Добра не оціниш, поки його сам не зробиш



Скачати 63.87 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір63.87 Kb.
ТипУрок

Урок позакласного читання

(за творами Василя Сухомлинського)

3 клас

(І семестр, листопад)


ТЕМА: Добра не оціниш, поки його сам не зробиш

МЕТА: Розширювати уявлення учнів про добро та добро-

зичливість. Вчити аналізувати вчинки героїв опо-

відань, розрізняти позитивні і негативні. Формува-

ти почуття гуманного ставлення до оточуючих,

вміння висловлювати власну думку. Розвивати

вміння переказувати прочитане, робити висновки,

мовлення, мислення учнів. Виховувати бажання

бути доброю людиною.

ОБЛАДНАННЯ: виставка прочитаних творів; малюнки

дітей до оповідань В. Сухомлинського; кольорові

смужки; картки із словами; м’яка іграшка Добрик;

малюнок горщика та елементи «чарівної» квітки;

диск із записом мелодій.



Хід уроку:

І. Організаційний момент.
1. Скринька гарного настрою.

Давайте усмішки всім дарувати:

І друзям, і вчительці, і мамі, і татові.

Хай радість злітає у небо, як птах,

І добрі слова у всіх на вустах.

- Усміхніться друзям, подаруйте усмішки мені.

- А я візьму ваші усмішки і посію їх у землю. Як ви гадаєте, що зійде?
2. Розминка «Побажання».

(За кожне побажання, яке висловлять учні, «із землі проростає пагінець»)

Діти передають по колу талісман уроку – м’яку іграшку Добрик – і висловлюють побажання: «Я хочу побажати тобі … (здоров’я, гарного настрою, удачі тощо)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вправа «Мікрофон».

- Що ви відчували, коли висловлювали побажання, і отримували приємні слова один від одного?
2. Кольорова рефлексія.

- Які людські чесноти ви знаєте?

- Я називатиму слова, а ви виберіть кольорову смужку, яка асоціюється із цим словом: любов, щастя, смуток, усмішка, сльози, радість.

- Які кольори ви залишите на уроці? Чому?

- Отож, щоб настрій наш залишався гарним, прочитаємо девіз нашого уроку:

Пам’ятайте!

Нехай тепер ти іще маля,

Та треба вже зараз вчитись

Творити добро на планеті Земля!
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні на урок ви готували оповіданні Василя Сухомлинського, в яких ми будемо аналізувати вчинки головних героїв. Ми поговоримо про одну з людських чеснот – доброту.

- Прочитайте тему нашого уроку. Як ви розумієте цей вислів?

- На пагінці з’явився пуп’янок. «Чарівна» квітка почне розквітати після ваших відповідей і висновків, які ми зробимо.


ІV. Робота над темою уроку.

1. Бесіда.

- Ми часто чуємо слова добро, доброта. Що, на вашу думку вони означають? (відповіді дітей).
2. Словникова робота.

Добро – корисна справа, вчинок.

Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.
3. Робота над текстом «Бо я людина»

(Учень переказує оповідання)



  • Яка головна думка оповідання? (Не бути байдужим).

  • Вкажіть стрілками, кому з героїв оповідання належать ці риси.

Ввічливість

Уважність

Лінощі


Дідусь Небайдужий Батько

Турбота про інших

Байдужість

- Які твори В. Сухомлинського про небайдужих героїв ви читали? («Щоб не наколовся», «Соромно перед соловейком», «Хай я буду ваша, бабусю» та ін.)



Висновок: Добра людина – небайдужа до інших. (Розкривається пелюстка на квітці, на якій напис: «Добра людина – небайдужа до інших»).
4. Оповідання «Петрик, собака й кошеня»

- Чому Петрикові стало соромно?

- Який вчинок зробив Петрик? (Добрий).

Висновок: Допомагай слабким, маленьким, хворим.

- Часто можна почути: «Я виконаю твоє прохання, а що ти мені за це даси». Чи міг Петрик сподіватися на винагороду?

- Послухайте вірш І. Драча:

Добро твориться просто – ні за так.

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка в’ється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка-горопашка.

Висновок: Якщо ми робимо добро, то не повинні сподіватися на винагороду. (На пелюстці напис: «Не чекай винагороди»)
5. Читання оповідання «Чому дідусь такий добрий сьогодні».

- Чи правильно вчинив Андрійко?

- Чому дідусь не насварився на Андрійка?

- Які з наведених чеснот відповідають вчинку хлопчика? (Людяність, дисципліна, терпіння, добро).



Висновок: Жалій інших, а не себе. (Розкривається пелюстка).
6. Робота над текстом «Сергійкова квітка» (учень переказує оповідання).

- Чим пишалися хлопчики? (Новими іграшками).

- Яке почуття відчував кожен з них,коли бачив іграшку іншого? (Заздрість).

Технологія «Два – чотири – усі разом»

Завдання:

- нехай кожен із вас запише пораду хлопчикам;

- обміняйтесь із думкою з товаришем, об’єднавшись у пари;

- об’єднайтесь у четвірки і виберіть найважливішу, на вашу думку, пораду

(Кожна група презентує своє рішення).

- А тепер давайте спільно вирішимо, які з цих порад будуть найбільш доцільними і занесемо їх до Квітки Добра. (Висновок: Ніколи не заздри).

(Коли діти відкривали пелюстки, то всередині квітки всі прочитали слово Добро).


Релаксаційна пауза (звучить спокійна мелодія).

- Сядьте рівно, руки покладіть на парту долонями догори, опустіть на них голову, закрийте очі. Уявіть себе добрими чарівниками. Ви чините добрі справи і вам від цього приємно, ви набираєтесь нових сил. Відкрийте очі, посміхніться, спробуйте зберегти хороший доброзичливий настрій якомога довше.


V. Закріплення вивченого.

1. Підпиши малюнок



j0286034 j0299125

- Запишіть слова-характеристики, які відповідають кожному з цих зображень.

(Слова для довідок: уважний, чуйний, жорстокий, щирий, байдужий, скупий, лагідний, злий).
2. Слухання вірша .

Людина починається з добра

Сказав мудрець:

- Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!



Л. Забашта

- Як части ви робите добро іншим? Що ви тоді відчуваєте? Чого чекаєте?


3. Гра «Ромашка».

Ромашку, складену з окремих пелюстків із завданнями, прикріплено на дошці. Учні за бажанням або за прошенням виходять до дошки і вибирають пелюстку, читають завдання і виконують його.

  • Назви хороші якості свого товариша.

  • Розкажи про добрі вчинки своєї однокласниці.

  • Пригадай, кого ти ненавмисне образив, знайди спосіб загладити вину.

  • Розкажи, який добрий вчинок ти зробив.

  • Зроби комплімент сусідові по парті.


VІ. Підсумок уроку.

- Чи цікаво вам було на уроці?

- Сьогодні ми посіяли і виростили лише одну Квітку Добра, а добро треба сіяти часто, адже в народі кажуть: «Що посієш, те й пожнеш», «Хто людям добра бажає, той і сам має». Нехай ці пелюстки допоможуть стати кращими нашим героям і вам. Правила доброти, які ми сьогодні склали, раджу вам дотримуватись. Відкрийте свої щоденники, наша чарівна Квітка Доброти виросла на сторінці на згадку про урок.

Діти, у народі кажуть, що у кожної людини є свій Ангел-охоронець, який охороняє її від лиха. Якщо людина робить добрі справи, Ангел радіє, а злі – плаче, втрачає свої сили. Я бажаю вам, щоб ви намагалися завжди робити добро, щоб ваш Ангел-охоронець рідів і завжди приходив на допомогу в тяжку годину.


Домашнє завдання.

  • Пропоную поринути у хвилинку фантазії і створити малюнок на тему «Як ви уявляєте добро, доброту».


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка