Ф. М. Достоєвський «Злочин І кара». Система образів героїв роману



Дата конвертації06.04.2019
Розмір50.5 Kb.

Тема:  Ф.М. Достоєвський «Злочин і кара». Система образів героїв роману.

Мета: розширити знання учнів про роман «Злочин і кара»; допомогти простежити розвиток головних героїв у романі, визначити особисте ставлення до персонажів; розвивати навички роботи з текстом, характеризування образів, аналітичне мислення учнів; виховувати гуманізм, кращі моральні якості та інтерес до творчості письменника.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: формування вмінь та навичок

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Людство постійно визначає для себе справжні й уявні цінності. Як люди стають злочинцями? Одні потрапляють під негативний вплив, а інші - у дуже складні життєві ситуації і, залишившись без засобів до існування, змушені йти на злочин. Шляхи різні, а кінцевий результат один – покарання. Якими якостями повинна бути наділена людина, щоб мати право розпоряджатися життям інших, судити винних і невинних? Сьогодні на уроці ми спробуємо дістатися до глибинної суті протиріч, які змушують героїв до тих чи інших вчинків.



ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

IV. Актуалізація опорних знань.

Виконання завдання пошуково-дослідницького характеру. Аналізування етапів еволюції образу Раскольникова.

Учитель. Запишіть та поясніть еволюцію образу Раскольнікова за етапами.



Очікувана відповідь.

Добра, розумна людинатеорія «сильної особистості» → задум злочину → здійснення подвійного вбивства → докори сумління, рішення під впливом Соні зізнатися → зізнання, каторга → роздуми та каяття, прихід до Бога.



Примітка. Учням пропонуються лише вихідні й кінцеві дані, решту вони заповнюють самостійно.

V. Формування вмінь та навичок.

1. Складання умовної схеми.

Учитель. Запишіть імена персонажів роману «Злочин і кара» до умовної схеми.



Персонажі

   


Позитивні

Негативні

Суперечливі

Нейтральні














2. Аналітичне коментування схеми.

3.Слово вчителя.

У романі Ф.М.Достоєвського «Злочин і кара» висвітлені складні соціальні, філософські, етичні проблеми:



  • суспільства;

  • моральності;

  • добра і зла;

  • гуманізму

  В центрі уваги письменника – страшна дійсність Росії середини XIX століття, кричущі контрасти суспільства: убогість, безправ'я, пригноблення «принижених і ображених» і розкіш, пересичення, вседозволеність «господарів життя». В  цьому «страшному» світі, за Достоєвським, є одне джерело порятунку – краса і сила духу, готовність людини до безкорисливої жертви.


А.Соня

Б.Лужин

В.Раскольніков

Г.Порфирій Петрович

Д.Мармеладов

Е.Свидригайлов

Є.Разуміхін
4.Колективна робота (або робота в групах)

Учитель. Поєднайте героїв за цитатами та портретами з твору.




1«Возлюби, перше за все, одного себе, бо все на світі на особистому інтересі основане» (згадайте Гобсека!); «…вигідніше брати дружину з убогості, щоб потім над нею володарювати»; «Якщо мені, приміром, до цього часу говорили: «Возлюби», і я возлюбляв, то що з цього виходило?.. виходило те, що я розривав жупан навпіл, ділився з ближнім, і обидва ми залишалися наполовину голими за російським прислів’ям: «Поженешся за двома зайцями, жодного не спіймаєш»».

2«У розпусті є щось постійне, основане на природі…»; «…я нічиєю думкою особливо не цікавлюсь…»; «Хто я такий? Ви знаєте: дворянин, служив два роки в кавалерії, потім так тут у Петербурзі ошивався, потім одружився з Марфою Петрівною та жив у селі. Ось моя біографія!» «Ми одного поля ягоди!»

3«Вийшло-таки підло, але ви все ж таки не безнадійний негідник»; «Але от що скажіть: як же відрізнити отих незвичайних від звичайних? …Бо, погодьтесь, коли виникне плутанина і хтось з одного розряду почне думати, що він належить до другого розряду, і почне «усувати всі перешкоди». то тут уже…»; «Страждання. велика річ. У стражданні є ідея?»

4«Це був надзвичайно веселий і компанійський хлопець, добрий до простоти. Проте за цією простотою ховались і глибина, і гідність. Був він розумний, хоч і справді часом дуже простуватий. Іноді він буянив і мав славу силача. …Жодні невдачі його ніколи не бентежили, і ніякі погані обставини, здавалось, не могли пригнітити його. Він був дуже бідний і самотужки утримував себе, добуваючи гроші різною роботою. Він знав безліч джерел, де міг почерпнути хоч сякий-такий заробіток»; «Водночас він ясно усвідомлював, що мрія, яка загорілася в його думках, зовсім нездійсненна,— така нездійсненна, що йому навіть соромно стало її, і він якнайшвидше перейшов до інших, більш насущних турбот і сумнівів.»

5«Треба, щоб у кожної людини було місце, де її пожаліли»; «Бідність не порок. Убозтво є пороком»; «Я тварюка»; «Для того й п’ю, що в пияцтві сьому співчуття й почуття шукаю».

6 «Дочка від першого шлюбу  Мармеладова Семена Захаровича. … - це дівчина «років вісімнадцяти, худенька, але досить приваблива блондинка, з чудовими блакитними очима». Коли вони пожвавлювалися, «вираз обличчя ставав таким  добрим і простодушним, що мимоволі притягувало до неї». Не дивлячись на свій вік, вона здавалася майже дитям». 

7. «Він був напрочуд гарний з себе, з прекрасними темними очима, темно русявий, стрункий, на зріст вище середнього. Був дуже погано вдягнений».

Очікувані відповіді(1-Б; 2-Е; 3-Г; 4-Є; 5-Д; 6-А; 7-В)

5.Проблемне питання

  • Хто з героїв роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара», крім головного героя, здався вам неоднозначним, складним за характером? Чому? (Суперечливі роздуми героїв, неоднозначність їх суджень, ставлення до світу. Свидригайлов, Порфирій Петрович та ін.)

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок.

Міні-диспут на тему:

Розкриття складності та суперечливості духовного світу людини в романі «Злочин і кара»?



  • Чи погоджуєтесь ви  із загальноприйнятим баченням поняття духовний світ людини; 

  • Чи передбачає поняття «Духовний світ» критичне ставлення до себе?

VII. Домашнє завдання

Повторити особливості системи образів роману в усій її складності, суперечностях та взаємозв’язках.



Поміркуйте, чому творчість Достоєвського називають новим словом у реалізмі. Доведіть або спростуйте цю тезу.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка