Жити значить мати проблеми. Вирішувати їх значить рости інтелектуально



Скачати 43.68 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір43.68 Kb.

СПІЛКУЄМОСЯ БЕЗ КОНФЛІКТІВ

"Жити – значить мати проблеми . Вирішувати їх – значить рости інтелектуально".

(Дж. П. Гілфорд, психолог).
Мета: ознайомити учнів з поняттям «конфлікт»; допомогти учням визначити шляхи розв'язання конфлікту.

Обладнання: папір для вправи «Сніжинка», «Малюнок удвох»

Хід заняття

Вступна частина: організація учнів

Психолог: Доброго ранку. Сьогодні ми будемо говорити про конфлікт, з’ясуємо що це таке, чому він виникає, поговоримо про можливі причини виникнення конфлікту і що потрібно робити в разі його виникнення.

Наше життя складається не тільки з радощів, а й з конфліктних ситуацій. ( Нам випадково наступили на ногу, штовхнули на перерві, сказали щось неприємне, поставили двійку, навіть крик голодного немовляти) таких конфліктних ситуацій безліч. Ми з конфліктними ситуаціями можемо стикатись кожного дня, але не кожна людина виходить із конфлікту гідно.

Є в психології задачка про двох сестер, які сварились через апельсин, який був дуже потрібний обом. Вони би навіть побилися, але вирішили піти до мудреця, якому вдалося з’ясувати, що одній з них був потрібний апельсиновий сік, а другій – цедра з апельсинової шкірки. Вони вдало поділилися, але скільки б часу могли зекономити, якби вияснили це на самому початку! Проблема конфліктів досить серйозна. Існує навіть наука, котра безпосередньо займається цим – конфліктологія.

Творча робота «Павутиння конфліктів»

Психолог записує на дошці слово «конфлікт» і обводить його ова­лом, потім ставить запитання до учнів:

Отже:


  • Що, на вашу думку, означає це слово?

  • Які асоціації воно викликає?

Від слова «конфлікт» психолог малює стрілки і записує відповіді учнів).

На завершення творчої роботи психолог ставить запитання, які уза­гальнюють усі висловлені думки стосовно конфлікту:

Що ж таке конфлікт? Яке визначення можна йому дати? (Під час конфлікту люди сваряться та ображають одне одного. Отже, кон­флікт це суперечка, яка може призвести і до бійки.)

Спасибі. А тепер давайте заглянемо у словник – що там сказано про конфлікти?

Слово «конфлікт» у перекладі з латинського означає «зіткнення», а з погляду психології конфлікт - це явище, яке виникає в результаті зіткнення протилежних дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей.

Тепер давайте подумаємо між ким можуть виникати конфлікти? ( відповіді дітей)

А що спричиняє конфлікт між друзями, вчителем – учнем, між хлопцями, дівчатами. (Між дітьми конфлікти виникають з різних причин. Зокрема, хтось не поступився місцем, книжкою, м'ячем; хтось розкрив чиюсь таємницю; хтось не погодився з дум­кою іншого; хтось на когось придумав прізвисько; хтось переміг у грі, а хтось програв тощо.)

Ми вже побачили безліч причин, через що можуть виникнути конфлікти. Зараз за допомогою невеличкого прикладу ми побачимо як може виникнути конфлікт.

Мені потрібно 5 добровольців. Проводиться гра.

Психолог: потрібно сказати, що конфлікти в житті неминучі. Конфліктів немає тільки тоді, коли всі люди однакові, як роботи: однаково думають, однаково відчувають, живуть без емоцій. Потрібно пам’ятати, що з будь - якого питання у різних людей погляди відрізняються. І зараз ми переконаємося в цьому при виконанні вправи « Сніжинки»

Психолог: візьміть аркуш паперу. Складіть його навпіл, відірвіть правий верхній кут, складіть ще раз навпіл, ще раз відірвіть правий верхній кут, ще раз складіть навпіл, ще раз відірвіть правий верхній кут. Розгорніть і покажіть свій твір мистецтва однокласникам.

Психолог: Зверніть увагу, які у вас різні вийшли сніжинки. Хоча завдання було у всіх однакове. Чому ж так сталося? ( відповіді дітей)

Психолог: Так, тому що люди реагують на все по-різному. Так і у конфліктах. На однакову конфліктну ситуацію всі люди реагують по-різному. Перевіремо це на прикладі.

Вправа «Малюнок удвох»



( Клас ділиться на пари. Кожна пара одержує аркуш паперу. І з цього часу й до закінчення вправи розмовляти не можна). Необхідно взяти одну ручку вдвох і так, щоб обидва тримали її намалювали малюнок на вільну тему.

Готові малюнки обговорюються за принципом:

Чому намалювали саме це?

Хто що малював?

Як вам малювалося?



Психолог: Як виявилося, наші художники під час виконання завдання поводилися зовсім по-різному: хтось «рвався в бій», або малював сам, ігноруючи партнера, хтось намегався вгадати наміри партнера, хтось байдуже малював по черзі, а хтось взагалі віддав малюнок іншому. Чому ж так? Ми довели що , у тих ситуаціях, у яких наші інтереси не збігаються з інтересами іншої людини ( а саме так виникає Конфлікт), можна поводитися по-різному, тобто кожна людина реагує на конфлікт по-різному.

Що ж, ми підійшли до основних правил вирішення конфліктів:

Дейл Карнегі писав: „У суперечці не можна перемогти. Якщо ви програли – значить програли, якщо перемогли – теж програли”. Чому? (Обговорення)

Психолог: здобувши перемогу, ви почуваєтесь чудово. А ваш співрозмовник? Ви змусили його відчувати вашу перемогу. Ви зачепили його самолюбство. Він гнівається. Час іде. Ви заспокоїлися. Чи приємно вам згадувати про конфлікт ?

Єдиний спосіб виграти у суперечці – це уникнути її.



Як же уникнути?
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ РОЗВ'ЯЗАННЯ КОНФЛІКТІВ
за книгою Корнеліуса Х. і Фейра Ш. "Виграти може кожний"
1. Задай собі питання:
Чого я хочу насправді?
А чого хоче він?
Чи хочу я сприятливого рішення для нас обох?
2. Постав себе на місце співрозмовника:
Як би я відчував себе на його місці?
3. Розберися в своїх емоціях
Що я відчуваю?
Чи не перекладаю я на когось вину за свої почуття?
Що я хочу змінити?
5. Та прийми рішення.
Чи хочу я вирішити конфлікт?
Можливо моя образа викликана минулою неприємною ситуацією?
Можливо мені не подобається в ньому те, чого я не хочу визнавати за собою?
Чого я хочу досягти?

Та запам’ятай:
Висновок: Якщо ти прагнеш чогось досягти у житті, ніколи не витрачай часу на сварки, які псують настрій.





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка