".



Учитель. Леся Українка прожила життя, сповнене невимовних страждань і гіркоти. Але її творчість звучить оптимістично, в ній на повний голос пролунали життєраді­сні мотиви сповнені віри в невичерпні сили народу. Поетеса живе серед нас, вона не вмерла, а тільки зробила крок у безсмертя:

Ні! Я жива, я буду вічно жити.

Я в серці маю те, що не вмирає.

III. Виконання тестових завдань.

Взаємоперевірка.

IV. Підсумки уроку.

Учитель. Є серед творів Лесі Українки невеликий етюд про метелика, де розповідається, як маленьке створіння, що народилося у темнім льоху, вперше в своєму житті побачивши світло, вперто прагнуло наблизитися до нього і загинуло, влетівши у пломінь. Коли хтось із товариства, котре сиділо за столом і спостерігало змагання метелика зі світлом, зауважив: "Дурному дурна і смерть", - почувся голос: "А хіба розумніша була б його смерть, якби він навіки загинув у темному льосі? Те світло спалило його, але він рвався на простір. Він шукав СВІТЛА!" Оце поривання до світла, непримиренність до животіння, байдужості були властиві й Лесі Українці, яка, обравши тернистий шлях поета, хотіла бачити слова іскристою зброєю. Бажаю Вам теж прагнути світла.

V. Оцінювання. Картки самооцінювання

VI. Домашнє завдання.

- за підручником стор. 275

- написати листа улюбленому герою з творчості Л.Українки

- повідомлення про В.Стефаника.

ДОДАТОК №1 ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

1. Справжнє ім'я Лесі Українки:


а) Марія Вілінська; б) Наталія Кобринська; в) Лариса Косач

2. Літературний псевдонім матері Лесі Українки:


а) Ганна Барвінок; б) Олена Пчілка; в) Дніпрова Чайка

3. Лариса Косач здобувала освіту:


а) у Київському університеті; б) у Петербурзі: в) вдома.

4. Перший вірш:


а) "Надія" ; б) "Конвалія" ; в) "Любка"

5.Уперше її поезії публікувалися в журналі:

а) "Літературно-науковий вісник"; б) " Житє і слово"; в)"3оря"

6. Коли вийшла перша поетична збірка Лесі Українки:


а) 1884; б)1891; в) 1893

7. Який з творів не друкувався за життя поетеси:


а)"Одержима"; б)"Бояриня"; в) «Давня казка"

8. Перший драматичний твір письменниці:

а)"Блакитна троянда"; б)"Одержима"; в)" Осіння казка"

9.Оспівування краси рідного краю - тема циклу:

а) "Ритми"; б)"Подорож до моря"; в) «Пісні про волю"
Ю."О, не журися за тіло!" - так починається монолог:

а) Лісовика; б) Мавки; в)Лукаша

11. У "Боярині" згадується:

а) Полтавська битва; б) битва під Берестечком; в) Переяславська Рада.

12. Вірш "Досвітні вогні" належить до лірики:
а) громадсько-політичної; б) пейзажної; в) інтимної

ДОДАТОК № 2 ЛИСТ САМООЦІНЮВАННЯ


ДАТА ПРІЗВИЩЕ

1. Знаю основні відомості з біографії ( 1 бал)

2. Можу визначити основні мотиви лірики ( 1 бал)

3. Знаю поетичні збірки поетеси ( 1 бал)

4. Можу дати характеристику героям п'єс ( 1 бал)

5. Брав участь у підготовці презентації проекту (комп'ютерної) ( 1 бал)

6.Брав участь у презентації проекту ( 1 бал)

7. Виконав тестові завдання ( 0-6 балів)



Всього балів

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка