Екскурсія, присвячена Тарасу Григоровичу Шевченкові, у шкільному музеїСкачати 76.15 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір76.15 Kb.

Екскурсія, присвячена Тарасу Григоровичу Шевченкові, у шкільному музеї

Епіграфом можна взяти пророчі слова Великого Кобзаря «учітеся, читайте, і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь». Це рядки зі славнозвісної поеми «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм». Біографію Т.Г.Шевченка можна вивчати за картинами , присвяченими йому і намальованими безпосередньо ним. Так на одному з них ми бачимо батьківську хату, у якій минули дитячі роки майбутнього письменника. На картині «Шевченко-пастух» ми бачимо , як минало дитинство Кобзаря: як згадує в одній з своїх поезій «я пас ягнята за селом». Вівці пасуться , а Тарасик у цей час схилився над книжкою і читає. Шевченко багато спілкувався з селянами , бо ніколи не забував, звідки він і де його корені. Автопортрети показують нам Шевченка –солдата та студента Академії художеств.Наступний слайд розповідає нам про творчість Великого генія українського народу. Творчість Шевченка — багатогранна, як його талант. Він був і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів.

Мистецька спадщина Шевченка – твори живопису і графіки, що їх виконав Шевченко в різній техніці протягом життя. Збереглося 835 творів. За свідченням самого Шевченка, малювати він почав з раннього дитинства – “хрестами й візерунками з квітками” обводив сторінки в саморобному зошиті , а коли був у пана п. Енгельгардта козачком, - перемальовував лубки .

Тараса Григоровича Шевченка шанують в усьому світі. Його іменем названо вулиці, міста. Вірш «Заповіт», який протягом довгого часу вважався неофіційним гімном України перекладено більше ніж на 200 мов світу. У нас представлено переклади, здійснені білоруською ( переклад Макара Кравцова) та англійською ( переклав Джон Вір) мовами. На місці, де, за заповітом Генія , було його поховано, встановлено пам`ятник.

Як умру, поховайте мене на могилі

Серед степу широкого,

На Вкраїні милій,

Щоб лани широкополі, і Дніпро , і кручі,

Було видно було чути, як реве ревучий…

Раніше ця гора носила назву Чернеча, пізніше стала називатися Тарасовою горою. Тисячі представників різних народів щороку приходять до могили Кобзаря, щоб вклонитися Батькові українського народу, віддати шану Великій людині. Немає , мабуть, такої країни, де бне знали та не чули про Тараса Григоровича Шевченка. Пам`ятники йому встановлено майже в усіх державах, в усіх населених пунктах нашої України. Кобзар – це символ волі, боротьби, незламності духу . У нас представлено пам`ятники , які встановлено в місті Афіни , Баку та Парагваї. Починаючи з 1962 року щороку в Україні вручають Національну премію імені Тараса Григоровича Шевченка, якою нагороджують українців, які зробили великий внесок у розвиток літератури та культури нашого народу. У нас представлено медаль.

Представники Дніпропетровська на північному схилі Великого Кавказу, у Боковому хребті вперше зійшли на вершину 4200 метрів у 1938 і встановили на ній бюст Тараса Шевченка заввишки 52 сантиметри. До цього часу ця висота була безіменной. З цього часу вона називається Пік Шевченка.

В Україні та за її межами існує багато пам'ятників Шевченку. Одним з найкращих уважається пам'ятник у Харкові, великі пам'ятники кобзареві встановлені також у Києві, Дніпропетровську, Донецьку, Львові та інших містах. За кордоном пам'ятники Шевченку встановлено у Росії (Москва, Санкт-Петербург), США (Вашингтон), Канаді (Вінніпеґ, Торонто), Польщі (Білий Бір, Варшава), Чехії (Прага). Білорусі (Могильов), Грузії (Тбілісі), Угорщині, Парагваї, Узбекистані, Франції (Париж, Монтаржі) Австралії (Канбера).

Меморіальні дошки

Перебування Тараса Шевченка в Києві вшановане декількома меморіальними дошками, зокрема на на фасаді Червоного корпусу Київського університету; на будинку Літературно-меморіального музею; пам'ятний знак біля Хати на Пріорці, а також на церкві Різдва Христового на Поштовій площі, де в старій будівлі стояла домовина Кобзаря і було відправлено панахиду за спокій його душі.

Ряд дощок встановлено в Санкт-Петербурзі — на будинку Академії мистецтв, де він жив, працював і помер; на Загородному провулку, 8, де Шевченко проживав в 1832-1838 роках та на 5-ій лінії, 3 — місце проживання Тараса в 1840-1844 роках

Ім'ям Тараса Шевченка названо ряд географічних об'єктів (населених пунктів, вулиць), навчальних закладів та інших організацій України. Зокрема, в Києві чотири вулиці Шевченка (для точної ідентифікації доводиться вказувати район або індекс) та бульвар Тараса Шевченка, який разом з проспектом Перемоги становить одну з найголовніших артерій міста.Ім'я Тараса Шевченка також носять:

вищі навчальні заклади — Київський та Луганський національні університети, Чернігівський педагогічний університет, Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут та головний університет Наддністрянської Республіки. У нас представлені герби Київського та Луганського національних університетів

театри — Національна опера, Тернопільський, Волинський та Волинський драматичні театри, Дніпропетровський український музичний драматичний театр, Театр драми й музичної комедії у Кривому Розі, Черкаський та Чернігівський музично-драматичні театри, а також численні кінотеатри.

В Казахстані ім'я Шевченка носить Форт-Шевченко, з 1964 по 1991 місто Актау мало назву Шевченко.

В Україні та за кордоном існує багато музеїв Тараса Шевченка. Найбільшим меморіальним комплексом, присвяченим Кобзареві, є Шевченківський національний заповідник на місці поховання поета на Тарасовій горі у Каневі. Національний музей Тараса Шевченка знаходиться у Києві, його філіалом є Літературно-меморіальний будинок-музей. У Торонто, Канада, існує музей, присвячений виключно Шевченківській тематиці.

Багато цікавих фактів є про Шевченка

На тексти і мотиви «Кобзаря» 120 композиторів створили близько 500 хорових , сольних, оперних, хореографічних та інших творів, а сам «Кобзар» налічує …227 назв

Ім`я Шевченка стало символом боротьби проти насильства, гніту, проти посягання на священні права людини – свободу і незалежність

За рішенням ЮНЕСКО , ювілеї Т.Шевченка відзначаються в усіх державах світу

Шевченко намалював 150 портретів

Шевченко знав багато мов: українську, російську, польську, французьку, латину

Твори Шевченка перекладено більше ніж п`ятдесятьма мовами

«Заповіт» протягом довгого часу вважався неофіційним гімном України


Багато висловів з творів Тараса Григоровича Шевченка стали крилатими. Вони лунають для нових поколінь заповітом, слідуючи якому, ми можемо створити міцну , потужну та непереможну державу.

Нема на світі України,

Немає другого Дніпра.

Т. Шевченко


Борітеся — поборете, Вам Бог помагає!

Тарас ШЕВЧЕНКО

"Кавказ»
Свою Україну любіть.

Любіть її... Во врем'я люте.

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Т. Шевченко

- Тяжко в свiтi жить, як нiкого не любить.

- Не вмирає душа наша, не вмирає воля.

- Бо де нема святоï волi, не буде там добра нiколи.

- Якби ви вчились так, як треба, то й мудрiсть би була своя.

- Все йде, все минає.

- Раз добром налите серце вiк не прохолоне
Нема на світі України,

Немає другого Дніпра.

Т. Шевченко
Борітеся — поборете, Вам Бог помагає!

Тарас ШЕВЧЕНКО

"Кавказ»
Свою Україну любіть.

Любіть її... Во врем'я люте.

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Т. Шевченко

- Тяжко в свiтi жить, як нiкого не любить.

- Не вмирає душа наша, не вмирає воля.

- Бо де нема святоï волi, не буде там добра нiколи.

- Якби ви вчились так, як треба, то й мудрiсть би була своя.

- Все йде, все минає.

- Раз добром налите серце вiк не прохолоне
Український народ настільки любить, шанує, поважає Тараса Григоровича, що про нього складали частівки, легенди, прислів`я

- Шевченків «Кобзар» – народу великий дар

-Цар Шевченка гноїв , та душі не зломив

-У наш чудовий час вічно житиме Тарас

-Шевченкові твори сяють , наче ясні зорі

-Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став

-Тараса думки будуть жити віки

-Шевченко народ захищав, а про себе забував

-Шевченко за народ бідував, бо з народу сам виходжав

Хвала й слава Кобзареві

Од роду до роду,

Що сміливо кликав люд

Битись за свободу

На нашій виставці представлено зразки книг Тараса Григоровича Шевченка: «Кобзар» 1840 року випуску, «Буквар», «Щоденник». Вартий уваги рукопис однієї з поезій митця. Підсумкова таблиця говорить про те, ким увійшов Шевченко в українську та світову історію. Він батько української літератури, вільнодумець, художник, новатор-класик, просвітитель-гуманіст, педагог, кобзар-пророк, патріот-революціонер, поет –геній.

На нашій виставці ви можете відкрити для себе все нові і нові сторінки життєвого та творчого шляху Великого генія українського народу – Тараса Григоровича Шевченка. Слідуймо наказам, які нам дав Великий Кобзар, шануймо Батьківщину – і тоді наш народ буде найвеличнішим та непереможним! Слову Тараса жити у віках!

 
У нашому місті є два будинки культури, які носять ім.`я Тараса Григоровича Шевченка. Один знаходиться в селищі Алмазному, інший – у Великокам`янському. Одна з центральних вулиць міста носить також ім`я Кобзаря. У місті також є Ровеньківський факультет Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.У нашій школі є портрет Тараса Григоровича Шевченка, вишитий випускницею Горбащенко Альоною. Пошукві загони 5-6 класів розробили та оформили буклет «Наш Шевченко», у якому намагалися зібрати цікаву інформацію: «Біографія Тараса Шевченка», «Творчість Тараса Шевченка», «Шевченко-художник», «Вшанування пам`яті поета», «Афоризми Кобзаря», «Шевченко в пам`яті народній»,

На засіданні вчителів української філології було розроблено заходи, присвячені 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка