Франц Кафка: літературний портретСкачати 209.93 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір209.93 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку

Ознайомлення учнів з основними відомостями

про життя і творчість Ф. Кафки.

Тема : Закоханий у страждання

Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про життя і творчість Ф. Кафки, характерними ознаками експресіонізму як модерністської течії, концепцією світу і людини в ньому; розвивати навички аналізу художнього тексту, вміння конспектувати бесіду; удосконалювати навички ораторського мистецтва, вміння аналізувати, висловлювати та аргументувати власні думки; виховувати любов до літератури.

Обладнання: портрет Ф. Кафки; виставка творів письменника, «Фотогалерея» з життя письменника, картка-інформатор «Художній світ Франца Кафки», роздатковий матеріал «Цитатний ланцюжок», уривки з «Листів до батька», проблемне питання «Що може допомогти людині знайти гармонію зі світом?», епіграф «Закоханий у страждання», інформація для учнів «Це цікаво». Таблиця «Літературна спадщина Франца Кафки»

Оформлення дошки:

Франц Кафка — австрійський письменник, один із основоположників літератури модернізму,

лауреат премії імені Т. Фонтане. 3 липня 1883 р. — 3 червня 1924 р.

«Література — це я сам, це моя плоть, і бути іншим я не можу»

Презентація портрета Ф.Кафки.

Мотивація навчальної діяльностіПрозова пۥятихвилинка(читання казки у особах)

Невеличка казка із творчого доробку Франца Кафки

Ох! – сказала миша, – світ щодня вужчає. Спочатку він був таким широким, що мені було страшно, я йшла далі і була щаслива, коли нарешті справа і зліва бачила далекі мури, але тепер ці мури так швидко насуваються, що я вже опинилася в останній кімнаті, і тут, у кутку, бачу пастку, до якої я прямую.

Ти мусиш змінити напрямок руху, – сказала кішка і з’їла мишу.
Слово вчителя.

- Така невеличка казочка, а наводить на глибокі роздуми. Як жити у великому світі,щоб не стати таким, як миша і не потрапити до кошачих лап долі? До речі автором цієї казки є Франц Кафка — австрійський письменник,один із основоположників літератури модернізму, лауреат премії імені Т. Фонтане.3 липня 1883 р. — 3 червня 1924 р. Який про своє життя говорив : «Література — це я сам, це моя плоть, і бути іншим я не можу» (звернення до матеріалу з дошки)

І . Презентація теми і мети уроку.

«Мозковий штурм» (проблемне питання)

- Перед нами постає завдання : поміркуйте: «Що може допомогти людині знайти гармонію зі світом?» і давайте брати штурмом сходинки до знань.

(учні пропонують власні відповіді, які записує вчитель на дошці)

Постає безліч відповідей. Яка з них правильна? Можливо кожен знайде гармонію зі світом у чомусь своєму.

Відповідь на дане питання ми шукатимемо сьогодні на уроці. А за приклад візьмемо життєвий шлях відомого письменника за приналежність до літератури якого боряться і німці і чехи.Звернемося до епіграфу уроку. У ньому закладена частина відповіді на проблемне питання, яке у центрі нашої уваги.

Хто ж він,Франц Кафкка? Людина, яка все життя шукала гармонію зі світом? Мученик? Геній? Одинак? Провидець?Пригноблений чи слабкодухий, але відомий у всьому світі Франц Кафка?

Ось на ці питання ми і будемо шукати відповіді сьогодні на уроці., бо тема нашого уроку: « Життєвий і творчий шлях Франца Кафки» (запишіть у зошити)

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

«Цитатний ланцюжок»

(читання учнями по черзі виловів про Ф.Кафку)

1. Як зазначає провідний дослідник творчості письменника професор Курт Кролоп: "Франц Кафка описав властиве йому сприйняття світу, актуальне для початку ХХ століття, для періоду тоталітаризму, і для сучасності". 1. Що знаєш ти про мій біль, і що я знаю про твій……Щасливим я був тільки б у тому випадку, якщо б зміг привестисвіт до чистоти, правди, непорушності…

Ф.Кафка

3. Кафка - це рідкісна і дуже цінна голуба миша, яка не їсть м'яса, а харчується самими лише цільними зернятами. Вона заворожує всіх, хто дивиться на неї, бо у неї людські очі.Франц Бляєв

4. «Кафка був дитя свого часу, прот він, як Шостакович, передчував есь трагізм ХХ століття».

5. Творець «Процесу « і «Замку» вважав себе художником повсякденності , подібно до того, як Достоєвський стверджував, що він є письменником факту.

А.Андронік

7. Творчість Ф.Кафки – поезія сновидінь.Т.Манн.

8. «…Його творчість – не що інше, як колосальний, відчайдушний і геніальний фрагмент, сколок із фрагментарного буття людства.»Д.Затонський.

9. Секрет Кафки у фундаментальній двозначності. Він увесь час балансує між природним і повсякденним, абсурдом і логікою. Ці коливання проходять через усі його твори і надають їм звучання і значущості.А.Камю

«Фоторепортаж»

(учитель демонструє слайди, або розміщені на дошці фотографії і коментує їх )

-Погляньте на ці зображення. Перед вами розкривається ціла галерея з життя Франца Кафки. Ось вулички, по яким ходив Кафка. Це – батько Кафки - Герман Кафка, якого він називав тираном у своїх листах, а це - 6-річний хлопчик, якого скоро за руку буде водити домашня кухарка до школи. А це -27 річний юнак, що з друзями відправляється у подорож. А це – перше кохання Кафки - Феліція (мабуть більше кохав вигаданий для себе образ під час листування) із якою був двічі заручений , але до шлюбу так і не дійшов.

А ось перед нами аркуш паперу, на якому зображено оголошення про смерть нікому тоді невідомого письменника… А це – памۥятник Ф.Кафці у Празі. Такий же вигляд має і статуетка, яку вручають переможцям премії ім.Ф.Кафки. А це – музей Ф.Кафки, кімнати у цьому музеї, могила Кафки…

Атмосферу Кафки практично неможливо передати візуально, але у Стівена Содерберга це вийшло у фільмі «Кафка», що вийшову світ у 1991р.

Всі ці речі і факти говорять самі за себе - Кафка – відомий, популярний письменник, хоча за життя він слави не зазнав.

Існує багато праць, статтей, досліджень життя і творчості Кафки. І з них перед нашими очима вимальовуються різні образи однієї людини. Перед сучсниками постає два Кафки. Яким же постане Кафка у нашій уяві? Яким було його життя, що впливало на формування його світогляду. На його твори, які будоражать уми і зараз? Ось завдання нашого уроку.. Чи дійсно Кафка був закоханий у страждання? Чи це просто шлях налагодити гармонію зі світом, який у його творах, чиу житті був суцільним мороком і жахом?

Формула світосприйняття Кафки – це безмежне почуття провини. (запис у зошиті).

Перед ким він провинився? Дослідники говорять , що душу дитини почали калічити ще з дитинства і винуватцем всіх своїх бід Кафка вважає батька.( демонстрація портрету батька)

«Лист до батька» - справжній приватний лист, який, звичайно, не був розрахований на стороннє сприйняття. Його автор, доросла людина, звертається до батька, намагаючись зрозуміти витоки власного життєвого краху.Читання фрагментів листів учнями

Фрагменти з «Листів до батька»

І.

«…Я з давніх пір ховався від Тебе – в свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у божевільних друзів; я ніколи не говорив з тобою відверто… ніколи не виявляв родинні почуття… Я був боязкою дитиною… По суті своїй Ти добра і м ’яка людина, але… Ти виховуєш дитину тільки відповідно до свого особистого характеру – силою, криком, запальністю…Ти прагнув виховати в мені сильного і кмітливого юнака… Я згадую лише один випадок з дитинства…

Якось вночі я весь час скиглив, просив пити, а певно, почасти щоб позлити вас, а почасти розважитися. Після того, як сильні погрози не допомогли, ти вийняв мене із ліжка, виніс на балкон і залишив там на деякий час самого, в сторонці перед замкнутими дверима…

Тоді, зрозуміло, відразу затих, але мені була заподіяна глибока шкода. Я так і не зміг з’ясувати взаємозв’язок між цілком зрозумілим для мене, нгехай і безглуздим проханням дати попити і несказанним жахом вилучення з кімнати. Згодом я все ще страждав від болісного уявлення, як величезний чоловік, мій батько, вища інстанція, майже без причини, вночі може підійти до мене, витягти з ліжка і винести на балкон – ось, виходить, якою нікчемою я був для нього…»

Фрагменти з «Листів до батька»

ІІ.

«… Утім, досить нагадати про минуле : я зневірився в собі, зате придбав безмежне відчуття провини.

Батьку, зрозумій мене, будь ласка, правильно, само собою все це зовсім незначний дріб’язок, що гнітючим став для мене лише тому, що Ти, людина для мене надзвичайно авторитетна, сам не дотримувався заповідей, виконання яких жадав від мене. Тим самим світ поділявся для мене на три частини: один світ, де я , раб, жив, підкоряючись законам, що придумані тільки для мене і яких я ,невідомо чому, ніколи не зумію цілком дотримуватися; в іншому світі, нескінченно від мене далекому, жив Ти, велячи, наказуючи, обурюючись із приводу того, що Твої накази не виконуються; і, нарешті, третій світ, де жили інші люди, щасливі і вільні від наказів і покори. Я постійно відчував сором: мені було соромно і тоді, коли я виконував Твої накази, тому що вони стосувалися тільки мене; мені було соромно і тоді, коли я упирався – тому що як смів я упиратися стосовно Тебе!- чи був не в змозі виконати їх, тому що не володів ні Твоєю силою, ні Твоїм апетитом, ні Твоєю спритніст, а Ти вимагав усього цього від мене як чогось само собою зрозумілого. Це, звичайно викликало в мене найбільший сором. Так складалися не думки, але почуття дитини».Слово вчителя.

З листів ми бачимо ворожий, «розколотий» світ батьківського будинку, в якому зростає принижена дитина, яка змалечку відчуває власну провину і це робить її життя принизливим існуванням. І все життя Кафка намагався подолати це провалля між реальністю і духовним світом. Він вибирає одруження і творчість для того, щоб гармонізувати цей «розколотий « з дитинства світ, але обидва шляхи не допомагали, а навпаки, заганяли в глухий кут...Фрагменти з «Листів до батька»

ІІІ.

«…Одружитися, створити родину, прийняти всіх дітей, що народжуються, зберегти їх у цьому хисткому світі та навіть повести за собою- це, на моє переконання, найбільше благо, що дано людині…

Насправді ж спроби одружитися перетворилися в грандіозну та найобнадійливішу спробу врятуватися, відповідно грандіозними були і невдачі.»

«Так чому ж я все-таки не одружився?Робота зі схемою «Трагізм «кафкіанського» світу»

(запис схеми у зошити)

Слово учителя

Франц Кафка постійно шукав гармонію між усіма цими світами , та його особистий світ все більше поринав у прірву…

Яким же було його подвійне життя?


Подвійне життя Франца Кафки
41 рік.
За національністю єврей

КультураНавчався і писав німецькою мовою

Німецька культура

культуру свою почав вивчати тільки наприкінці життя

Любив , поважав батька, боготворив.

Батько

І звинувачував його у всіх життєвих негараздах

«Все, що не повۥязане з літературою, я ненавиджу»

«Література – це життя»Література

У сімۥі захоплення літературою не підтримувалося.

«У мене немаєзахоплення літературою, я просто з неї складений»Працює у конторі страховим агентом (з людьми)

Люди

Самотність – звичка

Безсоння,головний біль, туберкульоз,хворий шлунок, розхитана нервова система

При рості 1,82


Фізичний стан
Плекає свою хворобу .

«Вместо исцеления неврозов он ищет в них самих целебную силу- силу познания», - Т.Адорно.

( бо під час безсоння може писати) Важив 55 кг


Оточений музикою. Друг (пізніше біограф) Макс Борд (Брод), диригував оркестром, іноді писав музичні твориМузика-дар, і той, хто не отримав його, мусить мужньо переносити цю утрату

«Відсутність у мене музичного відчуття призводить лише до того, що я не помічаю в ній неперервності, хіба що помічаю її час від часу, але цей ефект рідко має музичну природу.»
«Я тямлю в коханні точнісінько так, як і в музиці»


«Одружитися, створити родину, прийняти всіх дітей, що нарджуються, зберегти їх у цьому хисткому світі та навіть повести за собою – це, на моє переконання, найбільше благо, що дано людині»

Одруження«Так чому ж я все-таки не одружився? Звичайно , я зустрівся з деякими перешкодами… Однак головна перешкода… полягає в моїй очевидній духовній нездатності до одруження…»

Не вважав Бога мертвим

Бог

«Ми –лише один з його поганих настроїв. У нього був невдалий день»

Кохає жінок і почуття взаємні

Кохання

Розриває стосунки

( 2-чі заручений)

Роман у листах


«Я люблю її , настільки здатен на це, та кохання давить страх і самолінчування»

Феліція Бауер -


«Єврейка 25років з кістлявим пустим обличчям»(з щоденника)

7 пунктів: переваги і недоліки шлюбу. (шлюб може завадити творчості)

Любив, але «дезертирував» з весільної стежки.Листи

Грета Блох

(подруга Феліції)Пізніше запевняла , що від Кафки у неї син.

Взаємні почуття

Юлія ВохрицекЯк тільки дізналися, що можуть не розраховувати на квартиру, що підібрали собі, зразу ж пішли «напопятую»

Хоче відкритих стосунків, прагне одружитися з нею.

«Живий вогонь,якого я ще ніколи не бачив» Він горів у цьому вогні.

Він живе у у Празі

Листування давало ілюзію життя


Мілена ЄсенськаЧешка, 23роки,заміжня, психічно неурівноважена, кокаїністка, мотовка…

Журналіст і літератор, перекладач Кафки на чеську мову, людина шаленої енергії, майбутня комуністка, бієць опору, майбутня жертва Равенсбрюка…Заміжня (чоловік – банкір), і її влаштовує ситуація, що склалася.

Вона живе у Вені.

Коли Мілена направила свій вогонь на інші обۥۥєкти, Кафці залишилося тільки одне – пометри…Ще встиг зробити пропозицію

Дора Дімант-польська єврейка

Вона йому – то дитина, то – мати.

Але не встиг одружитися.3 червня 1924р.«Лікарю, дайте мені смерть, інакше ви вбивця»

Сучасні дослідники творчості Кафки вважають, що трагічний світ у житті Кафки був тільки у літературі, а справжнє життя письменника було зовсім іншим. Можливо світло на життя Кафки пролють нові документи про життя письменника, що стали відомими нині.

Невже щоденник – самий інтимний документ – бреше? Ризикну припустити, що існувало 2 Кафки, і обидва істинні.

Один – реальний

парижанин

(образ з біографії,

написаної Бродом)2 світи боролися між собою, та світ монстрів пступово поглинув свого господаря ціляком

Другий – такий же реальний житель світу монстрів, породжених його свідомістю і відображених у його творчості.
 • Перед вами лежить «Хронологічна таблиця життя і творчості Ф.Кафки». Ваше завдання по ходу розповіді занотовувати найголовніше у зошит. (Розповідь учителя за таблицею)

Закріплення вивченого матеріалу

1.Робота з карткою «Художній світ Франца Кафки» (або самостійно із взаємоперевіркою, або фронтально – за запитаннями учителя).

2.Робота з карткою «Літературна спадщина Ф.Кафки ( фронтально).

3.Тести

 1. Рік народження Ф.Кафки?

 1890 р;

 1910 р;

1886 р.

 1900 р. 1. Знайдіть зайве

 «Америка”;

 “Перетворення”;

 “Вирок”;

 «Листя трави». 1. З якого року Ф.Кафка починає писати свої щоденники?

 1883 р;

 1983 р;

 1886 р.

1900 р.


 1. Визначте завдяки кому до нас дійшла велика кількість творів Ф.Кафки?

 2. Велика кількість творів Ф.Кафки до нас дійшла завдяки     

4.Ознайомлення з цікавими фактами про Ф.Кафку ( учні –дослідники, що мали випереджувальне завдання, по черзі читають інформаційний матеріал з рубрики «Це цікаво»)

1.Кафку називали письменником-провидцем. Він з болем у серці намалював у своїй новелі «У виправній колонії» і в романах «Процес» і «Замок» картини життя 40–50-х років XX ст. (які насправді підтвердилися), хоча сам покинув цей світ у 1924 році.

2.Кафка - лівша

3 У Тель-Авіві оприлюднено невідомі документи Франца Кафки

1.Невідомі раніше документи, що зберігалися в квартирі в Тель-Авіві, допоможуть дізнатися нові подробиці життя великого письменника Франца Кафки, повідомляє РИА "Новости".

2.Ці документи Кафка передав своєму другу Максу Броду, який також редагував роботи письменника. Брод після смерті заповідав їх своєму секретареві Естер Хоффе, яка згодом продала частину документів, а решту зберегла в сейфі швейцарського банку. Після того, як Хоффе померла в Тель-Авіві, документи перейшли в руки двох її доньок. Вони забрали старовинні документи з сейфа, а потім вирішили їх оприлюднити і відкрити світу нові подробиці життя Кафки.

3.Кафку рівною мірою вважають одним із найбільш виразних представників чеської, єврейської та німецької культури початку ХХ століття. Талант Франца Кафки збагатив світову літературу магічним реалізмом. Саме у цьому жанрі написано його твори, перекладені 70 мовами.

1.У Чехії,через накладену тоталітарною владою заборону на твори письменника, почати роботу над виданням повного зібрання його творів стало можливим тільки після "оксамитової" революції 1989 року.

2.Нині ім'ям Франца Кафки названо багато вулиць в чеських містах.

Підсумок уроку

Інтерактивний прийом «Незакінчене речення».

Закінчіть речення: • На сьогоднішньому уроці для мене відкриттям було те…

 • На цьому уроці мені найбільше сподобалося…

 • Я для себе зробива висновок, що життя…

 • Я вважаю , що закоханий у страждання Кафка – це…

Домашнє завдання

1. Інтерактивний прийом« Дайте поради Ф.Кафці»

Уявіть, що ви- друг Франца Кафки і ви , бачачи, як руйнується його життя , хочете дати йому пораду як віднайти гармонію зі світом.

2. Прочитайте новелу Кафки «Перевтілення»

Прийом «Мікрофон»


 • А зараз кожен неперервним цитатним ланцюжком скаже по 1 слову про Ф.Кафку, яке б найповніше його охарактеризувало як особистість.

Заключне слово вчителя

В добробуті, у люблячій сім’ї

Зазнав насильства й деспотизму.

Зробити кращим світ хотів

Й прожив життя, повне абсурду.

Навпіл розколоте буття : в світі людей – завжди самотній.

Прагнув сім’ї та «дезертир»

В душі вселився безворотно…

Сам за походженням єврей,

А краще знав німецьку мову…

Не жив – страждав…

І відчував весь час провину н е в и м о в н у…Картка –інформатор «Хронологія життя і творчості Ф.Кафки»

3 липня 1883 р.

Народився в родині достойних і цілком забезпечених членів єврейської громади Праги.

Батько (1852-1931)

Герман Кафка походив із родини сільського різника, в дитинстві бідував, по тому "вибився" у господаря галантерейного магазину та дрібної фабрики. Батько був людиною владною, для нього користь обмежувалася цінностями безпосередньої дії; батько позначав превалювання мети над плинністю життя — принцип, якого дотримується більшість дорослих людей.

Мати (1856-1934)

Юлія Кафка (Леві) –віддавала перевагу німецькій мові

Брати

У Кафки було 2 молодших брати, обидва померли, не досягши і дворічного віку ( Францу тоді не було ще і 6 років)

Сестри

3 молодші сестри Еллі, Валлі та Оттла. ( всі троє загинули під час Другої світової війни в нацистських концентраційних таборах у Польші)

1889-1893рр.

Кафку водить до початкової школи їхня кухарка. Потім він навчається у гімназії..

1901р.

Закінчив гімназію .Кафка починає навчання юриспруденції у Празі ( Празький університет Карлов) і Мюнхені.

Мови

Пише німецькою, знає чеську, прекрасно говорить французькою. Практично не володіє їдишем . Інтерес до вивчення іврита виник тільки в кінці життя.

1906

Кафка здобуває звання доктора юриспруденції Керівником роботи Кафки над дисертацією був професор Альфред Вебер). Юнацькі твори, написані ним у цей період, здебільшого втрачені. Взагалі родина не підтримувала захоплення юнака літературою.

1907

– Написано “Опис однієї битви” і “Підготовку до сільського весілля»

1908

Кафка починає працювати у бюро страхування праці. Тут він прпрацював на скромних посадах до передчасного – через хворобу- виходу на пенсію у 1922р.

Робота для письменника (пізніше побачимо із щоденників) була заняттям обтяжливим та другорядним, а своїх товаришів по службі , начальника та клієнтів він просто ненавидів.

Хоча роботу Кафка, мۥяко кажучи мав нескладну : все життя працював на половину ставки страховим агентом, не докладаючи особливих зусиль і не витрачаючи багато часу. Інтелігентний шеф майже обожнював Кафку, і навіть коли той захотів піти на пенсію через хворобу, дуже довго виплачував йому відпускні.


Друзі

І з друзями Францеві пощастило. У Празі склалося літературне товариство, де молоді люди могли ділитися своїми думками й знаходили достойних слухачів.

Окремої розповіді заслуговує Макс Брод ( музикант, диригент) – найкращий друг Кафки. Він вважай Кафку генієм, у всьому допомагав і щиро прагнув видавати його твори. (та зовсім інше ми бачимо з його щоденників- перед читачем проступає зовсім далекий від цього благополуччя світ, у якому Франц виступає справжнім страждальцем.Здоровۥя

З дитинства у хлопчика не було хрнічних захворювань, часом він навіть займався спортом. Та безсоння, нагодившись до письменника в ранній юності, так і не покинуло його до кінця життя. Біль і сраждання, описані у щоеннику, були нестерпні… але при всіх страждання Кафка ніколи серйозно не боровся з безсонням. Складаєтся враження, що цей стан йому навіть подобався і він його првокував і сам підтримував. Без страждання не було б і творчості. Одного разу він навіть зізнався, що коли б не було цих безсонних ночей, то не було б і творів. Він мав і купу інших хвороб, обۥєктивних причин цьому не було. Але Кафка розпадався на очах.

Проблеми зі шлунком довели його до хворобливого страху перед їжею і при досить високому зрості 1,82 він мав вагу 55 кг, і його вигляд йому ніколи не приносив задоволення.


Один знайомий, побачивши якось на прогулянці Франца, який лежав на дні човна і відпочивав від веслування, написав: «Це було як перед Страшним Судом – труна вже відкрилася, але мрець іше не встав…»

1910

(У 27років)Починає писати свої щоденники і подорожні щоденники (подорожі з Максом і Отто Бродом)

1912

Починає писати “Америку”, “Перетворення” і “Вирок”.

1913

“Спостереження” і “Скупий”, а також перший розділ “Америки” вийшли книгою.

1914

Знайомство і перші заручини з Феліцою Бауер. “Листи до Феліци”. Кафка починає писати “Процес” і “Замок”. Розрив перших заручин із Феліцою Бауер.

1915

Кафка отримує премію імені Теодора Фонтане.

1917

Другі заручини з Феліцою Бауер та їх розрив. Пише “Афоризми”. Лікарі встановлюють діагноз: туберкульоз

1920

Кафка знайомиться із Міленою Єсенською. Починається інтенсивне листування і бурхливий роман, у ході якого батько Мілени навіть віддав її до психіатричної клініки, щоб запобігти шлюбові. Вона перекладає його твори чеською.

1923

Кафка знайомиться із Дорою Дімант(19-річна дівчина). З нею їде на декілька місяців у Берлін, в надії віддалитися від сімۥї та сконцентруватися на письменництві. Потім повертається до Праги.здоровۥя все погіршується.

1924

3 червня.Кафка їде до санаторію у Відні, де й помирає (ймовірно від виснаження).

Там він пише “Листи до батьків”, які знайдуть аж 1985 році.

“Я розбився об самого себе”. Франц Кафка.

Лікарю, дайте мені смерть, інакше ви – вбивця”,-говорив Франц Кафка незадовго до смерті .

Тіло перевезли до Праги.


10 червня

11 червняЗۥявилося оголошення про похорон Кафки.

Похований на Новому Єврейському Кладовищі в районі Страшніце, в спільній сімейній могилі.Творчість

За життя Кафки було опубліковано всього декілька коротких розповідей, що склали малу частку його робіт, і його творчість приваблювала мало уваги, доки посмертно не були видані його романи. Перед смертю він доручив своєму другові та літературному агенту – Максу Броду – спалити без виключення все ним написане.

Його коханка Дора Дімант дійсно знищила рукописи, якими володіла, але Макс Брод не підкорився волі покійного та опублікував більшість робіт, які почали привертати до себе увагу.
Художній світ Франца Кафки
з/п

Художні

домінанти


Особливості творчості

письменника


1

Тематика

1. Тема «маленької людини».

2. Тема митця і мистецтва
2

Проблематика

1. Нездоланна відчуженість особистості.

2. Знецінення індивідуума.

3. Абсурдне покарання людини за невідому їй провину.

4. Конфлікт людини з таємничою і абсурд ною владою.

5. Недосяжність життє вої мети


3

Герої

1. Надто слабкі, щоб чи нити опір.

2. Приречені на страждання і муки.

3. Безмежно самотні й нещасні


4

Особливості стилю

1. Поєднання трагічного й іронічного, жорстокого й безглуздого.

2. Синтез фантастичних елементів та натуралістичних деталей.

3. Ускладнена, затемнена символіка.

4. Інтонація точна, злагоджена.

5. Мова зрозуміла.

6. Виключення однозначної інтерпретації
5

Світобачення письменника

1. Трагічне.

2. МетафоричнеТрагізм «кафкіанського світу»:

від звичайного до абсурдного

Висновок : людина, викинута зі звичайного світу, стає вигнанцем у світі

абсурду.
Каталог: ld
ld -> Програма навчальної дисципліни історія української культури
ld -> Програма навчальної дисципліни історія української культури
ld -> Стиль бароко, що поширився у цей період по всій Європі, в Україні вилився у форми, багато чим відмінні від європейських
ld -> Українську систему антикорупційного законодавства неможливо покращувати. Українську систему антикорупційного законодавства неможливо покращувати
ld -> Реферат з соціальної педагогіки на тему: „Ціннісні характеристики соціальних працівників та соціальних педагогів
ld -> Реферат заключного звіту про науково-дослідну роботу «Оптимізація об'ємно-планувальних І конструктивних рішень енергоефективних будівель в умовах України»

Скачати 209.93 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка