Как и где зимуют ежи



Скачати 124.15 Kb.
Дата конвертації14.01.2019
Розмір124.15 Kb.
ТипУрок

НЕИЗВЕСТНОЕ ОБ ИЗВЕСТНОМ

КАК И ГДЕ ЗИМУЮТ ЕЖИ

Библиотечный урок

2 класс

Цель:познакомить учащихся с творчеством детского писателя М. Пришвина; прививать интерес к чтению произведений о природе; рассказать детям о жизни животных; развивать любознательность; воспитывать любовь к природе
ХОД УРОКА

Библиотекарь. Здравствуйте, ребята! Сегодня на библиотечном уроке мы с вами узнаем неизвестное об известном. А кто же этот известный герой нашого урока? Чтобы узнать о нём, нам надо отгадать загадку.

На спине рас тут иголки,

Как у сосен на пригорке.

Даже змей он не боится,

Может сам с любой сразиться! (Ёж)

Библиотекарь. Верно. Правильныйответ. Сегодня мы поговорим о том, где и как зимуют ежи. А может быть кто-то сам знает и нам расскажет? (Ответы детей)

Ёж привёл в осенний сад

На прогулку трёх ежат.

Стали ежики играть,

Листья в кучи собирать.

В начале ноября у нас была солнечная погода, смотрю, у меня в саду появилось что-то постороннее. Присмотрелась, а это ёжик, который гулял по саду всё лето. Этот колючий, но симпатичный и полезный зверюшка очень часто селится в садах, особенно если сад расположен недалеко от леса. Дело в том, что кормом для ежей являются различные вредители сада, а для ежей они являються деликатесом. Ежи с удовольствием поедают жуков и улиток, лягушек и ящериц, мелких грызунов. Ежи не боятся и едят змей, в том числе и ядовитых. Также они уничтожают и разоряют мышиные гнёзда. Не бояться они ни пчёл, ни ос. Ёж запросто может разрушить осиное гнездо и съесть его обитателей, не обращая внимания на их укусы.

Ежи – ночные животные. С наступлением сумерек в садах и их окрестностях можно наблюдать, как ежи, порой всем семейством, выходят на охоту. На ночной охоте ёж постоянно принюхивается к запахам и может учуять червяка на глубине до 3 см.

Эти животные достаточно доверчивы и быстро привыкают к людям. После нескольких контактов они уже принимают угощение от людей и даже позволяют гладить себя, не выпуская колючек. С удовольствием пьют молоко и едят кошачий корм. Кроме того, им по нраву сыр, хлеб, семечки, орехи, вареный картофель.

Теперь поговорим о зимовке ежей. Причиной впадания в спячку является

недостаток питания в этот период. К зиме ежи должны нагулять жирок и по форме стать похожими на грушу, в противном случае они могут не перенести холодную и затяжную зиму. Зимуют ежи обычно в норах. Выбрав безопасное и удобное место ёж выстилает гнездо слоем сухой листвы толщиной до полуметра и утрамбовывает его.

С наступлением первых заморозков ежи закрывают изнутри вход в гнездо и засыпают. С пониженим температуры сон зверьков становится всё крепче, и они впадают в зимнюю спячку. Изредка они могут просыпаться и даже выходить наружу, но окончательное пробуждение наступает весной, корда полностью истощатся запасы жира и появляються источники корма.

Весной темного времени суток для поиска пищи не хватает, и ежей часто видят в разгар дня.

Ребята, М. Пришвин детский писатель, который написал много призведений о природе. Мы познакомимся с его рассказом о прирученням еже. Рассказ так и называется «Ёж».

Чтение рассказа Михаила Пришвина «Ёж»

Беседа о домашних животных

- Какие питомцы живут у вас дома?

- Как вы за ними ухаживаете?

- Чем любят лакомиться ваши питомцы?



Чтение рассказа Н. Сладкова «Лисица и ёж»

Практическая работа

  • Ребята, вы много сегодня узнали о ежах. Я предлагаю вам нарисоватьэтогоинтересногозверька.

Чтение стихотворения «ЁЖИК»

Ёжик ёлочку, как мог,

Нарядил ежатам впрок

Что ж, что осень на дворе?

Спят ежата в декабре.

Пусть им снится в Новый год,

Будто водять хоровод.


  • Ребята, в школьной библиотеке есть рассказы о разных животных. Читайте о братьях наших меньших. Я думаю, что вам будет очень интересно.

Подорож до країни Казковії

Вікторина у 3 класі

Мета: розвивати інтелектуальні здібності дітей, творчу уяву, пам’ять, мислення, увагу, бажання бути успішними і перемагати; виховувати інтерес до усної народної творчості

Хід заходу

Бібліотекар. Добрий день, любі діти! Сьогодні ми здійснимо незвичайну подорож чудовою країною. Відгадайте назву цієї країни. Вам потрібно відповісти на запитання.

- Що полюбляють слухати на ніч маленькі діти?

- Де говорять людською мовою звірі та птахи, дерева та трави, струмочки та вітер?

- Де відбуваються надзвичайні пригоди?



- Де відбуваються дива та чудеса? (Відповіді дітей)

Так, усе це відбувається в казках.

Що таке казка? Давайте пригадаємо. (Це гумористична повчальна оповідь про тварин, чудодійні вчинки, про подвиги героїв. Казка має чудовий кінець. Розум перемагає силу. Добро перемагає зло.)

Які ваші улюблені казки? (Відповіді дітей)



  • Діти, скажіть, будь ласка, як можна одним словом назвати казки «Ріпка», «Колобок», «Рукавичка»? (Відповіді дітей)

  • Правильно, це народні казки. Вони бувають українськими, російськими, французькими та іншими. Кожен народ має свої народні казки.

  • Ось подивіться скільки в нашій бібліотеці книжок із народними казками. (Виставка книг «Народні казки»)

Бібліотекар. Діти, послухайте вірш.

Казка


А чи знаєте ви, друзі,

Звідки прийшла казка?

В ній живе народна мудрість,

Матусина ласка.

В ній звірята та пташата розуму навчають,

В ній завжди любов

І дружба зло перемагають.

Ще колись, давно-давно, люди не читали.

А казки із вуст в уста переповідали.

Бо народ наш український

Мудрий і завзятий.

Бо з життя прийшли казки,

І їх так багато!

Ще з колиски все життя

Живе казка з нами.

Вона розуму навча, мудрості з роками,

В ній живуть чарівне слово,

Пісеньки, прислів’ я.

В ній живе вкраїнська мова

І природа дивна.

Живе в казці Колобок.

Ще й Соломяний бичок

І ліньки-мишенята,

І Пан Коцький, Сірий вовк,

Лисичка - хитрунка,

Чапля, мудрий Журавель,

Ведмежатко Умка.

Вже багато ми казок, друзі, прочитали.

Про любов, красу та дружбу

Ми з казок дізнались.

Бо виховують казки добро, повагу, ласку,

І дорослі і малі люблять гарну казку.

Казка це чарівний світ, мудрості криниця.

Хай живе мільйони літ і не замулиться.

Хай навчає люд завжди,

Як по правді жити.

Щиру правду берегти,

Рідний край любити.



Бібліотекар. Сьогодні ми казку сюди запросили,щоби побачити й почути її. Скажіть слово «казка» - голосно, тихо, протяжно, здивовано, ніжно, задушевно. Як би ви намалювали це слово, яке б воно було, якого кольору?

  • Діти, у мене є листівка від Королеви Казковії. Зараз ми її прочитаємо .

«Дорогі учні! Щиро вас вітаю. Запрошую до подорожі моєю країною. Пропоную вам розв’язати завдання. Якщо ви їх розв’яжете та здолаєте всі перешкоди, станете гідними мешканцями моєї країни. Бажаю успіху!

Королева Казковії»

  • Сподіваюсь, що ми виправдаємо сподівання Королеви. Час розпочати нашу вікторину.



Завдання 1 «Упізнай казку за уривком»

*Дівчинка, яка одна пішла до лісу провідати хвору бабусю.

*Поросятко, яке поспішало подарувати повітряну кульку, що ненавмисно її ушкодило.

*Хитра руда тваринка запросила до себе на гостину птаха і так частувала, що той голодний повернувся додому.

*Лісові мешканці намагалися погрітися, проте собака їх розігнав.

*Дівчинка завдяки своїй працьовитості та допомозі феї стала принцесою.

*Малюк, який впускав свого гостя через вікно.

*Свійська пташка, яка була старанною помічницею бабі с дідом, але залишилася без гніздечка.

*Казка, у якій дружні співмешканці зуміли впоратися з великою рослиною.

*Дівчинка переборола свій страх, перестрибнула через багаття і полетіла… хмаркою.

*Довгоносий хлопчик отримав ключик від черепахи.

*Казка про пригоди Помідора, Цибуліно, Вишеньок.

- Молодці! Ви чудово впорались із 1-м завданням Королеви.

Завдання 2 «Відгадай загадки»

Він звірят усіх лікує,

Від халеп різних рятує,

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів, тигренят,

Вилікує він за мить

Все, в звірів так болить.
Що за хатка на узліссі

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь – кабан біжить.

Тут і вовк іде, й ведмідь,

І кожен хоче в хатці жить.

Так вже тісно їм усім –

Ось-ось-ось порветься дім.
На голову глечик лисиця оділа.

Мерщій до річки поспішила.

Скоріше глечика сварити,

В річці жартуна втопити.

І не подумала лисиця,

Що і сама може втопиться.


Сидить півник на печі,

Їсть смачненькі калачі.

Тут лисичка прибігає,

Мерщій півника хапає.

Біжить котик рятувати,

В лисиці півника забрати.


Старенька бабуся у лісі жила,

Гостинці для неї онука несла.

Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?

Як казка зветься, хто б відгадав?


Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидить.

Я візьму і покачуся,

Щоб побачити весь світ.


Виріс цей хлопчина

З малої деревини.

У печі зміюку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусятко врятувало –

На крилечка свої взяло.

Принесло до тата й мами

Й частувалось пирогами.


Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка –

Десь губити черевичка.


Підробив він голосок,

Став малим співати.

Здогадалися вони:

Він не їхня мати.


Він веселий і незлобний,

Цей хлопчина дивачок.

З ним господар, хлопчик Робін

І товариш П’ятачок.

До прогулянки він ласий.

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий ведмедик,

Всім відомо…(Вінні-Пух)
-Друзі! Молодці!

Настав час подолати ще одну перешкоду.


Завдання 3 «Прочитай прислівя»

-Королева пропонує вам прочитати прислів’я. Під час подорожі до нас слова в них усі переплуталися. Вам необхідно відновити текст.



  • Багато. Маленькі, розуму, додають, казки. (Маленькі казки додають багато розуму.)

  • Читає, Хто, знає, багато, багато, той. (Хто багато читає, той багато знає.)

- Я була впевнена, що ви гідно впораєтеся і з цим завданням.
Завдання 4 «Упізнай казку за ілюстацією»

Демонструються кольорові ілюстрації з різних казок



Фізкультхвилинка «Буратіно»

Буратіно потягнувся.

Раз – нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Мабуть, ключик загубив.

Треба нам навшпиньки встати.

Потягнутись, роздивитись,

Ключ знайти, не помилитись.

Діти рухаються під музику.
Завдання 5 «Намалюй Колобка»


  • У казках, діти, завжди є гумор. Наступне завдання Королеви дещо незвичне. Вам необхідно намалювати Колобка. Але не у звичний спосіб, що було б дуже легко.

  • Обличчя казкового героя потрібно намалювати із заплющеними очима.

На дошці – білий круг, дітям зав’язують очі. Після завершення демонструють малюнок.
Завдання 6 «Назвіть героїв казок або казку на певну літеру»

Переможе той, хто напише більше слів.

Б – Буратіно, Базіліо, Бременські музики, Баба Яга, Бармалей…

М – Мийдодір, Морозко, Маша і ведмідь, Мальвіна, мишенята, мати, мачуха, Мауглі…

К – Карабас, Коза-Дереза, Крокодил Гена, кривенька качечка, Карлсон, «Кіт у чоботях», «Колобок», Котигорошко, «Колосок», Круть, Королева снігова, Кай, котик…

Після завершення роботи представник кожної групи зачитує імена героїв, визначає групу, яка пригадала найбільшу їх кількість.

- Ви були енергійними, кмітливими, активними.

Виконаймо творче завдання. Необхідно продовжити казку, початок якої ми зараз складемо суспільними зусиллями. Слова, що ми вставляємо, мають складатися з трьох літер. Усі готові до виконання останнього завдання?
Завдання 7 «Допишемо казку»

Жив був собі…(дід). У нього болів…(зуб). Зайшов…(він) в…(дім). На вікні сидів…(жук). Захотів…(дід) скуштувати смачний солодкий…(мед). Нахилився, аж там дзижчить…(оса). …(Дід) змахнув рукою…(Оса) вжалила в…(око, ніс). Дід прижмурив…(очі), образився та подався в…(ліс).

- Що могло з ним відбуватися далі? З ким дід міг би зустрітися? Це буде вашим домашнім завданням.

Бібліотекар. Наша зустріч добігла свого кінця. Я переконана, що Королева Казковії була б у захваті від вашої ерудиції, витримки, кмітливості. На згадку про нашу зустріч із улюбленими казками та їх героями Королева надіслала вам наклейки із зображенням улюблених героїв казок та дитячих мультфільмів. Любіть казки, читайте якомога більше книг – і перед вами відкриється чудовий та досі непізнаний світ.



ОТКУДА ПРИШЛА КНИГА

Библиотечный урок в 3 классе

Цель: раскрыть значение книги для развития человечества, показать, как и кто делает книгу; закрепить знания викториной.
Ход урока

Библиотекарь. Ребята, читать книги очень интересно. Ведь они помогают узнать окружающий мир, узнавать о давно прошедших временах, представить себе жизнь будущих поколений. Кто и как делает книгу? Ответ на этот вопрос я постараюсь вам дать.

Книги печатают на бумаге. А из чего делают бумагу? Кто-то знает ответ на этот вопрос? (Ответы детей) Верно, из дерева. Лесорубы валят деревья, затем обрубывают с них ветки и очищенные стволы вывозят на склад. Там их распиливают на отдельные брёвна, мощными кранами загружают в железнодорожные вагоны, которые потом повезут их на комбинат по производству бумаги. Вы, очевидно, обратили внимание на то, что все детские книги выпускают с яркими, красочными картинками (иллюстрациями). Иллюстрации к книге создаёт художник. Рисунки художника помогают читателям глубже вникнуть в содержание произведения, ярче представить образы героев. Прежде чем книги отпечатают в типографии, они попадают в издательство. Здесь рукопись писателя и иллюстрации художника издательские редакторы и корреспонденты подготовят к передаче на книжную фабрику.

Подготовленные издательством рукописи попадают в наборный цех. Здесь оператор подготовит фотонабор, то есть изображение рукописного текста на фотопленке.

Чтобы напечатать книгу, надо подготовить бумагу. На книжные фабрики она поступает в огромных рулонах. Затем они разрезаются на листы определенного формата. В печатную машину закладывают подготовленную бумагу и специальные полиграфические краски. Когда листы отпечатаны, печатник проверяет качество изображения. Чтобы листы не рассыпались и не растерялись, их нужно скрепить друг с другом. Вот уже книга и готова. Её проверяют, упаковывают и отправляют на книжные склады, а оттуда – в книжные магазины.

Все знают, что книги надо беречь, аккуратно с ними обращаться, осторожно перелистывать, чтобы не порвались страницы. Вы тоже должны бережно относиться к книгам. Какие правила обращения с книгами вы знаете? (Ответы детей)


Правила читателя

  1. Книгу надо читать сидя за столом.

  2. Брать книгу чистыми руками.

  3. Переворачивать страницы за верхний угол.

  4. Нельзя закладывать в книгу ручки, карандаши и другие предметы. От этого страницы обрываются и мнутся.

  5. Для того, чтобы быстро найти нужную страницу, пользуйтесь закладками.

  6. Не следует читать книгу, когда ешь, она пачкается.

  7. Нельзя делать в книге записи, рисовать, подчеркивать слова.

  8. Не перегибай книгу при чтении – от этого выпадают страницы.

Если вы будете выполнять все эти правила, ваши книги всегда будут иметь хороший вид и смогу служить долго для других.

Но если с книгой случилась беда, нужно прийти к ней на помощь. Для книжек, которым пора лечиться, открыта книжкина больница.



Основателем книгопечатания в Украине был Иван Федоров, памятник которому установлен во Львове. 25 февраля 1574 года Иван Федоров выпустил во Львове первую украинскую печатную книгу «Апостол».
Викторина «Библиотека – книжкин дом»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка