Комбінаційні дешифратори, демультиплесори, мультиплексориСкачати 57.87 Kb.
Дата конвертації12.06.2019
Розмір57.87 Kb.
ТипРефератРеферат

на тему: «Комбінаційні дешифратори, демультиплесори, мультиплексори»

Підготував

студент 31-К групи

Серьогін Владислав

Дешифратор (decoder) - це комбінаційне пристрій, що дозволяє розпізнавати числа, представлені позиційним п-розрядним кодом. Якщо на вході дешифратора "розрядний двійковий код, то на його виході код" 1 з Ν ". У кодової комбінації цього коду тільки одна позиція зайнята одиницею, а всі інші - нульові. Наприклад, код "1 з Ν", що містить 4 кодові комбінації, буде представлений наступним чином:

https://stud.com.ua/imag/tovar/mil_el/image277.jpg

Такий код називають унітарною, тому дешифратор є перетворювачем позиційного двійкового коду в унітарний. Так як можливу кількість чисел, закодованих n-розрядним двійковим кодом, дорівнює кількості наборів з і аргументів (N = 2 "), то дешифратор, що має n входів, повинен мати 2n виходів. Такий дешифратор називають повним. Якщо частина вхідних наборів не використовується, то дешифратор називають неповним, і у нього число виходів менше 2n. Таким чином, в залежності від вхідного двійкового коду на виході дешифратора збуджується тільки одна з вихідних ланцюгів, за номером якої можна розпізнати вхідне число.

Дешифратори застосовують для розшифровки адрес комірок запам'ятовуючих пристроїв, висвічування букв і цифр на моніторах, індикаторах і інших пристроях. Найчастіше вони є вбудованими в БІС, як, наприклад, в напівпровідникових запам'ятовуючих пристроях, проте вони випускаються і у вигляді ІС середнього рівня інтеграції.

Часто дешифратори виконують з керованою синхронізацією, при якій дешифрация коду буде проведена під час подачі синхронізуючого імпульсу, що надійшов на вхід С, лише за умови, що на вхід EN поданий дозволяючий одиничний сигнал (див. Рис. 3.12, б). Для реалізації такої умови необхідні кон'юнктор з чотирма входами, на четвертий вхід яких надходить сигнал дозволу. Цей сигнал формується двухвходового кон'юнктор при збігу сигналів З і EN.

Число контактів у стандартного корпусу нескладної ІС обмежена (14, 16 або 24), тому дешифратори, що випускаються у вигляді ІС, мають невелику розрядність вхідного коду (три, рідше чотири). Так, наприклад, в 16-контактному корпусі може бути поміщений лише трьохрозрядний повний дешифратор. Якщо потрібно створити дешифратор більшої розрядності, використовують каскадне з'єднання дешифраторів невеликої розрядності.

Демультиплексор відноситься до пристроїв комутування цифрової інформації. Він здійснює комутацію одного інформаційного входу до одного з декількох виходів, адреса якого задана. Демультиплексор має один інформаційний вхід, декі лька виходів та адресні входи.

Таким чином, на приймальному кінці мультиплексованої магістралі потрібно виконати зворотну операцію - демультиплексування. Демультиплексор можна реалізувати на дешифраторі з n-входами, в якому вхід дозволу E використовується як інформаційний. Якщо для побудови схеми демультиплексора використати дешифратор без входу дозволу E, то необхідно мати m двовхідних логічних елементів 2І.

Входи дешифратора a1, а2 є адресними. Тому в залежності від адресного числа лише на одному з виходів дешифратора з'являється логічна одиниця, яка дає дозвіл до спрацювання лише одного з чотирьох кон'юкторів D2…D5. На другі входи кожного кон'юктора надходить шина сигналу x.

Вхідна інформація відтворюється на виході одного з чотирьох логічних елементів D2…D5, який одержав дозвіл по другому адресному входу.

Можна виконати синхронний демультиплексор, якщо використовувати три-входові логічні елементи 3І і на третій вхід подати синхросигнал або сигнал дозволу від зовнішнього джерела.

Функціонування демультиплексора 1-4 відбивається таблицею істинності.Адресні входи

Виходи

а1

а2

y0

y1

y2

y3

0

1

01

0

0

11

x

0

00

0

x

00

0

0

x0

0

0

0x

Мультипле́ксори відносяться до пристроїв комутування цифрової інформації. Вони здійснюють комутацію одного з декількох інформаційних входів xi до одного виходу y. Мультиплексори мають декілька інформаційних входів, адресні входи, вхід дозволу мультиплексування (стробуючий вхід) та один вихід.

Кожному з інформаційних входів мультиплексора відповідає номер, який називається адресою, двійкове число якого подається до адресних входів.

Число інформаційних входів nінф і число адресних входів nадр зв'язані співвідношенням: nінф=2nадр.

Адресний дешифратор D1, перетворює двійковий код у десятковий для керування роботою мультиплексора. Залежно від комбінації стану адресних входів а1 та а2 на одному з чотирьох виходів дешифратора з'являється одиничний потенціал, який дає дозвіл на спрацьовування відповідної схеми І (D2…D5). Наприклад, при адресному числі 01, коли а1= 1 та а2= 0, на виході 1 дешифратора D1 установлюється рівень логічної одиниці, а на всіх останніх — нульовий. Тому логічний елемент D3 має дозвіл на спрацьовування.

Якщо при цьому на інформаційному вході x1 діє логічна одиниця, то на виході D3 установлюється 1, а при x1=0 на виході логічного елемента D3 буде теж нульовий потенціал. При цьому, незалежно від стану інформаційних входів x0, x2, x3, на виході логічного елемента АБО D6 інформація повторює стан x1. Якщо активізований вхід дозволу E=1, то на виході мультиплексора y з'являється 1 або 0 залежно від значення x1.

Функціонування мультиплексора описується таблицею істинностіАдресні входи

Керуючий вхід E

Вихід y

а1

а2X

0

10

1


X

0

01

1


0

1

11

1


0

x0

x1

x2

x3


При нульовому керуючому сигналі E=0 зв'язок між інформаційними входами xi та виходом y відсутній. Тому незалежно (позначка «X») від стану адресних входів а1 та а2 вихід y нульовий. При E=1 на вихід передається логічний рівень того з інформаційних входів xi номер якого i заданий на адресних входах. y = ( x 0 ⋅ a 1 ¯ ⋅ a 2 ¯ ∨ x 1 ⋅ a 1 ⋅ a 2 ¯ ∨ x 2 ⋅ a 1 ¯ ⋅ a 2 ∨ x 3 ⋅ a 1 ⋅ a 2 ) {\displaystyle y=(x_{0}\cdot {\bar {a_{1}}}\cdot {\bar {a_{2}}}\vee x_{1}\cdot a_{1}\cdot {\bar {a_{2}}}\vee x_{2}\cdot {\bar {a_{1}}}\cdot a_{2}\vee x_{3}\cdot a_{1}\cdot a_{2})}

Мультиплексори мають різне число входів, починаючи з 2. Деякі мультиплексори мають комплементарний вихід.y ¯ {\displaystyle {\bar {y}}} y ¯ {\displaystyle {\bar {y}}}При комутації багаторозрядних слів використовують декілька мультиплексорів, виходи яких з'єднуються за схемою АБО. Для цієї мети випускаються декілька однотипних мультиплексорів в одному корпусі.

Скачати 57.87 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка