Інгул, Великий Інгул, річка в Кіровоградській І Миколаївській областях урсрСкачати 28.06 Kb.
Дата конвертації27.10.2017
Розмір28.06 Kb.


«Народне слово» від 16.11.2010 року № 84
Водні джерела – святиня нашої землі
Наше місто, як і більшість міст у світі розташоване по берегах ріки. Споконвіку люди намагались селитись поблизу рік, адже річки це і питна вода і їжа (вилов риби) і дешевий транспорт і захисток від ворогів.

Єлисаветград не був винятком. Коли будувалася фортеця Святої Єлизавети виходили саме із цих міркувань. Розташована фортеця була на правому березі р. Інгул. Всі ми часто згадуємо у повсякденні цю назву, але що вона означає слово «інгул»? Безперечно, ця назва тюркського походження. Можливо пов’язано і з турецьким agul, що означає: 1 – «тихий, лінивий», 2 – взагалі назва рік.

Інгул - ліва притока Південного Бугу. На деяких картах, особливо Азійських країн може зустрітися і як Ангул, до речі звідси і назва Інгулець – права притока нижнього Дніпра.

Інгул, або Великий Інгул, річка в Кіровоградській і Миколаївській областях. Довжина 354 км., площа басейну 9890 км2 . Бере початок і тече в межах Придніпровської височини; у нижній течії протікає по Причорноморській низовині і ділиться на рукави. Впадає до Південного Бугу в м. Миколаїв. Живлення переважно снігове і дощове. Середня витрата води гідропост у с. Новогорожено Миколаївської області (118 км від гирла) 8,84 м3/с. Замерзає в 1-ій половині грудня (льодостав нестійкий); скресає в кінці лютого — 1-ій половині березня. Судноплавна на 55 км від гирла.

Колись Інгул у своєї верхній течії був повноводною рікою, але часи змінюються.

При забудові міста у радянські часи було спрямлено русло ріки і почалися біди.

Внаслідок зміни русла були втрачені природні джерела річки і Інгул почав міліти. Промисловість міста нещадно забруднює воду ріки і це вкупі приводить до того, що ми бачимо, коли переїжджаємо мостами з одного берега міста на інший. Це і є наш Інгул. Річка, яка колись була і захистом і джерелом питної води.

Змінюються часи, змінюється і мислення людей. Пройшли ті дні, коли люди вважали себе царями природи і думали, що під час своєї діяльність все минеться і природа все стерпить. От ми і маємо наслідки такої діяльності. В нашому випадку - р. Інгул. Звісно, тепер не зміниш плану забудови міста, не повернеш руслу Інгула його попередню дорогу.

Але треба зберегти і примножити те, що ми маємо зараз. Зберегти, відновити, облаштувати джерела та витоки річок.

Саме тому в рамках щорічної Всеукраїнської акції «До чистих джерел» Кіровоградським обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства розроблена програма відновлення джерел на період 2010 – 2015 років.

Першим кроком в цій програмі – відновлення існуючого джерела нашої головної річки області, яке розташоване в с. Бровкове Новомиргородського району.

Дані роботи були виконані весною цього року.Був побудований зруб, облаштована прилегла територія і встановлений знак,що саме у цьому місці бере свій початок річка Інгул, яка несе свої води до Чорного моря.

В цьому році в рамках програми був облаштований не тільки витік р. Інгула.

Були розчищені, впорядковані та облаштовані джерело в с. Велика Северинка Кіровоградського району.

Джерело в с. Кам’янка Новомиргородського району.

Розчищені та впорядковані джерела в районі Новомиколаївки у м. Кіровограді.В подальшому в межах Програми планується облаштувати ще 21 джерело. Це не тільки витоки річок таких як Інгулець чи Чорний Ташлик, а й облаштування джерел де люди беруть питну воду. Як приклад – це джерело в районі мікрорайону Бєляєвський у м. Кіровограді, чи джерело в с. Богданівці Знам’янського району.

Але звісно зусиль однієї чи кількох організацій замало для такої роботи. Ми сподіваємось на допомогу людей, не байдужих до цієї проблеми.

Саме від таких людей залежить відродження джерел, відродження святинь нашої землі.


Сергій Добрянський (провідний інженер відділу водних ресурсів Кіровоградського облводгоспу)


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка