Два лицарі дві людини, дві моральні позиції



Скачати 88.24 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір88.24 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку в 7 класі






«Два лицарі – дві людини,

дві моральні позиції»



Н.Г. Коляденко

2014 р.
Тема: Два лицарі – дві людини, дві моральні позиції

Мета уроку:



  • розкрити контрастність образів Айвенго і Бріана де Буагільбера, з’ясувати мету використання автором антитези у творі; з’ясувати сутність поняття „справедливість” ;

  • розвивати навички порівняльної характеристики літературних героїв;

  • виховувати людяність, почуття справедливості.

Тип уроку: урок поглибленої роботи над текстом.

Обладнання: тексти роману „Айвенго”, ілюстрації до роману, картки із завданнями, комп’ютер та мультимедійний проектор.


Методична ремарка

Протягом уроку учні складають характеристику Бріана де Буагільбера за тим же планом, за яким вдома складали характеристику Айвенго.


Хід уроку
1. Етап орієнтації

◊ Мотивація навчальної діяльності.



Повідомлення теми та мети уроку

◊ Позитивна установка на роботу.



2. Етап визначення мети

◊ Визначення спільно з учнями особистісно- значимих цілей наступної діяльності на уроці .

◊ Очікувані результати. /Використання інтерактивного прийому „Мікрофон”./
3. Етап організації виконання плану діяльності

1. Вступне слово вчителя

На сторінках роману „Айвенго” триває вічна боротьба добра і зла, справедливості й підступності, душевної краси і моральної ницості. Письменник з великою майстерністю викриває вади й недоліки людей, але при цьому він завжди залишається об’єктивним, помічаючи в людині як добре, так і погане. Людському і суспільному злу В. Скотт протиставляв вічні цінності, які втілені в його найкращих героях. І хоча в реальному житті добро не завжди перемагає, однак у романі „Айвенго” духовну темряву долає світло високих ідеалів.



        • Послухайте уривок з балади В.Висоцького, створеної до фільму «Балада про доблесного лицаря Айвенго», що побачив світ у 1983 році. Про які важливі для усіх епох і поколінь моральні цінності говорить поет?

И во веки веков, и во все времена
Трус, предатель всегда презираем,
Враг есть враг, и война все равно есть война,
И темница тесна, и свобода одна,
И всегда на нее уповаем.
Время этих понятий не стерло,
Оторвать от него верхний пласт,
И дымящейся кровью из горла
Чувства вечные хлынут на нас.
Ныне ,присно, во веки веков, старина,
И всегда хорошо, если честь спасена,
Если другом надежно прикрыта спина!
Чистоту, простоту мы у древних берем,
Саги, сказки из прошлого тащим,
Потому что добро остается добром
В прошлом, будущем и настоящем.

        • Відповіді учнів на випереджувальне запитання: Про які важливі для усіх епох і поколінь моральні цінності говорить поет?



        • Слово вчителя

Мине час, і письменники майбутнього напишуть і про наше бурхливе, неспокійне ХХІ ст., яке для них буде далеким минулим, історією. Люди з цікавістю перегортатимуть сторінки нашого сьогодення, знайомитимуться з тим, як ми жили, що цінували, а що - зневажали. Сьогодні ж ми цікавимося сивою давниною, зображеною в романі Вальтера Скотта. Тож повернімося до похмурого Середньовіччя з його кровопролитними війнами, хрестовими походами, лицарськими турнірами. Здається, проблеми того часу дуже далекі від наших. Але то тільки на перший погляд. Хоча нас відділяють від цієї епохи тисячоліття,та проблеми, моральні цінності, міжособистісні стосунки героїв роману залишилися актуальними до наших днів.

І ми сподіваємось, що сьогоднішній урок допоможе вам розпізнати, що таїться в людині - добро, чесність, порядність, готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину чи зло, жорстокість, підступність.

Чого нам сьогодні бракує? Яких чеснот не вистачає нашим сучасникам?

А як ми можемо одним словом назвати людину, якій властиві добро, чесність, порядність, готовність прийти на допомогу в скрутну хвилину? (Лицар)

Чи правильно ви розумієте значення цього слова? Це слово багатозначне, над його лексичним значенням працювала група «Лінгвістів». Будь ласка, презентуйте свою роботу.


Лицар - (1) за доби Середньовіччя в Західній Європі - феодал, який належав до військово-землевласницького стану. Кінний воїн із важким озброєнням; (2)самовіддана, благородна людина, яка заміщає когось або щось;(3)той, хто самовіддано і безкорисливо служить на якійсь ниві, захищає ідею; етичні засади; (4) вихований, шляхетний, витончено чемний чоловік.

2. Словникова робота

Справедливість людські відносини, дії, вчинки, які відповідають морально-етичним і правовим нормам; етично обґрунтований розподіл благ між людьми.

3. Постановка проблемного запитання: «Чому середньовічна людина вважала божий суд (у значенні „двобій”) найсправедливішим?»


  • Тест на встановлення відповідності

1) Установіть відповідність між іменем героя та зображенням на його щиті.

1. Бріан де Буагільбер А дубок з вирваним корінням

2. Фрон де Беф Б чорний крук з черепом у пазурах

3. Айвенго В голова бика

Перевір себе: 1-Б, 2-В, 3-А

2) Установіть відповідність між іменем героя і девізом на щиті.

1. Айвенго А стережися, це я

2. Фрон де Беф Б позбавлений спадку

3. Бріан де Буагільбер В стережися крука

Перевір себе: 1-Б, 2-А, 3-В

3) Кому з героїв належать слова:

1. “А ти висповідався , брате, і побував уранці на службі Божій, що так легко наражаєш своє життя?”

2. “Пішки чи верхи, зі списом, сокирою чи мечем я завжди готовий зіткнутися з тобою”.

Перевір себе: 1- Бріан де Буагільбер, 2 – Айвенго.




Айвенго і Бріан де Буагільбер – сміливі воїни, але у творі вони протиставлені один одному. Вони суперники й вороги, які уособлюють дві різні моральні позиції, і, мабуть, варто спробувати з’ясувати, чим відрізняється їхнє ставлення до найважливіших життєвих цінностей.

СЛОВО ЛИЦАРЯМ: Айвенго і Бріан де Буагільбер

На початку роботи над порівняльною характеристикою лицарів обирається група із 3-4 учнів-"біографів", які мають систематизувати дослідження класу на уроці й запропонувати створену ними біографічну довідку героїв .




  • Слово вчителя. Герой – Айвенго, який , на жаль, зазнав ганьби

( звинувачений у зраді королю Річарду) . Тому наше завдання: виправдати героя і довести, що він гідний називатися лицарем. Я запрошую вас стати адвокатами Айвенго

  • Прийом "Ланцюжок": учні ланцюжком в міні-монологах розповідають про Айвенго, зачитують портретні характеристики, визначають притаманні йому риси характеру.




  • Група біографів Айвенго

  • Група дослідників: Айвенго очима героїв роману

  • Висновок в зошит

Вілфред Айвенго, головний герой роману, - людина свого часу, взірець найкращих лицарських чеснот, ідеальний лицар, який завжди дотримується лицарського кодексу честі
І перед тим, як перейти до наступного етапу нашої роботи, згадаймо тлумачення слів ″ кодекс ″ і ″ честь . Даємо слово лінгвістам.
Лінгвісти

Кодекс - (1) систематизоване зведення законів, які стосуються певної галузі права; (2) сукупність норм, правил поведінки.

Честь - сукупність вищих моральних принципів, якими людина керується у своїй поведінці.
Хто порушує кодекс честі? (Фрон де Беф, Філіп де Мальвуазен, Бріан де Буагільбер, Моріс де Брасі)

Яке покарання чекає на тих , хто порушив кодекс честі? (Смерть.)



Перевірка домашнього завдання: складання порівняльної характеристики Айвенго та лицарів-зачинщиків турніру Ашбі.

Айвенго

Лицарі-зачинщики

Вболіває за долю народу

Зневажливо ставляться до народу

Вірний законному королю

Підтримують зрадника принца Джона

Жертвує власним благополуччям заради процвітання країни

Дбають лише про власне благополуччя

Шляхетно поводиться із усіма чесними людьми.

Люті, жорстокі, безжалісні, готові занапастити слабкого і беззахисного.

Шанує жінок

Зневажливо ставляться до жінок.




  • Слово біографам Бріана де Буагільбера

1) Зачитайте портретний опис Бріана де Буагільбера (початок ІІ розділу; початок ІV розділу). Що свідчило про його владний характер?

2) Який епізод на початку роману характеризує Бріана де Буагільбера як жорстоку людину? (Він одразу схопився за ніж, щоб убити Гурта, коли той відмовився вказати йому шлях до Седріка).

3) Доведіть, що Бріан де Буагільбер збрехав леді Ровені. Хто викрив його брехню?

4) У чому виявилася підступність Бріана де Буагільбера, коли він перебував у замку Седріка?



2. Історична довідка. «Орден тамплієрів» (випереджувальне завдання)

Бріан де Буагільбер належав до ордену лицарів Храму (або ордену тамплієрів). Це напіввійськовий чернечий орден, заснований 1119 року в Палестині для захисту володінь хрестоносців. Поступово у Західній Європі виникли сотні укріплених монастирів (пресепторій тамплієрів). Орден був незалежним від правителів і місцевих єпископів і підкорявся лише Римському Папі. Багатство і влад ордену викликала ревнощі у королів, а таємничість обрядів давала привід для звинувачення у єресі, що призвело до загибелі ордену.



3. Виразне читання

Прочитайте слова гросмейстера про моральний занепад ордену Храму (розділ ХХХV). Що викриває автор у цьому уривку? Чи дотримується Бріан де Буагільбер правил ордену? Як це його характеризує?



4.Інсценування діалогу Ребеки та Бріана де Буагільбера (розділ ХХІV; розділ ХХХІХ).

- На чиєму боці залишилася моральна перемога?

- Що протиставляла Ребека силі Бріана де Буагільбера?

- Чому Ребека порівнює душу Бріана де Буагільбера із „занедбаним садом, про який не піклується хазяїн”?



  • Біографи Буагільбера Цитата: Розмова Мальвуазена і Буагільбера

Мальвуазен: «Зізнавшись у порушенні обітниць, не чекай пощади з боку братії, тоді тобі доведеться проміняти своє високе становище та могутність, на які ти сподіваєшся у майбутньому, на долю найманого воїна…»

Буагільбер: « Ти маєш рацію, Мальвуазене, Ревека не заслужила, щоб через неї я жертвував своєю честю і майбутнім»

«Стережись! Моя помста буде такою ж сильною, як і моє кохання»

5. Метод «прес»

Метод «прес». Зразок картки:



Чи можна назвати Бріана де Буагільбера суперечливою натурою?
1) ПОЗИЦІЯ.

Я вважаю, що... так

(висловіть свою думку з приводу того, чи можна назвати Бріана де Буагільбера суперечливою натурою).
2) ОБҐРУНТУВАННЯ ... тому що...

(наведіть причину появи Вашої думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої думки).


3) ПРИКЛАД

...наприклад...

(наведіть факти, які демонструють Ваші докази, вони підсилять Вашу позицію; зробіть припущення).
4) ВИСНОВКИ

Отже, я вважаю...




2. Бесіда

1) Який прийом використовує автор, протиставляючи образи Айвенго та Бріана де Буагільбера?

2) Від чого, на вашу думку, загинув Бріан де Буагільбер?

3) Чи можна вважати такий фінал життя героя справедливим?



3. Відповідь на проблемне запитання: «Чому середньовічна людина вважала божий суд (у значенні „двобій”) найсправедливішим?»

  • Авторський вірш

  • Наступна тема: історична повість про українських лицарів - запорозьких козаків М.В.Гоголя «Тарас Бульба»

Запорозькі козаки — справжні лицарі української землі, захисники рідної землі, православ'я та стародавніх законів)
5. Заключний етап.

◊ Усвідомлення учнями ситуації досягнення мети.

. ◊ Рефлексія.

◊ Домашнє завдання.






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка