Довідка з питання: Про стан національно-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів районуСкачати 193.65 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір193.65 Kb.
ТипДовідка

ДОВІДКА

з питання: Про стан національно-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів району


У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває патріотичне виховання дітей та учнівської молоді.

Події останніх місяців дають підстави стверджувати, що переважна більшість громадян України, серед яких є і діти, і молодь, виявили високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію. Це є свідченням системної виховної роботи педагогічних колективів навчальних закладів.

Національно-патріотичне виховання наскрізно пронизує весь навчально-виховний процес, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни, охоплює всіх учасників навчально-виховного процесу, сприяє формуванню у дітей та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.

Починаючи з 2012 року освітяни втілюють нові Державні стандарти початкової, базової та повної загальної середньої освіти. У 2014-2015 навчальному році за новими програмами і підручниками вже навчаються учні 1-3-х та 5-6-х класів. Однією із головних ознак нових Державних стандартів є українознавче спрямування всіх його галузей. Саме цій темі «Українознавче спрямування освітніх галузей Державного стандарту початкової загальної освіти як основа національно-патріотичного виховання молодших школярів» буде присвячена дводенна районна науково-практична конференція, яка розпочинається сьогодні секційними заняттями в гімназіях №№ 59 та 179, спеціалізованих школах №№ 112 і 220. Завтра 25 лютого в Київському міському Будинку вчителя пройде пленарне засідання конференції, де буде підбито підсумок та узагальнено досвід роботи вчителів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів району з означеного питання. Хочу презентувати сьогодні друковану збірку, видану управлінням освіти до цієї конференції, в якій наші вчителі діляться своїми творчими здобутками і напрацюваннями.

Громадянський компонент національно-патріотичного виховання найвиразніше втілено у змісті навчальних предметів суспільно-гуманітарного циклу. Вивчення української мови, літератури, історії, правознавства спрямовано на формування переконливого почуття патріотизму й громадянської свідомості учнів, знань про права і свободи громадян, сутність громадянського суспільства.

Управлінням освіти спільно з міським Центром освітніх інновацій та моніторингу постійно аналізується стан викладання цих навчальних предметів та рівень сформованості предметних компетентностей в учнів. Так протягом 2014 року проведені моніторингові дослідження з формування культури українського мовлення учнів 8-х класів, формування мовних компетентностей учнів 5-х класів, рівень сформованості історичних компетентностей учнів 10-х класів. Ці дослідження показали, що тільки 44% п"ятикласників і восьмикласників засвоїли мовні навички й уміння на високому і достатньому рівні, що раніше називалося «якістю навчання»; з історичними компетентностями у 10-класників справа ще гірша – на високому і достатньому рівні їх засвоїли тільки 24% учнів, що вдвічі менше загальноміського показника ( 51%) і 18% показали результати початкового або незадовільного рівня.

Значно кращі показники наших випускників 2014 року на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови і літератури та історії України: 60% випускників склали тести з оцінкою від 150 до 200 балів, що відповідає високому і достатньому рівню, а учні ліцею «Голосіївський» № 241, школи І-ІІІ ступенів № 132 отримали оцінки в 200 балів з української мови і літератури та учні спеціалізованої школи № 269 – з історії України.

Однак маємо й таких учнів, які склали тести з цих предметів на початковому (низькому рівні) з української мови і літератури - 5%, з історії України - 3%.

З метою подолання прогалин у знаннях учнів треба більш активно запроваджувати додаткові курси і факультативи суспільно - гуманітарного напрямку, такі як: «Вчимося бути громадянами», «Ми – громадяни України», «Громадянська освіта: основи демократії», «Права людини» та інші. Саме вони сприяють вихованню сучасного громадянина - патріота Української держави, формуванню громадянських навичок і цінностей, необхідних для ефективної участі у житті громади. Цікавий досвід такої роботи мають ліцей податкової та рекламної справи № 21, ліцей № 227 імені М.М.Громова, спеціалізовані школи №№ 85, 130, 273, школи І-ІІІ ступенів №№ 132, 286.

Реалії сьогодення визначили пріоритетні напрями роботи з військово-патріотичного виховання як процесу цілеспрямованого систематичного формування почуття патріотизму, духовної та психологічної готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності держави. Важко переоцінити в цьому плані роль навчального предмету «Захист Вітчизни», який є обов"язковим для вивчення у 10-11-х класах.

Упродовж минулого навчального року спільно з Об"єднаним Печерсько - Голосіївським райвійськкоматом було перевірено стан викладання курсу «Захист Вітчизни» у 10-ти навчальних закладах району. Отримали оцінку «добре» – 7, «задовільно» – 3 навчальних заклади.

Найкращими показниками в організації навчального процесу та підготовки юнаків до військової служби відзначаються школи І-ІІІ ступенів №№ 186, 236, 286, спеціалізовані школи №№ 130, 220, 260, 269, ліцей «Голосіївський» № 241, гімназія № 59 імені О.М.Бойченка та приватний ліцей «Гранд».

Водночас у ході перевірки були виявлені недоліки у знаннях положень військових статутів, у тактичній, стройовій і силовій підготовці юнаків, у виконанні нормативів з цивільної оборони та інші, які є наслідком недбалого ставлення протягом останніх років до роботи з допризовною молоддю і залишкового принципу виділення годин у навчальних планах на викладання предмета «Захист Вітчизни». Це спричинило дефіцит у педагогічних кадрах, адже незначне педагогічне навантаження в обсязі 2-4 години на тиждень для вчителя – чоловіка не складає зацікавленості щодо роботи в школі. От і маємо на сьогоднішній день тільки 20 постійних викладачів і 12 сумісників, значна частина яких – похилого віку. Тому управління освіти спільно з адміністрацією шкіл вживає заходів щодо підвищення авторитету цих педагогів, а саме: узято під контроль розподіл годин у навчальних планах, щомісяця проводяться методичні заняття з питань викладання найбільш складних тем програми курсу «Захист Вітчизни» та організовано обговорення і надання пропозицій до проекту нової програми, яка буде запроваджена з 2015/2016 навчального року, систематично проводяться змагання з військово-прикладних видів, такі як:


  • «Снайпер столиці» (переможці – ліцей «Голосіївський» № 241);

  • «Маю честь» ( переможці - гімназія № 59 імені О.М.Бойченка);

- «Зірниця» (переможці – школа І-ІІІ ступенів№ 236);

- змагання з військового семиборства (переможці – ліцей «Голосіївський»

№ 241);

- «Сокіл (Джура)» (переможці – школа І-ІІІ ступенів № 236).11 лютого на базі військового комплексу Національного університету біоресурсів та біотехнологій учителем спеціалізованої школи № 260 Захаруком Дмитром Федоровичем був проведений майстер-клас для своїх колег на тему: «Проведення змагань з вогневої підготовки».

У відповідності до Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу», відповідного розпорядження голови Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації значну роботу проведено управлінням освіти щодо приписки юнаків 1998 року народження. Всього було приписано 388 юнаків, що складає 100% від необхідної кількості. За результатами приписки райвійськкоматом відзначено активну роботу адміністрації і педагогів шкіл І-ІІІ ступенів № 36 імені С.П.Корольова, №№ 122, 132, 186; спеціалізованих шкіл №№ 15, № 92 імені Івана Франка, №№ 260, 273, гімназії № 59 імені О.М.Бойченка, еколого - природничого ліцею №116, ліцею «Голосіївський» №241. Не на належному рівні пройшла приписка юнаків у школах І-ІІІ ступенів №№ 108, 150 та спеціалізованій школі № 87 імені О.П.Довженка.

Серйозної уваги потребує питання зміцнення і поповнення матеріально-технічної бази для вивчення предмета «Захист Вітчизни», особливо у спеціалізованих школах №№ 15, 44, № 92 імені Івана Франка, № 112 імені Т.Шевченка, школах І-ІІІ ступенів №№ 108, 132, 150, 151, № 319 імені Валерія Лобановського, де відсутні елементи загального комплексу навчально-матеріальної бази , такі як: наочні плакати, військові статути, тренувальні гранати, патрони і міни, не обладнані навчальні місця днювального, вартового, стройові майданчики та інше. А взагалі на весь район у нас є всього 11 стрілецьких тирів, 4 автомати Калашнікова – у ліцеї «Голосіївський» № 241 – три та один – в медичній гімназії № 33, яка придбала його самостійно (для довідки – вартість 4,5 тис. грн..) з допомогою батьків.

Погодьтеся, що з таким навчально-методичним забезпеченням важко прищепити сучасному юнаку - майбутньому захиснику Вітчизни почуття відповідальності за виконання свого основного Конституційного обов" язку. Тому і вважають військову службу обов"язковою тільки 44% учнів, а 34% -м було важко відповісти на це питання.

Значну роль у національно патріотичному вихованні відграють музеї при навчальних закладах району, як осередки освіти, що сприяють формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь. Сьогодні шкільні музеї нашого району стали справжніми центрами пошуково-краєзнавчої роботи. Станом на лютий 2015 року нараховується 14 музеїв, 4 з яких є «Зразковими», це - музей гімназії № 59 імені О.М.Бойченка, спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №85 з поглибленим вивченням англійської мови, школи І-ІІІ ступенів № 186, ліцею № 227 імені М.М Громова. За профілем роботи у нас працюють 4 музеї широкого історичного профілю у школах І-ІІІ ступенів № 36 імені С.П.Корольова, №№108, 319 імені Валерія Лобановського, гімназії № 59 імені О.М.Бойченка; 9 музеїв військово-історичного профілю у школах І-ІІІ ступенів №№ 122, 151, 186, 236, спеціалізованих школах №№ 15, 85, 220, ліцеях «Голосіївський» № 241 та № 227 імені М.М.Громова; є також один краєзнавчий музей у школі І-ІІІ ступенів № 151.

У школі І-ІІІ ступенів № 236 музей Бойової Слави став центром патріотичного виховання мікрорайону. Серед експонатів та стендів музею важливе місце посіли раритетні фотознімки, експонати з приватних колекцій, мистецькі твори.

Центром військово-патріотичної роботи в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської № 85 є Зразковий музей «Захисники Вітчизни». В експозиціях музею зібрані пошукові матеріали 70-х років. Всі експозиції та оформлення є колективною працею учнів, батьків та вчителів. У музеї збережена пам’ять поколінь. На базі школи проведено два форуми з військово- патріотичного виховання „Пам’ять – енергія вічності”, Всеукраїнський науково-практичний семінар „Виховання патріотизму школярів у сучасних реаліях”. Учні та вчителі є ініціаторами громадського руху „Діти-посли Миру”.

У школі І-ІІІ ступенів № 36 імені С.П.Корольова накопичений досвід роботи шкільного музею космонавтики та „Школи юного космонавта”.

Музей 3-Гвардійської Повітряно-десантної дивізії орденів Леніна, Cуворова ІІ ст., Червоного прапора, Кутузов ІІ ст. школи І-ІІІ ступенів № 186 покликаний сприяти формуванню громадськості та патріотизму в учнях. На стендах, стелажах та вітринах музею розміщено документи, фотознімки, тексти що розповідають про бойовий шлях воїнів 3-Гвардійської Повітряно-десантної дивізії. Матеріали зібрані пошуковою групою, учнями школи, ветеранами війни. Окремої уваги заслуговує стенд присвячений генерал-майору Конєву І.М., який був головнокомандуючим цієї дивізії.

Основні матеріали музею школи І-ІІІ ступенів № 108 розповідають про її випускників, їхні життєві шляхи та досягнення. Створені експозиції, що містять інформацію про кожного випускника школи, відомих вихованців, шкільні династії. Окремі експозиції, присвячені вчителям школи різних поколінь.

У музеї «Зала Бойової Слави військової авіації» спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови № 15 налічується понад 200 експонатів. Фотоматеріали та документи бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Фото та раритетні документи про льотчиків Нормандії-Неман, надані двічі Героєм Радянського Союзу Лавриненко В.Д. Фотодокументи «Афганістан – наша пам’ять, наш біль». Матеріали про 23-й окремий повітряний полк.

На стендах музею „Захисників Вітчизни” спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов № 220 відображені основні етапи війни.

У музеї школи ІІ-ІІІ ступенів № 319 імені Валерія Лобановського представлена інформація про метра вітчизняного футболу, випускника школи.

Експозиція музею Бойової Слави ІІІ-ї Повітряної армії ліцею № 227 імені М.М.Громова складається з шести розділів, а також з трьох вітрин в яких розміщено оригінальні експонати експозиції музею, зокрема: карат польотів, штурманська папка, шлемофон, форма генерала М.М.Громова, гвинт бойового літака, фотографії воєнних років, листування з родинами М.М. Громова та М.Ф.Папівіна.

У школі І-ІІІ ступенів № 151 створено музейний комплекс, де зберігається історичне минуле мікрорайону. До його складу входять: музей «Бойової слави жителів селища Чапаївка» та 26 лютого відбудеться відкриття нової експозиції «Скарби твої, Україно!».

З перших днів 2014/2015 навчального року в усіх загальноосвітніх закладах району організовано проведення тематичних виставок «Герої не вмирають», присвячених учасникам бойових дій, які загинули, захищаючи державний суверенітет і територіальну цілісність України під час проведення антитерористичної операції у Луганській та Донецькій областях (АТО).

Під особливим контролем та увагою педагогів навчальних закладах району перебувають діти вимушених переселенців, яким надається допомога за потребою (ліки, одяг, канцтовари, продуктові набори).

Станом на 20.02.2015 відповідно до заяв батьків та осіб, які їх замінюють, з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції до навчальних закладів району зараховано 914 дітей:  • загальноосвітні навчальні заклади – 697 учнів;

  • дошкільні навчальні заклади – 217 вихованців.

Крім того, 33 переселенці працевлаштовано до навчальних закладів району.

Шкільні практичні психологи постійно працюють з дітьми цієї категорії, надають психологічну підтримку, визначивши ступінь психологічного ураження таких дітей.

Учні шкіл спільно з батьками та педагогами постійно відвідують поранених воїнів, які лікуються у Київському військовому госпіталі та у інших лікувальних установах.

В умовах особливого періоду працівники управління освіти, Будинку дитячої та юнацької творчості, практичні психологи загальноосвітніх навчальних закладів за дорученням Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) в період з 03 по 25 лютого здійснювали чергування і надавали допомогу переселенцям в Консультаційному пункті на Київському вокзалі.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах району створені стенди «Герої Голосієва» щодо вшанування пам’яті загиблих воїнів під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих у районах проведення антитерористичної операції.

На жаль, збільшується число загиблих серед випускників наших шкіл №№ 44,108, 286, 319. Зараз педагогічними колективами цих закладів ініціюється питання щодо встановлення меморіальних дошок або відзнак щодо увічнення пам’яті про загиблих.

За ініціативи Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та управління освіти, з метою формування патріотичних почуттів у підростаючого покоління під час воєнних дій, усвідомлення власної ролі в суспільстві та розвитку своєї країни, загальноосвітніми навчальними закладами району постійно проводяться національно-патріотичні заходи. Так, у вересні-жовтні 2014 року проведено національно-патріотичну акцію «Земля України то прадідів слава – єдина країна, єдина держава», учасниками якої стали школярі всіх навчальних закладів району:


  • учні 1-4 класів взяли участь у акції дитячих малюнків і листівок «Україна, як мама і тато одна»;

  • учні 5-8 класів взяли участь у акції листів підтримки пораненим бійцям «Добре слово в час важливий зігріє серце вояку»;

  • учні 9-11 класів взяли участь у акції стінгазет «Шляхами Волі та Незалежності».

Протягом акції було зібрано близько 700 творчих дитячих робіт.

Також до благодійної акції зі збору води «Цілюще джерело» були залучені педагогічні колективи, батьківська громадськість, лідери учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів та дошкільні навчальні заклади району. Зібрано більше 7 тонн води, 567 одиниць теплих речей (шкарпетки, рукавиці тощо), ліки та засоби гігієни для бійців АТО.

16 жовтня 2014 року вся гуманітарна допомога та дитячі роботи, що зібрали під час акції «Земля України то прадідів слава – єдина країна, єдина держава», були передані через волонтерів Міжнародного благодійного фонду «Рух опору» бійцям в зону АТО.

22 жовтня 2014 року в Будинку дитячої та юнацької творчості відбувся підсумковий захід національно-патріотичної акції, де хвилиною мовчання було вшановано пам'ять героїв України та доручено лідерам районної ради старшокласників покласти квіти Героям Крут на Аскольдовій горі, полеглим студентам та викладачам сільськогосподарської академії в роки Другої Світової війни та героям «Небесної сотні» на Майдані Незалежності.

Районна рада старшокласників нагороджена подякою Міжнародної громадської організації «Назустріч мрії» за активну громадську позицію, національну свідомість та патріотизм, за надану гуманітарну допомогу для Захисників України, зібрану під час проведення акції «Земля України то прадідів слава – єдина країна, єдина держава».

Під час проведення національно-патріотичного проекту «Запали надію в серці», який відбувся у листопаді 2014 року, учні проявили найактивнішу участь і створили 808 творчих робіт: малюнків, листівок та листів, аби підтримати бойовий дух наших захисників у сьогоднішній нелегкий час, привітати їх з теплими родинними Новорічно-Різдвяними святами.

Педагогічною та батьківською громадою під час акції «Теплі обійми» було зібрано близько 5 тонн гуманітарної допомоги.

08 грудня 2014 року уся зібрана гуманітарна допомога, творчі дитячі роботи офіційно передані у 12 батальйон територіальної оборони міста Києва, що знаходиться в зоні АТО.

У лютому 2015 року стартувала національно-патріотична акція «Країна для дітей, діти – для країни». В рамках акції відбувається збір дитячих творчих робіт «Я люблю цю землю, бо вона моя…».

Також за ініціативи громадської організації «Київська міська спілка ветеранів АТО» під патронатом Київської міської державної адміністрації у школах району здійснюється збір макулатури. Отримані кошти за макулатуру будуть перераховані на рахунок Благодійної організації «Благодійний фонд «Український опір» та витрачені на забезпечення потреб киян, які беруть участь в зоні АТО.

26 лютого 2015 року у школі № 286 спільно з представниками громадської організації «Київська міська спілка ветеранів АТО», бійцями 12 батальйону відбудеться підсумковий захід «Україна починається з тебе…».

Таким чином, проведення вищезазначеної акції сприятиме посиленню боєздатності української армії та забезпечення потреб ветеранів АТО та їхніх сімей, формування національно-патріотичних почуттів та екологічного виховання.

Сьогодні десятки тисяч патріотів нашої держави знаходяться на передовій, захищаючи від терористів свободу, незалежність та територіальну цілісність України. На жаль, сотні з них отримали поранення і знаходяться на лікуванні у шпиталях. Та ніхто не залишається байдужим.

Всі загальноосвітні навчальні заклади займаються благодійною діяльністю: опікуються пораненими бійцями у військових шпиталях міста Києва, постійно збирають та відправляють гуманітарну допомогу для бійців у зону АТО тощо.

Так, з 16 лютого 2015 р. школярі району готують малюнки, листи, ляльки-мотанки, листівки з словами побажання, які сповнені позитиву, добра, віри в світле майбутнє, які будуть передані волонтеркою Оленою Седляр бійцям, що воюють безпосередньо на передовій. У відповідь учні отримають прапор з словами подяки.

Та не лише бійці в зоні АТО потребують нашої підтримки, а і хлопці, які зараз на ротації, на лікуванні. Вони не залишаються поза увагою.

У школах району постійно організовуються благодійні ярмарки на підтримку поранених, військових, дітей-переселенців.

Постійно проводяться дружні зустрічі учнів та вчителів з легендарними особистостями, героями-патріотами, які захищають цілісність та неподільність нашої країни України.

Так, у школі І-ІІІ ступенів № 36 імені С.П. Корольова міста Києва налагоджений зворотній зв'язок учнів з бійцями, що на передовій. До учнів завітав розвідник 34 батальйону 57 мотострілкової бригади позивний «Сандро», який подарував учням школи фотографії та прапор з побажаннями від воїнів-героїв.

Адміністрація школи І-ІІІ ступенів № 108 міста Києва, педагогічний, батьківський та учнівський колективи опікуються пораненими бійцями, воїнами АТО, які лікуються у шпиталі Прикордонних військ, що на вулиці Ягідна, 58. Це постійна моральна та матеріальна підтримка, допомога продуктами харчування, санітарними та гігієнічними засобами, передача дитячих малюнків, листів. З деякими бійцями було встановлено теплі дружні стосунки, проведено спільні шкільні заходи та зустрічі.

Школа постійно співпрацює з бійцем 12 батальйону територіальної оборони міста Києва Сідлецьким Богданом, батьком учениці 10 класу. Під час ротації він відвідує шкільні заходи, уроки мужності, свята. Постійним гостем школи є Юлій Мамчур, український військовий льотчик, полковник Повітряних Сил України.

У школі № 260 міста Києва відбулася зустріч на тему: «Повертайтесь живими!» в рамках шкільного «Трикутника» та бійцями АТО Білоцерківського зенітно-ракетного полку № 11-29 (частини 12-32).

Під час зустрічі бійці АТО розповіли учням про бойові будні, презентували на мультимедійній дошці фотографії із зони АТО та подарували прапор України, на якому зазначено вдячність за підтримку бійців колективом школи.

Учні школи підготували виступ на патріотичну тематику, співали пісні про Україну, дарували бійцям малюнки та передали в зону АТО чай, цукор, теплі речі.

Учні гімназії № 179 міста Києва вирішили привітати та пригостити солодощами тих, хто дає їм шанс сьогодні навчатися під мирним небом Києва. Це бійці, що прибули з тяжкими пораненнями з зони АТО (Дебальцево) лише на цьому тижні. Діти відвідали лікарню у Феофанії, де залюбки поспілкувалися з хлопцями, які самі ще нещодавно були за шкільними партами. Тримайтеся, хлопці, ми низько вклоняємося вам за вашу мужність та незламність у такі важкі часи.

16 лютого в зону АТО було передано 24 комплекти термобілизни та коробку з солодощами, печивом та цукром. Придбати вищезазначене учні, батьки та колектив гімназії змогли за кошти, що були виручені на Благодійному ярмарку солодощів 13 лютого. Гімназійна громада вирішила таким чином підтримати сьогодні тих, хто захищає нас від ворогів – бійців, захисників нашої держави.

На базі спеціалізованої школи № 273 продовжується робота щодо плетіння маскувальних сіток для зони АТО.

До цієї надзвичайно потрібної справи долучаються пенсіонери мікрорайону Корчувате, батьки учнів, вчителі, старшокласники, учасники фольклорного ансамблю «Любисток», волонтерська організація «Материнський оберіг». Мешканці мікрорайону щоденно поповнюють запаси білої тканини. Вже сплетено 5 зимових маскувальних сіток для бронетехніки, які передані під час спільної зустрічі учнів з бійцями 12-го батальйону територіальної оборони міста Києва.

Члени учнівського самоврядування школи також передали військовим в зону АТО листи, малюнки та листівки з новорічними вітаннями.(Фото).

Будинок дитячої та юнацької творчості опікується 72-ю механізованою бригадою, де воює син співробітниці БДЮТ Поліщук Людмили Іванівни, Поліщук Дмитро Анатолійович. Через волонтерську організацію «Крила Фенікса» була відправлена гуманітарна допомога, Новорічно-Різдвяні подарунки для бійців АТО та дітей вивезених з окупованих територій. Всього було зібрано та передано 420 солодких подарунків. Наприкінці грудня діти та працівники закладу отримали лист від бійців 72-ї механізованої бригади з подякою за допомогу та підтримку.

18 лютого 2015 року в Будинку дитячої та юнацької творчості відбулась акція Милосердя з метою підтримки бійців 72-ї механізованої бригади, що дислокуються зараз під Волновахою. В рамках акції зібрані теплі речі та продуктові набори.

З метою відновлення, збереження і популяризації у суспільстві здобутків Українського народу у боротьбі за свободу та незалежність; виховання у зростаючого покоління патріотизму, формування національної ідентичності, вшанування подвигу та героїзму захисників української державності, Указом Президента України від 14 жовтня 2014 року № 806 встановлено День захисника України, що відзначатиметься щорічно 14 жовтня. При відзначенні національних свят та пам’ятних дат, зокрема Дня захисника України, Дня Гідності і Свободи, Дня Збройних Сил України, Дня Соборності України, Дня Героїв Небесної Сотні постійно проводяться наукові конференції, семінари, круглі столи; фестивалі-конкурси патріотичної пісні, прози і поезії, творів образотворчого мистецтва; наші учні відвідують музеї бойової слави; вшановують сучасних героїв-захисників України та пам'ять загиблих за свободу, єдність та незалежність Українського народу, про що засвідчили вищенаведені приклади.

Управління освіти підтримало ініціативу лідерів учнівського самоврядування міста Києва щодо в день святкування Міжнародного жіночого дня провести акцію «Міжнародний день жіночої солідарності та миру». В рамках цієї акції готуються тематичні заходи: «Жінки України, які змінили історію», «Нашій Надії Савченко – з вірою та любов"ю», фотовиставка «Жіноча доля України».

У 2015 році Україна разом із світовою спільнотою відзначатиме 70-ту річницю Перемоги над нацистськими окупантами та завершення війни у Європі. До днів Пам’яті та примирення 8-9 травня 2015 року ми плануємо долучитися до акції «Ті, хто боролися за Свободу», ініційованої Українським інститутом національної пам’яті та продовжити проведення спільно з районною радою ветеранів Великої Вітчизняної війни екскурсій, уроків мужності, зустрічі з ветеранами та учасниками бойових дій на території інших держав, на Сході України, відвідання військовослужбовців, які отримали поранення та проходять реабілітацію у медичних закладах, написання листів у рамках Всеукраїнської акції "Лист пораненому", оформлення у навчальних закладах куточків на вшанування пам’яті загиблих воїнів-героїв.

Добираючи і поєднуючи різноманітні методи і форми патріотичного виховання, ми все-таки ще не змогли уникнути формалізму й одноманітності, про свідчать результати моніторингових досліджень, проведених у листопаді 2014 року. У дослідженнях взяли участь учні 9-х та 11-х класів щодо їх ставлення до країни, державних символів, рівня самоідентифікації і толерантності, ролі школи сім"ї, друзів та інших факторі на формування патріотичних почуттів.

Дослідження показали, що загалом наші учні налаштовані патріотично. Згідно з результатами опитування 95% респондентів само ідентифікувалися як українці, пишаються своєю національною приналежністю - 88%.

Гордість за Україну як державу відчуває 71,8%, вважають себе патріотами 68,5%. Так 61% учнів відмічають, що їх рівень патріотизму зріс у зв"язку з військовою агресією з боку РФ, 29% констатують, що зріс частково.

Досліджувалося ставлення учнів до мовного питання як маркера патріотичного налаштування особистості. Так у житті і побуті українською і російською одночасно спілкуються 62%, російській як мові спілкування надають перевагу 27%, виключно українською розмовляють лише 11% опитаних. При цьому 90% учнів не вважають, що патріотом може бути тільки україномовний громадянин, що свідчить про значне перебільшення так званої «мовної проблеми».

Найбільш позитивні емоції викликають у наших учнів Державний Гімн України, Державний Прапор України та вишиванка, яку 88% назвали символом української душі. Так, 58% учнів зазначили, що під час виконання національного гімну відчувають піднесення та єднання, 52% - гордість за Україну, але знайшлося пів відсотка, які не знають слів гімну. До українського прапора 91% учнів ставиться позитивно, але 8% - байдуже. Для статистики можливо ці відсотки «незнання і байдужості» - не показник реальної ситуації в цілому, але для нас, педагогів, за цими відсотками - кожна дитяча особистість, кожна дитяча душа, яку ми не можемо втратити. І якщо хоч одна із них байдужа, це - наша біль і тривога.

Особливої уваги заслуговують відповіді старшокласників на питання «Хто або що впливає на зростання Ваших патріотичних почуттів?». І от тут результати , на жаль, не на користь школі, адже тільки 28% показали, що це виховна робота в навчальному закладі. Недалеко від нас пішла і родина – усього 35%.Вищезазначене свідчить про те, що перед нами цілий пласт невирішених проблем. Нам усім слід перебудовуватися в питаннях добору тих форм і методів роботи з підлітками, які б максимально враховували особливості розвитку сучасного молодого покоління, їхні запити, захоплення, їхнє ставлення до соціальних змін, політичних подій і власну життєву позицію. Ми знаємо, що сьогодні освітяни, науковці, представники органів влади спільно з громадськими організаціями і батьківським активом працюють над розробкою нових програм з національно-патріотичного виховання, зараз в освітянській спільноті широко обговорюється Концепція національно-патріотичного виховання, розробляються і втілюються нові проекти, проводяться експериментальні дослідження, але ніякі папери не замінять дитині теплої і щирої бесіди з батьками в сім"ї, живого спілкування учителя з учнем на уроці, поради і підтримки з боку класного керівника, спогадів сивочолого ветерана і зустрічі з героями сьогоднішніх днів. Усі ми, дорослі, маємо пам"ятати, що несемо спільну відповідальність за виховання наших дітей і безпосередньо впливаємо на формування молодого покоління своїм досвідом та своїм прикладом.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка