Галина малик. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»



Скачати 56.33 Kb.
Дата конвертації21.12.2018
Розмір56.33 Kb.
ТипУрок

Українська література 5 клас

Урок № 23

Дата: 28.11.2017

Тема: Галина МАЛИК. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Елементи незвичайного в повісті. Символіка країни Недоладії та її мешканців.

Мета:   продовжувати роботу над казковою повістю Г.Малик  «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», навчати учнів аналізувати особливості жанру повісті-казки, розуміти символіку образів; формувати вміння переказувати твір, характеризувати героїв, аналізувати роль художніх засобів, пояснювати значення діалогів у творі, розвивати творчі здібності, фантазію, комунікативні вміння; формувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати щирість, відкритість, наполегливість, відповідальність за свої вчинки.

Очікувані результати: учні вміють розповідати про письменника, знають зміст казки, уміють переказувати фрагменти твору, коментувати їх; розуміють виховний зміст твору: визначають основні риси характеру дійових осіб, пояснюють відмінність між прозовим і віршованим твором.

Теорія літератури: повість-казка (повторення)

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:  підручник, портрет письменниці, збірки творів письменниці.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Перевірка домашнього завдання

2. Вікторина «Незакінчене речення»

1. Казка — це... (твір, у якому розповідається про вигадані, фантастичні події).

2. Види казок. (Народні та літературні)

3. Народна казка — це... (твір, автором якого вважають народ).

4. Літературна казка — це... (казка, створена письменником),

5. Я знаю таких казкарів світу... (І. Франко, О. Пушкін, Г. X. Андерсен, Ш. Перро).

6. У казці завжди перемагає ... (добро).

7. Моя улюблена казка... (варіанти відповідей).

8. Мій улюблений казковий герой... (довільні відповіді учнів).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку

1. Слово вчителя.

Кожен з нас мріє потрапити у казку. Хтось створює її для інших, а хтось просто читає. Та сьогодні ми з вами стали свідками того, як маленька дівчинка, яка ніколи не доводила свої справи до кінця потрапила в казкову країну. На перших сторінках ми відразу понайомилися із дівчинкою, яка ніколи не доводить свої справи до кінця. Тож, що ми можемо їй побажати?

IV. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між його елементами.

1. Слово вчителя.  Казка Г.Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» уже давно полюбилася читачам, бо  герої виховують, тішать, спонукають до роздумів. Певні висновки для себе, думаю, зробили і ви. Якщо людина ставить перед собою ціль та наполегливо йде до неї, то обов’язково досягне її.

-  Яку мету поставила для себе Аля, опинившись у країні Недоладії?

-  Які перешкоди довелося подолати Алі на шляху до своєї мети?

-  Який життєвий досвід отримала Аля з цієї незвичайної подорожі?

2. Скласти інформаційне гроно характеристики Алі після повернення з Недоладії. 

завершує справи, вчиться доводити розпочате до кінця, безкорислива, охайна, добра 

3.  Заповнити таблицю

Реальне Фантастичне

Бабуся Недочеревик

Мама й тато Недоштанько

Аля Недоладько

Кімната Алі Кімната в недотелі

Біла в синій горошок стрічка Пришите крильце бабці.

4. Словникова робота.

 Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища; це художній образ, який відтворює певну думку, ідею. Наприклад, хліб-сіль – символ української гостинності, голуб – символ миру, верба і калина символізують Україну.

-А зараз, учні, ми визначимо, які ж є символи у повісті-казці «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».

5. Робота з таблицею.

Символ

Символічне значення

Країна Недоладія

безлад і недороблені справи

Недоладько

працьовитість і відданість

Недопопелюшка

дружелюбність і безкорисливість

Недокватирка

людська недбалість

Недочеревик

справедливість, колекціонування недороблених справ

Недороль Десятий

бездіяльність і боягузтво

Перший Недорадник

жорстокість і лють

Недовус

товариськість




6. Бесіда з учнями

Учитель:

-А тепер, діти, скажіть, якого персонажа казки ми ще не згадали?

-Правильно, Алю.

-Але, щоб сказати, що символізує образ Алі, треба обов’язково вам визначити, якою була Аля спочатку і як вона змінилась.

-Якою була Аля спочатку? (неохайна, лінива, недороблює, не слухає, не виконує, нечупара)

-Якою стала дівчинка? (охайна,відповідальна, працює, виконує, встигає)

V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Робота в групах

1- ша група — опишіть Алю, її справи.

2- га група — опишіть країну Недоладію.

3- тя група — опишіть мешканців країни Недоладії.

4- та група — визначте фантастичне в казці.

Орієнтовні відповіді

1- ша група. Аля — маленька дівчинка, яка жила у великому місті. Вона гарна, але дуже нетерпляча. Не могла доробити жодної справи до кінця, навіть доїсти страву, яку їй приготували, чи заплести як слід свої кіски. Аля — добра дівчинка, хотіла зробити подарунок на день народження бабусі — вишити рушничок, але в неї не вистачило снаги це зробити.

2- га група. У країні Недоладії все було не так: на небі світила половинка сонця, риби гуляли на березі озера, вулички кривулясті, не будинки, а розвалюхи, у деяких не вистачало вікон і зовсім не було дверей, замкові башти ніби погнуло вітром, і на кожній чогось не вистачало. Навіть годинник був лише з хвилинною стрілкою.

3- тя група. Люди в Недоладії якісь перекошені, й з обличчями, на котрих не вистачало або вуха, або брови. У декого не було навіть самої голови, як у Першого Недорадника.

4- та група. Фантастичне — перенесення Алі в країну Недоладію, сама ця країна, люди з відсутністю деяких частин тіла, наприклад, голови.



VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

VІІ . Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання

1. Підручник: Ст. 124 завдання 1, 2, 3

2. Підготуватися до уроку розвитку мовлення (написати листа Алі від свого імені, подати власні роздуми про поведінку, вади Алі, допомогти їй виправитись і подружитись із головною героїнею).



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка