«Життя та діяльність Д.І. Менделєєва»Скачати 155.35 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір155.35 Kb.

Управління освіти, молоді та спорту райдержадміністраціїПозакласний захід на тему: «Життя та діяльність Д.І.Менделєєва»

Підготувала вчитель хімії

БуЙністрович Ольга Юріївна

Вельбівненської ЗОШ І-ІІІ ст

Острозький район

Рівненська область
2014р


Позакласний захід з хімії на тему: «Життя та діяльність Д.І.Менделєєва»

Мета: ознайомити учнів з сторінками життя та діяльності видатного вченого Д.І.Менделєєва, виховувати в дітях найкращі людські риси характеру на прикладі життя вченого. розвивати творче, самостійне мислення учнів.


Захід починається коли виходять двоє ведучих.
Ведучий1: Дмитра Івановича Менделєєва знають, мабуть, усі. Вченого на весь світ прославило відкриття періодичного закону і, як його наслідок – періодичної системи хімічних елементів (відомої всім як таблиця Менделєєва). Ця таблиця не тільки продовжила попередні роботи вчених над класифікацією вже існуючих елементів, а й дала змогу передбачити їхні хімічні й фізичні властивості.

Ведучий2:

За чутками, ідея таблиці прийшла Менделєєву уві сні, та коли його спитали про це, вчений відповів: « Я може 20 років над цим думав, а вам здається – отак, раз і готово…» У цьому році виповнилося 140 років цій видатній події та 175 років з дня народження автора періодичної таблиці.

Ведучий1: А що ми знаємо про Дмитра Івановича як людину? Мабуть, зовсім мало. І тому сьогодні ми дізнаємось про невідомого Менделєєва.

Ведучий2: Народився він у місті Тобольську. Прізвище діда було Соколов. Менделєєв – це прізвисько, яке батько вченого отримав у семінарії.

Ведучий1: Дмитро був 17 дитиною в сім´ї. Батько його був директором Тобольської гімназії, а мати походила з купецького роду Корніл´євих.

Ведучий 2: У гімназії майбутній геній вчився поганенько. Він мав низькі оцінки з усіх предметів, особливо не давалася йому латина.

Ведучий1: А ось декілька фактів, які пов´язують вченого з Україною.

Здоров´я Менделєєва ніколи не було міцним. А клімат Петербургу, де вчився майбутній вчений, ще більше його похитнув. Досить сказати, що у сім´ї,  вочевидь, була туберкульозна інтоксикація, бо батько та дві сестри Дмитра Івановича померли від туберкульозу. Одного разу, коли Дмитро був із друзями-студентами у театрі та слухав оперу, у нього пішла горлом кров. З цього часу він довго лежить у інститутському ізоляторі. На одному з обходів лікар, думаючи, що Д.І.Менделєєв спить, говорить біля його ліжка: « Цей вже не підніметься».

Ведучий2: Тоді хворий терміново виїхав на консультацію до Миколи Пирогова, котрий тоді працював у Сімферополі. Відомий лікар уважно оглянув молодого вчителя та не погодився із думкою лейб-медика Н.Ф.Здекауера. Пирогов заспокоїв Дмитра Івановича і сказав, що він житиме ще довго. А ще він не радив Менделєєву, як інші лікарі,  повністю уникати важкої праці, а, навпаки, не стримувати свої поривання, але правильно поєднувати працю та відпочинок. Після цього молодий вчений переїздить до Одеси та працює там старшим вчителем при Ришел´євському ліцеї.

Учень 1: Зустріч у Москві з видатним українським письменником М.В.Гоголем запам´яталася Д.І.Менделєєву на все життя. Дмитро Іванович вважав Гоголя явищем надзвичайним і «на багато голів вищим за решту наших письменників».

Учень 2: А в 1903 році Д.І.Менделєєв став першим головою екзаменаційної комісії Київського політехнічного інституту.

Ведучий1: Дмитро Іванович любив музику, особливо класичну, любив і розумів живопис, багато допомагав художникам-передвижникам. Він влаштовував виставки їхніх картин. На його «середах» гостями були А.Куїнджі, І.Рєпін, І.Крамський, М.Ярошенко,О. Бородін, І.Шишкін.

Ведучий2: До картини Куїнджі «Ніч на Дніпрі» Менделєєв добирав фарби. Вирішуючи проблему довговічності фарб та можливості їх змішування, Дмитро Іванович та Архип Іванович Куїнджі провели багато дослідів по їх виготовленню. На фотографії видатний вчений та художник А.І.Куїнджі грають у шахи. Тут на задньому плані ми бачимо і другу дружину Дмитра Івановича – Анну Іванівну. Вона закінчила Академію мистецтв та зробила малюнок свого чоловіка. А  ще портрети вченого малювали І.Крамський, М.Ярошенко, І.Рєпін. На честь тої уваги та допомоги, яку вчений надав російському мистецтву, художники обрали Д.І.Менделєєва дійсним членом Академії мистецтв.

Учень3: На квартирі у Д.І.Менделєєва регулярно влаштовувалися вечори – так

звані «менделєєвські середи». Їх відвідували друзі вченого – художники, письменники, композитори, вчені. Так, на цих вечорах слухали романси О.П.Бородіна, чудову його оперу «Князь Ігор». Доречи, відомий композитор Олександр Порфирійович Бородін був іще й хіміком.

Учень 4. Мало хто знає, що вчений власноруч шив собі одяг. А ще на дозвіллі Менделєєв любив клеїти коробки, футляри для альбомів, робити рамки для фотографій, переплітав книжки .

Ведучий1: Д.І.Менделєєв багато курив, самостійно добирав тютюн і скручував собі цигарки. Однак, всупереч розповсюдженій думці, він не має ніякого відношення ані  до винайдення горілки ( вона існувала задовго до нього), ані до встановлення її міцності в 40º. Вочевидь приводом до таких спекуляцій стала тема докторської дисертації про суміш спирту з водою.

Ведучий2: Яким же Дмитро Іванович був у житті? Зовнішність Д.І.Менделєєва була досить своєрідною. Довге і пишне волосся навколо високого білого лоба, дуже виразні, ясні і сині очі, гострий погляд, швидка хода, рухи жваві і нервові. За характером це була добра і надзвичайно чуйна і вразлива людина. У ньому чудово поєднувалися титанічний розум, скромність і простота.

Ведучий 1: Олександр Блок, який був зятем Д.І.Менделєєва та добре його розумів, дав один з найкращих портретів вченого у слові.


Ведучий 2:

Набуті вже у період студентства навички інтелектуальної праці дозволили Дмитру Івановичу при досить слабкому здоров´ї   за 55 років творчої діяльності зробити так багато, що його ще за життя називали генієм. На це він відповідав: «Геній? Який там геній?! Працював все життя – ось вам і геній!»

Учень 1: Бути генієм не означає знаходитись на « полюсі недосяжності», бути відірваним від друзів, таким собі відлюдником,  який у тиші свого кабінету спостерігає світ. Ні, це була натура жива, захоплива, енергійна. У нього вдома нерідко було повно друзів, рідних, візитерів. Самого господаря іноді вдома і не було. І не дивно, він був у постійному русі: на лекціях, на засіданнях якогось товариства, на заводі чи у закордонному відрядженні. При цьому вчений зустрічався з багатьма людьми, чимало з яких стали його друзями, однодумцями, вченими.

Учень 2: Відображенням цих спільних справ та зустрічей була скатерть, яка лежала у вітальні та на якій гості крейдою ставили свої автографи. Потім їх жінка вченого вишивала шовковими нитками різного кольору.

Ведучий 1: Д.І.Менделєєв відрізнявся увагою до людей

 співробітників його хімічної лабораторії, вчених- початківців, дітей. Він не залишив без відповіді жодного листа. Особливо уважно відповідав людям маловідомим, але діяльним. Натомість вчений не любив людей просто допитливих та базік, яких не безпідставно підозрював у репортерах.

Ведучий2: Д.І.Менделєєв завжди відхиляв пропозиції приймати участь у прибутках промисловців не тільки тому, що хотів займатись виключно наукою, а і тому, що оберігав свою репутацію безкорисливого суспільного діяча, що бореться за промисловий розвиток своєї країни.

Ведучий1: А ось яким був видатний вчений у побуті ми дізнаємось :

Учень 5:

«Д.І.Менделєєв вів постійно простий  спосіб життя.

Вставав Дмитро Іванович, як правило, рано, не залежно від того, коли прийшлося лягти. Після того, як умився, йшов до свого кабінету, де пив одну, дві, а іноді й три чашки міцного та не дуже солодкого чаю, їв два чи три бутерброди з сиром, ковбасою чи шинкою. Вітався з присутніми на той час вдома членами родини та знову повертався до кабінету, де працював десь до п´ятої години. Потім йшов на прогулянку – в залежності від погоди – від чверті години до півгодини. Він не любив безцільних прогулянок, купляючи в цей час книжки, іграшки для дітей або фрукти, рибу, солодке для столу.

Обідав Дмитро Іванович завжди о шостій та любив, коли в домі є гості: хто-небудь із рідних чи близьких. Вино пив зрідка та й те не міцне, солодкого майже ніколи не їв.

Після обіду любив бесіди з гостями, або читав пригодницьку літературу, детективні романи чи опис подорожей. Дуже полюбляв Жюля Верна, Майн

Ріда, Фенімора Купера, Рокамболя.

Одягався Дмитро Іванович дуже просто: вдома носив широку суконну куртку без пояса; мундир чи фрак, ідучи на роботу, одягав вкрай рідко, тільки на офіційні прийоми, надаючи перевагу простому строгому костюму у звичайні дні».

Ведучий1: Д.І.Менделєєв говорив, що діти та наука – найцінніше для нього в житті. Портрети дітей було розміщено на спеціальній рамі над письмовим столом вченого. Вчений був двічі одружений. У нього  було три сина та три дочки.

Ведучий2: Проте дітям була відома і вимогливість батька. Брехні Дмитро Іванович просто не терпів, виконання обов´язків повинно було бути сумлінним, а не поверхневим. Поривчастий та часом запальний по відношенню до дорослих, із дітьми він вмів стримуватися.

 Про це згадував і син Іван

Ведучий 2: А інший син Д.І.Менделєєва – Василь- став досвідченим механіком та у 1911 році запропонував оригінальну конструкцію танку.

Ведучий1: Вчений повністю віддавався роботі. Д.І.Менделєєв був вимогливим і до своїх підлеглих. Одночасно він давав їм і велику самостійність. Вчений з однаковим успіхом займався математикою та хімією, астрономією та філософією, метрологією та економікою, технікою чи мистецтвом. Його праці по створенню бездимного пороху, що були важливі для оборони країни, праці по аеро- та гідродинаміці допомогли у освоєнні Північного Льодовитого Океану , розвитку мореплавства, аеронавтики, метеорології та сприяли науково-технічному прогресу країни. «Істина одна, а шляхів пошуків багато» - ось лейтмотив його наукового методу.

Ведучий1.

Не мріяв він про нагороди,

А працював ціле життя.

Єдиний нам закон природи

Відкрив, вказавши шлях у майбуття.

 Ведучий2. А зараз давайте пригадаємо Періодичну систему та визначимо кращих знавців хімії.

І хто таблицю добре знає,

Той загадки ці відгадає. /Робота з учасниками заходу/

1.А назва цього континенту

Дала і назву елементу.         /Європій/

2.Могутній акваторій цар

Собою елемент назвав.        /Нептуній/

3.Ти в Каліфорнії бував?

Так й елемент ще хтось назвав.     /Каліфорній/

4. Із променем подібне є.

Він радіацію дає.    /Радій/

5. У хімії є «осмос» теж

Його в таблиці ти знайдеш.   /Осмій/

6.Берил – чудовий мінерал.

Він й елементу назву дав.      /Берилій/

7. Забудемо тепер про осмос.

Полетимо в відкритий космос.

Система сонячна струнка.

Планета сьома там яка?    /Плутоній/

8. Його як камінь хтось назвав.

В таблиці перший він метал.     /Літій/

9. А цей ось назвою своєю

Герою вдячний Прометею.   /Прометій/

10. Із грецької «барис» - важкий,

А для відгадки він легкий.   /Барій/

11.Турист прибув з материка ж.

І назва атому така ж.   /Америцій/

12. Його як камінь хтось назвав.

В таблиці перший він метал.     /Літій/

/Переможець отримує приз./

Вікторина( з учасниками заходу)


1. Хто й коли відкрив передвіщені Д. І. Менделєєвим екаалюміній, екабор і екасиліцій? (Екаалюміній був відкритий у 1875 р. французьким ученим Ле-коком де Буабодраном і названий на честь його батьківщини Франції — Галієм. Екабор був відкритий шведським хіміком Ларсом Нільсоном у 1879 р. і названий ним на честь своєї батьківщини — Скандієм. Екасиліцій був відкритий у 1886 р. німецьким хіміком К. Вінклером і названий на честь своєї батьківщини — Германієм)

2. Хто відкрив передвіщені Д.І.Менделєєвим елементи нульової групи? (Гелій був відкритий у 1868 р. Ж. Жансеном і Н. Лок'єром методом спектрального аналізу протуберанців Сонця. На Землі ж Гелій був відкритий у 1895 р. В. Рамзаєм. Незабаром були відкриті Аргон, Криптон, Ксенон і Радон)


3. Чим пояснюється наявність у елементів лівих підгруп періодичної системи більш різко виражених металевих властивостей? ( З- 4-го ряду починаються великі періоди, які складаються з двох рядів — парного й непарного, розташованих один під одним. У періодах металеві властивості слабшають зліва направо. У кожну групу потрапляє один елемент із першої половини періоду (парний ряд) і один із другої (непарний ряд). Тому ліві підгрупи складаються з елементів з більш різко вираженими металевими властивостями)

4. У якому році був відкритий періодичний закон?(Первісний начерк періодичної системи зроблений Д.І.Менделєєвим 1 березня 1869 року, а 6 березня того ж року було повідомлення про відкриття періодичного закону на засіданні Російського фізико-хімічного товариства

5. Які елементи називаються типовими? (Елементи II, III періодів)
6. Який елемент Д.І.Менделєєв передбачив із указівкою способу його відкриття? (Цей елемент — Галій. Д.І.Менделєєв передбачив, що він буде відкритий методом спектрального аналізу. У 1875 р. французький учений Лекок де Буабодран відкрив Галій цим методом)
7. Які чотири пари елементів розміщені в періодичній таблиці в порядку не зростання, а зменшення їх атомних мас? (Це Аргон (39,9) і Калій (39,1), Кобальт (58,9) і Нікель (58,7), Телур (127,6) і Протактиній (231))
8. Скільки видань витримав підручник Д. І. Менделєєва «Основи хімії»? (Вісім видань російською мовою, три видання англійською, одне видання французькою й одне німецькою)
9. Кого Д.І.Менделєєв називав «дідусем російської хімії»? (Свого вчителя — Олександра Абрамовича Воскресенського)
10. Чи існують атоми Аргону й Калію з однаковою атомною масою? Чи не суперечить це періодичному закону? (Це атоми — ізобари, які, за теорією Д.Д.Іваненка, можуть мати однакову атомну масу, але різний порядковий номер. Це Аргон, Калій і Кальцій з атомною масою 40)

11. Яка валентність елемента, що відповідає номеру групи? (Позитивна валентність, яка відповідає номеру групи)


12. Як протікає ядерна реакція з утворенням Менделевія? (Еs99253 + Не24>Мd101256– ізотоп Ейнштейна бомбардують ядрами Гелію. Одержують 101-й елемент — Менделевій і нейтрон)

13. Хто відкрив елемент № 101 і чому йому було дано назву Менделевій? (Елемент був відкритий у травні 1955 р. групою американських учених: Г. Сіборгом, А. Джіорзо, Б. Харвеєм, Дж.Чоппіном і С. Томпсоном. Вони назвали його Менделевієм «на знак визнання провідної ролі видатного російського хіміка Дмитра Менделєєва, який першим використав періодичну систему елементів — принцип, який виявився ключем до відкриття останніх семи трансуранових елементів»)


Проект - значення періодичного закону – представляють учні 9 класу.

Наш проект - значення періодичної системи є завершальною частиною проекту "Життя та наукова діяльність Д. І. Менделєєва".

Опрацювавши хімічну енциклопедію та іншу літературу ми дізнались багато з життя вченого.

Розпочинає наш проект символічне зображення простої речовини та хімічного елемента.

Зображення моделі молекули води - це вклад Менделєєва в атомно-молекулярне вчення. Цифри 1911 рік - відкриття будови атома - ще раз підтвердило велике значення періодичного закону, вираженого в таблиці, що дало можливість штучно добути нові хімічні елементи.

Загальна формула заповнення енергетичних орбіталей у будові атома - відображає запропоновану в 1931 році Зоммерфельдом ідеальну схему заповнення орбіталей, що сприяло в 1934 році створенню квантово-механічної теорії періодичної системи.

Представлення проекту в тезах доповнять мої однокласники, які працювали над створенням цього проекту.

Перший учень проекту. У 1871 р. Д. І. Менделєєв увів у хімію терміни, що відповідають атомно-молекулярному вченню, тобто науково обґрунтовані поняття "проста речовина" та "хімічний елемент".

Замінивши емпіричне уявлення про хімічний елемент науково обґрунтованими поняттями, Д. І. Менделєєв здійснив наукову революцію в теоретичній хімії.

Другий учень проекту. Використовуючи поняття "хімічний елемент" як класифікаційну одиницю, Д. І. Менделєєв розробив класифікацію атомів у вигляді періодичної системи, науковим обґрунтуванням якої були атомно-молекулярне вчення й відкритий ним періодичний закон.

Маючи наукове обґрунтування, менделєєвська класифікація атомів з розвитком науки збагачувалась новими класифікаційними ознаками й одержала науково-теоретичне обґрунтування на більш високому рівні.

Третій учень проекту. Докази рівності порядкового номера елемента та заряду ядра його атома мали величезне значення для розвитку вчення про періодичність. Перша таблиця, в якій були проставлені дійсні порядкові номери хімічних елементів, належить П. Фаянсу (опублікована в 1915 р.).

18 жовтня 1921 р. Н. Бор продемонстрував форму періодичної системи елементів у вигляді східців, у якій вперше було продемонстровано послідовність формування електронних конфігурацій атомів у відповідності до зростання порядкових номерів елементів.

Четвертий учень проекту. У 1931 р. А. Зоммерфельд запропонував ідеальну схему, що відповідає поступовому заповненню кожної орбіталії до повної ємності.

Резерфорд у 1934 р. з виникненням квантової механіки та застосування квантово-механічних методів до атомної моделі створив спрощену квантово-механічну теорію періодичної системи.

Учень 1. На мій погляд, не прозвучала інформація про роботи вчених хіміків - у спробі класифікацій хімічних елементів. Я хочу нагадати про те, що саме зроблено в цьому плані попередниками Д. І. Менделєєва.

У 1829 р. німецький хімік I. Деберейнер згрупував відомі на той час елементи за їх хімічною подібністю по три: Li, Nа, К; Са, Sr, Ва; S, Sе, Те; Сl, Вr, I та ін., назвавши їх тріадами. При цьому він виявив, що атомна маса середнього у тріаді елемента приблизно дорівнює середній арифметичній величині атомних мас крайніх елементів. Відкриття нових елементів показало неможливість "втиснути" їх у тріади .

Французький хімік А. Шанкуртуа в 1862 р. розмістив елементи в порядку збільшення атомних мас по гвинтовій лінії, що піднімалася під кутом 45° на поверхні циліндра, поділеній вертикальними лініями на 16 рівних частин. При цьому елементи з подібними властивостями іноді опинялися один під одним. Але деякі елементи розміщені на гвинтовій лінії довільно, без урахування їх хімічних властивостей (демонстрація).

Л. Мейєр - німецький хімік - у 1864 р. згрупував хімічні елементи за їх валентністю в шість. З відомих на той час хімічних елементів у таблицю було вміщено лише 28. При цьому Мейєр помітив певні закономірності у зростанні атомних мас елементів у групах, але ніяких теоретичних висновків не зробив.

Вікторина на тему: Д.І.Менделєєв – особлива людина.

1. Характерна риса — не любив, коли при ньому про кого-небудь говорили погано. Не любив у характері — невпевненість, необдуманість, топорність у роботі.
2.Улюблена якість — правда, праця, прощення.
3.Улюблене заняття в години відпочинку — клеїти (колекції фотографій і гравюр з кольорових картин, футляри для альбомів і брошур, коробки, скриньки, маленькі дорожні ящики).
4.Місце, де любив жити — Боблово.
5.Улюблена квітка — польові квіти.
6.Улюблена тварина — кішки, собаки.
7.Улюблений птах — канарка, білий папуга.
8.Улюблені іноземні письменники — Рокамболь, Жуль Берн, Гюго.
9.Улюблені російські письменники — ^ Пушкін, Гоголь.
10.Улюблені іноземні поети — Шекспір, Шиллер, Ґете, Байрон.
11.Улюблені російські поети — Пушкін, Жуковський, Майков, Тютчев.
12.Улюблені російські композитори — Бородін, Глинка, Чайковський.
13.Улюблені іноземні композитори — ^ Л.Бетховен, Д.Верді.
14.Улюблені іноземні художники — Мікеланджело, Рафаель.
15.Улюблені російські художники — Крамськой, Куїнджі, Шишкін.
16. герой у дійсному житті — Петро І.
17.Улюблені герої в художніх творах — червоношкірі індіанці.
18. Улюблена їжа — відварний рис із червоним вином, ячна каша, гречана каша, підсмажені на маслі коржі з вареного рису або геркулесу (приготовлені самим Менделєєвим).
19.Улюблене питво — міцний чай, який виписував із Китаю й сам заварював.
20.Девіз: «Одна людина — нуль, разом — тільки люди».
21.Головний заповіт дітям — праця, робота не всяка, а робота осмислена, свідома, потрібна людям.
Ведучий2: Чи знаєте ви, що іменем Д.І.Менделєєва названо місто, два містечка, залізничну станцію, станцію метро, завод, льодовик, кратер, астероїд, підводний хребет, вулкан та 101-й хімічний елемент.

1.У своїх листах-заповітах дітям, які зберігаються зараз у його науковому архіві у Ленінграді, Дмитро Іванович писав, що шлях до розвитку та в кінцевому результаті до щастя людини лежить через її працю. Ось тільки працею вчений називав не будь – яку працю, а роботу свідому, корисну людям. « Праця, не суєта, - писав він, - не робота, не ломка сил, спокійне, любовне, розмірене виконання того, що треба для інших  та для себе в даних умовах».

2. Однім з основних завдань просвітництва повинно бути перетворення лінивих мрійників у діяльних шукачів.

3. З юних років необхідно займатись самовихованням та не засмучуватись, якщо не вистачає вольових якостей.

4. Д.І.Менделєєв вважав, що ініціативних та самостійних людей треба підтримувати, але тільки в тому випадку, коли в основі їх ініціативної поведінки лежить працелюбність та альтруїзм, а не пихатість, бажання вислужитися, зробити собі кар’єру любою ціною. «Пишайтеся тільки тим, що зроблено для інших… Головний секрет життя ось який: одна людина – нуль, разом – тільки люди».

5. «Задоволення – пролетить, воно собі, праця залишить відбиток довгих радощів – вона іншим. Навчання – собі, плоди навчання – іншим. Іншого сенсу нема в навчанні, інакше в ньому нема сенсу. Інакшого заповіту , кращого, дати не можу. З ним живіть, його заповідайте».

Ведучий1 :

 Сприймай життя, як нагороду.

Назад не буде вороття.

Пройшла крізь серце його врода

Й миттєвості його життя.

Учитель:
Менделєєв був одним з найкультурніших людей свого часу. Він цікавився літературою, мистецтвом, збирав картини. У його квартирі проходили «Менделєєвські середи» — зустрічі видатних діячів культури. Він допомагав художникам-передвижникам, брав участь в обговоренні картин Куїнджі «Ніч на Дніпрі», написав мистецтвознавчу статтю. У 1990-х роках Д. 1. Менделєєв був обраний членом ради Академії мистецтв. Любив учений і музику. Йому особливо близькі були твори Бетховена, Бородіна, Глінки, Аляб'єва. Навіть дочці своїй він писав: «Слухай музику — і ти зрозумієш свого батька». На «середах» для розрядки обстановки Менделєєв часто показував свої досліди, чим дивував присутніх. Він був близько знайомий майже з усіма видатними вченими, письменниками, композиторами, художниками свого часу. Хто тільки не бував на «менделєєвських середах» у петербурзькій квартирі професора! Тут за чаєм з бутербродами дізнавалися останні новини, розглядалися ілюстровані видання, йшлося про майбутнє російського мистецтва. Про той час нагадує нам портрет Менделєєва роботи відомого художника М. О. Ярошенка — незмінного учасника «серед». На картині вчений зображений за конторкою у своїй лабораторії. Його обличчя передає глибоку думку, зосередженість, рука стискає перо, з яким він не розставався все своє життя, створивши двадцять п'ять томів наукових праць. Оригінал цього портрета зберігається у квартирі-музеї вченого при Ленінградському університеті.


І ще з одним художником, Архіпом Івановичем Куїнджі, пов'язували Менделєєва довгі роки дружби. На виставці можна побачити роботу пейзажиста «Ніч над Дніпром». А поряд із нею стаття вченого «Перед картиною А. І. Куїнджі». Вчитуєшся в її рядки й не перестаєш дивуватися глибоко професійним пізнанням Менделєєва в історії мистецтв. Він не просто аналізує чудовий пейзаж, але виявляє й розкриває глибокі закономірності, що поєднують природознавство й живопис, науку й мистецтво. «Це був бенкет розуму»,— із захватом писав про цю роботу один із сучасників ученого.
Так захоплювалися могутнім талантом мислителя ті, кому пощастило жити в його епоху. Так пізніше захоплювався видатним Менделєєвим Олександр Блок, який писав своїй дружині — дочці Дмитра Івановича Любові Дмитрівні: «Твій батько ось який: він давно все знає, що буває на світі. В усе проникнув. Не приховується від нього нічого. Його знання найповніше. Воно походить від геніальності!»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка