І оживе добра слава. Слава УкраїниСкачати 81.85 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір81.85 Kb.

І оживе добра слава.

Слава України

Т. Шевченко


 1. Вовчок М. Кармелюк: Оповідання/ /В кн.. М. Вовчок Твори. – К.: Вид-

во «Молодь», 1972.- с. 145-170

Твір присвячений людині, яка як і багато інших змогла розгледіти

несправедливість, що панує в світі. Однак на відміну від абсолютної більшості не змогла та не бажала миритися й уживатися з цим, а наважилась творити зміни. Людина із загостреним відчуттям справедливості та гуманності – саме так можна охарактеризувати героя даного твору й реальності, якого М. Горький назвав українським Робіном Гудом.


 1. Грушевський М. Предок: Із белетричної спадщини/Упоряд., післяслово

та приміт. С.І. Білоконя; Упоряд. Фотоіл. А. П. Демиденка,- К.: Веселка, 1990.- 247 с.

Книгу «Предок» складають найяскравіші твори з художньої спадщини видатного вітчизняного історика і вченого, одного з найбільших поборників української духовності Михайла Грушевського.
 1. Королева Н. Предок: Історичні повісті .- Вид-во «Дніпро», 1991. – 670с.

Повісті та легенди, що ввійшли видання, переносять читача в давноминулі часи.


 1. Кулаковський В.М. Максим Кривоніс: Історичний роман .- К.: Вид-во «Молодь», 1983.- 240с.

В основі сюжету роману лежить життя і діяльність улюбленого народного героя, одного з найближчих сподвижників Богдана Хмельницького – Максима Кривоноса.


 1. Куліш П. Чорна рада: Хроніка 1663 року: Роман. – К.: Молодь, 1990.- 168 с.: іл..

В історичному романі визначного українського письменника П.О. Куліша відображено один із складних моментів минулого нашого народу – «чорну раду» 1663 року біля Ніжина.


 1. Лепкий Б. Мотря: Історична повість .- К.: Вид-во «Дніпро», 1992.- 464с.

Головний герой повісті - український гетьман Іван Мазепа. У книзі розповідається про кохання юної красуні Мотрі – дочки генерального судді Кочубея, пізніше страченого Мазепою, - і старіючого гетьмана. Дія відбувається на тлі важливих історичних подій.


 1. Лепкий Б. Не вбивай. Батурин: Історичні повісті. – К.: Вид-во «Дніпро», 1992.- 534с.

Повість «Не вбивай» присвячена подіям, які зумовили страту Кочубея та Іскри.

Повість «Батурин» оповідає про остаточний вибір Мазепи стати разом зі шведами в боротьбі проти Петра І та про взяття царськими військами гетьманської столиці Батурина.

Це наступні твори з циклу повістей Богдана Лепкого про Мазепу.


 1. Лепкий Б. Полтава: Історична повість. – К.: Вид-во «Дніпро», 1992.- 487с.

Ця повість є четвертою з циклу повістей про гетьмана Івана Мазепу.

У повісті хронологічно продовжено оповідь про життя і діяння славетного гетьмана часів Полтавської битви – до і після її завершення.
 1. Лепкий Б. З під Полтави до Бендер: Історична повість. – К.: Вид-во «Дніпро», 1992.- 266с.

Остання книга з циклу про гетьмана Івана Мазепу.


 1. Малик В. Князь Кий: Роман. – К.: Веселка, 1982. – 270с.

В романі розповідається про легендарного засновника Києва – князя Кия та про його боротьбу з кочівниками.


 1. Микитин Т. Над Кодаком: Історична повість .- Львів: Вид-во

«Каменяр», 1970.- 159с.

Повість «Над Кодаком» присвячена боротьбі українського народу

проти польських магнатів і шляхти за своє соціальне та національне визволення. Головна роль у цій боротьбі зіграла Запорізька Січ. Не добившись вирішальної перемоги над козаками в численних битвах, польський коронний гетьман Конєцпольський доручив французькому інженерові Боплану побудувати над Дніпром Кодацьку фортецю. Вона мала закрити шлях на Січ, що пролягав Дніпром і річкою Самарою, привести до ліквідації Січі й таким чином завдати удару визвольному рухові українського народу. Проте ці плани загарбників зазнали невдачі. Влітку 1635 року запорожці під проводом гетьмана Івана Сулими штурмом взяли фортецю.


 1. Міщенко Дм. Сіверяни: Роман/ Дмитро Міщенко. – К.: Художня література, 1961.- 232с.

В основу роману «Сіверяни» лягла і досі жива на Чернігівщині легенда, події якої відносяться історично до 80-х років ІХ ст..

Сюжет твору розгортається навколо трагічної долі княжни Чорни і закоханого в неї хлопа, а згодом мужнього витязя Всеволода. З цією основною лінією пов’язана тема об’єднання слов’янських племен у боротьбі проти хазарів.

Старанне вивчення історичних, археологічних, правових та етнографічних джерел дало авторові багатий матеріал для осмислення побуту, звичаїв стародавніх слов’ян, допомогло створити, з одного боку, глибоко реалістичний, з другого – романтично-піднесений твір, пересипаний чарівними легендами, зв’язаними з поетичними поглядами слов’ян-язичників на природу, на життя взагалі.


 1. Мушкетик Ю. Яса: Роман. – К.: Вид-во «Дніпро», 1990. – 831с.

В центрі сюжету історичного роману відомого українського письменника – образ Івана Сірка, легендарного кошового отамана Запорозької Січі, діяння якого відображені не лише на сторінках історичних документів, літописів, але й навіки вкарбовані в памяті народній. В романі описуються стосунки кошового з гетьманами П. Дорошенком, І Самойловичем та з козаками, розкриваються цікаві події, пов’язані з життям непересічного політичного діяча, народного героя України.


 1. Нечуй-Левицький І. Князь Єремія Вишневецький. Гетьман Іван

Виговський: Історичні романи. - К.: Вид-во «Дніпро». – 511с.

У цьому виданні класик української літератури І. С. Нечуй-Левицький зумів створити цікаві, в чомусь нетрадиційні образи історичних діячів – Виговського, Хмельницького, Вишневецького та інших, художньо дослідити проблему духовного «перекинчицтва» високо родовитої шляхти, її непростих взаємин із власним народом.
 1. Панч П. Гомоніла Україна: Роман .- К.: Вид-во «Дніпро». 1970.- 580с.

Роман Петра Панча «Гомоніла Україна» - це твір про одну з славних сторінок героїчної історії українського народу. Події твору, присвяченого підготовці і початку визвольної війни українського народу в XYII столітті, охоплюють період з 1638 по 1649 р. Автор показує, як зростало обурення народу проти звірств і свавілля польської шляхти й місцевих українських магнатів, як почалася народна війна за визволення з-під ярма панської Польщі. В романі створено образи видатного політичного діяча і полководця Богдана Хмельницького та його найближчого сподвижника Максима Кривоноса.


 1. Скляренко С. Святослав: Роман/Вступ слово М.Ф. Слабошпицького. – К.: Веселка, 1991.- 652 с.: іл..

У романі відомого українського письменника відображено життя наших пращурів за часів Київської Русі. Центральний образ твору – князь Святослав Ігоревич, одна з найяскравіших постатей тієї епохи. Автор змальовує його у великих і малих походах проти численних ворогів слов’янської землі, характеризує як мужнього воїна, видатного полководця, далекоглядного державного діяча та дипломата, чия активна зовнішня політика піднімала міжнародний авторитет Русі.


 1. Скляренко С. Володимир: Роман/Вступ слово Л.П. Гуцало. – К.: Веселка, 1991.- 539с.: іл..

Наприкінці ІХ століття за князювання Володимира Святославовича Київська Русь прийняла християнство. Це був акт, значення якого важко переоцінити. На зламі двох епох на зміну родовому ладові прийшов феодальний устрій. Запровадження християнства сприяло посиленню великокнязівської влади, зміцненню єдності, утвердженню могутності держави, збагаченню культурних зв’язків з іншими народами світу.

«Обрати новий шлях для Русі, з’єднати й повести за собою людей князеві Володимирові булло нелегко…» - пише автор. Читачі переконаються в цьому, познайомившись з романом «Володимир», що є продовженням роману «Святослав». На них чекає захоплююча подорож у давноминулі часи, коли наші предки, не шкодуючи життя заради отчизни, утверджували її у віках.
 1. Старицкий М. Богдан Хмельницький. Трилогия. Книга первая. Перед бурей: Роман.- К.: Дніпро, 1987.- 645с.

В романе «Перед бурей», составляющим первую часть трилогии о Богдане Хмельницком, отражены события, которые предшествовали освободительной войне украинского народа за национальное освобождение. 1. Старицкий М. Богдан Хмельницький. Трилогия. Книга вторая. Буря: Роман.- К.: Дніпро, 1987.-570с.

… Потеряв надежду привлечь на свою сторону Богдана Хмельницкого, сделать его своим преданным слугой, шляхта решила физически уничтожить казацкого атамана. Но и на охоте у подстаросты, и во время похода на татар Хмельницкому удалось избежать смерти. Тем временем в его отсутствие подстароста Чаплинский разгромил хутор Субботов, засек до смерти сына Андрея, увез жену Елену, а Комаровский – приглянувшуюся ему Оксану, невесту Олексы. На польском сейме, куда обратился с жалобой Хмельницкий, шляхта только посмеялась над казаком.

Возвращаясь из Варшавы домой, Хмельницкий снова видит по всей Украине ужасные картины страдания родного народа и призывает всех угнетенных подняться на борьбу за свободу. Начинается освободительная война украинского народа против польских магнатов.
 1. Старицкий М. Богдан Хмельницький. Трилогия. Книга третья. У пристани: Роман.- К.: Дніпро, 1987.- 605с.

«У пристани» - заключительная часть трилогии об освободительной войне украинского народа под. руководством Хмельницкого.

… После первых успешных битв под. Желтыми Водами и Корсунем Хмельницкий разослал свои отряды освобождать Украину от польских магнатов. Но и Польша собрала войска, чтобы расправиться с «подлыми хлопами»...
 1. Старицький М. Кармелюк: Історичний роман. - К.: Вид-во «Дніпро», 1971.- 707с.

У романі показано життя та боротьба подільських кріпаків у першій половині ХІХ ст…

Поділля, як і вся Правобережна Україна (крім Києва), довгий час було під владою шляхетської Польщі. У відповідь на посилення кріпосницького гніту з боку польського панства зростає антикріпосницький, анти-шляхетський рух селян.

Ця боротьба мала найрізноманітніші форми – від подання скарг на знущання поміщиків і аж до збройних нападів на панські маєтки.

На чолі цієї боротьби подільських кріпаків стояв Устим Кармалюк,

славетний лицар, про якого, ще за його життя, складалися й співалися пісні, оповідання перекази, створювалися легенди.


 1. Рибак Н. Переяславська Рада: Роман .- К.: Вид-во «Художня література», 1954.- 595с.

…Вершиною діяльності Богдана Хмельницького було рішення, прийняте українським народом в 1654 році на Раді в Переяславі. В об’єднанні двох слов’янських народів – російського і українського – величезна заслуга Богдана Хмельницького.

Про події, які передували цьому доленосному акту йдеться мова у романі Н.Рибака «Переяславська Рада».

 1. Тельнюк Я. Яром-долиною…:Історичний роман. – К.: Веселка, 1991. –

400с.: іл..

Твір присвячено малодослідженій історичній події – союзницьким зносинам Запоріжської Січі з Кримським ханством наприкінці двадцятих років XYII століття. З цікавістю дізнаються читачі про похід запоріжського війська на чолі з гетьманом Михайлом Дорошенком через Перекоп, про підступні плани Османської імперії, про подвійну гру польської, шведської та папської дипломатії, боротьбу козацької і турецької розвідок.
 1. Тулуб З.Сагайдачный: Исторический роман.- Днепропетровск: Проминь, 1990.- 752с.

Исторический роман, охватывающий события первой четверти XYII века. Действие происходит на Украине, в Москве, в Крымском ханстве, Польше, Турции.

Автор повествует о времени, когда католицизм наступал на Литву и Украину, польская шляхта захватывала земли, а украинский народ сопротивлялся этой агрессии, сплачивался, создавал братства, школы, тиографии, армию и мечтал о собственной государственности.
 1. Тулуб З. Людолови: Історичний роман. – К.: Дніпро, 1988.- 571с.

Книга – розповідь про історичні події на Україні в першій половині XYII століття.


 1. Хоткевич Г. Довбуш /Гнат Хоткевич //Авірон. Довбуш. Оповідання. – К.: Дніпро, 1990. -559с.; іл..

В історичній повісті українського письменника Гната Хоткевича (1877 - 1938) реалістично зображено життя гуцулів, соціальне та національне гноблення карпатських горян в першій половині XVIII ст., визрівання народного протесту, що вилився в опришківський рух під проводом Олекси Довбуша

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка