І. Котляревський «Наталка Полтавка»



Скачати 61.24 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір61.24 Kb.
ТипУрок

Тема: І.Котляревський «Наталка Полтавка»

Мета:допомогти учням проаналізувати характери і вчинки персонажів,

розвивати навички характеристики образів, вміння висловлювати свою

думку, відстоювати людську гідність, виховувати високі естетичні почуття,

формувати активну життєву позицію учнів.



Обладнання:тексти твору «Наталка Полтавка», аудіозаписи пісень, портрет

письменника, ілюстрації, ноутбуки.



Тип уроку: урок використання знань з елементами театралізації.

Епіграф уроку: «Бути коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим –

значить бути щасливим»

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань

1).Перевірка домашнього завдання.

Цитатий зоровій диктант з кодуванням «Упізнай героя!»

(Петро-1,возний-2,Наталка-3,Микола-4,Виборний-5,Терелиха-6)

1.Про кого говорить Наталка: «Ти був бідним, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю».(Петра)

2. «Один собі живу на світі ,як блинка в полі: сирота без роду, без племені ,без талану і без приюту».(Микола)

3. «Не багата я і проста, но чесного роду, не стижуся прясти, шити і носити воду». (Наталка)

4. «…Живу я хоть не так ,як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про чорний день іміється»(возний)

5.Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда – хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться…?»(Микола)

6.Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог Терпелиху дочкою»(Виборний)

7.До кого звернулась Наталка зі словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати?»(Терпелиха)

8.Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався?...»(Петра)

9.Хто з героїв висловив думку: «Бідість і багатство – єсть то Божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля?»(Наталка)

10.Хто про себе говорить: «Противні мні статус і розділи, позви і копи страх надоїли, несносен мні синкліт весь бумажний…?»(возний)

11.Хто говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! Ой дівка, що і на краю пропасті не здригнулась, но і другого піддержує?»(Микола)

12.Хто про себе говорить: «Нема у мене ні кола, ні двора: весь тут?»(Петро)

(відповідь 143 245 613 241)

3. Мотивація навчальної діяльності.

Погляньте в ноутбук. Ви бачите фото. Що об,єднує три ці фото? (театр)

1).Театр – це геніальне творіння людської думки, дивовижний світ ілюзій і фантазій, сміху і сліз, любові і ненависті.

Т – творчість, Е – ерудит, А – артист, Т – твори, трупа, Р – репертуар

2).Робота з епіграфом уроку: «Бути коханим – це більше, ніж бути багатим,

бо бути коханим – значить бути щасливим»

Метод «Передбачення»

- Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким епіграфом?

- Я вважаю…

- Сьогодні йтиме мова…

- Скоріш за все ми розглянемо…

4. Повідомлення теми і завдань уроку

Отже ми сьогодні продовжимо роботу над п,єсою І. Котляревського «Наталка Полтавка».

Після сьогоднішньої роботи ви розумом і серцем повинні сприйняти не лише зміст тексту та характеристику образів, а й нев,янучу красу його художньої форми, багатство задушених пісень. Нехай цей твір заронить у ваші душі зерна добра, любові до людини, гуманності.

5.Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1).Вступна бесіда.

Сьогодні ми поговоримо про внутрішній світ персонажів драми, який відображається в їх вчинках, діях, словах.

Погляньте в ноутбук. Чому саме цю геометричну фігуру ви бачите?

З чим вона у вас асоціюється? (трикутник кохання)

Давайте уявимо, що ми в театрі , і до нас завітали герої твору.

Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ми доповнимо данний образ цитатною характеристикою і узагальнемо кожен образ методом «Асоціативного гронування».Кожен буде опрацьовувати образ свого персонажа, створюючи міні – проект на папері.

2).Інсценізація:

Входить Наталка. Співає: «Ой я дівчина Полтавка…»

«Найбільше багатство для мене, моє добре ім,я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити. Петре! Петре! Де ти тепер!?»

3).Аналіз образу.

- Через що страждає героїня?(матеріальна незабезпеченість)

- Яким вбачає для себе майбутнє родинне життя?»

- Що свідчить про чесність і порядність Наталки?(відмовляється від зароблених Петром грошей)

- Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою

для подружнього життя?(багатий не може бути їй, справжнім, щирим другом)

- Які риси допомагають їй у боротьбі за своє щастя?(рішуча, щира, вона не боїться порушити традиції, стійка і наполеглива у боротьбі за своє щастя)

«Асоціативне гроно». Наталка – волелюбна, рішуча, щира, мужня, чесна, проста, щиро кохає, розумна, порядна, наполеглива, безкорислива.

4).Інсценізація (під музику з,являється Петро)

«Я – сирота без роду, без племені; без талану і без приюту. Не маю ні хати, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я відмовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя».(Петро – чуйний, вразливий, але неспроможний боротися за своє щастя, тому, що боїться завдати коханій людині ще більше неприємностей, релігійна людина, вихований)

«Асоціативне гроно». Петро – сирота, роботящий, простий, добрий, чуйний, вразливий, покірний долі, вірний, здатний до самопожертви.

5).Інсценізація. Звучить пісня «Всякому городу нрав і права»

(входить возний)

« Я – дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш. Наталки вид ясний… утробу всю потряс…» (підходить до Наталки і Петра)

- Чи не можна б – теє-то, як його, убиратись своєю дорогою, бо ти, кажеться, бачиться, видиться, здається меж нами лишній!

Наталка:

- Почому ж він лишній? Я не хочу за Вас, пане возний. І ніхто мене до цього не принудить.

Вручає возному гарбуза і співає: «Коло мене хлопці в,ються…»

«Асоціативне гроно». Возний – чиновник, лукавий, сухий у почуттях, здирник, хабарник, черствий душею.

- У кого з героїв дістало мужності розв,язати цей трикутник?

- А що дало кожному з героїв почуття любові? (возвеличило їх)

Справжнє почуття любові возвеличило їх. Наталці сили дало і впевненості.

Петра навчило жертвувати в ім,я благополуччя іншого, а возного змусило вперше в житті зробити добре діло.

- Що принесло взаємне кохання Наталці і Петрові? (щастя)

- А що таке щастя?(почуття повного вдоволення, талант, успіх)

- Чи поділяєте ви погляд Терпелихи, що в злиднях щастя немає?

- А в чому ви вбачаєте зміст щастя?

«Мікрофон»

6. Підсумок уроку

Думаю, що сьогоднішній урок спонукав до того, щоб ви задумалися над власними звичками. Тож візміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, її вірність, рішучість у боротьбі за щастя.

- Погоджуєтесь ви з думкою поета О.Підсухи:

Щастя – не слава, не гроші…

Все минає.

Щастя – це люди хороші;

Шана людськая.

Там, де трудніше, де важче,

Швидко знайти його вдасться.

Руки твої роботящі – ось твоє щастя.



Домашнє завдання: твір-мініатюра «Наталка – ідеал для сучасної Дівчини»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка