Інформаційна модельСкачати 61.08 Kb.
Дата конвертації26.10.2017
Розмір61.08 Kb.
ТипРеферат

ДОДАТОК 1

Олександрівська загальноосвітня школа I-III ступенів №1РЕФЕРАТ

на тему: «ІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ»

учениця 10 класу

Крамар Анастасія

Вчитель


Дахно Л.О.


ЗМІСТ

РОЗДІЛ І. ІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ

1.1. Ознаки класифікації

1.2. Галузі використання

РОЗДІЛ ІІ. СТРУКТУРА

РОЗДІЛ III. ВИДИ

РОЗДІЛ IV. КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

ЛІТЕРАТУРА

РОЗДІЛ І. ІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ

Інформаці́йна моде́ль — система сигналів, що свідчать про динаміку об'єкта управління, умови зовнішнього середовища та стан самої системи управління. В якості інформаційної моделі можуть служити наочні зображення (фото, кіно, відео), знаки (текст, знакове табло), графічні моделі (графік, креслення, блок-схема) і комбіновані зображення (мнемосхема, карта).

Інформаційна модель — модель об'єкта, представлена у вигляді інформації, що описує істотні для даного розгляду параметри та змінні величини об'єкта, зв'язки між ними, входи і виходи об'єкта і дозволяє шляхом подачі на модель вхідних величин моделювати можливі стани об'єкта.

Інформаційна модель — сукупність інформації, що характеризує істотні властивості і стани об'єкта, процесу, явища, а також взаємозв'язок із зовнішнім світом.

Інформаційні моделі називають також уявними (тому що вони не мають матеріального втілення), іноді — логічними.

c:\users\анастасия\desktop\image044.jpg
Мал.1. Приклад інформаційної моделі

Моделі створюють для дослідження об’єктів тоді, коли сам об’єкт недоступний і його неможливо дослідити безпосередньо (наприклад, зірка сузір’я Великої Ведмедиці або виверження вулкана), або коли дослідження об’єкта можуть призвести до руйнування (наприклад, мостовий перехід), або коли його виготовлення потребує значних коштів (наприклад, забудова нового мікрорайону) тощо. [1]

Всі знання людства про реальний світ — це безліч інформаційних моделей.

Інформаційна модель являє собою набір чітко визначених властивостей, які відображають всі дані про об’єкти і процеси, що підлягають дослідженню. У цьому випадку об’єкт-оригінал замінюється назвами (величинами) та їх встановленими значеннями.

Наприклад, інформаційною моделлю дачного будинку є картка з каталогу будівельної компанії, за яким замовник може підібрати найбільш відповідний для себе проект. У кожній картці міститься назва (величина) властивостей споруди та їх значення. Це може бути зовнішній вигляд з розмірами, кількість поверхів, матеріал стін і їх товщина, матеріал, з якого виготовлений дах і т.д.

1.1. Ознаки класифікації

Ознаки класифікації: • галузі використання

 • урахування в моделі фактора часу

 • спосіб представлення моделей (наукова модель)

 • мова описання

 • інструменти реалізації

  1.2. Галузі використання

  Оцінити інформаційну модель можна у процесі її застосування чи проведення експерименту. Наприклад, використання карти міста, що точно відображає розташування реальних об’єктів один відносно одного, спрощує процес складання маршруту. У такому випадку говорять про адекватність моделі, тобто збіг властивостей моделі та відповідних властивостей об’єкта моделювання. [2].

Галузі використання:

 • навчальні — наочні посібники, тренажери, навчальні програми;

 • дослідні — створюються для дослідження характеристик реального об'єкта (наприклад, модель теплоходу перевіряється на плавучість, а модель літака — на аеродинамічні характеристики; аналітична модель покладу);

 • науково-технічні — для дослідження процесів та явищ (наприклад, ядерний реактор або синхрофазотрон);

 • ігрові моделі — для вивчення можливої поведінки об'єкта в запрограмованих або непередбачених ситуаціях (наприклад: військові, економічні, спортивні ігри тощо);

 • імітаційні моделі — виконується імітація дійсної ситуації, що повторюється для вивчення реальних обставин (наприклад: випробування лікарських препаратів на мишах або інших тваринах, політ собаки в космос).

РОЗДІЛ ІІ. СТРУКТУРА

Інформаційна модель – це назви (знакові елементи) та їх величини (знакові і образні дані).

Образним елементом може бути малюнок або фотографія, а також відеозапис або об’ємний макет. Однак при цьому в обов’язковому порядку повинна бути передбачена можливість зв’язати елементи з характеристикою вибраного об’єкту. Наприклад, рядок «Зовнішній вигляд» в каталозі різновидів будинків повинна містити шифр макета. А для того, щоб макети стали елементами заданої інформаційної моделі, а не простим прикрасою, їх забезпечують ярликами з шифрами.

Модель представляють процеси і об’єкти в образній або знаковій формі. Інформаційна модель за способом подання може ставитися до різних видів.РОЗДІЛ III. ВИДИ

Образна модель (фотографії, малюнки та ін) являє собою зоровий образ об’єктів, зафіксований на будь-якому з носіїв інформації (папері, кіно-і фотоплівці тощо).

Широко застосовується інформаційна модель, представлена чином, у сфері освіти (ілюстрації в навчальних посібниках, навчальні плакати з викладаються предметів) і в таких науках, де важлива класифікація об’єктів за характеристиками і зовнішніми ознаками. Це може бути ботаніка, біологія, палеонтологія та інші науки.

Знакова інформаційна модель будується, грунтуючись на використанні різних мов, так званих знакових систем. Така модель представляється у формі тексту на звичайному природній мові або у вигляді програми на обраною мовою програмування, а також формули (площі, наприклад).

У моделях можуть поєднуватися між собою знакові і образні елементи.

Прикладами таких є географічні карти, діаграми, графіки та інше. У цих моделях одночасно використовується і символьний мову, і графічні елементи.

Аналогічним чином проектується інформаційна модель підприємства з його організаційною структурою, яку можна представити у вигляді ієрархії структурних підрозділів (т.зв. робочих центрів). Подібними робочими центрами при проектуванні моделі підприємства можуть бути, скажімо, окремі цехи, дільниці та інші підрозділи.

Структура будь-якого підприємства представляється в моделі деревовидної структурою, де є один головний і велике число вкладених вузлів. Таким чином, повністю відбивається його структурна модель. Припустимо, що базовим вузлом в структурі підприємства є “Основний офіс”, а йому підпорядковуються кілька дирекцій, а під ними вже знаходяться кілька відділів, а вже потім кілька відділів знаходяться під управлінням безпосередньо основного вузла (офісу).РОЗДІЛ IV. КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ

Таким чином, об’єкт-оригінал у деяких випадках замінюється набором властивостей: їх назв і значень. Такий набір властивостей, який містить всю потрібну інформацію для подання про те, як функціонує досліджуваний об’єкт або процес, називається інформаційною моделлю, яка може бути об’єктом або процесом в образній або знаковій формі. Моделі бувають образними, знаковими і змішаного типу.ЛІТЕРАТУРА


Інформатика : Підручн. Для 11 кл. загальноосвіт. Навч. закл. : І-74 академ. рівень, профільн. рівень / Й.Я. Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А.Чернікова, В.В. Шаколько; за заг. Ред. М.З. Згуровського. – К. : Генеза, 2011. – ст. 20.

Морзе Н. В.


І-74 Інформатика : підруч. Для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл. : рівень стандарту/Н. В. Морзе, О. В. Вембер, О. Г. Кузьмінська, - К. :Школяр, 2011. – ст. 8.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка