Коли людина перемагає звіра… За оповіданням Роберта Шеклі «Запах думки»Скачати 130.88 Kb.
Дата конвертації14.02.2019
Розмір130.88 Kb.КОЛИ ЛЮДИНА ПЕРЕМАГАЄ ЗВІРА…

(За оповіданням Роберта Шеклі «Запах думки»)Т е м а. Утвердження сили людської думки в оповіданні Р.Шеклі «Запах думки».

Вчитись дозволено і у ворога.Овідій, давньоримський поет

М е т а: знайомство з сучасною науково-фантастичною літературою, зокрема оповіданням Р.Шеклі «Запах думки»; розвиток навичок послідовного аналізу тексту, умінь порівнювати літературних героїв з героями раніше вивчених творів; прищеплення інтересу до книг сучасних авторів.

О б л а д н а н н я: текст оповідання, демонстраційні слайди та відповідне обладнання для їх демонстрації, книжкова виставка «Світ наукової фантастики».

Т и п у р о к у: урок послідовного аналізу тексту з елементами компаративістики.

Х і д у р о к у

І. Організаційно-мотиваційний етап.

Читання та коментар епіграфа уроку учнями (слайд 1).

Актуалізація опорних знань.


 • Пригадайте, будь ласка, що таке фантастика?

 • Які твори з елементами фантастики ви вивчали в попередніх класах, а які читали самостійно? Хто їх автори?

 • Чим привабливі для вас особисто такі книги?

 • Зробіть висновок, що являють собою науково-фантастичні твори.

Поглиблення знань з теорії літератури (слайди 2 – 3).

Науково-фантастична література – один із жанрових різновидів фантастики. Виникла на межі XX – XXI ст.. під час науково-технічної революції, активно розвивається і досі. Перебуває у тісному зв’язку з проблемами наукових відкриттів, розвитку науки й техніки. Вона нерідко взаємодіє із соціальною фантастикою, в якій порушуються суспільні проблеми.

Її характерні ознаки:

- опис вигаданих науково-технічних відкриттів, машин тощо;

- осмислення закономірностей і суперечностей розвитку науки й техніки та їхнього впливу на людину, суспільство;

- художній прогноз майбутнього розвитку всієї земної цивілізації;

- нереальність художнього світу, образів, ситуацій;

- широке вживання неологізмів, термінів тощо.

Показ портретів письменників – фантастів XX – XXI ст. (слайди 4 – 8) та представлення їх найвизначніших книг (використання книжкової виставки).

С л о в о в ч и т е л я. Наукова фантастика сформувалася наприкінці XIX століття творами Ж. - Верна і Г. Уеллса і найвищого розвитку досягла у XX ст. Класиками цього жанру вважаються: Г. Уеллс, К. Чапек, А. Азімов, Р. Бредбері, У. Ле Гуін. Широковідомі також імена А.Кларка та С.Лема. Письменники-фантасти уславилися рядом книг.

Так найвідоміша книга Герберта Уеллса «Війна світів», Карела Чапека – збірки оповідань та казок, роман «Війна з саламандрами», п'єса «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «РУР». Він вигадав та поширив назву «робот». Айзек Азімов відомий як автор оповідань про роботів, космогонічних творів, серед яких виділяються «Кінець вічності», «Самі боги». Рей Бредбері уславився «Марсіанськими хроніками». Урсула Кребер Ле Ґуїн — відома американська письменниця фантаст і критик. Популярність приходить до неї 1969 року після публікації роману «Ліва рука пітьми», який одержав обидві найвищі премії англомовної фантастики - «Х’юго» та «Небюла». Артуру Кларку принесла славу «Космічна Одіссея 2001». А Станіслав Лем відомий як автор таких книг, як «Соляріс», «Казки роботів». Російську літературу прославили такі письменники-фантасти, як брати Аркадій і Борис Стругацькі, Олександр Шалімов, Кір Були́чов, справжнє ім'я — Ігор Всеволодович Можейко. А хто такий Роберт Шеклі? Який його вклад в розвиток жанру наукової фантастики?

Оголошення теми, мети уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.Показ портрета та слово про Роберта Шеклі (слайди 9-10). Роберт Шеклі американський письменник й класик світової фантастики, загальновизнаний майстер гумористичної і сатиричної фантастики.

Його перу належать понад два десятки романів, серед яких «Варіанти вибору», «Корпорація», «Безсмертя», «Квиток на планету Транай», і стільки ж оповідань.

Він здобув вищу технічну освіту, змінивши перед тим кілька професій. Шеклі зовсім не ординарний фантаст, що пише про замки, драконів та нові галактики. В його оповіданнях завжди присутній натяк, добрий жарт і відсилання до Великої Літератури. Майстер гумористичної та сатиричної фантастики, засновник наукової фантастики в США, письменник, оригінальний стиль якого яскраво вирізняється на фоні творів його сучасників – Роберт Шеклі зумів поєднати непоєднуване. Репутацію успішного фантаста американському письменнику принесли оповідання, написані, в основному, наприкінці 1950-х.

У збірках оповідань «Громадяни у космосі», «Паломництво на Землю», «Подорож у післязавтра» та інших Шеклі моделює суспільство майбутнього, змальовує освоєння космічних просторів і контакти з позаземними цивілізаціями. Стрижень його творчості – утвердження пріоритету окремої людської особистості, де б вона не перебувала, перед машинною цивілізацією.

1994 р. була видана серія «Миры Роберта Шекли» у восьми томах. У неї увійшли практично всі твори письменника, написані до того часу. 1995-го вийшло ще два томи, які склали «Новые миры Роберта Шекли».

Варто зазначити, що у 2005 році письменник відвідав Україну на запрошення організаторів конвенту «Портал – 2005». У Києві Шеклі стало погано. Після лікування в одній із клінік повернувся на батьківщину, де невдовзі помер.

Роберт Шеклі – лауреат премій «Мандрівник – 97», «Малий Золотий Остап – 97».

Ми з вами познайомимося з дуже цікавим і справді оригінальним оповіданням – «Запах думки».Послідовний аналіз тексту оповідання.

 • Як ви зрозуміли назву твору? Чи зацікавив він вас? Чим саме?

 • Хто такий Лерой Кліві? Чим він займався?

(Кліві – міжзоряний поштовий перевізник поштоліту-243).

 • Чим був стурбований перевізник?

 • Які метаморфози відбулися з чотирма баками пального на кораблі? Яке рішення прийняв пілот?

 • Яким було приземлення на кисневу планету З-М-22?

 • Що беріг Кліві? Що сталося з ним і кораблем?

 • В якому стані перебував герой після того, як прийшов до тями?

 • Кого побачив біля себе Кліві? Опишіть цю істоту.

П р о б л е м н е п и т а н н я у р о к у. Коли людина перемагає звіра?

 • Що означають слова: «Сліпий полює на сліпого»?

 • Які питання стали цікавити Кліві?

Ланцюжок запитань від Кліві:

«Як звірі вистежували одне одного?»

«Як діють ці тварини? Можливо, замість зору вони користуються локаторами?»

«Як можна не думати про щось?»

«Питання в тому, чи його можна вистежити лише тоді, коли він думає про певну тварину. Чи його думки можна вловити, навіть коли він ні про що конкретно не думає?»

«Навіщо їм битися між собою, … коли поруч є він, випромінюючи на всі боки свої страх і безпорадність?»

Створення схеми “ Кліві і вороги ” (слайд 11)


 • До якого висновку прийшов Кліві, спостерігаючи за поведінкою «звіринця»? (Звірі знаходять його за допомогою телепатії).

Словникова робота.

Телепатія (грец. –далеко, відчуття) – «відчуття на віддалі», одна з форм так званого надчуттєвого сприймання, що розглядається парапсихологією як можливість мисленного спілкування між людьми на віддалі або відчуттів людиною стану іншої живої істоти без участі відомих органів чуття. Наукового обґрунтування телепатії як об’єктивно існуючого явища немає.

 • Яким же чином людина вирішила позбутися тварин?

( Чоловік ретельно вивчав поведінку звірів і зрозумів велику силу думки і розуму, тому намагався думати про що завгодно, тільки не про небезпеку і тварин, які прагнули принести його в жертву, однак…)

 • Як довго Кліві вдавалося не думати про щось?

(Йому було дуже важко це робити, тому що «це все одно, що зупиняти лавину голими руками. Людський мозок неможливо свідомо й прямо загальмувати. Для цього потрібні час і практика». «…можна думати про ігри в карти, вечірки, собак, котів, коней, мишей, овець (тьху на тебе!), синці, бойові кораблі, печери, барлоги, лігва (обережно!), п… провалля й пророків… обіди, їжу, вогонь, лисиць, хутро, свиней, ціпки, човни і п-п-п-п…»).

 • Чому «Пантера, усе ще в напруженні, вагаючись ткнулася в нього мордою?»

(Тому що Кліві уявив себе пантерою-самицею, а перед ним був самець).

 • Що їв чоловік? Героя якого раніше вивченого твору нагадує вам Кліві?

Порівняння головних героїв оповідань Р.Шеклі «Запах думки» та Джека Лондона «Любов до життя».
Лерой Кліві

Безіменний герой Дж.Лондона

Безлюддя

«Над землею простяглися довгі тіні, а сонце майже сховалося за обрій».

«Невесела картина з усіх боків, аж до обрію одноманітна пустеля, пагорби всі пологі й низькі. Ані деревця, ані кущика, ні травинки – нічого, крім безкрайньої страшної пустки, і в його очах проблиснув страх».

Екстремальна ситуація

«Поштоліт-243 вплив у атмосферу, немов лебідь, але за п’ять метрів від поверхні двигуни відмовили, і він каменем упав на землю».

«-Біле!- гукнув він ще раз.

Це був благальний крик дужої людини, що потрапила в біду… дивився товаришеві вслід… Потім одвів погляд і озирнув те коло світу, в якому його покинув Білл».Небезпечна зустріч з тваринами

«Клятий звіринець», - подумав Кліві й сховався у високу траву». «… ця планета взялася за нього занадто швидко. Йому потрібен час, щоб усе обміркувати! Як діють ці тварини?»

«Повсюди були вовки. Звідусіль долинало їхнє виття, і саме повітря так просякло небезпекою, аж він мимоволі підняв руки, що відштовхнути її від себе».

Загроза життю

«Кліві перетворився на труп… До нього не доторкнулася б жодна розсудлива тварина, якою б голодною вона не була. Здавалося, пантера не заперечувала. Вона позадкувала. Вовки завили з голоду, але теж відступили… Кліві був урятований!»

«Всю ніч він чув бухикання хворого вовка і час від часу мекання оленя. Навколо буяло життя, повне сил і здоров’я, і в’юн розумів: хворий вовк іде слідом за хворою людиною, маючи надію, що та вмре раніше».

Боротьба за виживання

«Вовки наближалися». «Кліві загарчав, вдарив лапами об землю й подивився вперед». «Кліві не дуже переконливо зобразив пантеру. … уявив себе змією. – Вовки одразу відскочили. Кліві засичав і вигнув свою позбавлену кісток шию». «Нарешті він вийшов з поля зору вовків».

«Хвилин через п’ять чоловік усією своєю вагою навалився на вовка. … притиснувся обличчям до вовчої горлянки, намагаючись її прокусити. … чоловік відчув, як у горло потік теплий струмочок… Потім він перекинувся на спину і заснув».

Роль вогню

«Смолоскип! Кліві одразу зрозумів, що вихід знайдено. Він дихнув вогнем пантері в морду, і та, жалібно скімлячи, позадкувала. Кліві почав поширювати вогонь на всі боки, підпалюючи суху траву й кущі».

«На ранок він змерз і прокинувся зовсім хворий. Поки він розпалював вогонь і нагрів води, повітря сповнилося білою гущею. … Це був знак».

Пошуки їжі

«Кліві пішов геть, шукаючи їжі. Навколо росла кілька кущів, вкритих плодами. Він обережно надкусив невідомий плід».

«… ставши навколішки, заповз у рогіз і заходився хрумтіти і плямкати, як худобина». «Він шукав у озерцях жаб і розгрібав пальцями намул…»

Порятунок

«Кліві розплющив очі. Над ним, урочисто посміхаючись, стояв поштмейстер. Кліві лежав на ліжку й бачив над собою увігнуті сталеві стіни зорельота. Він перебував на рятувальному судні».

«На китобійному судні «Бедфорд» було кілька вчених – учасників наукової експедиції. З палуби вони помітили на березі якусь дивну істоту. … То була й справді жива істота, у якій важко було впізнати людину».

Риси характеру

Обидва – мужні, розумні, товариські, винахідливі, вольові, терплячі, людяні, живуть у злагоді з природою і всесвітом. Філософи і гуманісти.

Висновок

Герої – борці за виживання в екстремальних ситуаціях. З усіх духовних і фізичних випробувань виходять переможцями! • Яким чином Кліві вдалося врятуватися від небезпеки?

(Він подумки уявляв себе тим чи іншим звіром, птахом, набирав вигляд потрібної йому на даний момент істоти, тобто почалося перетворення на той чи інший образ, який рятував його від смерті).

Створення схеми “ Перетворення Кліві на образ ” (слайд 12) • пантера-самиця

 • вовчиця

 • пантера

 • змія

 • птах

Кліві це двометровий кущ

 • труп

 • смолоскип

 • пожежа

 • бурхливе полум’я

 • Чому Кліві довелося перетворитися на труп?

(«Кліві збільшив давнину свого гниття ще на кілька днів і зосередився на тому, який він жахливо неїстівний і безнадійно неапетитний. У глибині душі він щиро не вірив. Що може бути закускою для будь-кого. … Якщо треба, він міг би лишатися трупом до кінця своїх днів.

Раптом він відчув справжній запах гнилої плоті»). • Чому людині довелося перетворитися на смолоскип? Що це їй дало?

Таким чином, Кліві став справжнім телепатом, хоч ще і не усвідомлював цього. «Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього. Він перетворився на полум’я, що випалює все на своєму шляху. Кліві міг відчувати страх у думках тих, хто втікав від нього». Автор пише: «Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?».

Проблемне питання. Чи можете ви стверджувати, що Кліві саме завдяки розуму став царем природи на кисневій планеті? Доведіть свою думку.

 • Від чого Кліві як полум’я почав гаснути? Що він відчув у той момент?

(«Тут він відчув на собі першу краплю води. Він ще горів, але одна крапля перетворилася на п’ять, потім на п'ятнадцять, потім на п’ятсот. Його прибило водою, а його пожива – трава й кущі – незабаром наскрізь промокли.

Він почав гаснути.

Це не чесно. За правилами він повинен був виграти. Він боровся з цією планетою за її правилами і переміг… лише для того, щоб сліпа стихія усе зруйнувала.

Тварини обережно поверталися.

Дощ лив як із відра. Кліві останній раз спалахнув і погас.

Він зітхнув і втратив свідомість»). • Завдяки чому герой все-таки виграв битву і залишився живим?

В и с н о в о к. Кліві вижив не тільки завдяки мужності, винахідливості, телепатії, а й завдяки тому, що зумів жити за правилами тієї планети, на яку потрапив, за правилами звірів, за правилами ворогів, а значить – завдяки людському розуму.

Повторне звернення до епіграфа уроку, переосмислення його.

 • Який урок ви винесли для себе?

 • Які проблеми порушує Роберт Шеклі в оповіданні «Запах думки»?

(Людина і суспільство, людина і природа, повага до будь-якої держави і її законів; проблема сильної людської особистості, яка перемагає все і всіх).

 • Звідки ж прийшов порятунок для героя?

 • Що пообіцяв начальник підлеглому за врятовану пошту?

 • Якими словами закінчується оповідання? Про що вони?

(Словами поштмейстера Бази: «Ти був за крок від загибелі… Нам пощастило увімкнути дощувальну систему корабля лише в останній момент. Ти стояв у центрі найбільшої степової пожежі з усіх, які мені доводилося бачити.

Дивлячись униз на бездоганний зелений килим поштмейстер, схоже, засумнівався.

Він ще раз поглянув у ілюмінатор, і на його обличчі з’явився вираз, який нагадав Кліві обмануту пантеру.

- Слухай… А як сталося, що на тобі немає опіків?»

Йдеться про спосіб виживання, про духовні й фізичні випробування і можливості Кліві, про запах і силу думки, її роль у порятунку людини).

- В чому полягає гуманістичний зміст оповідання Роберта Шеклі?

- Яким бачить американський фантаст взаємозв’язок людини і природи? майбутнє людини та людства?

ІІІ. Підсумково-узагальнюючий етап (слайд 13).

Робота в зошитах. Складання і запис плану оповідання «Запах думки».


 1. Поштоліт-243 Лероя Кліві терпить аварію.

 2. Приземлення на кисневу планету З-М-22.

 3. Серед звірів.

 4. Кліві-телепат.

 5. Боротьба за життя.

 6. Порятунок.

Розвязок проблемного питання уроку: «Коли людина перемагає звіра?» методом «Пласт» за стратегією:

 1. Я вважаю…

 2. Тому що…

 3. Наприклад…

 4. Таким чином…

IV. Рефлексія. Сенкан на тему:

Людина


Неординарна, сильна

Терпить, бореться, уявляє

Силою думки перемагає звірів

Розумна.


IV. Д о м а ш н є з а в д а н н я. Творча робота: «Моя загадкова планета».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка