Хто з героїв книжок вам найбільше сподобавсяСкачати 69.35 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір69.35 Kb.
ТипАнкетаМоніторинг

читацької компетентності

проведений шкільним відділом

(ЗОШ №1,смт.Володимирець)

районної бібліотеки для дітей

Моніторинг читацької компетентності серед учнів кожного класу складається з таких напрямків:

  • Вивчення дозвілля школярів;

  • Відвідання учнями шкільної, та районної бібліотеки;

  • Вивчення читацьких інтересів;

  • Рівень сформованості інформаційної компетентності.

У школі був проведений моніторинг, у першу чергу проводилося анкетування і на основі цього була зроблена діаграма

Хто з героїв книжок вам найбільше сподобався? (5 кл.)
Про що вам хотілося б читати? (5 кл.)


Улюблений літературний герой (5 кл.)Чи передплачують ваші батьки періодичні видання? (4 кл.)

Чим займатися у вільний час? (5 кл.)

Чим займатися у вільний час? (9 кл.)

Якій літературі віддаєте перевагу? (10 кл.)З якого класу користуюся бібліотекою? (8 кл.)

Чи завжди бібліотека задовольняє ваші потреби? (6 кл.)

Читацькі інтересиАнкета 1. «Книги — мої друзі» ­

1. Назвіть Вашу улюблену книгу.

2. Твори яких авторів Ви найчастіше читаєте?

3. Хто з героїв книжок Вам найбільше сподобався?

4.Про що Вам хотілося б читати?

про тварин;

• пригоди;

• фантастику;

• про дітей і школу;

• те, що радять;

• просто цікаві книги.

Анкета 2. «Бібліотека — помічник у навчанні»

(Брали участь учні 4-6класів Володимирецької ЗОШ №1).
1. Чи маєте Ви власну бібліотеку вдома?

2. Скільки книжок налічує Ваша домашня бібліо­тека? Яких авторів?

3. Як часто Ви та батьки купуєте нові книжки для домашньої бібліотеки?

4. Чи є Ви читачем шкільної, районної бібліотеки?

5. Чи задовольняє Вас рівень забезпеченості лі­тературою шкільної бібліотеки? (6клас)

6. Чи передплачують Ваші батьки періодичні ви­дання? Які саме?(4клас)

7. Що читають Ваші батьки?

Анкета 3. «Моє дозвілля»

(БРАЛИ УЧАСТЬ УЧНІ 5-9 КЛАСІВ Володимирецької ЗОШ №1)

1. Чи маєте Ви певний режим дня?

2. Скільки часу Ви витрачаєте на виконання до­машніх завдань?

3. Чи маєте Ви вільний час?

4)Чим займаєтесь у вільний час?

• граю в комп'ютерні ігри;

граю в рухливі ігри;

• читаю книжки;

• дивлюся телевізор;

• допомагаю батькам.

5. Які гуртки та секції Ви відвідуєте ?

6. Скільки часу на день Ви витрачаєте на спілку­вання з батьками?

7. Про що розмовляєте з батьками?

• шкільні справи;

• обговорюєте перечитану літературу;

• обговорюєте переглянуті разом телепередачі;

• батьки допомагають виконувати домашнє завдання.Підсумки
   Результати моніторингу свідчать про те, що лише частина дітей читає багато, вважає читання своїм улюбленим заняттям. Творами, що викликають особливий інтерес, залишаються казки (2-3 кл.), оповідання (4 кл.). Менше молодші школярі захоплюються поезією, низьким виявився інтерес до науково-пізнавальної літератури. Тривогу викликає те, що значна частина учнів на запитання "Чим ти любиш займатися у вільний час?" відповідали: "Грати в комп’ютерні ігри", 25% опитуваних учнів у вільний час "гуляють".
   У значної частини школярів (23%) відсутня елементарна бібліографічна грамотність. Цей недолік проявився в неуважності до авторів прочитаних творів, у неточності передачі назви книги, в невмінні самостійно вибрати книгу за її основними ознаками. Оскільки чітка система читання відсутня, багато учнів при виборі літератури для позакласного читання керується випадковими порадами або вибирає навмання книгу. Так, за порадою вчителя вибирають книги лише 33% опитаних, за порадою бібліотекаря - 21%. Судження школярів про прочитану книгу часто виявляються стандартними, позбавленими почуття, особистісного ставлення. Відставання емоційності, культури почуттів від рівня інтелектуального розвитку проявляються досить часто у процесі опитування. Тим часом відомо, що знання, не зігріті почуттям, творчо не перероблені, залишаються холодними,знаннями й на духовність особистості не впливають. Звідси висновок: у таких учнів немає справжнього читацького інтересу, такого потягу до читання, яке викликає співчуття, співпереживання, робить процес читання творчим.
   Анкетування, проведене серед дітей, на жаль, теж не залишає оптимістичного враження, приводить до сумних роздумів. Не всі діти розуміють, що інтерес до книги, перші читацькі навички закладаються саме в сім'ї, вони не надають серйозного значення розвитку дитини таким могутнім засобом впливу, як книга. Навіть сумлінні батьки не цікавляться тим, що читає син чи донька, чи є дитина читачем бібліотеки. Предметом нашого дослідження стало й те, що і як читають самі .В результаті опитувань виявилось, що лише 54% опитаних читають регулярно, решта - від випадку до випадку або зовсім не читають. 58% опитаних читають в основному романи та фантастичні твори. Зрозуміло, що невміння по-справжньому читати і сприймати прочитане, невміння вибрати книгу для читання - це багато в чому результат слабкого читання у дитячі та юнацькі роки. .Звичайно, в ситуації, що склалася, є свої об'єктивні причини. У тих складних економічних умовах, у яких знаходиться наша держава, дітям часто не до читання. Однак навіть незначний вільний час, який мають діти, часто витрачається непродуктивно. У книги, яка довго була основним джерелом інформації та популярним засобом дозвілля, з'явились могутні суперники. Ними стали комп’ютери, телебачення, відео. Біля телевізора проводять більшу частину вільного часу батьки, тут же й діти, часто без розбору, дивляться всі передачі підряд.
   Так книга поволі відсувається на задній план... Тим часом постійне спілкування з книгою є не тільки благородною звичкою, що відрізняє культурну людину, але й гострою соціальною необхідністю, що диктується самим життям. Ніякий навчальний заклад не в змозі дати всеохоплюючих знань. Одержані в школі чи іншому навчальному закладі знання з часом задавнюються й мають бути оновленими найбільшою мірою за допомогою книги. Крім того, будучи могутнім засобом виховання, література розкриває складний світ явищ і людських почуттів, збагачує досвідом минулого, сприяє розвиткові високих духовних якостей. Начитана людина, як правило, виділяється багатством і мови, і мислення.
   На наше переконання, втрату зв’язків із книгою в ранньому віці неможливо компенсувати в майбутньому. Маленький читач лише вступає в життя, у нього ще немає життєвого досвіду, і книга для нього є невичерпним джерелом відомостей, у ній він знаходить відповідь на свої незліченні "чому?". Книги, прочитані в дитинстві, часто запам'ятовуються на все життя, впливають на подальший розвиток, на світосприймання, виробляють певні норми поведінки.
   Ось чому важливо правильно організувати дитяче читання, спрямувати його так, щоб дитина не розгубилася в книжковому морі, щоб до її рук потрапляли найнеобхідніші книги, щоб спілкування з ними стало звичним, щоденним і, що дуже важливо, приємним заняттям. Саме дорослі повинні свідомо й цілеспрямовано виховувати в дитині інтерес до читання, починаючи з сім'ї, дитячого садка, молодших класів.

матеріали підготувала:

бібліотекар

Усата Н.М.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка