Інформаційний звітСторінка1/8
Дата конвертації06.01.2018
Розмір0.63 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8смт. Межова

2012

c:\users\публічний\pictures\даша з книгами\фото-0042.jpg

Інформаційний звіт

2012 рік


Про діяльність

РКЗК «Межівська ЦБС»

по обслуговуванню дітей

и

 1. Коротко про головне


Наприкінці року кожен з нас підводить певний підсумок усього зробленого за минулий рік, споглядає свої діяння та робить висновок – що з результатів річної праці увійде у майбутнє, що було найбільш значущим та знаковим, що принесло найбільше користі справі, заради якої творився результат.

Чим жили бібліотеки Межівського району у 2012 році, що було спільно зроблено для наших користувачів, бібліотек та громад, адже всі ми маємо бути впевнені, що наша діяльність є важливою не лише для нас самих – бібліотечних працівників та наших партнерів, але й для всіх членів нашої громади.Згадаємо найцікавіші події року. 2012-09-21 15

 • Реалізація програми «Бібліоміст». Створено безкоштовні пункти доступу до мережі в 4-х бібліотеках району. Впроваджено нові бібліотечні послуги – наші користувачі мають вільний, а головне безкоштовний доступ до мережі Інтернет. Збільшилась кількість відвідувань до бібліотек, якість наданих послуг. Наша влада та спонсори не стоять осторонь від проблем бібліотек. Постійний спонсор бібліотечної системи району В.Г. Харламов, який подарував Межівській бібліотеці комп’ютер та першу електронну книгу, в цьому році презентував сучасний кольоровий принтер. sam_1389img_4360

Тож, завдяки засновникам програми «Бібліоміст», усі жителі Межівщини, люди найрізноманітніших професій, пенсіонери мають можливість безкоштовно користуватись послугами мережі Інтернет.

 • За ініціативи ДБА та за підтримки Дніпропетровської обласної адміністрації, обласної ради, ДОУНБ, управління культури і туризму на Дніпропетровщині було проведено громадські обговорення «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», якому взяла участь і Межівська бібліотека. Бібліотекарі вивчали роль бібліотеки у розвитку місцевої громади, різні точки зору на сучасний бібліотечний сервіс, знайомили перехожих з сучасними послугами бібліотек, готували пропозиції для покращення роботи закладів культури району. img_4383
 • 8 вересня 2012 року РКЗК «Межівська ЦБС» прийняла участь у презентації – бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Ця зустріч сприяла підвищенню іміджу бібліотек. Ми знайшли нових друзів та партнерів, отримали досвід роботи в такому заході, знайшли нових цікавих співрозмовників та читачів. Бібліотека представила виставку видань Межівського району «Бібліотека-інформація–знання–успіх». 
  Під час свята було проведено парад читацьких думок «Бібліотека – це…». img_0595

На виставці «Красу наших душ і працю рук – тобі, рідна Дніпропетровщино!» було презентовано роботи читачів Межівської бібліотеки. Це чудові картини, намальовані місцевими художниками Володимиром Чорним та Аделаїдою Іщенко, вишиті українські рушники Людмили Іщенко, Любові Олійник, Марії Водолазької та багато ін. Дуже сподобалась гостям свята піар-акція з елементами народної вистави «Інтернет - це корисно!».

На бенефісі було презентовано основні завдання та пріоритети роботи бібліотечної системи: img_0601

Активність, творчість та соціальне партнерство, співпраця з місцевою громадою, дотримання права кожного громадянина на рівний, вільний доступ до інформації та знань, відродження традицій читання. Популяризація ідеї «Час читати!».

Всі, хто відвідав виставку Межівської районної бібліотеки залишилися дуже задоволеними. Вони виражали захоплення представленими експонатами, виробами в усній формі. Багато хто писав відгуки навіть на зворотному боці видань бібліотеки.img_3904Це був цікавий, наповнений роботою рік.

 • Бібліотечні працівники пройшли навчання у тренінговому центрі ДОУНБ. Спеціалісти обласної бібліотеки у 2012 році (2-й, 3-й тур) проводили навчання на базі Межівської районної бібліотеки. 100_5010

 • Межівська бібліотека співпрацює з Програмою сприяння Парламенту ІІ. В бібліотеці створено пункт доступу громадян до офіційної інформації. Ми маємо можливість своєчасно отримати актуальну інформацію та проінформувати наших користувачів.

 • Відкриття Новопавлівської сільської бібліотеки після капітального ремонту. Керівники ТОВ «АФ «Прогрес» Межівського району С.Л. Павліков та М.В. Кєкяляйнен вдихнули нове життя в приміщення Новопавлівської бібліотеки, надали йому сучасного вигляду. Майже 1мільйон гривень витратили керівники товариства на ремонт Будинку культури і бібліотеки. 100_4965

 • 23 вересня 2012 року у селищі Петриківка відбулася унікальна подія - вперше в історії України за участі дипломатичних представників з понад 20-и країн світу проходила презентація Дніпропетровщини як центру унікальної культурної спадщини України. Серед іноземних гостей, які відвідали Петриківку, Надзвичайні та Повноважні Посли Алжиру, Афганістану, В’єтнаму, Єгипту, Індонезії, Іраку, Республіки Корея, Малайзії, а також представники дипломатичних установ з Азербайджану, Киргизстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Японії, Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

Більше ніж із 20 районів нашої області, які брали участь у виставці, Межівський район зайняв перше місце. До складу делегації району, яку очолювали заступник голови Межівської районної ради І.П.Ситник та начальник відділу культури і туризму Л.І.Кропив’янська, входили бібліотечні працівники Межівської районної бібліотеки, які під час театралізованих сценок пропагували кращі народні звичаї та традиції, твори декоративно-прикладного мистецтва, український народний гумор.

 • Родзинкою всієї роботи Межівської бібліотеки є її Блог «Межівська бібліотека» mezhivskalibrary.blogspot.com За поточний рік блог переглянули 9194 рази. Це люди з різних країн світу: України, Росії, США, Канади, країн СНД та ін. Про всі цікаві події Межівської бібліотеки можна дізнатися саме на цьому сайті.

 • Вийшов перший випуск інформаційного бюлетеня «Вісник Межівської бібліотеки»: якісний, змістовний, корисний. Це джерело для натхнення кожного з нас. Неординарне оформлення, чудовий сучасний дизайн дає всі підстави думати, що це серйозне бібліотечне видання здатне об’єднати людей і надихати на нові звершення та починання.

Ми розуміємо, що і надалі повинні працювати для громади, а отже для людей. А заходи, які проходять в бібліотеках повинні бути спрямовані проти цензури, на право людини вільно обирати коло свого читання, на захист свободи слова.img_4910

В цьому році ми ще раз переконалися, що у кожного з нас є можливість об’єднатися зі своїми колегами, аби спільно робити життя в професії цікавим, змістовним та корисним для себе і для інших. Аби зростати. Ставити перед собою амбітні плани та досягати їх, кожного дня змінювати себе і свою бібліотеку. 1. Концептуальні напрямки розвитку Межівської ЦБС.

Місія бібліотеки. Бібліотека сьогодні – це культурний центр, що забезпечує інформаційні потреби як реальних, так і потенційних користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування практично всім жителям села, організує їхнє культурне дозвілля. Вона наближена до конкретних людей, враховує їхні інтереси і потреби, стаючи необхідною складовою громади. img_0438

Перспективи розвитку бібліотек на сучасному етапі визначалися впровадженням в практику роботи інформаційних технологій, нових форм і методів роботи з користувачами, а також зміною існуючих підходів до ролі і статусу бібліотек у становленні інформаційного суспільства.

Наша афірмація у 2012 році – «Нам потрібні всі, а ми всім корисні!»

Бібліотеки району працювали за такими напрямками: • Активність, творчість та соціальне партнерство. Партнерські стосунки із владою, політичними партіями, громадськими організаціями, музеями, культурними та освітніми закладами, редакцією газети, спонсорами, меценатами та друзями бібліотек.

 • Дотримання права кожного громадянина і жителя району незалежно від того, де він мешкає – у районному центрі чи маленькому селі, на рівний, вільний доступ до інформації та знань. cimg2573

 • Відродження традицій читання. Популяризація ідеї «Час читати!».

 • Бібліотечні фонди. Створення соціально - оптимістичного інформаційного простору бібліотеки.

 • Безбар’єрне обслуговування користувачів.

 • Проектна діяльність 1. Соціальна значущість бібліотек ЦБС

Ефективність діяльності бібліотек у 2012 році була зумовлена кількісними показниками виконаної роботи і конкретними трудовитратами. Ці показники характеризують діяльність і відповідають цілям та завданням бібліотек району.

Публічними бібліотеками протягом минулого року були обслужені бібліотечною книгою 12239 користувачів різного віку, що 149 осіб менше, ніж у 2011 році.

Треба відмітити, що поступово, починаючи з 2010 року, зменшується кількість користувачів в сільських бібліотеках. Причиною цього явища є зменшення кількості сільського населення, низький рівень народжуваності та міграцію молоді в інші місця проживання.

Як свідчить аналіз відгуків читачів, аналіз проведеного опитування серед жителів району, читачі задоволені якістю наданих бібліотеками послуг. Єдине, що викликає серйозне занепокоєння - це недостатнє оновлення книжкового фонду через відсутність фінансових коштів на придбання нової літератури.

Склад користувачів залишається незмінним. Але останнім часом з’явилися нові категорії, такі як підприємці, фермери, безробітні та особи, які проживають на території району тимчасово.

Загальна кількість відвідувань по району на 01.01.2012 року склала 82974 особи.

Кількість документовидач на 01.01 2012 року у становить 244433 примірники.

Якісні показники роботи, які характеризують читацьку активність, стан фондів бібліотек, залишаються на рівні останніх років майже без змін. Так, за підсумками 2012 року читаність складає -19,9, обертаність -1,1 , книго забезпеченість на одного користувача – 17,5.


Кількісні показники РКЗК «Межівська ЦБС» за 2010 – 2012 роки

Всього читачів

Читачів за ЄРК

Кількість відвідувань

Книговидача

2010

2011

2012

2010

2011

2012

2010

2011

2012

2010

2011

2013

13214


12388

12239

12311

10514

10498

74417

75187

82974

258693

245751

244433

Вивчаючи соціальну значущість бібліотек, ми прийшли до висновку, що громадськість, у своїй переважній більшості, знає про існування бібліотек, але не дуже добре знайома з їх новими, сучасними та інноваційними можливостями. Ми зрозуміли, що бібліотекам необхідно проводити рекламні кампанії – розповідати про свої послуги, про свої можливості.

Жителі Межівського району задоволені якістю послуг, що надають бібліотеки. Про це свідчать книги відгуків. Ось один із них: «Шановні працівники Межівської бібліотеки! Щиро вдячна Вам за гарне оформлення книжкових і творчих виставок, які пахнуть українськими звичаями, традиціями і бережуть рідну мову. Натхнення Вам, впертості і найкращих перемог у Вашій праці. З щирою повагою і вдячністю Марія Зосіменко».

4. Організація бібліотечного обслуговування населення

Протягом 2012 року в Межівському районі функціонувало 37 публічних, спеціальних і спеціалізованих бібліотек. З них публічних -18, ПТУ -1, медична -1, шкільних -17.

На території району працює 18 публічних бібліотек, з них: 2 районні (Межівська районна бібліотека та бібліотека для дітей), 1 селищна (Демуринська бібліотека) та 15 сільських бібліотек.

Межівська районна бібліотека є головною бібліотекою району. На сільські бібліотеки-філії повноваження ЦБС розповсюджуються в частині організаційно-методичного керівництва та звітності.

Згідно рішення Межівської районної ради № 420 – 27 / ХХ111 від 24.12 2001 р. з 31.12.2001 року сільські бібліотеки були переведені на бюджети сільських і селищних рад.

До 24 вересня 2009 року (на виконання вимог Розпорядження КМУ від 19.08.09 № 1007 – р «Про забезпечення цільного використання коштів бюджетними установами (закладами) соціальної сфери», було створено сільські комунальні заклади культури та зареєстровано в органах статистики, податкових органах, органах пенсійного фонду, органах фондів страхування від нещасних випадків на виробництві та страхування тимчасової втрати працездатності, органах фондів соціального страхування на випадок безробіття.

Згідно рішення сесії Межівської районної ради №137 -10/VI «Про передачу майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Межівського району» у І кв. 2012 року книжковий фонд передано до комунальної власності сільських та селищних територіальних громад району з послідуючою передачею на баланси відповідних сільських, селищних комунальних закладів культури.

Всі населені пункти району отримують бібліотечні послуги. Інтерактивні (доступ до мережі Інтернет) та сервісні (ксерокопіювання, сканування) є тільки в двох районних та двох сільських бібліотеках.

Без доступу до Інтернету бібліотеки стають все менш цікавими для читачів. Крім того, Інтернет – це найбільша в світі книга, яка кожен день наповнюється новим змістом. Тому сучасній бібліотеці необхідні комп’ютери і послуга вільного доступу до Інтернету для читачів.

Межівську районну бібліотеку активно підтримує і влада, і громада району. Вона активно шукає не бюджетні джерела фінансування – спонсорів та різні гранти. Обладнання, яке було отримане після перемоги в грантовому конкурсі програми «Бібліоміст», використано для створення нової послуги для читачів – безкоштовного доступу до Інтернету. Місцева влада заплатила за підключення до Інтернету і здійснює помісячну плату за Інтернет.

Бібліотекарі постійно підвищують свій рівень володіння інформаційними технологіями, щоб надавати якісні послуги для читачів при роботі в мережі Інтернет.

Читачі Межівської районної бібліотеки використовують Skapy для спілкування з родичами та «заробітчанами», що працюють за кордоном. В селі Новопавлівка бібліотекар разом з читачами через Інтернет знайшли односельчанина, який 50 років тому виїхав до Росії. Сьогодні це професор і заслужений художник Росії. Вони запросили його відвідати рідне село і провели урочисту зустріч з жителями села, художник презентував землякам електронні версії своїх картин на комп’ютері і подарував справжні.c:\users\публічний\desktop\изображение 098.jpg

В селі Слов’янка сільський голова І.І.Кукало домовився з компанією МТС і вона є спонсором на оплату Інтернету в бібліотеці. Тепер МТС повністю здійснює вартість доступу до Інтернету. За підтримки сільського голови разом з місцевою радою ветеранів, бібліотекар через Інтернет зв’язалися з німецьким благодійним фондом, що допомагає жертвам нацизму, розробили та виграли спільний проект для допомоги ветеранам війни.

Читачі-фермери використовують безкоштовний доступ до Інтернету для пошуку інформації для годівлі тварин, продажу та купівлі сільгосптехніки. Місцеві пенсіонери знаходять в Інтернеті цікаву інформацію про ліки та способи лікування, любителі квітів через Інтернет знаходять нові види насіння, молодь - нові моделі одягу та ін.

Літературні вечори, вікторини, альманахи цікавих зустрічей, вечори та години поезій, читацькі конкурси, години пам'яті, вечори пам’яті - це далеко не повний перелік заходів, що організовують бібліотеки для своїх читачів. c:\users\biblioteka\pictures\ковтун вітальня\sam_2065.jpg

Бібліотека особливу увагу приділяє соціально незахищеним верствам населення, ветеранам Великої Вітчизняної війни, воїнам-афганцям, одиноким громадянам, людям з обмеженими фізичними можливостями, пенсіонерам, дітям-сиротам, дітям з неповних сімей, малозабезпеченим, багатодітним сім’ям, матерям-одиначкам, безробітним. Обслуговування цієї категорії користувачів допомагає таким людям перебороти почуття самотності, впевненості в собі та в своїх силах, повертаючи їм віру в себе. c:\users\biblioteka\pictures\оброблено\img_0452.jpg

До бібліотек приходять читачі з новим світосприйняттям, сучасними потребами, різноманітними літературними уподобаннями.

Режим роботи структурних підрозділів з 8.00 до 17.00. Вихідний день – неділя.

5.Інформаційно-маркетингова діяльність

Одним з важливих питань у роботі бібліотек Межівського району у 2012 році був пошук нових підходів до вирішення проблем інформаційного забезпечення жителів сільської глибинки, створення соціокультурного середовища для місцевих громад. Приємно, що бібліотекарі не відсиджувались у своїх кабінетах, а йшли до людей, добре усвідомлюючи, що треба змінювати форми і методи роботи.d:\мои фотографии\в люди оброблено\img_4368.jpg

Бібліотекарі Межівського району взяли участь у «польових» дослідженнях «Сучасна бібліотека йде в люди». З метою більш детальної інформації про діяльність бібліотек як у плані обслуговування користувачів, так і в отримання громадської оцінки їх роботи, протягом травня-червня 2012 року працівники вивчали роль бібліотеки у життя місцевої громади, різні точки зору на сучасний бібліотечний сервіс, знайомили перехожих із сучасними послугами бібліотек, готували пропозиції для покращення роботи закладів культури району. Всі групи підготували відео презентації результатів «польових» досліджень. З метою покращення книгозбірень району громадські зустрічі було проведено в кожній сільській бібліотеці. d:\мои фотографии\в люди оброблено\img_4362.jpg

Бібліотеки мають ділові та творчі стосунки з місцевими органами влади, депутатським корпусом, працюють в тісному контакті з районним управлінням соціального захисту населення та районним центром зайнятості, службою у справах неповнолітніх, школами, ліцеєм, Школою естетичного виховання, Будинком творчості школяра, районною газетою «Червона зірка», Районною радою ветеранів, ДПТНЗ «МПТУ», ДНЗ та іншими організаціями.

У 2012 році працівники бібліотек займались вивченням читацьких інтересів та читацької активності користувачів. Було проведено експрес-інтерв’ю з жителями громади, анкетування «Наша преса очима читачів», «Інтернет у твоєму житті: чи може він замінити книгу?», «Улюблений автор читачів», зроблено аналіз опитування, підведені підсумки. В цьому році було визначено кращих користувачів в номінаціях «Читач року», «Наш талановитий читач».

З метою визначення реального стану і удосконалення системи обслуговування у Межівській районній бібліотеці проведено соціологічні дослідження «Читання. Погляд молодих», «Патріотизм у розумінні сучасної молоді». Дослідження здійснювалися шляхом анкетування. Це дослідження допомогло визначити перспективні напрямки та форми і методи подальшого удосконалення обслуговування читачів.

Узагальнені матеріали досліджень є підґрунтям для планування рекламної діяльності, яка сприяє виконанню основного завдання – залучити населення до бібліотек, яскраво, переконливо показуючи їх можливості у справі одержання інформації, організації дозвілля та надання нових, сучасних послуг для користувачів.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка