Додаток до рішення сесії обласної ради від 13 липня 2017 року №26-14/2017 інформація про хід виконанняДата конвертації14.01.2018
Розмір88.2 Kb.
ТипДодаток


Додаток

до рішення сесії

обласної ради

від 13 липня 2017 року

26-14/2017


ІНФОРМАЦІЯ

про хід виконання Програми розвитку краєзнавства

В Хмельницькій області на період до 2020 року

1

2

3

4

1

Створювати умови для активної діяльності обласної організації Національної спілки краєзнавців України, інших громадсько-краєзнавчих установ, організацій, товариств

Щороку

В області створено умови для активної діяльності обласної організації Національної спілки краєзнавців України (далі - НСКУ), інших громадсько-краєзнавчих установ, організацій, товариств. Головний офіс організації знаходитися на історичному факультеті Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Опорними пунктами діяльності обласної організації Спілки та інших краєзнавчих установ є обласна універсальна наукова бібліотека, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Державний архів Хмельницької області, Хмельницький інститут МАУП, Хмельницький обласний краєзнавчий музей, Державний історичний музей заповідник у м. Кам’янець-Подільський, Державний історико-культурний заповідник «Межибіж» у смт Меджибіж, державні і громадські музеї, бібліотеки в містах і районах області.

Станом на 1 січня 2017 р. в спілці нараховується 325 членів. Найбільш потужними осередками виступають Кам’янець-Подільська, Хмельницька, Шепетівська міські та Хмельницька, Віньковецька, Старосинявська, Славутська, Дунаєвецька районні організації.2

Періодично проводити засідання Координаційної ради з питань краєзнавчої діяльності при обласній державній адміністрації (далі – Координаційна рада)

Двічі на рік

У 2014 році проведено третю звітно-виборну конференцію обласної організації Спілки краєзнавців.

Щорічно проводилися 2 засідання президії та 2 пленуми обласної Спілки за участю представників міських і районних осередків, облдержадміністрації, обласної ради, інших державних установ, на яких розглядалися важливі проблеми, проекти і завдання діяльності організації.3

Ввести курс «Методика шкільної краєзнавчої роботи» при підготовці вчителів-організаторів шкільного краєзнавства на базі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

З 01.09.2015 року

щороку


При підготовці вчителів-організаторів шкільного краєзнавства Хмельницьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти з 01.09.2015 року введено курс «Методика шкільної краєзнавчої роботи». Щорічно забезпечено проведення педагогічної практики слухачів курсів підвищення кваліфікації на базі загальноосвітніх навчальних закладів, які мають результати краєзнавчої роботи. Наприклад, на базі СЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 м.Хмельницький, яка має шкільний екологічний музей. Організовано майстер-класи вчителів, наприклад, вчителя хімії Пліщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Шепетівського району Зведенюк М.А., який є активним краєзнавцем та автором книги «Живі смарагди Шепетівщини».

4

Включати питання краєзнавчої тематики до завдань 1-3 етапів обласних, районних та міських олімпіад з історії, географії, природи Всеукраїнського конкурсу науково-дослідних робіт

Щороку

При проведенні ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з біології до практичного туру систематично включаються завдання на знання учнями природи рідного краю, біорізноманіття, охорони рослин і тварин своєї місцевості. При підготовці до захисту екологічних проектів на олімпіаді з екології учням рекомендовано проводити дослідження проблем свого краю, наприклад, проекти «Трутові гриби як біоіндикатори стану довкілля Шепетівщини», «Оцінка токсичності стану підземних джерел смт Білогір'я», «Індивідуальні консорції біогеоценозів Городоччини». У методичних рекомендаціях щодо вивчення біології і хімії теж рекомендовано включати питання краєзнавчого характеру до уроків та позакласних заходів з біології і хімії.

Всеукраїнська учнівська олімпіада юних географів відбувається під назвою «Географія та краєзнавство». Тому щороку на всіх етапах цієї олімпіади присутні завдання краєзнавчо-географічного змісту.

У 2016 році започатковано, а в цьому буде продовжено практику проведення олімпіади з історії рідного краю в рамках ІІ та ІІІ етапів Всеукраїнської олімпіади з історії.


5

Проводити краєзнавчі студентські та учнівські олімпіади, конкурси, виставки робіт

Щороку

Спільно із обласною Спілкою та її осередками, у співпраці з вищими і загальноосвітніми закладами, установами культури, у містах і селах Хмельниччини проведено науково-краєзнавчі або науково-практичні конференції, круглі столи, симпозіуми, читання, презентації міжнародного, всеукраїнського, регіонального рівня.

Зокрема, організовано та проведено експедиції, конкурси, акції, виставки, конференції серед учнівської молоді, спрямовані на глибоке вивчення історії рідного краю, рідної мови, пам'яток культури та природи, коріння свого роду, а також пісенно-поетичної спадщини, традицій, обрядів, вірувань свого краю.

З метою виховання в учнівської та студентської молоді любові до рідного краю, шанобливого ставлення до його історії, духовної спадщини, бажання пізнавати і вивчати історико-культурні надбання нашого народу, природне довкілля в області проведено обласний етап Всеукраїнської історико-географічної експедиції "Історія міст і сіл України" .

Зібрані та систематизовані юними пошуковцями краєзнавчі матеріали були включені до видання нової редакції енциклопедичного видання багатотомної "Історії міст і сіл України".

Переможцями у Всеукраїнському турі експедиції стали члени гуртка "Туристичний" Деражнянського Будинку творчості дітей та юнацтва – керівник Яворський Валерій Юрійович, вчитель трудового навчання Явтухської ЗОШ І-ІІ ст. Деражнянського району.

Організовано проведення обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна». Експедиція включала 6 напрямів краєзнавчо-дослідницьких робіт.

У 2015/2016 н.р. на конкурс надійшло 110 робіт, з них на обласному етапі відзначено 59 робіт по всіх напрямках.

У грудні 2015 року проведено обласний тур конкурсу туристсько-краєзнавчих експедицій «Мій рідний край» з активними способами пересування.

10 березня 2016 року у м. Хмельницький на базі Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту проведено обласний збір переможців обласного туру конкурсу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна».

У 2016 році на Х Всеукраїнській філософській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід» у м.Харкові, яка зібрала близько 300 юних краєзнавців з усієї України, Хмельниччину представляла Риб’янцева Ніна, вихованка гуртка «Історія нашого краю» Червоноцвітської ЗОШ І-ІІ ст. Шепетівського району, яка нагороджена дипломом за кращу доповідь у своїй секції.

На Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції «Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття» у м.Черкаси , участь у якій взяли 14 делегацій із 12 областей України та пошуковці 15 районів і 4 міст Черкащини, Хмельницьку область гідно представили учні Шепетівщини. В секції: «Історичні постаті в процесі державотворення на українських землях» за доповідь на тему «Історичні уроки гетьмана Б. Хмельницького для сучасної України» учнів нагороджено дипломами Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Щорічно (двічі на рік) проводилися Всеукраїнські науково-краєзнавчі конференції «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України», за результатами роботи яких видано 16 збірників матеріалів у кількох окремих частинах, що склало разом 23 томи видань.

Проведено Всеукраїнські науково-практичні конференції «Духовні витоки Поділля: науковці в історії краю» (23.04. 2015 р.); «Духовні витоки Поділля: «Просвіти» в історії краю» (23.05.2016 р.). Видано 6 томів наукових збірників за матеріалами роботи конференцій.

Проведено Всеукраїнські науково-теоретичні конференції «Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті трагічних подій ХХ–ХХІ століть» та видано 5 збірників праць за результатами роботи цих конференцій тощо.6

У Державному архіві області, Центрі дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України та краєзнавчих відділах бібліотек утворити банк даних з історії міст і сіл краю

До 2017 року

З метою здійснення комплексного вивчення історії та культури Подільського регіону від найдавнішого часу до сьогодення, публікацій здобутих результатів та їх упровадження у вітчизняну науку, освіту, культуру, популяризацію надбань матеріальної і духовної культури, сприяння збереженню пам’яток національної історії та культури, створення та поповнення банку даних з історії міст і сіл краю щорічно вживаються відповідні заходи.

Упродовж 2015–2016 років реалізовано проект видання кількатомної «Енциклопедії Хмельницької області», створено і видано книгу з історії міст і сіл Хмельниччини (щороку видається до 10 книг про населенні місця області») тощо. У 2016 році підготовлено і видано авторами-членами НСКУ широкоформатну книгу-альбом «Хмельниччина: науково-популярне видання / редкол.: Баженов Л., Люблінська Л., Байдич В. та ін.: автори: С. Єсюнін, Л. Казімірова, О. Тимощук та ін., упоряд. Т. Колісніченко. — Хмельницький: Поліграфіст, 2016. — 176 с.: фотоіл.).7

Постійно поповнювати банк даних з історії міст і сіл краю новими матеріалами

З 2017 року

Члени НСКУ згідно щорічних творчих науково-дослідних планів роботи обласної Спілки краєзнавців та її осередків залучені до створення та видання краєзнавчої літератури (поділлєзнавчих монографій, книг, брошур, путівників, довідників, наукових збірників, археографічних збірників, навчальних посібників для потреб вищої і загальноосвітньої школи, біобібліографічних покажчиків, перевидання раритетних краєзнавчих творів тощо).

8

Здійснювати підтримку діяльності державних, громадських музеїв, провести паспортизацію музеїв

Постійно

В області ведеться робота по підтримці діяльності державних та громадських музеїв. На Хмельниччині діє 2 Державних історико-культурних заповідника «Межибіж» та «Самчики», 22 державних музеїв, з них – 4 обласні, 12 районних, 6 міських, 291 недержавних музея, з яких 19 носять звання «народний музей». Щороку музеї області відвідує понад 500 тисяч жителів.

В навчальних закладах області також проводиться систематична робота зі створення краєзнавчих музеїв, кімнат, залів та поповнення їх новими зібраними краєзнавчими матеріалами. Станом на 01 січня 2017 року взято на облік 274 музеї при навчальних закладах (загальноосвітніх школах, гімназіях, ліцеях, школах-інтернатах, позашкільних закладах, професійних ліцеях, вищих навчальних закладах). Зареєстровано 19 новостворених музеїв. В навчальних закладах Хмельницької області нараховується 31 «Зразковий музей».У музейній справі навчальних закладів збережена тенденція до розвитку музеїв у переважній більшості історичного (124 музеїв), краєзнавчого (73 музеїв) та етнографічного  (45 музеїв) профілів.

9

Формувати річний план проведення в області міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-краєзнавчих конференцій, симпозіумів, круглих столів, семінарів

Щороку

В області щорічно формується річний план проведення міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-краєзнавчих конференцій, симпозіумів, круглих столів, семінарів тощо

Директор Департаменту О.Фасоля

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка