Ідея служіння митця народові в поемі давня казка лесі українки



Скачати 48.73 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір48.73 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку з української літератури

ТЕМА:ІДЕЯ СЛУЖІННЯ МИТЦЯ НАРОДОВІ В ПОЕМІ «ДАВНЯ КАЗКА «ЛЕСІ УКРАЇНКИ.

ПРОБЛЕМИ І МОТИВИ ПОЕМИ: РОЛЬ В СУСПІЛЬСТВІ ,СЛУЖІННЯ НАРОДОВІ,СУТЬ ЛЮДСЬКОГО ЩАСТЯ.

МЕТА: детальна робота над твором, його аналіз;з*ясувати ідейно-художній зміст,проблематику; розвивати навички виразного читання ліро-епічних творів, їх інсценізація; висловлення власної думки з приводу прочитаного,проведення аналогій із сучасним життям;виховувати почуття людської гідності і честі,справедливості, вдячності ,повагу до творчої особистості.

ОБЛАДНАННЯ:презентація ,свічка, аудіозапис М.Бурмаки «З янголом на плечі»на слова І.Малковича, роздатковий матеріал.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ: ліро-епічний,поема,казка,художні образи,антитеза.

УРОК—РОЗМОВА

ЕПІГРАФ


Поезія для пригноблених—гарячий поклик до

бою за волю і людські права,а для кривдників—

грізний месник.

І.Франко


ХІД УРОКУ

ТЕЗА: Поети повинні служити народу ,а не владі.(спростуйте або підтвердіть)

За переконанням Лесі Українки,поет може і повинен зробити свій талант зброєю в боротьбі за визволення народу,за його права,культуру.

Слово,моя ти єдиная зброє

Ми не повинні загинуть обоє!

Та слово вічне(над ним не владний час).Через десятиліття воно знаходить відгук у серцях людей.

I.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Сьогодні в нас урок –розмова.У руках я тримаю свічку,яка буде символізувати

досить коротке життя геніальної поетеси.Її риси характеру,життєва позиція гідні бути взірцем для нас з вами та наступних поколінь. Поезія багатогранна, незабутня ,сповнена громадянської мужності,вболівання за кращу долю народу.

Прослуховування аудіо запису М.Бурмаки.

Асоціативне завдання:



  • Хто такий янгол?

  • З чим асоціюється у вас це слово?

  • Кому він може сісти на плече?

  • Чи думали ви коли-небудь над своїм призначенням?

  • У чому сенс життя?

Кожна людина завжди має право вибору.Перед кожним митцем теж постає питання: яке значення має його поезія для людей і суспільства загалом,чи може він впливати на вирішення проблем свого часу та загальнолюдських? Це питання було дуже актуальним і для Лесі Українки ,яка намагалася довести,настільки важливою є роль слова та поета ,котрий уболіває за долю простого народу.

Отже ,над цим та іншими питаннями ми будемо сьогодні працювати.

II.Оголошення теми та мети уроку

Перевірка засвоєння знань

Літературна гра (вірю чи невірю)

1.поет був красивим і щасливим;

2.до оселі поета постійно приходила молодь;

3.лицар Бертольдо був благородним і ввічливим;

4.поет сказав,що має стільки багатства ,що його стане й на лицаря;

5.Бертольдо вирішив подружитися з поетом?

6.граф визнав дивну силу слова;

7.поет допоміг лицареві завоювати серце Ізидори;

8.поет допоміг лицарю завоювати бусурманське царство;

9.Бертольдо щедро нагородив поета;

10.спочатку граф був добрий до підданих;

11.у війнах граф привчився до грабунку;

12.поет вирішив стати наближеним до графа,щоб допомогти народу.

БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

У якому році написано твір?

До якого жанру належить?

Що таке поема?

А може казка ?

Як ви гадаєте,чому Леся Українка дає поемі назву «Давня казка»?

Що таке казка,її ознаки .?

Назвіть героїв твору?

Кому із них міг би сісти на плече янгол?

Визначте основну думку «Давньої казки»?

Визначте тему та ідею ?

Назвіть проблеми,які порушено у творі?

СЛОВНИКОВА РОБОТА

ПИХА-

МАНДОЛІНА-



СІРОМА-

ГРАФСТВО-

УРОДА-

ГЕРОЛЬД-


ЛЮТНЯ-

ПОТУГА-


Скажіть,як ставився Бертольдо до поета?(з повагою чи зневагою)

Учні зачитують цитату: «я його талант співацький так високо поважаю…»

Як ви розумієте слова талант і талан?

Поет мав талант чи талан?

Чи продав він його графу?

Леся Українка теж зневажала придворне мистецтво,наголошуючи:творче натхнення,істина,яку шукає справжній митець,не мають залежати від гаманця.

Чи прослідковується ця думка в поемі?

Головний герой належав до тих митців ,що не продавали свій талант.

А зараз перевіримо знання тексту(на столах є цитати з поеми ,а ви повинні їх розташувати правильно) і зачитати.

ПЕРЕВТІЛЕННЯ

Учні спробують перевтілитись у героїв,спробують себе в акторському ремеслі.


  • Тож інсценізація уривка (поет,Бертольдо,автор)

  • Скласти Асоціативне гроно

РОБОТА В ГРУПАХ

ПОЕТ БЕРТОЛЬДО

Допоміжний матеріал на столах ,згрупуйте його.

Отже ,характеристика образів є різною чи схожою?

Різною,бо поетеса побудувала свою поему на протиставленні: з одного боку- поет ,а з другого-Бертольдо.

Саме такий засіб поетичного синтаксису в літературі називається АНТИТЕЗОЮ.

Учні зачитують приклади антитези з поеми.

Різні постаті ,їх спосіб життя поставила Леся Українка на одні терези.Чому?

Щоб яскравіше показати роль поета та його пісні для народу.

Якою була пісня поета?

Як розходилась по світу?

У супроводі якого інструмента він виконував пісні?(розповідь про мандоліну)

Тож для чого жив поет?(щоб нести слово в народ)

А граф?( щоб збагатитися) Учні зачитують цитати.

ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ,УМІНЬ І НАВИЧОК

Еврістична бесіда

Чому слово поета залишилося жити?( бо загартоване в боротьбі)

Чи є ,на вашу думку ,актуальними слова І.Франка з епіграфа?

Так, «бо все і всюди поезія—слуга життєвих потреб і потіха в горі,спочинок у праці для кожного чоловіка»(продовження епіграфа ФРАНКА )

Заключне слово вчителя

Леся Українка розуміла служіння літературі,поневоленому народові як участь у революційній боротьбі.

На той час вона своєю працею,своїм життям показала ,яким має бути поет,кому служити . Тому в образі поета ми впізнаємо риси самої поетеси,а його шлях—це шлях Лесі Українки.

Поет розумів,що суспільна боротьба йде впродовж віків,ще з того часу ,як існують бідні і багаті.І лише тоді,коли ця боротьба закінчиться

ТО ТОДІ СКІНЧИТЬСЯДАВНЯ КАЗКА,

А НАСТАНЕ ПРАВДА НОВА.

Чи був поет щасливим? (НІ)

А Леся Українка (в житті –ні ,в літературі- так)

Наша свічка догоряє, полум*м пройшла вона крізь усю «Давню казку».

Знову звучить аудіозапис М.Бурмаки.Під його мелодію звучить запитання:

Як ви гадаєте ,чи втримався янгол на лечі в поета?(так,бо в нього наявні такі риси характеру: гідність ,честь ,справедливість)

Я і вам бажаю,щоб ваш янгол ніколи не покидав вас,щоб ваша роль у житті була значимою.

Якими мають бути сучасні поети? Кому служити?

Чи почули ми відповідь на це питання в поемі? Чи змінилась ваша думка ?

Леся Українка в поемі стверджує таку думку: «Ніякий гніт,ніяке насильство,не може придушити прагнення народу до волі»

Чи актуальні ці слова для сьогодення?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



Скласти міркування :

Чи повчальна «Давня казка» для поетів усіх епох?

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка