Гідність. Повага гідності інших. Самоповага (1 год.). Мета



Скачати 46.55 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір46.55 Kb.

Гідність. Повага гідності інших. Самоповага (1 год.).

Мета: Дати дітям уявлення про такі моральні поняття як "гідність", "повага гідності", "самоповага". Вчити аналізувати моральні поняття, добирати протилежні за змістом поняття, наводити приклади їх прояву. Вчити поважати гідність інших людей, виявляти самоповагу.

Хід заняття

I. Читання вчителем тексту:

Дійсно, дуже добре, коли до тебе всі ставляться з повагою! Як же заслужити цю повагу?

Найперший і найголовніший секрет поваги інших до вас полягає у звичайному правилі. Запам'ятайте його на все життя: якщо хочеш, щоб тебе поважали інші — навчися поважати їх!

Поваги заслуговує людина, яка вміє себе правильно поводити. Уявіть собі, що всі почнуть поступати так, як їм заманеться, не рахуючись з іншими. Що з цього вийде?

Скажімо, ви захворіли, а тут тато й мама бажають послухати музику. Ось вони і вмикають програвач на повну потужність — адже їм так хочеться!

Або ви прийшли у гості до друга, з яким домовилися заздалегідь, а йому саме зараз захотілося піти в кіно. Він вас не дочекався і пішов. Приємно?

Щоб такого не трапилося, запам'ятайте такі правила:

Ви прокинулися й встали. Не забудьте привітатися з рідними, подякувати за сніданок і неодмінно, якщо є час, допомогти у домашньому господарстві.

По дорозі до школи привітайтеся зі знайомими, але не зупиняйтеся для розмов, щоб не запізнитися до класу.

У класі привітайтеся з друзями. Не обов'язково вітатися з ними, даючи їм стусана, ставити підніжку або смикнути дівчаток за коси. Вашим однокласникам буде приємніше почути від вас ввічливе "Добрий ранок!" або "Привіт!"



II. Обговорення прослуханого. Запитання до дітей:

  • Про яке найголовніше правило або секрет йдеться у цьому тексті?

  • Чи бували у вашому житті випадки, коли вас "підводили" ваші друзі? Як ви вітаєтесь зі своїми друзями? Розкажіть.

III. Прослухайте оповідання Василя Сухомлинського "Гідність".

Є така тонка і ніжна, сильна і мужня, недоторкана і незламна річ — гідність людської особистості. У житті людина зустрічається із красою і підлістю, радістю і горем; в її духовному житті бувають години торжества і години страждання; душу її стрясає всепоглинаюча любов і відчуття мерзенності; бувають такі повороти і збіги обставин, коли треба відмовлятися від задоволення й піти на жертву в ім'я блага рідної, близької людини, особливо блага дружини і дітей, треба піднестися силою своїх думок, переконань над почуттями й емоційними поривами.

Усе це вимагає гідності. Треба з гідністю жити, працювати, з гідністю переживати радість і горе, з гідністю хворіти і зустрічати свою останню годину. Гідність — це мудра влада тримати себе в руках. Благородство твоєї людської особистості виявляється у тому, наскільки мудро і тонко ти зумів визначити, що гідне і що негідне. Гідне повинне стати самою суттю твоєї духовної культури, негідне нехай викликає у тебе презирство й огиду.

Що ж це таке — гідність?

Що означає вислів "поважати власну гідність"? "Гідність інших"?

IV. Робота над прислів'ями:

Складіть з окремих слів прислів'я. Що воно означає?

ласка, Будь не кланяється, а, спини, спасибі, не гне.

V. Гра "Знайди протилежне слово".

На дошці написані два стовпчики слів. Дітям треба знайти протилежні за значеннямслова та з'єднати їх стрілочками:


Терпимість Байдужість

Гордість Працелюбність

Чуйність Скромність

Ненависть Неповага

Лінощі Чистота, охайність

Доброта Нетерпимість

Неохайність Повага, гідність

Жорстокість Злість

Співчуття Любов
Закінчіть речення:

"Поважати інших означає...", "Поважати себе означає..."



  • Як слід ставитись до самого себе?

  • Якщо ти не поважаєш себе, чи зможуть тебе поважати інші люди? Чому?

  • Що, на твою думку, є гідним людини? Які її вчинки, прояви яких якостей?

  • А що - негідним? Кого називають негідником? Яку людину? За що?

  • Чи вдається тобі завжди бути гідною людиною, яку всі поважають?

  • Що заважає тобі стати такою людиною? Над чим ще слід попрацювати у своєму характері?

VII. Підсумок заняття.

Методика "Чарівний стілець"

(варіант "Чарівний промінь" за Н.Щурковою).


- Діти! Згадайте, будь ласка, подібну гру ми проводили з вами на перших наших заняттях, вона допомогла нам навчитись цінувати один одного.

У ході проведення сьогоднішньої гри на "чарівний стілець" запрошується один із учасників гри: як тільки він сідає, "висвітлюються" і стають явними усі його достоїнства (позитивні якості). Дається установка: називати виключно позитивні сторони особистості, не "висвітлюючи" негативні. Діти дивляться, наче в перше, один на одного. Треба проводити гру доти, доки кожна дитина не пройде через момент піднесення.



Від учителя, його манери поведінки, тону, який він задасть розмові, залежить успіх цієї групової справи, бажання кожного сказати іншому щось приємне. Не слід боятись тиші, пауз, коли діти намагаються знайти достоїнства кожного. Вчитель може розпочати розмову, задати її тон. Він фіксує (у пам'яті чи письмово) тих дітей, які не встигли ще пройти, щоб не обминути жодного.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка