Історичний колорит твору І засоби його створення у романі В. Скотта



Скачати 95.66 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір95.66 Kb.
ТипУрок

Тема уроку. Історичний колорит твору і засоби його створення у романі В. Скотта «Айвенго»

Мета. Розкрити секрет популярності роману В. Скотта «Айвенго»; розширити знання учнів про поняття «історичний колорит» та з’ясувати засоби його створення у романі; розвивати вміння школярів розрізняти художньо-виражальні засоби тексту, навички вдумливого читання тексту, словесного малювання, сприяти вихованню вдумливого читача; пробудити цікавість до читання інших творів В. Скотта; розвивати фантазію і мову

Обладнання. Роман В.Скотта «Айвенго», мультимедійне обладнання, заготовки для аплікацій, ілюстративний матеріал, малюнки учнів

ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми, мети та завдань уроку

ІІ. Сприяння й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

Сьогодні ми завершуємо вивчення всесвітньовідомого роману В. Скотта «Айвенго». Цей твір допоміг нам познайомитися з далекою епохою Середньовіччя, що стала джерелом тем, сюжетів та образів для літератури і мала великий вплив на розвиток багатьох поколінь.

Уже склався певний стереотип зі словом «середньовіччя». Це заковані в лати лицарі, кам’яні замки, церковний дзвін, хвороби, війни. Недаремно середні віки асоціюють з мороком. Музика, що ви чуєте, написана саме тоді. Що ви можете про неї сказати? (Очікувана відповідь. Музика епохи Середньовіччя – це церковна музика. Спочатку вона була одноголосою, пізніше – двоголосою. Це мінорна музика тривожна, важка, жалібна і піднесена водночас.)

Але люди залишалися людьми, вони, як і ми з вами, любили, ненавиділи, раділи життю і боролися за свої права Саме про це і розповідається у творі, майстерно створеному В. Скоттом.

У чому ж секрет популярності цього роману?

Сьогодні ми повинні дати відповідь на це запитання. Чому ми, сучасні люди, захоплено гортаємо сторінки роману і відчуваємо себе не просто читачами, а учасниками тих далеких подій?

Атмосферу ХІІ ст.. допомагає відчути історичний колорит. Ви не вперше чуєте це словосполучення, тому давайте згадаємо, що це?


  1. Словникова робота

Історичний колорит – це наявність у творі чи описі, а також у мові персонажів прикмет історичного минулого. Це імена героїв, описи старовинних звичаїв, подій, інтер’єрів, одягу, тощо.

  1. Робота з підручником

  • У романі є такі описи?

  • Знайдіть опис інтер’єру будинку Седріка Сакса. (Цитата)

Але крім опису інтер’єру автор також детально змальовує його мешканців, самого Седріка та його небогу Ровену.

Знайдіть ці описи.(Цитата)



  • Яка деталь одягу Седріка вказує на те, що він живе в непростий час, коли людське життя постійно перебувало під загрозою? (Меч біля пояса)

  • Що можна сказати про Ровену з її опису?(Вона добре вихована)

У ХІІ столітті хлопчиків та дівчаток виховували по-різному.

  1. Повідомлення учнів «Виховання хлопчиків та дівчаток у ХІІ ст.»

Освіта і виховання дівчат у Середньовіччі

Дочки феодалів виховувалися у сім'ї під наглядом матерів чи виховательок. Нерідко їх освіта була вищою, ніж у юнаків. Під керівництвом ченців із найближчого монастиря вони навчалися читанню і письму. Часто їх віддавали на виховання до жіночих монастирів, де вони могли перебувати кілька років аж до виходу заміж за волею батьків. У стінах монастирів дівчата вивчали латинську мову, читали Біблію, знайомилися з правилами шляхетного поводження у великосвітському товаристві. Вивчалися також основні правила ведення домашнього господарства. Про всяк випадок привчалися вони і до так званої "чорної роботи": почергово куховарили, мили підлогу, прибирали. Тут же, в монастирі, здобували елементарні знання з історії та географії, міфології, арифметики, латині, теології.

Таким чином, в Середньовіччі жінки-дворянки були значно освіченіші, ніж чоловіки-лицарі. Католицька церква намагалася впливати на світських феодалів через їх дружин. Адже серед приданого молодих дворянок обов'язково були релігійні книги.

Але ж юнак, навіть дуже сильний і хоробрий, не міг вважатися лицарем. Для цього він повинен був пройти певний обряд. Ми дозволимо собі вийти за межі твору і познайомимося з правилами проведення цього обряду.
Система лицарського виховання

Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей систему світського виховання, що ставило за мету сформувати в майбутнього лицаря ("пана землі й селян") мораль кріпосника, навчитися поводитись у "вищому товаристві" й дати належну військово-фізичну підготовку. У цій системі "семи вільним мистецтвам" шкільної освіти протиставлялися "сім лицарських доброчинностей" (верхова їзда, плавання, стріляння з лука, кидання списа, фехтування, полювання, гра в шахи, уміння складати вірші, співати й грати на музичних інструментах).

Сини феодалів до 7 років виховувалися у сім'ях. Там вони навчалися їздити верхи та володіти зброєю. Пізніше направлялися в замок до свого сеньйора, де виковували обов'язки пажа при господині маєтку. З 14 років після урочистого вручення меча до 21 року юнак був зброєносцем сюзерена, удосконалюючи вміння їзди верхи і володіння зброєю. Супроводжував сюзерена в походах, на полюванні. Брав участь у лицарських турнірах. Після досягнення 21 року відбувалося посвячення в лицарі.

Сценка «Посвята в лицарі»

Священник

  • Благослови, Господи, меч цей, щоб раб Твій віднині був захисником церков, вдів, сиріт і всіх, хто служить Тобі, проти злоби єретиків і невірних. Користуйся мечем цим для захисту себе і Святої Церкви Господа і для поразки ворогів хреста Христового і віри християнської. І пам’ятай, що святі завойовували держави не мечем, а вірою.


Сеньйор (король)

  • На славу і в ім’я Бога Всемогутнього , Отця, Сина і Духа Святого, жалую тебе лицарем. Пам’ятай же, що обов’язок твій – дотримуватись всіх правил і кодексу честі лицарства. Будь вірним Богу, королю і коханій; будь стриманим у помсті і швидким у допомозі вдовам і сиротам; відвідуй церкву і подавай милостиню; поважай жінок і не допускай на них наклепу та приниження.


Лицар

  • Обіцяю і клянусь, у присутності Господа мого і мого сеньйора, неуклінно дотримуватись законів держави і нашого славного лицарства.

  1. Бесіда

Та чи достатньо самого обряду, щоб бути справжнім лицарем? (Потрібно дотримуватися кодексу честі лицаря. Учні нагадують основні його положення)

ЛИЦАРСЬКИЙ КОДЕКС ЧЕСТІ

1. Будь завжди приготований, завжди при зброї, крім хіба нічного відпочинку.

2. До чого б ти не брався, прагни здобути честь і добре ім’я – своєю чесністю.

3. Обороняй убогих і немічних.

4. Допомагай тим, що самі оборонитися не можуть.

5. Не роби нічого такого, що завдає комусь шкоди чи зневаги.

6. Будь готовий обороняти свою батьківщину.

7. Охотніше працюй за честь, ніж за зиск.

8. Ніколи не ламай своєї обіцянки.

9. Честь батьківщини борони своїм життям.

10. Краще чесно помри, ніж маєш ганебно жити.


Вам пропонується розгадати кросворд, у якому зараз заховано слово, що є однією з головних рис доблесного лицаря.

  1. Розв’язання кросворду










1.

Р

О

М

А

Н










2.

Е

Д

И

Н

Б

У

Р

Г






















3.

Д

Ж

О

Н













4.

Р

О

Б

І

Н




























5.

Р

І

Г




























6.

С

Е

Д

Р

І

К







7.

Ч

И

С

Т

О

Т

А
















8.

У

Л

Ь

Р

І

К

А




  1. Улюблений жанр В.Скотта.

  2. Місто, у якому народився В.Скотт.

  3. Ім`я принца, брата короля Річарда.

  4. Друге ім`я Локслі.

  5. Що подарував Локслі Чорному Лицареві?

  6. Ім`я батька Айвенго.

  7. Що символізує білий колір плаща Бріана де Буагільберга?

  8. Хто допоміг погано озброєним нападникам захопити замок?

Продовження бесіди

  • А чи можемо ми сказати, що це одна з головних якостей головного героя твору Айвенго? Чому?(Він дійсно мужній, тому що не боявся труднощів та ворогів, не здригнувся навіть перед одним з найсильніших воїнів-хрестоносців Бріаном де Буагільбером і викликав його на смертний бій.)

  1. Перегляд уривку з фільму «Айвенго» (турнір)

Продовження бесіди

  • Що вас вразило у побаченому уривку?

Звичайно ви не могли не звернути увагу на вбрання лицарів. Давайте детальніше зупинимося на ньому.

  1. Повідомлення учнів про вбрання лицаря. (Використання ілюстративного матеріалу та малюнків учнів)

Продовження бесіди

Однією з обов’язкових деталей одягу лицаря є його щит. Нагадайте його функції.



  • А про що можна дізнатися, дивлячись на щит лицаря, наприклад, Айвенго? Що зображено на щиті Айвенго?

  1. Творче завдання. Виконання аплікацій «Щит Айвенго»

Я пропоную вам пофантазувати і водночас виявити свою кмітливість. Створіть модель щита Айвенго, але не того, який у нього був, а того, яким він міг би по-вашому бути.

  1. Коментар учителя

У епоху Середньовіччя панувала влада забобонів, тому багатьом кольорам,предметам, тваринам, рослинам та явищам приписували магічну силу та символічне значення. Уважно познайомтеся з пам’яткою, роздивіться заготовки й приступайте до роботи. Не забувайте, що свій вибір вам потрібно прокоментувати. (Учням пропонуються заготовки).

ІІІ. Заключна частина уроку. Підведення підсумків

Слово вчителя

Урок добігає кінця, давайте повернемося до питання, що було задане на початку уроку.



У чому ж секрет популярності цього роману?

В. Скотт не просто створив історичний роман, а й ввів у нього елементи пригодницького роману, застосував прийом історичного колориту. Це не залишило байдужими читачів різного віку і сприяло великій популярності твору на довгі роки. Детальний опис предметів побуту, деталей одягу, обрядів, сцени лицарського турніру дають можливість зануритися у героїчну епоху лицарів і стати очевидцем далеких історичних подій.



ІV. Домашнє завдання

Скласти фанфік до улюбленого уривка твору (1 група). Намалювати ілюстрацію до улюбленого уривка твору (2 група).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка