Конкурс навчально-методичних розробок з теми «дітям про шопена» де скарб твій, там І серце твоє



Скачати 84.87 Kb.
Дата конвертації11.05.2018
Розмір84.87 Kb.
ТипКонкурс

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ НОВОВОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

КОНКУРС НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИХ РОЗРОБОК

З ТЕМИ « ДІТЯМ ПРО ШОПЕНА»


ДЕ СКАРБ ТВІЙ,

ТАМ І СЕРЦЕ ТВОЄ

Літературно – музичний вечір,

присвячений 200-річчю від дня народження

Фрідеріка Шопена для учнів 6-7 класів


Підготували

Клец Надія Борисівна,

учитель музики ЗОШ№3

Комарова Наталія Григорівна,

завідувач бібліотеки ЗОШ№3

м.Нововолинськ

2010
Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю Ф.Шопена; розширити знання школярів про музичні жанри; розвивати духовно-естетичні якості вихованців , уміння аналізувати, оцінювати твори і творчість композитора; формувати духовно збагачену, культурну людину; виховувати почуття прекрасного, уміння пізнавати красиве.
Обладнання. Портрет Ф.Шопена, магнітофон, фортепіано, проектор, мультимедійна дошка, слайди.
Музичний матеріал. Фонохрестоматія.
ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент.

Вхід до класу під музику Ф.Шопена Вальс до-мінор.

Музичне привітання.




  1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація учбової діяльності.

(Звучить вальс cis-moll Ф. Шопена)

Учитель. Наш урок музичного мистецтва буде сьогодні трохи незвичним для вас. Ми присвячуємо його життю і творчості лише одного видатного композитора, геніального піаніста. Він заслуговує на це! Я запрошую вас у світ краси і чарівних мелодій.

Сприймайте і аналізуйте, засвоюйте і відповідайте, не соромтесь висловлювати власні думки і ділитися враженнями від почутої музики, отримуйте естетичну насолоду та ставайте кращими!



( Слайд 1 )
Учитель. Шопена вальс… Ну хто не грав його

І хто не слухав ? На чиїх устах

Не виникала усмішка примхлива,

В чиїх очах не заблищала іскра

Напівкохання чи напівжурби

Від звуків тих кокетно - своєвільних,

Сумних, як вечір золотого дня,

Жагучих, як нескінчений цілунок?



Учитель. Фрідерік Шопен – відомий польський композитор та піаніст, у цьому році виповнилося 200 років від дня його народження. «Доля нагородила поляків Шопеном, як німців Моцартом», - так писали сучасники про молодого, надзвичайно талановитого музиканта.

Сьогодні творча група підготувала розповідь з презентаціями про життєвий шлях Ф. Шопена.



Учень. Фрідерік Шопен народився 1810 року в селі Желязова Воля біля Варшави.

(Слайд 2)

Батько композитора – Ніколя Шопен – француз, який ще в молоді роки оселився в Польщі. Тут він знайшов нову Батьківщину і брав активну участь у її долі. Воював у російсько-польській війні 1792 року та брав участь в повстанні Тадеуша Костюшка на боці поляків. Людина широкого світогляду, займався педагогічною діяльністю і незабаром завоював репутацію одного з кращих педагогів Варшави.

Мати – Юстина Кжижановська – виховувалася в дворянській сім’ї, захоплювалася музикою, мала красивий голос, добре грала на фортепіано.

Інтелігентні і чуйні батьки згуртували всіх членів родини, а любов до музики благотворно позначилася на розвитку обдарованих дітей. Окрім Фрідеріка, в сім’ї Шопена було ще три сестри : старша - Людвіка, молодші – Ізабелла й Емілія. Дівчата мали різнобічні здібності, а Емілія вирізнялась ще й поетичним талантом.



(Слайд 3)

Учитель. Існує легенда, що в ту ніч, коли народився Фрідерік Шопен, біля будинку зупинились мандрівні музиканти й заспівали польську народну пісню. Кажуть, що це сам народ зустрів піснею майбутнього композитора.


Учень. Музична обдарованість майбутнього композитора виявилася вже в ранньому дитинстві. Перші уроки гри на фортепіано він отримав у п’ятирічному віці під керівництвом матері та сестри Людвіки, а у 7 років написав перший музичний твір – полонез соль - мінор.

( Слайд 4.Звучить полонез g-moll Ф.Шопена )

Учитель. «Композитор цього польського танцю, дитина семи років…це дійсний музичний геній. Він не тільки зовсім вільно і з великим смаком виконує самі важкі п’єси на фортепіано, але він і композитор декількох танців і варіацій, що дивують знавців музики, що враховують дитячий вік автора». Ці слова належать відомому на той час польському музикознавцю й були опубліковані у варшавській газеті.

Учень. Перші професійні уроки гри на фортепіано Шопен отримував у піаніста Войцеха Живного, який виховав у Фрідеріка любов до Й.С.Баха та В.А.Моцарта.

Подальшим розвитком композитора опікувався Вільгельм Вюрфель.У цього відомого піаніста і професора Варшавської консерваторії Фрідерік брав цінні уроки органної музики. У 12 років – Шопен уже один із кращих піаністів Варшави.

1826 року юний музикант закінчив Варшавський ліцей і почав вивчати музичну теорію, фігурний бас і композицію з Йозефом Ельснером у Варшавській консерваторії.

Учень. Юнацькі роки композитора – це не тільки навчання, а й глибоке знайомство зі своєю країною, розуміння свого народу.

Літні місяці Шопен досить часто проводив у селянських маєтках своїх друзів. І всюди абсолютний музичний слух юнака уловлював звуки народних мелодій рідної Польщі. Годинами він спостерігав за сільськими гуляннями з танцями та піснями, напружено вслухався в своєрідне звучання сільського оркестру. Композитор сам визнавав: «Я довго учився відчувати польську народну музику». Юний митець інтуїтивно тягнувся до жанрів, тематик, образів, чиї корені ідуть у національне мистецтво. На думку вітчизняного біографа Газика, власні враження Шопена дали йому більше, ніж усі вчителі.



( Звучить ноктюрн H-dur Ф.Шопена)

Учень. Після закінчення навчання, дев’ятнадцятирічний музикант офіційно удостоєний характеристики «музичний геній». Концертні програми, з якими ще зовсім юний Фрі дерік гастролював Європою, мали приголомшливий успіх. «Шапки геть, панове, перед вами геній!» - писав тоді видатний композитор Роберт Шуман.

У беззупинній творчий праці міцніла майстерність молодого генія. Через глибоке, багато в чому ще інтуїтивне засвоєння традицій, відбувався процес і поступове очищення від нашарувань різного роду впливів, пошуки свого музичного стилю.



Учитель. Шопен був неперевершеним творцем мелодій : він одним із перших вніс у західну музику невідомі їй доти слов’янські ладові та інтонаційні елементи. Використовуючи форми польських танців, композитор збагатив західну музику новими ритмічними малюнками. В одній рецензії писалося: « Це молода людина, що йде своїм шляхом і досягає успіхів, незважаючи на те, що його прийоми та манера гри значно відрізняються від загальноприйнятих форм. Відмінність ця полягає в тім, що прагнення створювати музику помітно переважає в нього над прагненням подобатися».

(Слайд 5)
Учень. Шопену виповнилось 20. Його концерти у Відні мали шалений успіх. Настав час збиратися в дорогу – у світове турне. Проте молодий композитор не поспішав. Довго вагався чи варто кудись їхати. Його непокоїли погані передчуття – здавалося, що він їде з Батьківщини назавжди. Він таки залишив Варшаву. Прощання було дуже болісним. Прийшли батьки, друзі, вчитель з учнями, всі вони подарували йому пісню, яку склали на честь Шопена і кубок польської землі. Найгірші передчуття збулись – Шопен уже ніколи не повернувся на Батьківщину.

Коли Шопен був у Відні на Батьківщині піднімається повстання. Серце композитора рвалось у Польщу, однак рідні переконали його, що повертатися надто небезпечно. І Шопен із сумом поїхав у Париж.



(Звучить …
Учень. Місяць зійшов над Парижем і посріблив черепиці.

Ніби хто раптом торкнувся, він пробудився вночі.

Як невідступно в розлуці рідна земля йому сниться!

Сів до німого рояля і запалив дві свічі.

Пам’ять стривожена лине в Польщу, у ріднії далі,

пам’ять долає кордони і переборює час.

Пальці торкнулись холодних, втомлених клавіш рояля,

Він відгукнувся акордом – тихо, скорботно – і згас…

Душно в салонах Парижа. Стало нестерпним безсилля:

Він од вітчизни далеко, а рідний край – у вогні.

Серце дзвінкого рояля враз стрепенулось, мов хвиля,

і покотились акорди в зоряну місячну ніч.


Учень. Концерти, які давав композитор у Парижі, викликали захоплення у слухачів. Ф.Лист згодом згадував про шопенівський дебют: «…оплески, що зростали з подвоєною силою, здавалося, ніяк не могли досить виразити наш ентузіазм перед обличчям цього таланта, що, поряд із щасливими нововведеннями свого мистецтва, відкрив собою нову фазу в розвитку поетичного почуття».

( Звучить мазурка gis – moll Ф.Шопена )

Учитель. 30-40 роки ХІХ ст. – дуже плідні у творчості композитора. Це пора найвищого творчого піднесення, час створення найглибших і значних добутків: другої, третьої та четвертої балад, сонат b-moll і h-moll; фантазії f-moll, кращих полонезів: полонезу-фантазії; другого, третього і четвертого скерцо і багатьох інших шедеврів.

Але здоров’я погіршувалося. 16 листопада 1848 року Шопен дав останній концерт. Доглядати хворого приїхала з Польщі сестра композитора, Людвіка; не залишали його увагою і французькі друзі.



( Слайд 6, звучить «Lacrimoza» з «Реквієму» В.А. Моцарта)

Учень. Фрідерік Шопен помер у своїй паризькій квартирі на Вандомській площі 17 жовтня 1849. Відповідно до його бажання, на відспівуванні в церкві Св.Мадлен прозвучали фрагменти реквієму Моцарта, спеціально був оркестрований і виконаний похоронний марш Шопена, а один із видатних французьких органістів проникливо зіграв на органі прелюдії Шопена – h-moll і e-moll. У могилу висипали жменю польської землі, привезеної друзями з Батьківщини.

Ф.Шопен похований на паризькому кладовищі Пер-Лашез. Серце його, згідно з заповітом, було перевезено на Батьківщину і покоїться в соборі Святого Хреста у Варшаві.На мармуровій дошці біля скриньки з серцем Шопена викарбувані слова з Біблії : «Де скарб твій, там і серце твоє».



Учень. Ф.Шопен створив близько трьох десятків етюдів, 24 прелюдії, 4 скерцо, понад двадцять ноктюрнів, кілька балад, особливою популярністю користуються вальси. Його етюди, перш за все, геніальна музика, при тому, що вона блискуче розкриває можливості інструмента, ніби відсуваючи дидактичні завдання на другий план.

Ф.Шопен вразив Париж своїми оригінальними мазурками і полонезами – жанрами, у яких знайшли відображення слов’янські танцювальні ритми й гармонічна мова, типова для польського фольклору. Він - автор півсотні мазурок, оригінальних творів, які вимагають від виконавця великого мистецтва.

Створюючи фортепіанну музику, Шопен досяг висот і художньої багатогранності. Основою виразності його творів стала мелодія. Талант митця можна порівняти тільки з Моцартом і Чайковським. Він один із найвідоміших музикантів світу.

Учитель. Творчість Ф.Шопена – це величезний світ незвичайної краси. Слухаючи його шедеври, забуваєш про те, що звучить лише один інструмент - фортепіано. Невипадково видатний російський композитор і піаніст Антон Рубінштейн називав великого польського музиканта душею фортепіано. Його музика відкриває безмежні простори в невідомі далі, повні таємниць і пригод. І дуже хочеться, щоб цей таємничий, незвіданий світ не залишав нас ніколи.

Ф.Шопен, можливо, не знав, яким він був великим…Але ми знаємо, що він великий народною величчю, сильний народною силою, що він прекрасний народною красою. В ньому проявилася вся душа польського народу.



( Слайд 7, звучить І частина Концерту для фортепіано з оркестром fmoll

Ф.Шопена )
Ні, не загинула Польща! Долю світлішу і кращу

їй неодмінно здобудуть мужні його земляки!

Вічна, незгасна їм пам’ять в звуках скорботного маршу,

А у натхненні Шопена – слава і честь на віки!



ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА


  1. Далекі зірниці. Українська література першої половини ХХст.: навч.посіб. /В.І.Шкляр, П.П.Орленко. - К.: Грамота, 2001. – 479 с.




  1. Лобова О.В. Музичне мистецтво : підручник для 6 кл. – К.: Школяр, 2006.-с.160.



  1. Музика та поезія / Е.Н.Домріна.- М.: Музика,1986.- 64 с.




  1. Хрестоматія по естетичному вихованню / упор.С.П.Максимюк .- К.: Вища

школа,1986.- 326 с.


  1. Матеріали Internet ( //uk/ wikipedia.org).


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка