Е. Андієвська. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору. «Я» І зовнішній світ



Скачати 133.73 Kb.
Дата конвертації29.08.2018
Розмір133.73 Kb.
ТипУрок

Дата Урок № 6 клас

Тема: Е.Андієвська. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору. «Я» і зовнішній світ.

Мета : коротко познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Емми Андієвської, розкрити ідейний зміст «Казки про яян»; вдосконалювати вміння аналізувати художні твори,

використовуючи матеріали міжпредметних зв’язків,допомогти учням зрозуміти сенс людського життя , визначити місце свого «Я»у навколишньому середовищі; виховувати ціннісне ставлення до себе та

оточуючих, бажання співпраці.

Обладнання: портрет письменниці, відеозапис казки, підручник

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ


  1. Вправа «Дешифрувальник»

Розшифрувати слово: А С І Д О Р П А

3 4 2 1 6 7 5 8

З’ясування лексичного значення слова діаспора.



Слово вчителя. Українське слово, без перебільшення, лунає у всьому світі. У США та Канаді, в європейських країнах та далекій Австралії творили і творять українські письменники. Як ви гадаєте, чому так сталося? (Тому що її представники говорили правду про Україну та її народ тоді, коли в нас на Батьківщині це заборонялося).

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  1. Ознайомлення із темою уроку

Однією з яскравих представників літератури діаспори є Емма Андієвська. Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато цікавого про життя і творчість мисткині, познайомимось із змістом «Казки про яян», розкриємо ідейний зміст твору, зробимо його аналіз, а також спробуємо зрозуміти сенс людського життя, визначити місце свого «Я» у навколишньому середовищі

Епіграф.

«Ніколи не будьте спрямовані лише на своє «Я», зберігайте в собі чистоту помислів дитинства, і доля вам віддячить новими відкриттями, повнотою життя».

Емма Андієвська

ІІІ. ОПРЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

Серед українських авторів еміграційної літератури особливе місце посідає незвичайна письменниця Емма Андієвська . Чому незвичайна? Спробуємо з’ясувати.



Перегляд репродукцій картин художниці.

  • Що є незвичним у репродукціях картин? Поділіться думками.

Ви вже звернули увагу на картини, вони й справді не такі, які ви звикли бачити. Істот з великими очима художниця називає «комахами-бегемотами». Зверніть увагу, в одній істоті – малюсінька комаха й величезний бегемот! Правда, незвичне поєднання? Це незмінні герої картин Емми Іванівни.

Отож, розпочнемо знайомство.


Прошу консультанта -літературознавця повідомити нам біографію Емми Андієвської
Консультант –літературознавець. Емма Іванівна Андієвська народилась 19 березня 1931 року в місті Сталіно. Батько письменниці був хіміком-винахідником, мати була агрономом за освітою і пізніше працювала вчителькою біології. Через дуже часті важкі хвороби більшість шкільних предметів Емма Андієвська здавала екстерном. Дівчинка з дитинства мала феноменальну пам'ять. Хворобливість дитини змусила родину у 1937 році переїхати спочатку до Вишгорода, а згодом — у 1939 році — до Києва. Під час Другої світової війни у 1943 році вона з матір’ю виїхала на Захід,мешкала у США, Франції, Німеччині. У 1957 році закінчила Український Вільний Університет.
У 1959-му році вийшла заміж за українського критика та письменника Івана Кошелівця, з яким прожила 40 років. З 1955 по 1995 роки — Емма Іванівна - режисер і редактор українського відділу радіо«Свобода». З 1961року живе у Мюнхені.
У 1984 році стала лауреатом літературної премії Тетяни та Омеляна Антоновичів.

У 1992 р. авторка вперше після довгого часу побувала в Україні. Після 2000 р. Андієвська декілька разів відвідала свою малу батьківщину - Донеччину.

Емма Андієвська є поетесою, прозаїком і відомою в Європі художницею.
Поетичні збірки оформляє репродукціями своїх малярських творів. Пише також повісті та романи.

Учитель. Ви почули назву міста Сталіно. Що ж це за місто таке і де його шукати на карті? Прошу консультанта-історика повідомити нам історичну довідку про це місто.
Консультант –історик. Напередодні Жовтневої революції це було селище Юзівка,яке нараховувало близько 30 тисяч жителів. З 1924 року це місто Сталіно - місто з кількасот тисячним населенням, найважливіший центр вугільноіндустріального Донбасу. Пізніше місто отримає назву Донецьк, у ньому збудують десятки потужних вугільних шахт, металургійний, коксохімічні та машинобудівні заводи, підприємства легкої і харчової промисловості, з’явиться мережа навчальних закладів.

Учитель. Ви дізнались, що Емма Андієвська протягом 40 років проживає у Мюнхені. А в якій країні знаходиться це місто?

Прошу консультанта-географа розповісти нам про Німеччину.



Консультант –географ. Німеччина – велика європейська країна. Її територія – майже 357 тис. кв.км.

Населення – 82 млн. осіб, столиця – Берлін. Офіційна мова – німецька. Панівна релігія: християнство.

Національне свято: День єдності-3 жовтня. Грошова одиниця: євро.

Німеччина - могутня індустріальна держава світу. Входить до “великої вісімки»,відіграє важливу роль у світовій економіці та політиці. Є членомООН, ЄС, НАТО, Ради Європи.

Саме вона випускає знамениті марки автомобілів, є батьківщиною відомих брендів спортивного одягу та взуття “Адідас” та “Пума”, виробляє якісну побутову техніку “Бош” та “Сіменс”. Випускає надзвичайно точнуоптику,знаменитий фарфор, хімікати, ліки, продукти харчування.

Учитель. Чим ще, крім літератури, займається Емма Андрієвська? (малюванням)

Прошу консультанта-мистецтвознавця розповісти нам про Емму Іванівну як художницю.



Консультант –мистецтвознавець. Як художниця-авангардистка, Емма Андієвська створила понад 9000 картин, хоч ніколи і не отримувала формальної мистецької освіти. Малярська майстерність Емми Іванівни є незвичайною, бо вона фантастична, казкова. Емма Андієвська не лише відома на Заході як художниця з даром оригінального творчого мислення, її малярство налаштоване до людей. Малює переважно в фантастичній манері, в техніці олії, акварелі, гуаші. Художниця виставлялася в багатьох країнах світу. Вперше глядачі побачили її акварелі в Мюнхені в 1956 році, а потім в Нью-Йорку — у 1989 році, Емма постійно ілюструє свої збірки .

У своїх роботах вона показує незвичайний погляд на життя, який змальовує нашу дійсність — добру та лиху, але різнобарвну. Картини Емми Андієвської є в музеях України, Нью-Йорку, США, Німеччини, Чехії.


Учитель. Емма Іванівна писала як для дітей,так і для дорослих. Наприклад, вона видала збірку казок, проте це незвичайні літературні казки. Це-казки-притчі. Давайте ж пригадаємо, що таке казка і дізнаємось, що таке притча. А допоможе нам у цьому консультант з теорії літератури
Консультант_з_теорії_літератури.'>Консультант з теорії літератури. Казка — один із основних жанрів народної творчості, епічний,
розповідний, сюжетний художній твір усного походження про вигадані та фантастичні події; казка відзначається чіткою будовою: зачин, основна подія,розв’язка.
Притча — коротенький фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру, орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту етичних цінностей буття.
Учитель. Прошу записати визначення у зошити.

Притча-це коротке оповідання алегоричного повчального змісту з яскраво вираженою мораллю
- А чи знаєте ви, хто є найголовнішою людиною у світі?

Сьогодні ви побачите цю людину, коли заглянете у чарівну скриньку, яку я принесла на урок. Тільки прошу нікому не казати, кого ви там побачили. (по черзі дивляться у скриньку, на дні якої лежить дзеркальце)



  • Чи згодні ви з відповіддю, яку там побачили?

Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: „Я”. Однак не можна ставити себе вище за усіх. Людей, які найбільше люблять себе, називають егоїстами.

-Як ви розумієте слово «егоїзм»?


- Що вам відомо про поняття «нарцисизм»?
Прошу консультанта-психолога повідомити нам довідку з психології
Консультант-психолог. Егоїзм-( від лат. ego – я) – точка зору чи позиція людини, яке спрямоване
тільки на власне «я» - власні задоволення, власний успіх, власне щастя. Задоволення власних потреб є найвищою цінністю для егоїста, а проблеми інших його не цікавлять.
Нарцисизм — риса характеру,яка показує самозакоханість людини. Термін походить з грецького міфу про Нарциса, красивого юнака, який відмовив у коханні німфі Ехо, а у покарання за це був приречений
закохатися у відблиск свого обличчя у воді, саме від постійного спостерігання за своєю красою він і помер.

2.Вправа «Коментатор»

Я опишу вам декілька вчинків дітей. А вам потрібно визначити, чи егоїстичні ці вчинки.

1) Наталка прийшла зі школи. Вона побачила, що мама відпочиває після нічної зміни. Та Наталці дуже хотілося розповісти мамі про свою гарну оцінку. Вона підбігла до матусі, почала її штовхати і голосно кричати: «Мамо! Я отримала 10 балів з літератури!»

2) Вранці мама поклала Сергійкові у портфель велику цукерку. Хлопчик з нетерпінням чекав перерви, щоб з’їсти її. Ледь пролунав дзвоник з уроку, він узяв цукерку і вийшов на шкільне подвір’я. Тільки-но він розгорнув обгортку, як почув плач. То плакала однокласниця, бо її штовхнув хлопчик із іншого класу. Сергійко підійшов до дівчинки, допоміг підвестися і протягнув їй свою цукерку. Дівчинка посміхнулася крізь сльози, розділила цукерку навпіл і повернула Сергійкові половину.

3) Бабуся попрохала онука сходити в аптеку. Той відповів, що не піде; нехай бабуся сама сходить, бо він грає в комп’ютерну гру і не може відволіктися.

4) Шестикласники вийшли навесні садити дерева. Всі стараються: хто ямки копає, хто воду носить, хто деревця закопує, і лише Оля стоїть і спостерігає. Вона нічого не робить. «Це ж не для мене! Чому я повинна даремно працювати, садити в школі дерева, хай це працівники школи роблять, їм за це гроші платять!» – пояснює дівчина.

Егоїзм – це самозакоханість, себелюбство. Така людина бачить лише себе. Вона не вміє і не хоче розуміти інших, не прислухається до чужої думки, бо впевнена, що її думка найкраща, вона ніколи не поспівчуває і не допоможе, не поділиться, не захистить, а тому виростає жорстокою, недоброю, злою, часто жадібною і нещирою.

Емма Андієвська придумала егоїстам і «нарцисам» іншу назву – яяни. Сьогодні ми з вами познайомимось із її «Казкою про яян». Гадаю, цей твір змусить нас замислитися про важливі речі: як потрібно ставитися до людей? Як жити у суспільстві? Як не стати егоїстом? А прочитає нам казку сама Емма Іванівна.



3. Знайомство із змістом казки-притчі (відеозапис)

4. Словникова робота

Вежа — висока й вузька, переважно з каменю, архітектурна споруда, що будується окремо або становить верхню частину будівлі. Синонім до цього слова — башта.)

Кельма — ручний будівельний інструмент у вигляді невеличкої лопатки; застосовується при муруванні стін, настиланні бруківки тощо.

Не глипнув у його бік — не подивився в його бік.

Кволий дідусь — слабкий, безсильний; фізично нерозвинутий; незначний за ступенем вияву.

Немощі — хвороби, безсилля.

Бракує сил — не вистачає сил.

Гузир — місце, де зав'язано мішок.

Насельник - мешканець

5. Запитання до учнів.

- Де знаходилося місто яян? Зачитайте.(У глибочезному проваллі, далеко від усього світу, від його природних див, від чистої блакиті неба, від ласки й тепла сонечка...)

- Який воно мало вигляд? Прочитайте.(« Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з багатьох веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються»).

- Як вели себе мешканці міста?( Жоден яянин не відгукнувся до малого пастушка, навіть не подивився в його бік).

- Чому тільки немічний дідусь заговорив до хлопчика? Прочитайте. («Я ж почув тільки тому, що мене здолали немощі, і внутрішні підпори, які досі тримали мене, як вони тримають усіх яян цього міста, передчасно струхли й завалилися, як і моя вежа, поправити яку мені бракує сил»).

- Чому мешканці чудернацького міста «майже вічні?»



(Дідусь пояснив, що вони харчуються власною гординею, власним «Я».Оскільки гординя незмірна («Я» невичерпне), то всі тутешні городяни майже вічні. Помирають лише ті, у кого «Я» вичерпується).

  • Чому ніхто із яянів за багато-багато років не зумів відчинити брами?(Не могли сказати слово ти)

– Чому «брама вперше за все своє існування навстіж відчинилася» перед хлопчиком? (Пастушок вклонився брамі, шанобливо звернувся до неї, вимовив слово, яке ніхто із яянів ніколи не вимовляв, – ти).

6. Визначення теми, ідеї, основної думки(запис у зошити)

Темазображення фантастичної події: хлопець - козопас потрапив у місто, де живуть яяни.

Ідея: засудження тих, хто чує тільки власне «я», до всього іншого — байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення подати безкорисливу допомогу тому, хто її потребує.

Поміркуймо, чим пастушок відрізняється від мешканців міста, які риси не дають змоги йому стати яянином? Знайдіть відповідні цитати, записуємо до другої колонки :



Яяни Пастушок

Кожен яянин: Починаємо з я
Знає своє «я» «Я вам охоче допоможу»

Харчується власним «я» «Я тобі дуже вдячний за пораду»

«я» кожного із яян невичерпне « Я хотів би подбати про тебе»

« Я хочу аби ти бодай перед смертю дихнув свіжим повітрям»

-Яке слово повторюється в кожній фразі?

-Що воно уособлює? (духовний світ людини)

-Чи однаковий зміст «я» яянів зі змістом «я» пастушка?

ЯЯНИ

Егоїсти, переповнені власною гординею. ПАСТУШОК

Чуйний, цілеспрямований, поважає старість, цінує волю, не хоче ставати яянином.

-У якій колонці більше «я»? Чий духовний світ багатший? Чому?

-Що уособлює духовний світ яян? (Вежі, які весь час завалюються. Отже, їхній світ нестійкий).

Пастушок ні на мить не хоче залишитися серед яянів. Але як зрозуміти сказане ним дідусеві: «Я хочу, аби ти бодай перед смертю дихнув свіжим повітрям»? Невже в місті не було чим дихати?

Отже, бути серед людей і залишатися при цьому самотнім, бачити щодня сотні облич і не чути жодного слова, будувати вежі-будиночки, щоб нікого туди не запрошувати- страшно. «Дихнути свіжим повітрям- це вирватися на волю, жити повноцінно, усвідомлювати себе потрібним людям. Тому, побачивши знайомі скелі, пастушок вигукує: «Тепер ти бачиш, який гарний цей світ!»

7. Займи позицію


Чи були яяни щасливими людьми?

Чому ви так вважаєте?



8. Робота в парах (малих групах)

1 пара - Складіть пам’ятку «Як не стати яянином»

2 пара –Як вилікувати яянів. Які б ліки ви запропонували яянам?

3 пара - Створити портрет казкового яянина

Очікувана відповідь

Пам’ятка «Як не стати яянином»

1)   Думати не лише про себе, а й про інших, турбуватися про них.

2)   Навчитися слухати інших, поважати їхню думку.

3)   Учитися в мудріших, прислухатися до розумних порад.

4)   Допомагати старшим і тим, хто потребує допомоги, не чекаючи віддяки.

V.Перевірка засвоєних знань
1. Вправа «Знайди помилку» (усно, ланцюжком)
Хлопець, випасаючи корів, погнався за однією, яка відокремилася від решти, і, посковзнувшись, упав у глибочезне озеро. Пастушок потрапив у місто Яян. Мешканці цього міста не звертали на нього уваги, бокожний з них жив своїм внутрішнім «я». Однак козопасу пощастило, він зустрів бадьорого діда. Старий не розповів йому про мешканців Яян. Від діда хлопець дізнався, що покинути це місто можна через міст, але до нього слід звернутися на «ви». На знак подяки, поваги до старого, пастушок посадив його собі на плечі і вийшов через відчинену браму. Потрапивши додому, замість діда на своїх плечах він побачив мішок,наповнений монетами.
Хлопець, випасаючи кіз, погнався за однією, яка відокремилася від решти, і, посковзнувшись, упав у глибочезне провалля. Пастушок потрапив у місто Яян. Мешканці цього міста не звертали на нього уваги, бо кожний з них жив своїм внутрішнім «я». Однак козопасу пощастило, він зустрів кволого діда. Старий розповів йому про мешканців Яян. Від діда хлопець дізнався, що покинути це місто можна через браму, але до неї слід звернутися на «ти». Назнак подяки, поваги до старого, пастушок посадив його собі на плечі і вийшов через відчинену браму. Потрапивши додому, замість діда на своїх плечах він
побачив мішок, наповнений самоцвітами.
2. Тестове опитування
1. Емма Андієвська народилася:
а) в Мюнхені; б) Донецьку; в) Києві.
2. Письменниця виїхала за кордон на постійне місце мешкання:
а) 1943 р.; б) 1939 р.; в) 1970 р.
3. Яяни — це мешканці:
а) Якутії і Саян; б) які знають тільки своє «я»;в) прізвище та ім’я яких починається на «я».
4. Потрапивши на рідну землю, хлопець звернувся до старця, який сидіву нього на плечах, з такою піднесеною промовою:
а) «Яке щастя врешті бути вдома!»;
б) «Тепер ти бачиш, який гарний цей світ!»;
в) «Подивись, як гарно у мене на рідній землі!».
5. Чим була здивована брама («Казка про яян» Емми Андієвської)?
а) Щирою промовою хлопця до неї; б) красою пастушка;в) хлопець був наполегливим у своєму проханні.

6. Головна думка “Казки про яян”

а) людина має поважати тільки себе; б) гуртом не можна подолати всі труднощі

в) людина має не лише себе поважати, а й оточуючих

взаємоперевірка

1 – б, 2 – а, 3- б; 4 –б, 5 – а, 6 - в


VI. Підсумки уроку. Рефлексія

  1. Бесіда

  • Які враження від казки? Що сподобалось,що здивувало?

-  Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?

- Які казкові елементи є в „Казці про яян”?



- Від чого застерігає своїм твором письменниця?Чого навчає?

- Чи можемо ми стверджувати,що цей твір має повчальний зміст? Так? Значить його можна вважати притчею.



  • Як ви розумієте дитячу примовку: «Я – остання літера в алфавіті»?


2. Незакінчене речення

  • Читаючи «Казку про яян», я відчув……

  • Читаючи «Казку про яян», я побачив….

  • Читаючи казку, я зрозумів…..

VII Повідомлення домашнього завдання.

Обов’язкове: знати зміст казки,скласти план до неї,



Скласти продовження казки про яян (за бажанням)












Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка