Ім'я місту Миколаєву було надано 27 серпня 1789 рСторінка1/2
Дата конвертації19.01.2018
Розмір0.53 Mb.
  1   2

Ім'я місту Миколаєву було надано 27 серпня 1789 р. в пам'ять про взяття в 1788 році російськими військами турецької фортеці Очаків у день святого Миколая, покровителя моряків.

 І відразу місту судилося стати великим промисловим центром і центром суднобудування. Вже через 9 місяців був спущений на воду чудовий корабель «Святий Миколай», а місце його споруди - Адміралтейство прийнято називати місцем заснування міста. Сьогодні це територія заводу імені 61 комунара.

Ім'я Миколаїв - було надано новому місту-верфі Г.О. Потьомкіна, в якому за документами було тільки 26 дворів і жителів: 105 чоловіків і 42 жінки, цікаво, що м. Миколаїв називають містом наречених, кораблів, чорних ночей і білих акацій. За легендою, коли цей населений пункт - верф тільки закладали, то населення було переважно чоловічим. І щоб налагодити сімейне життя сюди по неділях з'їжджалися наречені з навколишніх містечок і сіл. На площі вишиковувалося дві шеренги: женихів і наречених. За командою священика вони нібито зближувалися, і, яка дівчина виявиться навпроти, на тій і потрібно було одружитися. Вінчали всіх одразу на площі.

Будувалось місто за чітким планом - з прямими вулицями і кварталами, складеним російським архітектором Іваном Старовим, сьогоднішні рівні, як стріла вулиці, чіткі квадрати кварталів в історичному центрі міста - це втілений у життя план талановитого архітектора, який увійшов в історію Миколаєва, яку продовжили наші сучасники. Близько ста років у Миколаєві була штаб-квартира Чорноморського флоту. Тут побували великі адмірали і флотоводці: Ушаков, Нахімов, Корнілов, Беллінсгаузен, Лазарєв. Саме Ушаков привіз до Миколаєва акації, що стали нині символом міста.

Молоде місто Миколаїв зростало і розвивалося швидкими темпами, мало міст в історії так швидко забудовувались. І вже через 2 роки, в 1792 році, в Миколаєві вже були збудовані 1 церква, 100 казарм, 13 магазинів, 158 кам'яних будинків, 61 землянка, 209 мазанок, 149 крамниць, нараховувалося 1566 жителів і 1734 тимчасових робочих.

За історичними даними, в листопаді 1791 на верфі заклали найбільший на Чорноморському флоті 90-гарматний корабель "Святий Павло", який був спущений на воду в серпні 1794. "Святий Павло", як кращий корабель флоту, став флагманським кораблем адмірала Ф.Ф. Ушакова.

До сторіччя заснування Миколаєва його населення вже виросло до 70 тисяч. В основному це були майстрові верфей, ремісники. Корабели Миколаєва найчастіше селилися на вулицях з відповідними їх професіям назвами - Ковальська, Котельня, Інженерна. А морські чини та інші службовці - на вулицях Адміральській, Артилерійській, Великій Морській, Малій Морській, Наваринській.

Йшли роки, вітрильний флот застарівав і відходив в історію. Йому на зміну прийшли кораблі з паровими двигунами. У Миколаєві стали будуватися нові верфі, зводилися промислові підприємства. Місто розширювало межі - до складу міста включались ближні селища, що дозволяло залучити в місто більшу кількість робочої сили і розвивати Миколаїв як великий промисловий центр.

Двадцять перше століття для Миколаєва, як і для всієї України, відкрило нову сторінку в житті та історії. Це становлення міста в умовах незалежної України, орієнтування заводів на європейські замовлення, розвиток малого і середнього бізнесу.
Пам'ятки міста:

Музей суднобудування і флоту
У минулому штаб Чорноморського флоту в місті Миколаєві. Побудований у 1794 році в стилі класицизму за проектом архітектора Нейолова. З 1978 року в приміщенні знаходиться єдиний в Європі музей суднобудування і флоту. Експозиція музею демонструє розвиток кораблебудування в Причорномор'ї від найдавніших часів і до сучасності. Тут знаходяться близько 100 моделей кораблів XVIII - XX століть. У музеї представлені моделі першого корабля Миколаївської судноверфі - гарматного фрегата "Святий Миколай", відомого гарматного брига "Меркурій", революційного броненосця "Потьомкін", нового авіаносного крейсера "Київ" і багато інших. Тут представлені справжні фрагменти старовинних суден, цікаві навігаційні прилади, дуже рідкісні карти і документи. Перед будівлею музею суднобудування знаходиться велика алея відомих флотоводців.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 4, тел.(0512) 37-86-37; 37-85-98

Миколаївський обласний художній музей ім. Верещагіна
Представляє понад 9 тис. творів образотворчого мистецтва. Основу колекції склали 148 картин видатного художника-баталіста Василя Верещагіна, з ініціативи якого в Миколаєві було створено товариство любителів витончених мистецтв. Найяскравіші його роботи відображають хід бойових дій різних воєн, але найбільшу популярність здобула картина "Апофеоз війни" - протест Верещагіна проти всіх війн. Центральне місце в експозиції залу Верещагіна займає "Гімалайська трилогія" (1880-ті роки), що належить індійській серії робіт художника. Так, наприклад, на полотні "Забутий солдат" художник зображує убитого і забутого в горах англійського піхотинця, а також широко відома серія "Лист до матері" (1901), три картини з яких знаходяться в експозиції залу. В експозиції - особисті речі художника, обстановка його майстерні. Представлені роботи В. Тропініна, О. Венеціанова, К. Брюллова, В. Сєрова та ін. Музей Верещагіна розташований в одній з кращих будівель міста, яка є пам'яткою архітектури другої половини ХІХ ст.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Велика Морська, 47, тел. (0512) 35-23-67; 35-98-45

Музей підпільно-партизанського руху на Миколаївщині
Музей підпільно-партизанського руху в Миколаєві, створений в 1975 році, в будинку, де жив Герой Радянського Союзу розвідник Віктор Лягін, керівник Миколаївського підпільного центру опору під час ІІ світової війни.

Музей містить багату колекцію документів, фотографій, предметів, які відображають героїчну боротьбу жителів Миколаївської області України проти німецьких окупантів.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Лягіна, 5 тел. (0512) 35-64-89.Старофлотські казарми в Миколаєві
Частина комплексу будівель Адміралтейства, який був побудований у середині XIX століття для морського відомства. Будівлі казарм споруджені в 1850 р. за проектом архітектора К. Акройда в стилі класицизму. Приміщення призначалися для матросів флотських екіпажів. У кожній з трьох будівель Старофлотських казарм розміщувалося від 1200 до 2000 осіб. У 1863 р. комплекс був переданий Олександрівській чоловічій гімназії, яка розміщувалася тут до революції. Після ІІ світової війни в західній частині будівлі розмістився будівельний технікум, а два інших перейшли у відання військових. Музей був створений в 1913 р. на основі кабінету «рідкостей» при штабі Чорноморського флоту, де були зібрані різні знахідки з території Причорномор'я. Вони склали основу колекції, яка зараз налічує понад 160 тис. експонатів. В експозиції, зокрема, представлені предмети, знайдені під час археологічних досліджень Ольвії, інструменти Київської Русі, зброя козацтва та інше.

Адреса: м Миколаїв, вул. Набережна, 29 тел. (0512) 37-70-14.
Свято-Миколаївська соборна церква
17 грудня 1789 року, через рік після взяття Очакова, М.Л.Фалєєв проінформував архієпископа Катеринославського, Херсонського і Таврійського Амвросія (Серебренникова) про намір спорудити в Миколаєві храм на честь Святого Миколая Чудотворця. Здійснення цього доброго наміру дуже тісно пов'язане з греками-переселенцями, які відіграли значну роль в економічному і культурному житті міста.

1790 року був закладений дерев'яний Грецький храм на честь Святого Миколая (на розі нинішніх вулиць Пушкінської та Потьомкінської). Він проіснував близько 20 років. Його опис або зображення не збереглися.
Кам'яний Грецький Свято-Нікольський храм (нині – Свято-Нікольський собор) будували з 1803 до 1817 року. Тривале будівництво порівняно невеликого храму пояснюється, перш за все, браком коштів. Храм будували на пожертвування прихожан. Окрім грошей, жертвували будівельні матеріали. Храму були даровані ікони Святого Миколая Чудотворця та Божої Матері. Храм побудований в класичному стилі. З часу освячення (1817 рік) храм ніколи не закривався надовго. Навіть у 20-30 роки двадцятого століття в ньому проводилися богослужіння.

Після створення Миколаївської і Вознесенської єпархій, коли місто Миколаїв став єпархіальним центром, Свято-Нікольському храму був наданий статус собору. Храм був відреставрований, на дзвіниці з'явилися дзвони. У південній частині собору був споруджений бічний вівтар на честь Покриву Пресвятої Богородиці.

Собор внесений до списку архітектурних пам'ятників державного значення.

Адреса: м Миколаїв, вул. Фалєєвська, 4 тел. (0512) 37-68-27.Римсько-католицький костьол Святого Йосипа
Вже через три роки після заснування міста з'явилася офіційно зареєстрована католицька громада, яка вела активне релігійне, культурне, просвітницьке та суспільне життя. Вона стала однією з перших християнських парафій в Миколаєві. У 1794 р. один з державних будинків був переданий католицькій церкві, безперечно, з метою залучення в місто поселенців цього віросповідання, в основному з країн Західної Європи. Цей будинок був перебудований у перший католицький храм Святого Йосипа і освячений 20 травня 1796 року. Він знаходився на місці двору нинішнього костьолу, виходив фасадом на вулицю Молдаванську (нині - Декабристів).

Із 1874 року настоятелем, протягом багатьох років, був священик Никодим Черняхович, який вважав за необхідне будівництво нового храму. 1880 року він отримав дозвіл на початок збору грошей. Будівельні роботи почалися 1891 року. 1893 року будівля була зведена, а 1895 – остаточно завершена. Нова Миколаївська церква була урочисто освячена у вересні 1896 року.

Церква була побудована в еклектичному стилі за проектом Одеського архітектора Владислава Домбровського. У церкві був встановлений новий орган, німецького виробництва, вартістю 100 тисяч рублів. 

Парафіяльна школа діяла з часу заснування церкви, тобто з кінця XVIII століття. Кількість віруючих постійно збільшувалася: 1875 року вона складала 2354 чоловіки, а на 1912 рік налічувалося вже 8000 чоловік. 
Після революції почалися гоніння і репресії проти католиків, оскільки більшовики нещадно втручалися в справи церкви. 
Мізерні архівні матеріали тих літ закінчуються лаконічним рішенням міськвиконкому: «Миколаївський римсько-католицький храм закрити». Рішення ухвалене в жовтні 1935 року.

Отже, в будівлі храму почалося нове, світське життя. Новий власник – міський історико-археологічний музей.

Почалася друга світова війна. Окупанти спершу відкрили храм для богослужінь, а потім закрили його і влаштували в храмі бійню.

Після війни храм знаходився у віданні міськвиконкому. Спочатку воно було передано військово-будівельній організації під клуб, потім – обласному управлінню профтехосвіти під Будинок культури. З метою розміщення чиновницького апарату, в будівлі була проведена «реконструкція». Прекрасне приміщення з унікальною акустикою було перегороджено горизонтальним перекриттям, і на другому поверсі, що утворився, був розміщений великий зал. На баштах, замість хрестів, повісили зірки, на місці вівтаря влаштували сцену. У такому вигляді будівля простояла до часів Перебудови.

У середині 80-их років католики Миколаєва звернулися до властей з проханням про офіційну реєстрацію римсько-католицької общини і повернення храму. І лише 25 листопада 1991 року облвиконком ухвалив рішення про передачу будівлі храму місцевій католицькій общині. 15 лютого 1992 року храм урочисто освятив єпископ Кам’янець-Подільський, отець Ян Ольшанський. Першочерговими задачами були ремонт храму і формування общини. За ці роки розібрали залізобетонне перекриття; були встановлені хрести на дзвіницях, замінений дах, проведено внутрішнє штукатурення, білення, побудований гараж. У місцевих художників замовлені прекрасні скульптури, відреставрували вхідні двері, було встановлено акустичне устаткування. 

2005 року настоятелем храму став отець Ярослав Гижицький. Він провів підготовчу роботу для встановлення дзвонів, які були освячені 2006 року о. Юрієм Нагорним, з нагоди 110-річчя храму. Німецькі католики з міста Бохума подарували великий орган. Інструмент вироблений 1950 року фірмою Братів Штокман з м. Верль у Вестфалії. 28 березня 2009 року орган був урочисто освячений єпископом Броніславом Бернацьким. 

Адреса: м Миколаїв, вул. Декабристів, 32 тел.(0512) 47-06-36.Вірменська апостольська церква Св. Георгія Побідоносця
Вірменський храм імені Святого Георгія - незвичайний храм, замість звичних золотих куполів має дах з черепиці, вікна арочні, вузькі і витягнуті, західна частина будівлі завершується шестиколонною ротондою-дзвіницею, а на цокольному поверсі - просторий зал для зібрань.

Роботи з будівництва вірменської церкви завершені, проект якої виконав миколаївський архітектор, творець дитячого містечка «Казка» та меморіального комплексу героям-ольшанцям Вадим Павлович Попов.

Проектувалася вірменська церква у стилі ранніх християнських храмів. За основу архітектор взяв церкву Святої Ріпеіме, що знаходиться в Ечміадзинському монастирі.

Матеріалом для облицювання церкви став вулканічний туф, привезений з Вірменії.

Західна частина будівлі завершується шестиколонною ротондою-дзвінницею. Цокольний поверх служить для вірменської громади залом для зборів, свят і одночасно трапезної.

Усередині церкви знаходиться купольний зал. Завдяки пристінним пілонам він отримав хрестоподібну форму, освітлений 12-ма арочними вікнами. Коли храм буде готовий остаточно перед вірянами - постане розписаний чудовим фресковим живописом купол.

Адреса: м. Миколаїв, Корабельний район (перегін).


Церква Всіх Святих
 Храм Всіх Святих - один з найстаріших храмів міста Миколаєва. Храм є одноповерховою кам'яною будівлею, в плані має вигляд хреста. Над його входом розташована дзвіниця. Місткість храму - 300-500 чоловік.

Церква була закладена за клопотанням Головного командира Чорноморського флоту адмірала І.І. де Траверсе в 1807 році і в 1808 освячена. Будувалася вона на кошти «нижніх чинів Чорноморського відомства, адміралтейських служителів, купців, міщан та різночинців». Крім того, це єдина церква Миколаєва, яка ніколи не закривалася владою. Будівля зберегла свій первинний архітектурний вигляд. Свого часу Храм Всіх Святих був своєрідним релігійним центром, навколо нього формувалася православна община Миколаєва.1858 року церква була перебудована і розширена, завдячуючи турботам міського голови К.Н. Соболєва – колишнього церковного старости, купця І-ої гільдії. 1876 року, старанням колишнього церковного старости І.П. Бартенєва, за сприяння колишнього головного командира Чорноморського флоту і портів генерал-лейтенанта М. А. Аркаса, церква була обнесена чавунними гратами і встановлений новий дзвін. Того ж року на кошти М. Аркаса в церковній огорожі споруджена двоповерхова каплиця.

Напередодні святкування свого 200-річчя, Храм Всіх Святих був відреставрований, до церкви надійшли нові ікони, а над нею засяяли нові золочені куполи. 

Сьогодні велику сторінку в історії краєзнавства займає Миколаївський некрополь. Одна з перших згадок про міське кладовище відноситься до кінця ХVIII століття. На карті 1795 року позначено старе міське кладовище. Воно розташовано на східній околиці військової слободи. Дотепер тут збереглося багато могил з козацькими хрестами.

На міському кладовищі 1881 року споруджена будівля-склеп витонченої архітектури в стилі італійського ренесансу. Тут покояться останки Миколи Миколайовича Аркаса – видатного українського історика, композитора, автора опери «Катерина». 1930 року сюди перенесли останки засновника Миколаєва і верфі на Інгулі бригадира Михайла Леонтійовича Фалєєва (помер 1792 року), на старому цвинтарі знаходиться склеп засновника Харківського університету В. Каразіна.

У жовтні 2001 року в урочистій обстановці відбулося церковне освячення відремонтованої каплиці сімейства Аркасів – одної з видатних пам'яток історії міста Миколаєва.

Недалеко від них знаходиться пам'ятник і могила Олександра Казарського (1797 – 1833), подвиг якого пам'ятають військові моряки і нині.

Біля храму розташовані могили священнослужителів ХVIII – ХІХ століть поховання. На ці могили постійно приносять квіти. Закінчили свій земний шлях і знайшли заспокоєння на території Миколаївського некрополя багато різних людей: багатих і бідних, відомих і невідомих, малоросів і іноземців. 

Адреса: м. Миколаїв, вул. Степова, 35
Кафедральний собор Касперівської ікони Божої Матері
Православний собор у  Миколаєві, розташований на розі  вулиці Садової та проспекту Леніна. Собор відрізняється давньоруськими архітектурними формами, будівництво храму розпочалося в 1904 році за проектом архітектора Федора Еппінгера, будівництво тривало три десятиліття.

У 1908 році відбулося освячення храму в ім'я Касперівської ікони Божої Матері.

У 1934 році будівлю було передано під клуб суднобудівного заводу імені 61 комунара.

Під час Другої світової війни храм був відкритий для богослужіннь, знову закритий у 1949 році.

У 1992 році будівлю храму передано громаді Української православної церкви Київського патріархату. Храм отримав статус кафедрального собору Миколаївської та Богоявленської єпархії.

З 1994 по 2004 рік реконструювалася зовнішня частина собору. До 2010 року було завершено відновлення внутрішніх приміщень.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Садова, 12.
Каплиця Святого Миколая
До революції поруч з цим місцем, на перетині вулиць Адміральської та Радянської, знаходився головний храм Миколаєва - величний Адміралтейський собор. Храм Св. Миколая спроектував арх. А. Доморацький. Висота від заснування до хреста - 16 метрів.

Ідея побудувати в честь покровителя міста - Святого Миколая - каплицю належала підприємцю Г. Жильцову. Після зведення стін каплиці подальше будівництво було призупинено через фінансові труднощі підприємця.

 У 2007 році інший підприємець Миколаєва - І. Данішевський, отримавши благословення Архієпископа Питирима, продовжив будівництво. Вже не каплиці, а храму - місця, де проводиться богослужіння православної церкви - Божественна Літургія. Відповідно до нового архітектурного плану, дві раніше збудовані стіни знесли, спорудили притвор і розширили вівтарну частину. Над купольною частиною фахівці працювали близько двох років.Скульптура Святого Миколая Чудотворця

Скульптура Святого Миколая Чудотворця покровителя міста Миколаєва, відкрита в Каштановому сквері в 2005 р. в ознаменування 216-річчя міста. Св. Миколай Угодник здавна вважається покровителем мореплавців, який оберігає їх кораблі в далеких походах. Пам'ятник Чудотворцю виготовлений з сіро-блакитного мармуру (архітектори А. Павлов і А. Бондар, скульптор І. Булавицький), створювався 1,5 року. Каштановий сквер - одне з найулюбленіших місць відпочинку жителів Миколаєва. Біля входу в сквер встановлені мармурові скульптури левів, що стояли біля входу до будинку сім’ї Аркасів по вул. Соборній, 2 (зараз – Каштановий сквер).
Парк Перемоги
Парк закладено в 1945 році на честь Перемоги над гітлерівською Німеччиною. Парк розтягнувся уздовж Київського шосе (проспект Героїв Сталінграда) на правому березі Інгулу і зайняв площу близько 60 гектарів, він є однією з визначних пам'яток Миколаєва, найбільший у місті. У парку проводяться театралізовані свята, святкові гуляння, спортивні змагання, танцювальні вечори та концерти, які перетворили парк в центр культурного життя міста. Ця територія стала справжньою рекреаційною та найпопулярнішою зоною відпочинку городян.


Парк імені Г.І. Петровського
Територія, на якій планувалося розбити сад для народних гулянь, одна з найбільш «стародавніх» в місті. У 20-ті роки ХIХ століття тут була Військова площа, що межує з офіцерськими будинками і казармами. Згодом на площі виник облаштований ринок, який успадкував назву «Військовий». Наприкінці ХIХ століття це місце позначалося на карті міста топонімом «Площа Військового ринку».

Військовий ринок на початку ХХ століття перестав бути ринком. На місці торгових рядів з'явилися численні трактири. За збереженими рапортами наглядача тут відбувалися бійки з різаниною і вбивствами, збувалося крадене добро, а майстрові пропивали свою заплатню. Район був головним болем поліції і небезпечним для обивателів. Саме на місці цієї «п'яної калюжі» виник перший міський сад тверезості. У 1903 році тут закрили всі питні заклади і знесли старі будови торгових рядів.

Комітет тверезості пильно стежив за ходом будівельних робіт. Майбутній сад був розбитий радіальними алеями на зелені зони, які сегментами виходили на центральну алею. Лавки для відпочинку і тінисті альтанки розташувалися на головній прогулянковій доріжці від входу до оркестрового майданчика.

Перший міський сад тверезості мав унікальну флору. До 1910 року народний сад тверезості № 1 знайшов популярність серед городян. Він став місцем сімейного відпочинку представників усіх станів. Оркестр 58-го Празького піхотного полку, розквартированого в Миколаєві, грав тут увечері по четвергах і суботах.

У 1922 році він був перейменований в парк Г.І. Петровського на честь першого голови Всеукраїнського ЦВК.

Флотський бульвар
Флотський бульвар - колишній Морський - заснований на місці старого звалища адміралом А.С. Грейгом. Простягнувся бульвар над Воєнною гаванню вздовж берега річки Інгул, від Адміральського будинку (будинок командувача Чорноморським флотом) до Адміралтейської стіни.

Відкрито бульвар у 1826 році, назва «Морський» пов'язане з видом, що з нього відкривався - Адміралтейство, Військова гавань і ряд інших військово-морських об'єктів. Також з бульвару можна помилуватися Бузьким лиманом, провідним до Чорного моря. Після війни до ювілею адмірала С.О. Макарова з "Морського бульвару" був перейменований в "Бульвар Макарова", а пізніше - під Флотський, як історичне нагадування про міцний зв'язкок міста з Чорноморським флотом.

Флотський бульвар є своєрідним історичним музеєм міста корабелів. Дві стели, встановлені на бульварі, розповідають про розвиток кораблебудування на півдні нашої країни і Героїв Радянського Союзу та Соціалістичної Праці - жителях Миколаєва. Атрибути-символи історії міста (корабельна гармата, світильники з якорями, якір) надають бульвару своєрідний вигляд.

Флотський бульвар імені адмірала Макарова радує городян вже багато років. Найулюбленіше місце відпочинку і прогулянок в будь-який час доби і в будь-яку погоду з моменту заснування. У народі називається БАМ. З висоти добре видно нижню набережну та Інгульський міст, що з'єднує центральну частину міста з мікрорайонами Соляні і Північний.

У Центрі бульвару стоїть пам'ятник адміралу Макарову, який народився в Миколаєві і прославив наше місто.

Поруч з пам'ятником знаходяться шаховий клуб і старовинна альтанка, які є ровесниками бульвару. Навпроти шахового клубу стоїть пам'ятний знак у вигляді куба, виготовлений з високоміцного сплаву металів, на ньому зображені відомі кораблі, побудовані на верфях міста.

Сам бульвар і нижня набережна поєднуються трьома сходами. На бульварі є ще два пам'ятника - одному із засновників Миколаєва М.Л. Фалєєву і православний кам'яний хрест на честь 2000-річчя Різдва Христового.Міський парк культури та відпочинку "Ліски"
Розташований цей парк в районі міста Миколаєва з такою ж назвою. Парк має статус пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Цікавою є назва парку, вона пов'язана з тим, що раніше до створення парку, на цьому місці росло багато дерев і чагарників, які були зібрані в окремі групи і створювали враження маленьких лісочків.

А перша згадка «лісочків» за архівними даними датована ще у 1790 році в листі полковника Фалєєва до князя Потьомкіна. Там йшлося про те, що «волосіні» займають 833 десятин землі і це 35 гаїв, що складаються з диких дерев.

Перед революцією волосіні були місцем проведення масових маївок трудящих міста, які збиралися тут після перемоги Жовтня. Сьогодні про це нагадує пам'ятник майовщикам, встановлений у парку «Ліски».

Колосальної шкоди волосінням завдали дві світові війни. Під час громадянської війни майже всі дерева в парку були вирубані, за винятком небагатьох.

У повоєнні роки почалося відродження парку. У п'ятдесяті – поч. шістдесятих років ця територія була великою (більше 90 гектарів) зеленою зоною без чітких меж і статусу.

Сьогодні поверхня тераси парку досить рівна з невеликим ухилом з півночі на південь і в напрямку до річки Південний Буг. Південна частина парку зайнята озером. Парк «Ліски» - це прекрасне місце відпочинку городян, які із задоволенням прогулюються по алеях, дихаючи свіжим сосновим повітрям.


Миколаївський зоопарк
Миколаївський зоопарк - один з найкращих і знаних  зоопарків. Історія зоопарку бере початок від 26 квітня 1901 року, коли міський голова Микола Леонтович заснував свою приватну колекцію.

До 1925 року розташовувався в будинку Леонтовича на вулиці Адміральській (на місці нинішньої облдержадміністрації). З 1978 року перенесений на нове місце поряд з Центральним автовокзалом. На поточний час займає територію в 23 га.

З 1988 року в зоопарку існує музей його історії. Матеріали для створення почали збирати ще на початку 1980-х. У музеї представлені документи, фотографії, особисті речі Миколи Леонтовича, Федора Нічикова, спогади співробітників, колекція черепів і чучел тварин, що колись жили в зоопарку, колекція яєць, картоплани і путівники інших зоопарків.

На даний час у зоопарку існує колекція, яка налічує 2800 тварин 377 видів, з них близько 80 видів, занесених у Міжнародну Червону книгу, більше ніж 400 видів рослин. Це найбільша колекція в Україні.

У 1978 році на площі перед зоопарком була встановлена скульптура «Мауглі і Багіра», що стала емблемою зоопарку. Автором є Інна Юріївна Макушина.

13 січня 2001 року урочисто було піднято прапор зоопарку — перший прапор серед зоопарків СНД. Перед підняттям прапор був освячений архієпископом Миколаївським і Вознесенським, владикою Пітірімом.

У 1993 році першим серед зоопарків України Миколаївський зоопарк прийнятий в Європейську Асоціацію Зоопарків і Акваріумів. Бере участь у 18 Європейських програмах розведення рідкісних видів, входить в Євро-Азійську Регіональну Асоціацію Зоопарків і Акваріумів, у Міжнародну Систему Обліку Тварин. У травні 2003 року Миколаївський зоопарк першим із зоопарків України був прийнятий у Всесвітню асоціацію зоопарків і акваріумів.

Адреса: м Миколаїв, пл. Миколи Леонтовича, 1 тел.(0512) 24-63-77, (0512) 55-60-45.«Дикий Сад» - унікальне античне городище
Дикий Сад – місцевість в Миколаєві у Центральному районі міста, вздовж річки Інгул, між сучасними вулицями Адміральською (найдальша локація), Набережною,  Пушкінською та Артилерійською. Колишнє місто кімерійців (Білозерська культура).

Стародавнє городище "Дикий сад" - залишки кімерійського поселення XII ст. до н.е. Городище відкрив археолог Ф. Камінський в 1927 р., регулярні археологічні дослідження ведуться з 1990 р. Однією з перших знахідок став бронзовий казан. Далі були виявлені уламки керамічного посуду, знаряддя праці, кістки тварин - ці знахідки представлені в краєзнавчому музеї. Розчищені фундаменти стін стародавніх приміщень, залишки двох кам'яних мостів, храмове приміщення сонцепоклонників. У північній частині розкопаний фрагмент оборонної стіни і сторожової вежі. Деякі дослідники вважають це поселення протодержавою. Планується створення музейного комплексу "Городище" Дикий сад ".Миколаївська обсерваторія
Миколаївська обсерваторія була заснована Олексієм Самуїловичем Крейгом у 1821 році як морська. Вона забезпечувала Чорноморський флот морехідними картами. Тут штурманів навчали астрономічним методам орієнтування, виконували настройку навігаційних приладів.

Побудована обсерваторія за проектом головного архітектора Чорноморського адміралтейства Федора Івановича Вунша. Майданчик для зведення будівлі вибрали на піднесеному місці, яке і зараз називається "Спаським курганом". При вирівнюванні землі під будівництво, там були знайдені залишки будівель, можливо, залишилися з часів колонізації краю греками.

У єдиний історико-архітектурний астрономічний ансамбль входить територія обсерваторії площею 7,1 га: головна будівля обсерваторії, старі і сучасні астрономічні павільйони, споруди наукового і господарського призначення, парковий ландшафт і чавунна лита огорожа.

У музеї обсерваторії зберігаються унікальні старовинні астрономічні прилади та інструменти - меридіанне коло і переносний вертикальний круг фірми Репсольда, колекція астрономічних годинників XVIII-XIX ст., астрономічні книги XVII-XIX ст. та понад 80 інших експонатів.

З дня заснування обсерваторії тут велися наукові роботи астрономічного характеру: складалися зоряні карти і каталоги, визначалися координати комет і планет. У 2001 році серед імен малих планет з'явилася планета номер 8141 Nikolaev, названа на честь нашого міста.

У 2002 році обсерваторії присвоєно статус Науково-дослідного інституту.

Будучи історичним і науковим надбанням України, Миколаївська Астрономічна обсерваторія не має аналогів у нашій країні. У світі її можна порівняти тільки з Королівською обсерваторією у Великобританії і Морською Обсерваторією США.

У квітні 2007 року Миколаївська астрономічна обсерваторія отримала офіційне повідомлення Національної комісії України у справах ЮНЕСКО про включення її до списку світової спадщини.

На даний час в обсерваторії ведуться роботи в області динаміки тіл Сонячної системи, дослідження навколоземного простору, створення каталогів положень зірок, інформаційної підтримки астрономічних досліджень і астрономічного приладобудування, а також не припиняє роботу і продовжує служити справі - морській навігації і дослідженням космосу, і є «берегинею точного часу».

Адреса: м Миколаїв, вул. Обсерваторна 1/4, 1 тел.(0512) 47-70-14.


Миколаївський яхт-клуб
Миколаївський яхт-клуб - прибережна зона відпочинку в північно-західній частині міста на річці Південний Буг. Найстаріший в Україні яхт-клуб заснований в Миколаєві в 1887 р. з ініціативи ад'ютанта Головного командира Чорноморського флоту і портів Є. Голікова, історика М. Аркаса, вченого В. Рюміна. Для його створення було виділено прибережну ділянку у Спаську - передмісті Миколаєва, де в той час знаходився палац князя Г. Потьомкіна (не зберігся) і Турецький (Султанський) фонтан (1792, відреставрований в 1926 р.). У 1904 р. відбулося урочисте відкриття нового кам'яного будинку Миколаївського яхт-клубу, спорудженого за проектом миколаївського архітектора, члена яхт-клубу Л. Роде. Ця будівля збереглася до наших днів. На набережній в 2009 р. встановлено пам'ятник Г. Потьомкіну.

З 60-х до початку 80-х років минулого століття яхт-клуб пережив період небувалого спортивного підйому. Гучні перемоги миколаївських спортсменів на міжнародних змаганнях, кругосвітня подорож миколаївського яхтсмена Бориса Немирова сприяли популярності парусного спорту і уславленню міста Миколаєва.

Ось уже багато років поспіль яхтсмени зі всієї України прибувають до Миколаєва, щоб взяти участь у щорічній екологічній парусній регаті імені Сергія Шаповалова.

Спаський спуск - це ще один район старого міста багатий на пам'ятки. З моменту заснування Миколаєва сам князь Потьомкін облюбував тінистий дубовий гай над лиманом річок Інгул і Південний Буг для своєї літньої резиденції і побудував красивий літній палац, який проіснував до середини 20 -го століття.

Сьогодні на місці цього палацу стоїть сучасне кафе і в центрі - пам'ятник князю Потьомкіну.

У 1789-му році князь Г.О. Потьомкін відібрав ці землі в казну для зведення тут нової верфі і повелів ордером від 1789 року "Фаберову дачу іменувати Спаське". З тих пір на планах, картах і офіційних документах місцевість іменувалася Спаським урочищем, а в народі Спаське або Спаськ. У цій місцевості, в Спаській балці, перебувало кілька природних джерел (Спаські джерела) з прісною водою, які довгий час постачали воду у прилеглі будівлі і споруди. Турецький фонтан був одним з фонтанів старовинного водного джерела, від якого забезпечувався Потьомкінський палац. Він зберігся до наших днів як пам'ятник в яхт-клубі.

У наш час Спаські джерела вичерпалися, хоча були спроби провести від них водопровід, а невдалий проект проведення води в місто в ХІХ столітті, поклав початок назвою цілого району міста "Сухий Фонтан". В околицях Спаська знаходився найвищий пагорб на Миколаївському півострові, який отримав назву Спаський пагорб або курган. На пагорбі була споруджена Морська астрономічна обсерваторія, вежа Морського оптичного телеграфу (сьогодні її вже немає), Шуховська водонапірна вежа.

З першої половини ХІХ століття Спаське урочище стало "розпадатися" на ряд господарських та адміністративних ділянок: урочище Сухий фонтан, Спаську верф, дачні ділянки для знаті, Cпаські казарми, річковий яхт-клуб та ін.

У 1826-28 роках було закладено Спаське адміралтейство для будівництва з підряду судів, на ньому було збудовано велику кількість кораблів, а в 1880-му році Спаське адміралтейство перетворилося в пароплавну верф комерційного радника Кундишева-Володіна. Після його банкрутства тут з'явилися міська та річкова пристані. Сьогодні це річковий вокзал.

Невелика трикутна площа, що утворилася при перетині вулиць Нікольської і Таврійської, стала носити назву Спаська (на даний час це Шевченківський сквер, в якому розташовано пам'ятник Т.Г. Шевченку).

Як і раніше, яхт-клуб – це місце відпочинку городян, і центр вітрильного та водного спорту Миколаєва. Тут швартуються дрібні і великі яхти, звідси вони виходять у плавання. Перша українська яхта «Ікар», яка здійснила кругосвітню подорож, також йшла звідси і повернулася сюди ж, уславивши м. Миколаїв.

У цьому ж районі в 60-70-ті роки побудували Миколаївський міський стадіон, який став центром спортивного життя міста, а головне, популярного футболу. У пам'ять про заслуги миколаївських футболістів вдячні вболівальники в 2008-му році поставили пам'ятник, який прикрашає центральну алею проспекту Леніна напроти центрального входу до стадіону.

Закінчується колишнє Спаське урочище спортивними базами, санаторіями - профілакторіями, базою футболістів, готелем.


Дитяче містечко "Казка"
Дитяче містечко «Казка» - це невеликий парк загальною площею 2,5 га, відкриття якого відбулося 19 травня 1982 року, це у своєму роді унікальний парк, побудований методом народного будівництва за участю будівельників, художників, скульпторів, монументалістів. Дитяче містечко - це не тільки музей всіх видів художнього та декоративно - прикладного мистецтва, це ще й дендропарк з екзотичними рослинами (тюльпанове дерево, павловнія, гінго, айлант, біота, будлея, вейгела, гібіскус, дейція, піроканти, дрік і багато інших).

Кожна споруда в містечку несе в собі риси певного казкового сюжету. Унікальні архітектурні об'єкти, виконані в металі, дереві, камені, з використанням карбування і мозаїки, скульптури і живопису, різьблення, кування й інших видів художнього оформлення, викликають захоплення жителів і гостей міста.

Дитяче містечко «Казка» - це єдиний в Україні культурно - ігровий комплекс, в якому втілена ідея цілеспрямованої роботи по всебічному вихованню та розвитку підростаючого покоління. Як і все нове і цікаве, «Казка» залучила людей творчих, які люблять і розуміють дітей. Різноманітні свята, конкурси та фестивалі різних рівнів, і просто ігрові програми збирають велику кількість учасників. Подивитися на диво - містечко приїжджають гості з різних країн світу, а також з усіх куточків України. Бюджетна установа «Культурно - ігровий комплекс« Дитяче містечко «Казка» в 2009 році був визнаний одним з «7 чудес Миколаєва».

У святкові дні на всіх майданчиках містечка проходять театралізовані свята, концертні, ігрові, спортивні програми, фестивалі, виставки дитячої творчості, конкурси дитячих малюнків на асфальті.

У будь-яку пору року дитяче містечко «Казка» являє собою захоплююче видовище.

Взимку, коли сніговий покрив вкриває всі доріжки і дерева - містечко стає по-справжньому казковим.

"Казка" - це дитинство і пам'ять не одного покоління миколаївців.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 38-А.

Водолікарня доктора Кенігсберга
На замовлення невропатолога Кенігсберга в 1901 році місто Миколаїв отримує розкішну і корисну пам'ятку - водолікарню. Зроблена вона у мавританському стилі за проектом одеського інженера Рейхенберга під керівництвом міського архітектора Штукенберга, вони створили пишність, якою захоплювалось не одне покоління миколаївців та гостей міста. В інтер'єрах застосовували дерево, ліпнину, технічні новинки початку ХХ століття.

Протягом 60-80 років лікарня була методичним центром надання кваліфікованої фізіотерапевтичної та методичної допомоги, міської та сільської охорони здоров'я. Тут діяли кабінети: лікувальної фізкультури, функціональної діагностики, зубний кабінет і відділення субаквальних ванн, що дозволяло щодня приймати 450-500 хворих. Тоді ж її перейменували в обласну фізіотерапевтичну лікарню.

 З 1978 р. лікарня носить звання «Установа високої медичної культури». Протягом 100 років існування Миколаївської водолікарні - змінювалися її назви, а суть залишалася та ж - повертати здоров'я людям.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Велика Морська, 27, тел. (0512) 37-81-79.
Миколаївський державний обласний театр ляльок
 Біографія лялькового театру в Миколаєві розпочалася в 1970 році, тоді новостворений театр очолювали: Б.Л. Оселедчик (головний режисер) і А. П. Цуканов (головний художник). Першу прем'єрну п'єсу С. Когана і С. Єфремова «Повсталі джунглі» глядачі змогли побачити в листопаді 1971 року. У період становлення і розвитку театру ляльок його репертуар складався в основному з відомих класичних творів, поставлених у класичному стилі з використанням яскравих, казкових декорацій. Незважаючи на те, що в колективі театру на той момент були відсутні професійні актори-лялькарі, маленькі глядачі із захопленням приймали цікаві вистави.

Наприкінці першого десятиліття творчої діяльності театр вирішив звернутися також і до дорослої аудиторії. Прем'єра вистави «Дон Жуан 20 століття» стала значною подією в культурному житті Миколаєва, а квитки на виставу були розкуплені за місяць до дати прем'єри. Першим творчим успіхом театру можна вважати отримання диплома першого ступеня на Всесоюзному фестивалі лялькових театрів. Такою нагородою був відзначений спектакль «Руслан і Людмила», в якому театр на загальний подив використовував 94 ляльки.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 53, тел. (0512) 37-81-79


Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії
Біографія Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії розпочалася 1 листопада 1927 року зі створення Театру юного глядача.

Хрещеним батьком театру, куратором та педагогами стали народні артисти Радянського Союзу: легенда московського малого театру О. Яблочкіна, видатний актор МХАТу М. Плотников, учениця та сподвижниця видатного українського театрального діяча Леся Курбаса Софія Мануйлович, брати Роберт та Рафаїл Адельгейми. У серпні 1959 року було об’єднано трупи Миколаївського державного театру юного глядача та Миколаївського пересувного українського театру ім. Т.Г. Шевченка в один колектив – Миколаївський обласний український музично-драматичний театр.

У 1980 році театру присвоїли новий статус – Миколаївський український театр драми та музичної комедії. Зірковий час для театру настав у вересні 2001 року, коли йому було присвоєно звання академічного.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Дунаєва, 59, тел. (0512) 47-92-22.

Миколаївський художній академічний російський драматичний театр
У 1881 році міщанин Монте збудував за проектом архітектора Т. К. Брусніцького театр, який виходив фасадом на Різдвяну вулицю (вулицю Лягіна), а глухою стіною - на Адміральську. Зал був розрахований на 900 осіб. Глядачі розміщувалися в 350 кріслах партеру, а також в 39 ложах бенуара і бельетажу.

У 1894 році Карл Монте продав театр Якову Шефферу, який перепланував будівлю.

На сцені театру в різний час виступали такі діячі театральної культури, як Віра Комісаржевська і Марія Савіна, Павло Орленев і Мамонт Дальський, Федір Шаляпін, Леонід Собінов, Всеволод Мейєрхольд, Марко Кропивницький і Панас Саксаганський.

У серпні 1896 року в театрі відбувся перший в Миколаєві сеанс кіно.

У 1939 році театру було присвоєно ім'я льотчика В. П. Чкалова (це найменування театр носив до 1994 року).

Адреса: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 25, тел. (0512) 37-21-66Сіті – центр
Сіті-центр - це зона розваг. Тут городяни та гості міста мають можливість відпочити і відмінно провести дозвілля з друзями. Сіті-центр - це територія в 25 000 квадратних метрів, де є магазини і бутіки, багатозальний кінотеатр «Мультиплекс».

 Для любителів активних видів відпочинку завжди відкриті боулінг і більярдний зал. На території Сіті-центру є чотири кафе, піцерія, а також ресторан японської кухні та багато іншого.

У Центрі знайдуться розваги навіть для найменших, є ігрова бухта «Маленькі пірати», обладнана системою відеоспостереження, можна бути абсолютно впевненим у безпеці дітей.

Сіті-центр за здоровий спосіб життя і регулярно проводить різні спортивні заходи, від змагань з вуличного баскетболу до чемпіонатів з більярду.

Адреса: м. Миколаїв, пр. Леніна, 98.Кінотеатр «Батьківщина» центральний кінотеатр міста
У найстарішого з сучасних кінотеатрів багата історія, яка починається задовго до 1963 року, коли відкрився великий екран. Вона бере свій початок з 1913-го року, прізвиська "червоний дім" та прізвища Лебедєв. За свої півстоліття один з кращих кінотеатрів у республіці кілька разів переживав періоди занепаду, але незабаром наполегливо відроджувався.

Глядацький зал відремонтований, у ньому - м'які іспанські крісла. Їх, до речі, стало менше - 478, а не 700, як раніше, зате з'явилася vip-зона (дивани), самі крісла тепер широкі і зручні, збільшилося місця для проходу.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Московська, 9, тел. (0512) 37-32-91


Кінотеатр Піонер
Розташований в історичному центрі міста Миколаєва. Він відкрився в 2003 році. Для глядачів працюють два зали, де можна приємно провести час з сім'єю і друзями.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 21, тел. (0512) 36-10-52, 50-03-72.
Льодовий каток "Гольфстрім"
Відповідає всім стандартам якості, що дає можливість отримати максимум задоволення від катання, також дозволяє проводити міжнародні змагання з фігурного катання та хокею. Тут приємно проводити час з родиною та друзями. Періодично на льодовому катку «Гольфстрім» проводяться святкові заходи.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 46, тел. (0512) 58-26-97.Міжнародний аеропорт «Миколаїв»
Аеропорт був побудований у  1944 році. Довго використовувався в якості військового аеродрому Збройних Сил Радянського Союзу. Пізніше з'явилася потреба в наявності цивільного аеропорту. Так, в 1960 році Миколаївський аеропорт був переорієнтований в аеропорт цивільної авіації. З часом фіксувалося постійне збільшення пасажиропотоку, а разом з тим збільшилося навантаження і на аеропорт. Тому в 1975 році була побудована нова злітно-посадкова смуга.

У 1983 році був побудований новий пасажирський термінал. У тому ж році була проведена сертифікація аеропорту відповідно до третьої категорії ICAO (Міжнародна Асоціація повітряного транспорту) як аеропорту внутрішніх авіаліній СРСР з правом приймати повітряні судна (ПС) Ту-134 і аналогічних класів. Для того, щоб мати можливість приймати і обслуговувати такі ПС як Ту-154, Іл-76, Ан-22, Іл-62 у 1989 році в Миколаївському аеропорту була проведена реконструкція злітно-посадкової смуги, що значно розширило можливості аеропорту.

У 1992 році пройшла міжнародна сертифікація, завдяки якій аеропорт мав змогу приймати і обслуговувати літаки, які прилітають із зарубіжжя. Крім того, аеропорт надає послуги, пов'язані з базуванням повітряних суден та комерційного обслуговування пасажирів, з питаннями транспорту, засобів зв'язку, оренди приміщень, зберігання авіаційного пального, вантажів і т. д.

Адреса: Баловне, Київське шосе, 9, тел. (0512) 47-55-03.
Залізничний вокзал «Миколаїв-пасажирський»
Миколаїв – вузлова вантажно-пасажирська залізнична станція Херсонської дирекції Одеської залізниці на перетині ліній ДолинськаМиколаїв - вантажний та ОдесаХерсон.

Розташована в східній частині міста Миколаєва на лівому березі Бузького лиману.

На станції зупиняються потяги далекого сполучення та місцеві поїзди.

Станція була збудована 1908 року, мала назву «Водопій», від розташованих неподалік місцевостей Старий та Новий Водопій. 1966 року здобула назву Миколаїв-сортувальний. Сучасна назва — з 1987 року, коли було збудовано сучасну будівлю залізничного вокзалу та переорієнтовано рух зі старого вокзалу.

Адреса: м. Миколаїв, вул. Новозаводська, 5, тел. (0512) 49-51-07


Міжміський автовокзал
Адреса: м. Миколаїв, пр. Жовтневого, 21, тел. (0512) 21-11-53.


Миколаївський річковий порт
Адреса: м. Миколаїв, вул. Проектна, 1

Варварівський міст
Вперше наплавний міст через Південний Буг у Миколаєві був побудований в 1827 році. Вочевидь дані про нього не збереглися. Замість нього в 1856 році було побудовано новий міст, що проіснував до Другої світової війни. Його наплавна частина складалася з ялинових колод, по яких були укладені прогони й настил. До берегів примикали дерев'яні палі естакади. З лівого берега частина річки пересипалась земляною дамбою між кам'яними підпірними стінками. Рівень проїзду не перевищував одного метра над водою. Наплавну частину мосту кріпили ланцюгами перетином від 22 до 50 міліметрів до якорів. Довжина мосту становила близько 1 кілометра, ширина проїжджої частини — 6,25 метра.

Після війни міст був відновлений на колишньому місці в колишньому вигляді. По мосту здійснювався односторонній рух з обмеженням ваги екіпажів до 8 тонн і швидкості до 5 км/год. Для пропуску річкового і морського судноплавства щоденно проводилося до 5 розведень тривалістю до 1 години. У зимові місяці, майже щорічно, міст руйнувався штормами і льодом, що припиняло рух на тиждень і більше.

У 1957 році будівництво нового мосту було доручено «Мостопоезду № 444» тресту «Мостострой № 1» (зараз це «Мостоотряд № 73» — один з підрозділів ВАТ «Мостобуд») під керівництвом лауреата Ленінської премії Льва Георгійовича Карелі за проектом інституту «Киевгипротранс».

У спорудженні Варварівського мосту взяли участь працівники Чорноморського суднобудівного заводу, заводу підйомно-транспортного обладнання, заводу ЗБВ та інших миколаївських підприємств.

Рух мостом було відкрито 18 липня 1964 року, а 27 серпня він був зданий Державній комісії.

З липня по жовтень 1991 року проводилася заміна металоконструкцій ортотропної плити розвідного прольоту та асфальтобетонного покриття.

У 20012004 роках проводилися роботи з ремонту проїжджої частини мосту.

У 2008 році проектний інститут «Київсоюзшляхпроект» опублікував висновок, в якому обгрунтовано необхідність термінового ремонту мосту і розписані ті дії, які необхідно здійснити з його реконструкції.

Станом на 1964 рік це був найбільший автодорожній міст в СРСР.

Будівництво мосту через річку Південний Буг включено до списку об'єктів показового будівництва Мінтрансбуду СРСР. Досвід будівництва враховувався при будівництві найбільшого на той час в Європі мосту через річку Волгу в Саратові та на будівництві мосту метро в Києві.Довжина мосту через Південний Буг — 750,7 метрів. Загальна довжина разом з насипною частиною становить близько 2 кілометрів.

Інгульський міст

Перший міст через Інгул збудовано у 1792—95 роках як наплавний, прокладений на понтонах.

Новий Інгульський міст побудовано протягом 1974 – 1980 років. Це розвідний міст через річку Інгул, призначений для пропуску суден з суднобудівного заводу імені 61 комунара. Довжина мосту 422 метри, ширина – 18,5 метра (чотири автодорожні смуги, два тротуари завширшки 2,25 метра). Розвідна частина – 76,25 метра. Розвідний прогін забезпечив проходження габариту завдовжки 55 метрів, заввишки 60 метрів.

Спроектовано міст проектними інститутами Ленпромбудміст і київською філією Союздорпроекту. Збудовано Мостопоїздом №444 Мостобуду  1 (зараз—Мостозагін  73).

Унікальність Інгульського мосту – це найбільша в Європі підйомна частина. Як ви вже знаєте, міст розвідний, а це вимагає постійної уваги. У порядку повинні знаходитись усі механізми, що «піднімають» частину мосту, щоб дати можливість пройти крупним суднам. Тому найголовніше для мосту – міцні і надійні опори, які його «тримають».

Мабуть, чи не кожен мешканець Миколаєва знає понтонний пішохідний міст через річку Інгул. Ним щоденно користується не одна тисяча людей. Збудований близько 40 років тому, міст продовжує функціонувати.
Історія деяких вулиць Миколаєва
Перша спроба присвоїти офіційні назви вулицям була зроблена в 1822 році. Міський поліцмейстер Павло Федоров розробив проект назв основних вулиць Миколаєва. Згідно з проектом були запропоновані назви тринадцяти поздовжнім вулицям, які йшли із заходу на схід Миколаївського півострова, і семи поперечним. Головний командир Чорноморського флоту і портів, військовий губернатор Миколаєва і Севастополя віце-адмірал О. С. Грейг не затвердив цей проект. Найімовірніше, він не побачив у ньому тих назв, які б відображали головний дух Миколаєва як центру суднобудування і флоту. 

Перші офіційні назви вулиці Миколаєва отримали 1835 року, коли місту вже було 46 років. Новий поліцмейстер Григорій Автономов, вивчивши проект назв вулиць свого попередника, змінивши та доповнивши його, вніс на розгляд М. П. Лазареву, який на той час змінив на посту О. С. Грейга. Цей проект був більш продуманим і повним, він охопив всі частини міста, аж до Східної Слободки. У проекті було багато назв, пов’язаних з кораблебудуванням і флотом. Цей проект був затверджений Михайлом Лазаревим і царем Миколою I. Генеральний план розділив місто на три частини: «Городова частина» – від вулиці Артилерійської до Садової, «Адміралтейська частина» – від Садової до 6-ї Слобідської вулиці, «Херсонська слободка» – від 1-ї до 10-ї Військової вулиці. 

У дореволюційному Миколаєві вулиці називалися за ознаками: звідки, куди або мимо чого вони проходять. При цьому визначальною ознакою приймалися найхарактерніші, найважливіші або найпримітніші об'єкти.

Часто назви вулицям давалися за об'єктами, яких на цей момент вже не було, і вулиця таким чином служила своєрідною пам'ятною сторінкою в книзі історії міста. Назви деяких вулиць відображали стан і соціальну належність проживаючих тут городян: Купецька, Міщанська, Німецька. Деякі вулиці названі іменами церков, які знаходилися на них: Соборна, Різдвяна.

Багато вулиць Миколаєва носили назви, пов'язані з морем та флотом, і хоча деякі назви вулиць і не звучать «по-морському», але все таки їх імена пов'язані з Морським відомством, з його адміністративними будинками та іншими об'єктами: Адміральська, Артилерійська, Аптекарська, Велика Морська, Військові, Госпітальна, Інженерна, Кур'єрська, Мала Морська, Молдавська, Одеська, Острожна, Севастопольська, Спаська, Херсонська. 

Дуже часто назви вулиць пов'язували з професіями жителів міста, а в Миколаєві ці назви мали подвійну природу: вони не тільки професійні, але ще й флотські, тобто назви пов'язані з кораблебудівними професіями: Конопатна, Кузнецька, Мельнична, Купорна, Столярна, Майстерська, Плотницька, Заводська. 
Проспект Леніна – головна магістраль Миколаєва
На даний час це найширша магістраль міста. Протяжність проспекту - близько восьми кілометрів, він перетинає майже все місто з заходу на схід. Нині проспект забудований сучасними житловими кварталами, проте на деяких ділянках досі залишаються одноповерхові будинки, як наприклад, на парній стороні проспекту між Комсомольською вулицею і Жовтневим проспектом.

Магістраль добре озеленена. Із зовнішнього боку її обрамляють ряди тополь, дві смуги газонів, посеред - прогулянкова алея, яка у перетині з поперечними вулицями прикрашена квітниками і розаріями.

У 1822 році поліцмейстер Павло Федоров запропонував назву Херсонська вулиця, яку було офіційно затверджено тільки в 1835 році. Вулиця починалася від Спаського пагорба і виводила до виїзду з міста, на Херсонську дорогу. Тобто, якщо нею проїхати прямо на схід, можна потрапити в сусідній обласний центр —місто Херсон. Вона була забудована одноповерховими будинками, вимощена бруківкою.

У 1830-і роки на Херсонській вулиці розташовувався Воловий двір Морського відомства і Старий редут - залишки земляної фортеці, що існувала ще до заснування Миколаєва. На початку вулиці знаходилася Симеона-Агрипинська церква, побудована в 1869 році.

Наприкінці XIX століття на Херсонській вулиці була побудована фабрика сільськогосподарських знарядь, що належала братам Донським - одне з перших великих капіталістичних підприємств у місті.

У 1920-і роки вулиця була перейменована в Першотравневу - на честь міжнародного дня солідарності трудящих.

До 90-річчя з дня народження Леніна в 1960 році вулицю перейменували на проспект Леніна.

У 1970-і роки проспект продовжили в бік мікрорайону «Ліски».

Вулиця Радянська (колишня Соборна) головна пішохідна вулиця Миколаєва
 Вулиця Радянська – поперечна вулиця в Городовій частині старого Миколаєва. Перша назва вулиці «Єлисаветградська» запропонована П.І.Федоровим у 1822 році, але не затверджена віце-адміралом О.С. Грейгом. Назву було запропоновано так, оскільки вулиця вела до Інгульського мосту, через Інгульський узвіз, а від мосту починалася Єлисаветградська дорога. Поліцмейстер Г.Г. Автономов 1835 року запропонував назву «Соборна». Ця назва пов'язана з тим, що початок цієї вулиці знаходився поряд з Адміралтейським собором Св. Григорія Великої Вірменії. Згодом, у другій половині XIX ст., вулицю продовжено на південь до Каботажного спуску, повз Вавілову дачу. З кінця XIX ст. Соборна стала головною вулицею міста, його торговим центром. На ній було збудовано будівлі Міського і Дворянського зібрань, чудові готелі, великі магазини, друкарні, ресторани, Гостиний ряд. Старожили говорили, що по Соборній навіть середнім чинам не дозволялося прогулюватися. 

Після вбивства Олександра II на розі Соборної та Херсонської була встановлена каплиця, а Соборну перейменовано на Олександрівську вулицю. Але перейменування не було затверджене. 1897 року в місті було відкрито дві лінії кінної залізниці, що проходили частково Соборною.У 1914 році по цих лініях було пущено трамвай,а на перетині Соборної і Херсонської побудована трамвайна підстанція в стилі класичного модерну, що збереглася до нашого часу.

У післявоєнні роки трамвайні колії зняли, а будівлю переобладнали, зберігши архітектуру. 

1915 року Соборну все-таки було перейменовано на Олександрівську. Проте після Лютневої революції їй повернули назву Соборна. У радянські часи, у 20-х роках ХХ століття, вулицю перейменовано на Радянську – на честь Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів. 

Після спорудження Палацу суднобудівників Радянську було урізано. Зараз вулиця Радянська є центральною вулицею міста Миколаєва і найдовшою пішохідною вулицею України. Від площі Леніна до пр. Леніна заборонено рух транспорту. 

Це улюблене місце відпочинку, прогулянок, зустрічей городян та гостей міста. Тут розташована величезна кількість торгових центрів, кафе і ресторанів Миколаєва, а давні будови успішно зживаються з новими. Та скільки б не будувалося гігантських супермаркетів, а найпопулярнішим універмагом завжди залишається «Сотка». Напроти «Сотки» в 1989 році, до 200-річчя з дня заснування міста Миколаєва, відкрито монумент «На честь доблесної праці корабелів у місті Миколаєві». 

У будинку біля супермаркету «Сотка» з 1984 по 2009 роки проживав покійний мер Володимир Чайка. 5 жовтня 2013 року, до його 65-річчя, встановлено меморіальну дошку з його зображенням.

У самому центрі вулиці розмістився Каштановий сквер. Озеленення парку, зручні лавочки настроюють на хороший відпочинок. Тут завжди відпочиває багато людей похилого віку і в народі його іменують Парком пенсіонерів. 2005 року, до 215-ої річниці міста Миколаєва, у Каштановому сквері відкрито пам’ятник Святому Миколаю-Чудотворцю. Адже наше місто названо на честь Миколи Чудотворця і знаходиться під його заступництвом. Автор пам’ятника скульптор Іван Булавицький.

Вулиця Адміральська

Адміральська вулиця – поздовжня вулиця в Городовій частині старого Миколаєва. Нині вона обмежена із заходу вулицею Артилерійською, а зі сходу – вулицею Набережною. Назва вулиці була запропонована П.І. Федоровим у 1822 році, але не затверджена віце-адміралом О.С. Грейгом, повторно запропонована поліцмейстером Г.Г. Автономовим і затверджена адміралом М.П. Лазаревим у 1835 році. Адміральська вулиця від заснування міста вважалася головною. Назва дана за будинком головного комадира Чорноморського флоту, від якого починалася ця вулиця. Оскільки флотом командував адмірал, то його будинок у народі називали «адміральським будинком». Звідси пішла назва вулиці. На цій вулиці жила міська знать – офіцери морського відомства, урядовці, купці. Тут будували красиві кам'яні двох і триповерхові будинки, адміністративні будівлі, торгові приміщення. Вона була вимощена, озеленена і освітлена найпершою. Це було зроблено за розпорядженням О.С. Грейга. Замощення і озеленення вулиці почалося 1820 року, а 1823 року від будинку головного командира до Штурманського училища, яке знаходилося за будівлею 2-ї жіночої гімназії, було встановлено 22 «фотогенові ліхтарі» на красивих стовпах. Після революції, у 20-і роки, Адміральську було перейменовано у вулицю Карла Маркса. До 175-річного ювілею міста вулиці повернули історичну назву – Адміральська.
Сьогодні – це одна з найкрасивіших вулиць Миколаєва, своєрідний музей під відкритим небом.

Одна з перших будівель на вулиці Адміральській – будинок Головного командира Чорноморського флоту, в стилі класицизму.


Його будівництво почалося в 1792 році під наглядом архітектора капітана П.В. Нєйолова. У 1794 році будівництво завершилося. Нові головні командири, які змінювались, не прагнули до будівництва нового будинку, а розширювали і перебудовували існуючий. Йшов час, мінялося призначення будинку. 1973 року Миколаївськими обласними і міськими органами влади було прийнято рішення про створення єдиного в країні музею суднобудування і флоту в колишньому адміральському палаці. Уздовж чавунної огорожі музею, по обидва боки від входу, гордо і велично підносяться бюсти видатних флотоводців, доля яких пов’язана з Миколаєвом: Ф.Ф. Ушакова, М.П. Лазарева, Ф.Ф. Беллінсгаузена, П.С. Нахімова, В.О. Корнілова, Г.І. Бутакова.
 
Навпроти будинку Головного командира Чорноморського флоту було споруджено комплекс будівель Морського відомства. Тут перебувало Чорноморське гідрографічне депо. Свого часу тут знаходилася перша в місті бібліотека та друкарня, в якій друкувалися праці доктора астронома К.Х. Кнорре, художні твори, потім функціонувало музичне училище. Будівля збереглася до наших днів, зараз у ній знаходиться музична школа № 1 імені М. А. Римського-Корсакова. У школі організовано музей.

Поруч з музеєм знаходяться Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти та обласна середня загальноосвітня санаторна школа-інтернат №4 для дітей, хворих на сколіоз. 

На вулиці Адміральській багато цікавих споруд, збудованих у кінці ХІХ століття в стилі псевдоготики, псевдоренесансу чи модерну. До наших днів збереглася, розташована на розі вулиць Фалєєвської та Адміральської, будівля Євангелістсько-лютеранської церкви Христа Спасителя (кірха), побудована в 1848 – 1852 роках за проектом архітектора К. Акройда у псевдоготичному стилі. 

На розі вулиць Лягіна і Адміральської будівля Академічного художнього російського драматичного театру зведена 1881 року за проектом інженера Т. К. Брусницького. Між вулицями Лягіна та Радянською – будівля головного Поштамту, побудована вже у 1970 році. 

А ось серце вулиці Адміральської – площа Леніна (Соборна). 2005 року на площі була побудована каплиця Святого Миколая – на честь покровителя міста.

Поряд розташувався сквер і меморіальний комплекс на честь 68 десантників-ольшанців. Меморіал розділений на дві частини – святкову і урочисто-жалобну. У святковій частині споруджено бронзовий пам’ятник 68 героям-десантникам. Автори меморіального комплексу – архітектори Вадим і Ольга Попови. На місці, де раніше був Миколаївський зоопарк знаходиться будівля облдержадміністрації. 

Через дорогу у колишньому Будинку політпросвіти розмістився Палац творчості учнів. 27 жовтня 1992 року біля Будинку творчості учнів, на місці колишнього палацу Аркасів, встановлено пам’ятний знак – мідну стелу з барельєфом Миколи Аркаса. Автори монумента – В. Федорук, А. Бондаренко. 

На будинку №29 у січні 2012 року було відкрито меморіальну дошку на честь 100-річного ювілею видатного кораблебудівника Анатолія Ганькевича.

Органічно вписалася у фасад будинку меморіальна дошка відомому поету, нашому земляку, Марку Лисянському. Тут колись знаходився Будинок піонерів. На вулиці Адміральській знаходиться гуманітарна гімназія № 2 – колишня жіноча прогімназія, збудована за проектом і під наглядом Є.А.Штукенберга. 

Замикає вулицю будівля управління заводу імені 61 комунара – колишнє Адміралтейство. 2007 року, до 218-ої річниці з дня заснування м. Миколаєва, тут встановлено пам'ятник Г. Потьомкіну.

Головні ворота і кам’яна стіна навколо підприємства споруджені в 1842 році архітектором Карлом Акроїдом за вказівкою головного командира Чорноморського флоту і портів, воєнного губернатора Миколаєва і Севастополя М. П. Лазарева. Після завершення реконструкції в 1978 році воротам повернули початковий вигляд. На них встановлені барельєфи міфічних крилатих коней з риб’ячими хвостами. Такі ворота єдині в Україні.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка