Характерні риси композиторського стилюСкачати 110.17 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір110.17 Kb.
ТипКонспект


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ЗАРУДЯНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

КОНСПЕКТ УРОКУ НА ТЕМУ:


«Характерні риси композиторського стилю»


(6 клас)Підготувала і провела

вчитель музичного мистецтва

Зарудянської ЗОШ І – ІІІ ступенів

Зборівського р-ну

лента лицом вниз 8 О. М. Чорнописька

ЗАРУДДЯ 2013

Урок музичного мистецтва

6 клас

Розділ "Я і музика"

Тема уроку: «Характерні риси композиторського стилю»

Мета:

а) навчальна: ознайомити учнів із творчістю Й. Штрауса, розкрити характерні особливості класичного віденського вальсу, поглибити знання про роль, місце і значення танцювальної музики в житті людини, працювати над виробленням вокально-хорових навичок, розглянути склад симфонічного оркестру: смичкова група; розвивати творчу уяву, естетичний смак;

б) виховна: виховувати інтерес до класичної, симфонічної музики Й. Штрауса, прищеплювати любов до рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Матеріал для сприймання. Й. Штраус «На березі голубого Дунаю»

Матеріал для виконання. Пісня М. Мозговий «Моя земля», розспівка «Українська коломийка»

Обладнання: портрети Й.Штрауса і М.Мозгового, музичний інструмент, диски із матеріалами ППЗ “Музичне мистецтво 6 кл.”, мультимедійна презентація «Вальс», роздатковий матеріал (струнно-смичкова група), плакат з нотним станом, роздатковий матеріал (ноти з надписом «стану душі»), телевізор.

Література до уроку:

 1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Художньо-естетичний цикл.5-11 кл. Укладачі:Б.М.Фільц, І.М.Бєлова .Київ, 2005

2.Ростовський О.Я. Методика викладання музики в основній школі: Навч.-метод. посібник. – Тернопіль:Навчальна книга - Богдан, 2001

3.Музична грамота: навчально-методичний посібник із сольфеджіо та теорії музики. Укладачі:Казак І.І, Амосова Н.В.. Рівне, 2007

4. Гумінська О.О. Уроки музики в загальноосвітній школі: Метод, посібник. –Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2003

5. Радко О.Ю. Поспівки та музично-ритмічні рухи на уроках музики. Чортків, 2006

6. Островський В.М., Сидір М.В. Музичне мистецтво: посібник-зошит 6 клас Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2012

7. Музичне мистецтво, 6 клас: педагогічний програмний засіб . Рівне, 2007


Структура уроку:

І. Організаційний момент. Музичне вітання

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 1. Бесіда

 2. Слово вчителя

 3. Робота у зошитах

ІV. Сприймання та засвоєння нової навчальної інформації

1.Слово вчителя

2. Відомості про Й. Штрауса

4. Аналіз прослуханого твору

5. Відомості про вальс Й. Штрауса „ На прекрасному голубому Дунаї ”

6. Розспівування з елементами музичної грамоти. Синкопа.

7. Художнє виконання пісні «Моя земля» сл. і муз. Миколи Мозгового

V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

Тестові завданняVІ. Творче завдання додому.

VІI. Релакс для дітей.

Музичне прощання


Хід уроку
І. Організаційний момент. (Діти входять до класу під музику Й. Штрауса «На березі голубого Дунаю».)

Музичне вітання: Добрий день вам, діти, я вітаю вас! Добрий день учителю, здрастуй любий клас!

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

Вступне слово вчителя

Діти, кожна сучасна, освічена, цивілізована молода людина повинна знати і розуміти музику, а кожну музику творить композитор, і темою нашого уроку є «Характерні риси композиторського стилю». Сьогодні ми з вами повинні ознайомитись з творчістю австрійського композитора Й. Штрауса. Дізнаємось, що ж таке вальс, дамо йому характеристику і познайомимося з його різновидами. Розглянемо інструменти симфонічного оркестру, а саме смичкову групу. Бадьоро та піднесено виконаємо пісню Миколи Мозгового «Моя земля», яку розучували на минулому уроці.ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

- Що таке вальс?

- Які у вас асоціації (уявлення). (відповіді дітей).

- На минулому уроці ви отримали завдання, зібрати цікаві матеріали про вальс.(Орієнтовні відповіді учнів)

1 учень: Вальс - це чарівний і вічно молодий танок, який існує вже понад три століття. За цей час він перетворився з простонародного селянського на витончений, елегантний бальний парний танок у тридольному розмірі.

2 учень: Вальс виник в Німеччини, потім в Австрії, Чехії, але поступово поширився в усіх країнах світу. Вальс - це одна з найбільш рухливих і виразних форм музики. Музика вальсів надзвичайно різноманітна і може передавати безліч настроїв і почуттів.

2. Слово вчителя (супроводжується презентаційним показом слайдів про вальс.)

Є різні види вальсу: від невеличких побутових до розгорнутих мелодій концертних творів. Для нього характерні мелодійність, наспівність та плавність мелодії.

Чудові зразки вальсів створили Франц Шуберт, Фрідерік Шопен, Микола Глінка, Петро Чайковський. Це улюблений танок усіх композиторів. Визнаним майстром вальсової музики був видатний австрійський композитор і диригент Йоганн Штраус.

Отже, то що ж таке вальс?. Що ви про нього дізналися? (відповіді дітей). • Яке визначення вальсу можна дати? (відповідь)

3. Робота у зошитах

Вальс – вид парного бального та народного танців, ритмом ¾. Слово «вальс» походить із німецької мови «кружляти в танці».

ІV. Сприймання та засвоєння нової навчальної інформації

1.Слово вчителя (супроводжується відеозаписом про вальс)

А зараз ми уявно перенесемось у ХІХ століття, віденський бал, модний академічний стиль вишуканої публіки, розкішні жіночі бальні сукні, чоловіки у фраках, шляхетні манери, ошатність просторих залів і вальсів… Вальс – світлий, легкий, радісний, що змушує усіх присутніх кружляти в танці. Це музика австрійського композитора Йогана Штрауса, і саме йому назавжди присвоєне звання «Короля вальсів». Розважальну музику композитори писали завжди, оскільки люди в усі часи розважалися і відпочивали з музикою.

Музика для розваг у різні часи була різною, відповідно до способу життя, традицій, стилю. Єдине, що об'єднує розважальну музику усіх часів і народів – танцювальність. Кожна епоха народжує нові танці — без них неможлива музична культура людства. Та серед них є один, що не дає забути про себе вже понад двісті років – вальс.

Одного разу у старому музичному Відні в Австрії з'явився чарівник, який своєю музикою полонив усе місто. Невдовзі за помахом його чарівної палички уся країна закружляла під прекрасні, граціозні звуки вальсу. У XIX столітті захоплюючий, яскравий танець заполонив майже всю Європу. А тим чарівником був Йоганн Штраус.

Зверніть увагу на екран. Зараз ми дізнаємось, хто ж такий Й.Штраус?

2. Відомості про Й. Штрауса (Використання ППЗ “Музичне мистецтво 6 кл.)

Йоганн Штраус – видатний австрійський композитор, скрипаль і диригент, творець віденської класичної оперети. З дитинства він навчався гри на скрипці і займався композицією.

Серед його різноманітних за характером творів значне місце посідають вальси, польки, кадрилі, марші. Але найповніше розкрився талант композитора у вальсах — він збагатив цю форму танцю і створив його класичний тип. Недаремно сучасники композитора називали його «королем вальсу».

Вальси Штрауса «Весняні голоси», «Казки Віденського лісу», «Троянда з півдня», «На березі голубого Дунаю» здобули велику популярність та всесвітнє визнання. За своє життя він створив понад 150 вальсів, які швидко поширювалися світом і здобували все нових і нових прихильників.

Йоганн Штраус прожив довге щасливе життя не тому, що не знав прикрощів, а тому, що не зосереджувався на них і намагався помічати в житті лише світле і прекрасне. Найбільшою насолодою для нього була творчість. З великим натхненням він писав музику вдень і вночі, усюди, де знаходився (вдома, в дорозі, на прийомах) і на чому міг (на клаптиках паперу, подушці, манжетах сорочки).

У творах Йоганна Штрауса звучить невимовна радість і ніжність, щедра любов до людей і до життя, захоплення красою людини і світу. Таку музику, осяяну світлом і відчуттям радості життя, здатен створити лише той, хто сам почував себе щасливим. Композитор ніби каже своєю музикою: «Життя прекрасне!» і запрошує нас із цим погодитись.3. Слухання вальсу Й. Штрауса «На прекрасному голубому Дунаї» (Перегляд відеозапису)

- Прослухайте вальс «На прекрасному голубому Дунаї» і поміркуйте, які почуття в ньому панують.4. Аналіз прослуханого твору

- Чи отримали ви насолоду від цієї музики?

- Охарактеризуйте виражальні засоби вальсу Й. Штрауса

- Які особливості звучання відрізняють вальс Й. Штрауса від вальсів інших композиторів?

- Скільки розділів у вальсі? Спробуйте їх охарактеризувати

- Чому музика, створена майже півтора століття тому, і сьогодні хвилює, радує, надихає слухачів? 5. Відомості про вальс Й. Штрауса „ На прекрасному голубому Дунаї ”Слово вчителя

У творчості вальс перестав бути лише танцем. Він перетворився на розгорнутий і змістовний симфонічний твір, в якому використана вся гама виражальних можливостей оркестру.

Одним із найпопулярніших творів композитора є вальс «На прекрасному голубому Дунаї». У цьому творі він використав мелодію вальсу «Хвилі і водоверті», написаного на 14 років раніше. Твір складається з низки самостійних вальсів, поєднаних загальним задумом. Як і всі вальси Йоганна Штрауса, «Голубий Дунай» написаний для симфонічного оркестру.

До складу симфонічного оркестру входить струнно-смичкова група інструментів, а саме: скрипка, альт, віолончель, контрабас. Багато типів струнних інструментів об'єднано відповідно до особливої характеристики. Їх звук проводиться, коли натягнута смужка матеріалу (зазвичай дріт, шовк) починає вібрувати від зіткнення із смичком або іншим предметом. Параметри звуку, що видається струною, залежать від довжини, гнучкості, і напруженості.

6. Розспівування з елементами музичної грамоти. Синкопа. (розспівка зображена на дошці)

У кожній пісні є власний ритмічний рисунок. У більшості пісень наголос припадає на сильну долю кожного такту. Але є пісні, в яких у деяких тактах акцент зміщений у бік слабкої долі. Такі своєрідні голоси-акценти є і в українських коломийках. Це – синкопи.Синкопа – зміщення акценту з сильної долі на слабку. Синкопи широко застосовують в народній танцювальній музиці.

- Сіли рівненько, приготуємося до розспівки. • Послухайте мелодію (вчитель сольфеджує).

 • Який розмір в розспівці? (дводольний перша доля – сильна, а друга – слабка)

- А тепер всі разом відтворимо ритмічний супровід.

 • Відтворимо кожну долю (ритм мелодії),

 • Зверніть увагу, у всіх тактах наголос падає на сильну долю, крім другого і шостого, в цих тактах акцент зміщений у бік слабкої долі – такі зміщення акцентів називають синкопою. Давайте виділимо її (ставимо знак > акценту).

 • Бачите як чудово: завдяки розспівці ми з вами з'ясували що таке синкопа. Повторіть будь-ласка. Де широко застосовують синкопи?

7. Художнє виконання пісні «Моя земля» сл. і муз. Миколи Мозгового

На попередньому уроці ми вивчали пісню Миколи Мозгового «Моя земля». Давайте пригадаємо, хто ж такий Микола Мозговий?(Орієнтовні відповіді учнів)

Український народ завжди вирізнявся своєю співучістю, милозвучністю пісень. Народний артист України (юрист за першою освітою) Микола Мозговий розпочинав кар’єру естрадного співака в Івано-Франківську. Та слава до нього прийшла як до композитора – у 1979 році відома українська співачка Софія Ротару заспівала його «Рідний край».

Пригадаймо пісню «Моя земля». Під час співу слідкуйте за диханням і дикцією.

Виконайте пісню бадьоро і піднесено.Караоке. Пісня «Моя земля»

Отже, Україна – це край, який оспіваний багатьма поетами і композиторами. Це край, яким ми повинні гордитися. Це край, де живуть працьовиті, добрі, гостинні люди. Тож радіймо, що ми – українці.V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання

Тестові завдання (Використання ППЗ “Музичне мистецтво 6 кл.)

Йоганн Штраус прославився не лише вальсами. Він – автор 16 оперет, серед яких найвідоміші «Летюча миша», «Весела війна», «Циганський барон»... Композитор жартував: «Мелодії течуть з мене, як вода з крана».

Не дивно, що автор таких життєрадісних і запальних творів мав веселу вдачу і любив пожартувати.

Музиканти переказують одну кумедну історію. Якось Йоганн Штраус зайшов до взуттєвого магазину.

Обдивився, приміряв з десяток черевиків і, нарешті, розчаровано махнув рукою:

- Бачу, не знайду те, що шукаю.

- А що ви, пане, шукаєте? — спитав продавець.

- Два черевики, які скрипітимуть в унісон, - відповів композитор.

Напевне, почуття гумору в «короля вальсів» було таке ж яскраве, як і його музика.

VІ. Творче завдання додому.

Написати твір-роздум на тему „Музика в моєму житті"VІI. Релакс для дітей. (Нотний стан на плакаті. На кожній парті ноти з надписом «стану душі»:

1.Легкість. 2.Захоплення 3.Розуміння 4.Радість 5.Лагідність 6.Політ 7.Тепло 8.Гарний настрій 9.Ніжність 10.Бадьорість 11.Енергійність 12. Хвилювання 13.Відвертість 14.Гордість 15.Відпочинок 16.Казку 17.Закоханість 18.Красу 19.Оптимізм 20.Бажання рухатися 21.Досконалість 22.Відповідальність 23.Неповторність.24.Артистичність. 25. Сила волі.)

Заключне слово вчителя. Сьогодні урок переповнений надзвичайних почуттів. Ваше наступне завдання: Назвати одним словом ваш стан душі, що ви відчуваєте? Зараз ми з вами створимо музику із власних почуттів. Вибираєте одну із ноток і чіпляєте її на нотний стан. Я теж прикріплю свою ноту. Це – нотка «задоволення»

Музичне прощання. Вихід учнів із класу, (кабінету) під звучання вальсу «На березі голубого Дунаю» Й.Штрауса.


Тестові завдання

 1. Вальс – це…

а) музична п’єса в стрімкому, рухливому темпі;

б) парний, бальний танець у тридольному розмірі;

в) невеликий музичний твір імпровізаційного складу.

2. Композитор, якого називають «королем вальсу»

а) Дж. Гершвін;

б) Ф.Шопен;

в) Й.Штраус.

3. У наведеному переліку позначте пісню, написану в темпі вальсу

А) «Тихий марш»;

Б) «Моя земля»;

В) «Хлоп’ята і дівчата».

4. Синкопа – це…

а) зміщення музичного наголосу з сильної долі такту на слабку;

б) один із найважливіших засобів виразності в літературних і музичних творах;

в) старовинна триголосна куплетна пісня для виконання ансамблем співаків або хором без супроводу.
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка