І я скажу тобі, хто ти. Бібліотечний урок



Скачати 49.86 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір49.86 Kb.
ТипУрок

Тема. Скажи, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти. Бібліотечний урок.

Мета: вчити дітей аналізувати свої читацькі інтереси; прищеплювати любов до читання; сприяти популяризації книги серед підлітків.

Обладнання: виставка книжок, плакати з висловами видатних людей:

«Якщо пошукаєш в книгах мудрості уважно, то знайдеш велику користь для своєї душі». Нестор Літописець

«Якщо люди перестають читати, вони перестають мислити». Д. Дідро

«Книжки відкривають перед людиною невідомі світи». Д. Гершель

«Одна з причин духовної пустоти – відсутність справжнього читання, яке б захоплювало розум і серце, викликало роздуми про навколишній світ і про самого себе» В. Сухомлинський

Хід уроку

Бібліотекар. Упродовж усього життя ми звертаємося до книжки. Батьки читали вам казки, оповідання, вірші, коли ви ще й говорити не вміли добре. Поступово ви почали розпізнавати літери, навчилися з них складати слова, а зі слів – речення і, нарешті навчилися читати.

Згадайте свої перші книжки. Чому вони вас навчили? (діти обмінюються враженнями).

Так, книжка допомагала вам впізнати себе і зрозуміти все те, що вас оточувало. Вчасно прочитаний твір часто підказує людині вибір життєвого шляху, професії. застерігає від помилок.

Зараз в школі проводиться Тиждень дитячої і юнацької книги.



  • Як ви думаєте, для чого проводяться такі тижні? (відповіді дітей)

1. Визначення читацьких інтересів учнів.

Бібліотекар. Сьогодні ми визначимо найактивнішого читача класу на основі одного головного критерію – ваших читацьких формулярів. Тому мета нашої зустрічі – навчитися аналізувати свої читацькі інтереси, тобто захищати свій читацький формуляр.

  • Що таке читацький формуляр?

Картка, що заповнюється на кожного читача бібліотеки. куди записують відомості про видані йому книги.

  • Що значить читати?

Уміння сприймати, розуміти що-небудь написане, надруковане.

Проводити час за книгою, займатися читанням. Знайомитися з якимось твором.



  • Яке значення мають слова «захист, захищати»?

Відстоювати, боронити твердження, судження тощо.

Необхідно пояснити вибір книжки для читання, переконати інших у доцільності такого вибору.

Перш ніж ви почнете захищати свої читацькі формуляри. я хочу нагадати таке прислів’я: «Скажи мені, з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти». Перефразувавши це прислів’я, можна з повним правом сказати: «Скажи, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти». Враження про вас складеться на основі того, що ви читаєте. Людина, яка любить читати, - щаслива людина, адже навколо неї завжди багато розумних. добрих і вірних друзів, а друзі ці, звичайно, книжки. Які ж книжки є вашими друзями?

Отож, запрошую вас до розмови, в якій ви познайомите нас зі своїми друзями і будете відстоювати їх, розповісте про вашу щиру дружбу, а ми зробимо висновок про те, якими є ви.

Учні захищають свої читацькі формуляри, називають авторів та назви книг, аргументують свій вибір, коротко розповідають, чим саме зацікавив твір. Можна запропонувати дітям переказати стисло епізод, який найбільше сподобався, аби зацікавити інших і спонукати до читання.



  • Отже, кого б ви назвали справжніми книголюбами у вашому класі?

Свої думки висловлюють учні класу, класний керівник, бібліотекар.

  • Діти, у кого є домашні бібліотеки? Тож попрошу розповісти про те, що читають члени ваших сімей, хто збирав ці бібліотеки, яка ваша улюблена книжка.

Розповіді учнів супроводжуються демонстрацією книжок домашніх бібліотек.
2. Визначення найпопулярнішого жанру серед учнів класу.

Бібліотекар. А зараз ми здійснимо уявну мандрівку до Країни книжок, де зможемо дізнатися, наскільки уважними читачами ви є.

На плакаті «Країна Книжок» зображено книжки, на яких написані назви різних літературних жанрів, газети, журнали, енциклопедії, спеціальна література. Учні ставлять позначки. Після цієї роботи бібліотекар підбиває підсумки, визначає найпопулярніший жанр серед учнів класу.

3. Конкурс «Кожна книга – це країна й час».

Де, в яких країнах ви побували завдяки таким прочитаним творам?



  1. І. Франко: «Захар Беркут» (Карпати)

  2. А. Чайковський: «За сестрою» (Крим)

  3. Г. Тютюнник «Климко» (Донбас)

  4. О. Генрі «Останній листок». (Америка, Нью-Йорк)

  5. Р. Стівенсон «Вересковий трунок» (Шотландія)

  6. Артур Конан Дойл «Собака Баскервілів» (Англія)

  7. Вальтер Скотт «Айвенго» (Англія)

4. Конкурс «Приховане ім’я»

Тим. що ми маємо можливість прочитати багато книг, слід завдячити збирачам фольклорних творів, письменникам і перекладачам. Саме на цьому наголошує у своєму вірші Д. Павличко. (Учень читає напам’ять)


У книги люди, наче бджоли в соти…

У книги люди, наче бджоли в соти,

Знесли духовний чародійний мед.

Сліпцеві очі ним потри, в момент

Побачить сонце й голубі висоти,

Відчує мислі найстрімкіший лет,

Збагне людські страждання і турботи,

Поможе іншим темряву зорити,

Рвучі з очей повязки чорних лент!

Благословенна та ясна година,

Коли буквар до рук бере дитина,

Коли читає «Кобзаря» юнак,

Коли Франка «Огромнії сонети»

Підносять дух, коли говорять Гете,

Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак.
Спробуйте відгадати за життєписами, хто завітав до нас, чиє ім’я приховане?

Учні від першої особи розповідають цікаві епізоди з біографій українських та зарубіжних письменників. Матеріал можна взяти, зокрема, з підручників української та зарубіжної літератури.



5. Конкурс «Мій улюблений літературний герой».

Коли ми читаємо художні твори, слова та образи перетворюються в картини: виникають в уяві барви, вимальовуються портрети героїв. І як це чудово, коли все це оживає у створених вами ілюстраціях. (Учні малюють ілюстрації до своїх улюблених книжок).



Бібліотекар. Життя доведе вам, що читання – це джерело, яке наповнює людину знаннями, без яких вона не може існувати. І як сказав великий педагог Василь Сухомлинський: «Без пристрасті до книжки людині недоступні культура сучасного світу, інтелектуальне й емоційне вдосконалення».

А зараз у ми підведемо підсумки і проведемо церемонію нагородження за наступними номінаціям:

1. «Найактивніший читач»

2. «Найсерйозніший читач»

3. «Найемоційніший читач»

4. «Найкращий художник-ілюстратор»



5. «Найпопулярніша книжка шкільної бібліотеки»

Учням-переможцям вручаються нагороди з пам’ятними написами.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка