Конкурс «Птах року 2013 року»Скачати 102.24 Kb.
Дата конвертації14.05.2019
Розмір102.24 Kb.
ТипКонкурс


Всеукраїнський конкурс «Птах року - 2013 року»

Матеріали

Сьомкіної Олександри

учениці 4 класу

Михайлівської ЗОШ

Нововоронцовського району

Херсонської області

Керівник Пунейко Н.Р.

На мою думку бджолоїдка не є рідкісним птахом. Чому ж вона потребує охорони?


 • внаслідок використання отрутохімікатів дедалі менше комах, якими вона живиться;

 • місце для гніздування знайти важче;

 • життя бджолоїдки коротке; ці птахи доживають до 5-6 років;

 • під час міграції головна загроза соколи, які полюють на бджолоїдок, щоб прогодувати своїх пташенят.

але життя бджолоїдок сповнене пригод: погоні за бджолами, рейди на вулики, інтриги в гніздах і перельоти через Гібралтар.

А ще дуже приємно, що цей птах прилітає в мій край. І я можу уже не один рік за ним спостерігати. І чудово, що він саме тут знаходить місце для гніздування. І я з гордістю можу сказати, що в цьому році кількість птахів не зменшилася, а навпаки, їх стало більше. А причин на це багато. У природі їх визначаю за яскравим забарвленням і характерною поведінкою. Маховий політ птаха чергується з ширяючим. Голос подають в польоті, і сидячи на землі. Часто відпочивають, сидячи на проводах або сухих деревах.

Урвища, де гніздуються птахи здебільшого не займані людиною, достатня кількість комах саме у цьому році. Люди стали менше займатися бджільництвом, тож і не вбивали птахів. На території немає великої кількості хижих птахів. Сороки здебільшого нападають на гнізда бджолоїдок і сиворакш. Тож об’єднавшись в одне велике полчище птахи давали відсіч сорокам. Яких в цьому році на території кількість зменшилася. Зменшилася кількість ворон, граків, галок, круків. Саме бджолоїдки, на мою думку, врятували врожай соняшника на який напали комахи, які поїдали ще не сформоване насіння. У цей період на полях можна було бачить безліч птахів, які врятували врожай. Угіддя деяких фермерів обробляли хімікатами, але результату не було, а наше поле врятували саме птахи.

Сільські угіддя, поля і річкові долини, де багато комах, - ось справжній рай для бджолоїдок. Бджолоїдка не шкідливий птах, бо ловить не тільки бджіл, а й ос, бджолиних вовків. Живиться комахами, переважно літаючими, серед яких найбільше перетинчастокрилих.

Це чудові декоративні птахи – прикраса природних ландшафтів. Тож я закликаю всіх краще пізнати бджолоїдок і охороняти їх!

Прилетіла на територію 1 травня
Для спостереження вибрано 3 території:


 • берегові урвища річки,

 • глиняний кар’єр,

 • піщаний кар’єр.

Всі об’єкти розташовані поблизу річки. Відстань від 1 об’єкту до 3 – 1 кілометр, від 2 до 3 – 500 метрів. У зв’язку з тим, що птахи не використовують старі нори приходиться витрачати 20 днів на побудову нових. Довжина яких може сягати до двох метрів. Спостерігаючи за будівництвом видно, що птахи не носять в гніздо ніяких предметів, це означає, що підстилки в гнізді немає. Значить решки комах будуть служити підстилкою для маленьких пташенят. гнізда готові. Тож тепер самка починає відкладати яйця. Це вже 25 травня. По молодих птахах можна зробити висновок, що самки відкладали по 8-10 яєць.

10 липня мені доводилося бачити зграї молодих птахів на гілках дерев поблизу гніздової території. Місце для відпочинку птахи вибрали фруктовий сад, де більшість дерев мають оголені гілки.

У серпні птахів на територіях можна побачити рідко. Вони здебільшого перебувають на території полів.

З 10 вересня сідають на проводах і довго гріються на сонці. Тепер їх можна дуже добре розгледіти. Зграя злітала і знову сідала на проводах. У зграї було більше 50 особин. Поруч пролітала ще одна зграя у якій теж було більше 50 особин.

Відлетіли птахи - 25 вересня.
СЬОМКІНА ОЛЕКСАНДРА
ЗБІРКА ТВОРІВ

Незвичайний птах

Кожної весни я, неодноразово, побувала в гайку. Мою увагу привертали птахи, які зграйками літали в небі. Це - бджолоїдки. На початку травня вони прилітають до нашого села.

Це неймовірно красиві пташки. Вони увібрали всі кольори веселки. Дзьоб чорного кольору. Очі коричневого відтінку. Голова біло-коричнева. Крила темно-сині. Комірець жовтий. Низ тіла блакитний. Забарвлення верхньої частини тіла, черева, грудей голубувато-зелене. У самок зеленкуватий відтінок на спині. А у молодих птахів буруватий відтінок тіла. У природі їх визначають за яскравим забарвленням і характерною поведінкою.

Це чудові декоративні птахи – прикраса природних ландшафтів, їх слід охороняти.
Чому так назвали тебе пташко?

(моя версія)

Одного разу бджолоїдка пролітала повз розкішний фруктовий сад. І їй почулося, що хтось плаче і просить допомоги. Бджолоїдка підлетіла до вишні, але там спокійно гуділи, дзижчали комахи, колихалися пелюстки, шелестіли листочки. Полетіла пташка далі. Яблуневі рожеві квіти прийняли привітно. Ну хто ж плаче, - подумала пташина. Вона літала між гіллям дерев. Але нікого тут не побачила. Спустилася нижче і тихенько сіла на гілку. А на травинці сидів маленький хлопчисько, який весь час плакав і кричав. Він дуже махав рукою, тож зразу можна здогадатися, що його хтось вкусив. Ну звичайно, цей хто і є бджола. Стало хлопчика шкода пташині. Вона б його захистила. Але як? І тоді вона зненацька пустилася вниз. Швидко схопила бджолу і її з’їла. Їй їжа сподобалася і вона стала їсти цих комах. А хлопчик запам’ятав, що не можна чіпати комашок, не можна їх ображати. А бджолоїдці теж стало соромно, що вона образила маленьку бджілку. Тому вона поїдає не тільки бджіл, а й інших комах, які так і хочуть вкусити маленького допитливого хлопчака.

До ж здогадалися походження назви птахів. Чи згодні з такою версією. Так, ні? А як ви гадаєте?

Літала в небі бджолоїдка

Друга сиділа на сучку,

Третя пташок годувала,

Пісеньку веселу їм співала,

Любов до рідного краю прививала,

Пташка немовля вчиться із маля,

Край цей любити

І гніздечко вити.

* * *

Безмежно красивий птахДо нас прилітає,

Різних комах поїдає,

Ос на вечерю збирає,

Летить в небесну вись

Високо вона підлітає,

І бджілку на льоту хапає,

Дуже кольорів багато має,

Кожного увагу привертає,

Бо у веселки кольори позичає.

Загадка

Що за птах літає що бджіл поїдає?

( Бджолоїдка)

Бджолоїдка звичайна

Бджолоїдка звичайна залюбки ловить і поїдає жалячих комах. Вона гніздується на півдні Європи, а зимувати прилітає до Африки, Аравії або Індії.

Ряд – Ракшеподібні Родина – Бджолоїдкові

Основні дані:

РОЗМІРИ


Довжина: 28см.

Розмах крил:44см.

РОЗМНОЖЕННЯ

Статеве дозрівання: з 1-2 років.

Період гніздування: травень-червень.

Несіння: одне на рік.

Кількість яєць: 4-6, іноді 10.

Висиджування: 20-24 дні.

Вигодовування пташенят: 31-33 дні.

СПОСІБ ЖИТТЯЗвички: зграйний птах; гніздується колоніями.

Їжа: літаючі комахи, бджоли, оси, бабки, метелики.

Звуки: дзвінке «пуль-пуль ».

Тривалість життя: 5-6 років

СПОРІДНЕНІ ВИДИ

З 24 видів родини найвідомішою є бджолоїдка червона.

Звичайна бджолоїдка - яскраво забарвлений і дуже спритний птах, що полює на комаху у повітрі. Вона ласує й бджолами. Сучасні бджолярі несправедливо вважають її шкідником, оскільки, окрім бджіл, щурка ловить й інших комах, наприклад, ос і бджолиних вовків.

ЇЖА

Бджолоїдка годується літаючими комахами: осами, бабками, жуками і метеликами. Здобич ловить на льоту.За нагоди цей птах охоче поїдає медоносних бджіл. Бджолоїдка видивляється здобич з високого місця – плетеної огорожі, телеграфного стовпа, каменя або сухої гілки дерева. Помітивши здобич,що летить, негайно піднімається в повітря і ловить її. Птах відригує хітинові частини покриву комах, які його шлунок неврозі перетравити. СПОСІБ ЖИТТЯ

Звичайна бджолоїдка - зграєвий птах, який гніздується в колоніях, що налічують від декількох десятків до тисяч особин. У період гніздування в них утворюються сімейні групки з одним або декількома молодими птахами, що не досягли статевою зрілості, - так званими «помічниками». Вони разом копають нірки, будують гнізда, вирощують пташенят і навіть летять на південь, залишаючись однією сім’єю до наступного гніздового періоду. Сотні яскраво забарвлених бджолоїдок у польоті - чудове видовище. Птахи описують кола, ширяючи, спускаються з великої висоти і співають свою дзвінку пісню – «пуль-пуль-пуль».

Спільними зусиллями зграя бджолоїдок проганяє від своїх гнізд навіть таких хижаків, як чорні шуліки, що зазіхають на їхні яйця і малих пташенят.

РОЗМНОЖЕННЯ

Звичайна бджолоїдка гніздується в норах на глибині 1,5м, які зазвичай викопує в піщаних кручах поблизу води. Самець і самка на прямовисному березі своїми лапками і дзьобами проробляють майже горизонтальний хід завтовшки від 1 до 2 м. у кінці тунеля розташовується гніздова камера. Перед тим, як зробити кладку, обидва партнери захищають гніздо від нашестя інших претендентів на гніздо, зокрема, й побратимів зі своєї колонії.

Самка з перервами в 1-2 дні відкладає 4-6, а іноді навіть 10 білих яєць. Батьки по черзі насиджують яйця. Вночі, зазвичай їх зігріває самка, а самець спить на найближчому дереві. Самець приносить самці, що сидить на яйцях, корм. Будувати гніздо і вигодовувати пташенят парі допомагають пташенята з попереднього виводка.

Місце, в якому знаходиться гніздо, до відкладання яєць нічим не вистеляється, але незабаром у ньому починають накопичуватися відторгнуті пташиним шлунком частки хітинового покриву комах, з яких часом утворюється досить товста підстилка. Пташенята викльовуються одне за одним з перервами в декілька днів. Вони сліпі і не мають пір’я. Через тиждень у них розплющуються очі.

Батьки і «няньки» пташенят комахами. Через 4 тижні пташенята встають на крило. Разом з батьками і їхніми помічниками вони проводять декілька днів поблизу гнізда, причому для відпочинку і сну влаштовуються на деревах. Птахи годують своїх пташенят ще приблизно 3 тижні.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО…


 • В гніздовій камері бджолоїдок знаходять безліч залишків хітинових покривів комах, яких організм птаха не засвоює.

 • Бджолоїдки, що живуть у тропічній Африці, утворюють групи з дуже цікавою соціальною структурою. Це найбільш розвинені спільності птахів.

 • Деякими мовами звичайну бджолоїдку називають «Бджолоїдкою європейською».

 • В Африці звичайні бджолоїдки як гніздо нерідко використовують покинуті нори трубкозубів.

 • Усі види бджолоїдок зазвичай живуть у невеликих групах – батьківська пара, один або декілька молодших птахів, які не досягли статевої зрілості. У родині може бути до 12 членів.

 • Бджолоїдка гніздується і в степовій та лісостеповій зонах України, зазвичай на високих урвищах і в ярах.

 • Зрідка бджолоїдка гніздується в Центральній Європі. У 1990році в Німеччині (земля Баден-Вюртемберг ) гніздувалося понад 12 пар звичайних бджолоїдок.

 • Щоб прогодувати себе і своїх пташенят, бджолоїдка щодня повинна зловити близько 225 комах.ЯК БДЖОЛОЇДКА ЛОВИТЬ БДЖІЛ

Живиться бджолоїдка літаючими комахами. Ловить їх на льоту! Полює з присади, визираючи з високих місць, якими можуть бути опори, лінії електропередачі, високі дерева.

Бджолоїдка хапає здобич довгим вузьким дзьобом і повертається з нею на дерево. Часто ловить жалячих комах, щоб відокремити жало комахи, бджолоїдка з силою притискає її черевце до гілки. Бджолоїдка кінчиком дзьоба ловить комаху і кілька разів б’є її з правого і лівого боку об гілку. Отака спритниця! Щоб прогодувати себе і пташенят, бджолоїдка щодня повинна зловити понад 200 комах.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Влітку живе Південній і Південно-Східній Європи, в Південно-Західній Азії, на зиму відлітає до Африки на південь від Сахари, до Східної Індії і Південної Аравії. Місця гніздування знаходяться в Північній Африці, деяких районах Південної Африки і Південно-Західної Азії.ЗБЕРЕЖЕННЯ

Бджолярі в районах Середземномор᾿я відстрілюють бджолоїдок, оскільки вони шкодять бджільництву.Бабка, джміль, жук, метелик, оса, цикада, коник, бджола.


ЧапляСорокопудОдудРибалочка

Пташине довкілля

Сиворакша
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка