Для тих, хто бажає знати більше” Вип. 8 Позитивне мислення – креативний розвитокСкачати 287.2 Kb.
Дата конвертації08.01.2019
Розмір287.2 Kb.

группа 1
Для тих, хто бажає знати більше”

Вип.8

ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ – КРЕАТИВНИЙ РОЗВИТОКРЕКОМЕНДАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ

НА ДОПОМОГУ ШКІЛЬНІЙ ПРОГРАМІ


Позитивне мислення – креативний розвиток : рекомендаційні матеріали на допомогу шкільній програмі / Сумська обл. універс. наук. б-ка ; уклад. А. І. Марченко. – Суми, 2015. – 17 с. – (Для тих, хто бажає знати більше ; вип. 8).Світ належить оптимістам,

песимісти – тільки глядачі

Ф. Гізо
Швидкість сучасного життя вимагає від людини здатності приймати безліч рішень за короткий термін, своєчасно адаптуватися до нових умов, навчатися, перенавчатися, здобувати нові професійні вміння, відповідати прискіпливим вимогам роботодавців. Тому сьогодні, як ніколи, стає актуальним неабияке вміння позитивно мислити в будь-яких умовах та, завдяки цьому, долати такі негативні прояви, як невпевненість у своїх силах.

Для успішного подолання складних життєвих ситуацій абсолютно необхідне позитивне сприйняття себе, віра у свої сили і можливості. Людина, яка позитивно сприймає себе, більш успішна, самостійна, внутрішньо врівноважена, терпима до оточуючих і поблажлива до їхніх слабкостей.

Рекомендаційні матеріали серії «Для тих, хто бажає знати більше» акцентують увагу на проблемі самооцінки та саморозвитку людини, важливості визначення життєвих цінностей та вмінні долати негативні прояви особистісних настановлень.

Видання містить рекомендаційні списки літератури по темі для кожної категорії можливих користувачів, скомпоновані в алфавітному порядку. До списку включені тільки документи, що знаходяться у фондах Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Матеріал стане в нагоді учням старших класів, студентам, класним керівникам, шкільним психологам, батькам та всім, хто спілкується з учнівською аудиторією.
ПОЧИНАЄМО ЗНАЙОМСТВО ІЗ САМИМ СОБОЮ!
Кожен із нас приходить у життя з природженою здатністю жити щасливо й успішно. Ми маємо збагатити цю здатність знаннями й навичками, які допомогли б нам ефективно її реалізувати.

Р. Кіосані
Однією із таких навичок, без якої стає неможливим життєвий шлях успішної людини, що реалізує свій потенціал, є здатність позитивно мислити. У всіх релігіях, у фольклорі будь-якого народу присутні боротьба добра і зла, позитивних та негативних героїв, позитивного й негативного сприйняття дійсності. Таким чином вирішувалось найважливіше для людства питання: як ставитись до реального життя та усвідомити себе у ньому? Сьогодні вже загальновідомо: саме навички позитивного сприйняття світу та себе дозволяють отримати перемогу у будь-яких ситуаціях та змінити їх на краще.

Що ж таке позитивне мислення?Слово «позитивний» означає: стверджувальний, вигідний, надійний, суттєвий, активний, цілком впевнений в собі.

Але це риси вже зрілої людини, що пройшла певний відрізок життя. А що робити вам, молодим, на порозі самостійності?Рекомендації психолога.

Опора сучасної успішної людини – здатність мислити позитивно, вибираючи і акцентуючи увагу в будь-якій ситуації на позитивних моментах. Не страждати з приводу невдач і помилок, а аналізувати, виправляти й рухатись далі, знаходячи швидкі способи вирішення проблеми. Впустивши у своє життя позитивне мислення, легше досягти результатів, тому що негативне мислення гальмує будь-який прогрес у справах. Людина з позитивним підходом до життя орієнтована на дії, на прояв активності, на відміну від песимістів, які не вміють та й не хочуть вийти зі своїх проблем.

Пам’ятаємо: факт – подія нейтральна, а як ми будемо до нього ставитися – це вже лише наш вибір. Хочемо – додамо факту позитиву й будемо аналізувати і діяти, а хочемо – так перебільшимо цей же факт, що ридатимемо й хнюпитимемось ще довго, марнуючи життя у негативних емоціях, не змінюючи його, не розвиваючи себе.

Для успішного подолання складних життєвих ситуацій абсолютно необхідне позитивне сприйняття людиною себе, віра у свої сили і можливості: «Я справлюся! Я зможу!».

Формулу самосприйняття вдало сформулювала В. Сатир у книзі «Як будувати себе і свою родину»:

«Я – це Я.

В усьому світі немає нікого точнісінько такого, як Я.

Є люди чимось схожі на мене, але немає нікого точно такого ж, як Я.

Тому все, що виходить від мене – це справді моє, тому що саме Я вибрала це.

Я знаю, що дещо в мені спантеличує мене, і є в мені щось таке, чого Я не знаю. Але оскільки Я дружу із собою і люблю себе, Я можу обережно і терпляче відкривати в собі джерела того, що спантеличує мене і дізнаватися все більше і більше різних речей про себе саму.

Коли Я вдивляюсь у своє минуле, дивлюсь на те, що Я бачила і відчувала, що Я говорила і що Я робила, як Я думала і як Я почувала, Я бачу, що не все цілком мене влаштовує. Я можу відмовитися від того, що здається невідповідним, і зберегти те, що здається дуже потрібним, і відкрити щось нове в собі самій.

Я можу бачити, чути, почувати, думати, говорити і діяти. Я маю все, щоб бути близькою з іншими людьми, щоб бути діяльною, вносити зміст і порядок у світ речей і людей навколо мене.

Я належу собі, і тому Я можу будувати себе. Я – це Я, і Я – це чудово».

«Дурний той, хто намагається пізнати весь світ, не пізнавши себе», – каже східна мудрість.

Пізнати себе – означає відчути себе особистістю, віднайти риси своєї унікальності, осмислити цінність свого життя.

Рекомендації психолога.

З кожним днем дорослішання ви приймаєте все більше самостійних рішень, установлюєте власні стандарти, за які маєте нести відповідальність. Щоб прийняте рішення було насправді усвідомлене, важливо пізнати самих себе, розуміти свої потреби, бажання, прагнення та цілі в житті. Вибір має базуватися на розумінні того, що поточні дії відобразяться на всьому майбутньому.Самопізнання – найдивніше, що є в людському житті: в процесі дорослішання людина знайомиться із самим собою. У цих пошуках – глибокий зміст: кожен може розкрити свій реальний, досі незнаний потенціал. Щоб виявити й використати його, треба знайти себе – тобто вивчити й оцінити. Нікому не дано вичерпно пізнати свій потенціал і визначити майбутнє, та все ж кожному до снаги накреслити власний шлях створення себе. Що ж робити із цими новими знаннями про себе? Припустимо, пізнаючи себе (а це тривалий процес), ви довідуєтесь про свої позитивні й негативні риси. Прийміть себе таким. «Я» кожної людини включає і те і інше. Позитивні риси – це опора для подолання труднощів, безцінний капітал, який необхідно примножувати, спираючись на нього у подоланні життєвих ситуацій та у відносинах з іншими людьми. А що робити з негативними рисами?

Не бійтесь виявляти такі риси у собі. Навпаки, знаючи свої слабкі сторони, ми вчимося контролювати себе у їх проявах та вдосконалювати себе. Якщо людина не буде вдосконалюватись – процес пізнання виявиться марним. Тільки дією можна змінити себе: побороти страх, зробивши те, чого боїшся; бороти лінь, роблячи те, що ну ніяк не хочеш; перемогти жадібність, віддаючи те, що потрібно іншим більш ніж тобі. Маленька дія завжди краща за великий намір.


СЕКРЕТНІ ПОРАДИ

 1. Не можна змінитись у бажаному напрямі, постійно не вивчаючи себе.

 2. Не можна вивчити себе, не намагаючись себе пізнати.

 3. Не можна пізнати себе, не вивчаючи так само зацікавлено інших людей.

 4. Не можна вивчити ні себе, ні інших інакше, як у діяльності і спілкуванні.

 5. Вивчення іншого і самовивчення – принципово незавершувані процеси, тому що людина – це «відкрита система», що міняється, часто цілком непередбачувано.

Тож ще один аспект, що сприяє позитивному розвитку людини – вміння оцінювати себе, свої думки, почуття та дії.

Самооцінка – центральний компонент Я-концепції особистості, який охоплює оцінку людиною себе, своїх можливостей і якостей та місця серед інших людей. Це емоційне ставлення до себе. Від самооцінки залежить ваші взаємини з оточуючими, критичність, вимогливість до себе, ставлення до успіхів і невдач.

Рекомендації психолога.

Людина може ставитись до себе позитивно, любити себе, позитивно сприймати будь-які самовияви або, навпаки, негативно, занадто самокритично, невпевнено у своїх діях, вважаючи себе невдахою, невмілою, некрасивою тощо. Така негативна самооцінка гальмує особистісний розвиток та соціальне життя людини. Інколи трапляється, що ви маєте хибне уявлення про себе. Вам здається, що ви ні на що не здатні. Це називається внутрішніми, або неусвідомлюваними, страхами й упередженнями. Якщо вони є неусвідомленими, то ви навіть не помічаєте їх існування. Вони становлять вашу сутність, є невід’ємною частиною вашого власного іміджу. Неусвідомлювані страхи – це чудовиська, які прагнуть будь-що обмежити ваш потенціал, підірвати самооцінку. Єдиний спосіб подолати цю перешкоду – визнати їх у собі і свідомо спробувати подолати. Неусвідомлювані страхи ніколи не дають людині змоги змінити думку про себе. Вважаючи себе невдахою чи слабким, живучи з цією думкою, станете такими. Якщо будете вважати себе здібними і гідними у всіх аспектах – ваше життя відповідатиме цьому стандарту, ви зможете стати сильною особистістю, успішною у всіх своїх починаннях.Не дозволяйте своїм невдачам забирати у вас останні сили! Бо з віри у перемогу і позитивне світосприйняття, які заряджають нас рятівною думкою про те, що невдачі минущі, виростають сили, які перетворюють кризи у перемоги.

Лежен Ж. Еріх

Деякі особливості негативного мислення, що заважають позитивному розвитку та реалізації своїх здібностей:


 • негативне ставлення до школи і навчання;

 • схильність до коливань настрою, депресії, дух суперечливості;

 • низька самооцінка;

 • тенденція до виправдання своїх недоліків, перекладання вини на інших;

 • погані міжособистісні стосунки, недовіра до інших;

 • недостатня наполегливість, схильність відволікатися і відкладати справи;

 • вороже ставлення до педагогів;

 • нудьга;

 • відсутність самодисципліни;

 • надмірна чутливість до критики, тенденція критикувати інших;

 • відсутність захоплень;

 • нереалістичні цілі.

Одним з проявів позитивного мислення є бажання реалізувати себе, свої здібності у практичній діяльності. Тільки дія дає людині досвід, нові вміння, вдосконалює необхідні для життя риси, дає можливість розвитку. Сучасне суспільство постійно потребує перетворень та змін. Це необхідна умова його існування, а значить і існування кожного з нас, як частинок цього суспільства. І вирішується вона саме завдяки людям з позитивним самосприйняттям, що неодмінно приводить до вміння креативно мислити.

Креативність – здатність породжувати незвичайні ідеї, швидко розв’язувати проблемні ситуації, відхиляючись від традиційних схем мислення. Це здатність до творчості, здатність породжувати незвичайні речі, придумувати, знаходити, бачити світ якось по-особливому, привносити в нього щось нове. Зараз саме той час, коли суспільство усвідомило необхідність саме такої діяльності і потребує людей з такими творчими здібностями.

Навички продуктивно діяти в ситуаціях новизни та невизначеності, при відсутності достатньої кількості інформації, коли невідомі способи дії, які гарантовано ведуть до позитивного результату, є особливо важливими для сучасного життя, і які вже зараз – на порозі цього життя – ви можете свідомо в собі розвивати. Креативність – це не дар від народження, її завжди можна набути. Звичайно, якщо хочете, це ваш свідомий вибір. Відкритість для нового, вміння вирішувати нетрадиційні завдання оригінальними методами, вміння володіти собою в екстремальних ситуаціях, ініціативність, незалежність, вміння діяти рішуче, творчо підходити до вирішення проблем – риси, які людина може в собі свідомо виховувати.

Працюйте над собою постійно. Тоді все буде так, як забажаєте!
Основні психологічні установки, що сприяють розвитку творчої особистості:


 • висока мотивація діяльності (усвідомлення «навіщо я це роблю»);

 • достатньо висока самооцінка;

 • самодисципліна;

 • наполегливість у досягненні мети;

 • вміння концентрувати увагу;

 • толерантність;

 • гнучкість мислення;

 • оптимізм;

 • сміливість;

 • оригінальність;

 • допитливість;

 • здатність до критичного аналізу.

Наявність таких установок сприяє самореалізації людини та її життєвому успіху, незважаючи ні на які життєві обставини. За приклад можна взяти біографії деяких видатних людей. Серед них А. Ейнштейн, якого у студентські роки вважали нездібним до математики; І. Ньютон, П. Кюрі та М. Лобачевський, які у школі мали репутацію нездібних учнів. Ф. Шаляпіна змолоду не взяли до хору, А. Чехов за свої шкільні роки жодного разу не отримав за твір більше трійки, В. Сурікову відмовили у прийомі до академії мистецтв. Перший роман А. Крісті, що зробив її неймовірно популярною, британські видавці відхиляли для друку п’ять разів. А Уолт Дісней був звільнений із роботи в газеті за брак ідей. Сьогодні ми говоримо про цих людей, як про геніїв, талановитих, видатних, успішних діячів. Вони зуміли піднятися на вершину визнання завдяки нестандартності мислення та дій, впевненості у собі.

З позитивною самооцінкою пов’язане ще й таке явище, як асертивність.Вікіпедія: Асертивність (англ. assertion) – здатність людини відстоювати свою точку зору, не порушуючи моральних прав іншої людини. Це здатність оптимально реагувати на критику та вміння рішуче говорити собі та іншим «ні», якщо цього вимагають обставини.

Рекомендації психолога.

Навички асертивності – це можливість досягати своїх цілей і спілкуватися з оточуючими таким чином, щоб ні ваші, ні їхні права не були порушені. Якщо ж підходити до питання трохи докладніше, то можна сказати, що асертивності притаманні такі компоненти:

1. Здатність захищати і відстоювати власні права та інтереси, власну думку, навіть якщо це пов’язано з будь-якими труднощами.

2. Здатність не залежати від зовнішнього впливу і оцінок.

3. Здатність виражати свої почуття та емоції.

4. Здатність самостійно регулювати власну поведінку і відповідати за неї.

Зрозуміло, що для реалізації всіх цих здібностей ви повинні, у свою чергу, вміти розбиратися в собі, тобто мати навички самоаналізу, про що ми говорили раніше, «розкладання по поличках» своїх почуттів і думок. Асертивність представляє собою своєрідну «золоту середину» між пасивністю і агресивністю – двома завідомо програшними стратегіями. Її розвиток тісно пов’язаний з різними навичками та здібностями, наприклад, з такими, як:


 • впевненість у собі;

 • увага до оточуючих та їх інтересів;

 • здатність до емпатії (співпереживання, співчуття);

 • уміння взяти на себе відповідальність за позитивні і негативні події у вашому житті;

 • усвідомлення своїх сильних і слабких сторін, переваг і недоліків вашого характеру.


Тест на асертивність
Даний тест призначений для оцінки асертивності – здатності не діяти на шкоду комусь, поважаючи права інших людей, але при цьому, не дозволяючи «сукати із себе мотузки».

Інструкція.

Дайте відповіді «так» або «ні» на наступні твердження:

1. Мене дратують помилки інших людей.

2. Я можу легко нагадати другові про борг.

3. Час від часу я говорю неправду.

4. Я завжди в змозі подбати про себе особисто.

5. Мені траплялося їздити «зайцем».

6. Суперництво краще, ніж співробітництво.

7. Я часто вимотуюсь через дрібниці.

8. Я людина самостійна і досить рішуча.

9. Я люблю всіх своїх знайомих.

10. Я вірю в себе. У мене вистачить сил, щоб упоратися з поточними проблемами.

11. Будучи напоготові, можна завжди захистити свої інтереси.

12. Я ніколи не сміюсь з непристойних жартів.

13. Я завжди визнаю авторитети і поважаю їх.

14. Я нікому не дозволяю «сукати із себе мотузки» – відразу заявляю протест.

15. Я завжди підтримую будь-яке добре починання.

16. Я ніколи не брешу.

17. Я практична людина.

18. Мене завжди пригнічує сам лише факт, що я можу зазнати невдачі.

19. Я згодний з висловом: «Руку допомоги шукай, насамперед, у власного плеча».

20. Друзі мають на мене великий вплив.

21. Я завжди правий, навіть якщо інші вважають інакше.

22. Я згодний з тим, що важливою є не перемога, а участь.

23. Перш ніж що-небудь почати, гарненько подумаю, як це сприймуть інші.

24. Я ніколи нікому не заздрю.
Обробка результатів

Варто підрахувати число позитивних відповідей у наступних позиціях:

Рахунок А: 1, 6, 7, 11, 13, 18, 20, 23.

Рахунок Б: 2, 4, 8, 10, 14, 17, 19, 22.

Рахунок В: 3, 5, 9, 12, 15, 16, 21, 24.

Найвищий показник досягнуто у рахунку А: ви маєте поняття про асертивність, але не користуєтеся нею в житті. Ви часто переживаєте невдоволення собою й навколишніми.

Найвищий показник досягнуто у рахунку Б: ви на правильному шляху й можете дуже добре опанувати асертивністю, ви вже зараз здатні діяти в потрібному напрямку. Іноді ваші спроби діяти асертивно виливаються в агресивність. Але це неважливо. Який учень не набивав собі гулі.

Найвищий показник досягнуто у рахунку В: у вас дуже гарні шанси опанувати асертивність – ви оцінюєте себе реалістично, маєте думку про себе й свою поведінку, а це гарна база для придбання навичок, необхідних при контактах з навколишніми.

Найменший показник досягнуто у рахунку А: те, що вам не вдається використати багато шансів, які дає життя, – не трагедія. Важливо навчитися жити в ладу із собою й знати, що потрібно робити.

Найменший показник досягнуто у рахунку Б: асертивності можна навчитися. Як сказав С. Лек: «Тренування – це все, навіть кольорова капуста – всього-на-всього добре вимуштрувана білокачанна».

Найменший показник досягнуто у рахунку В: от це вже проблема. Ви переоцінюєте себе й ведете себе не цілком щиро.

Мова йде навіть не стільки про самообман, скільки про те, що ви бачите себе в кращому світлі... Непогано було б поміркувати над собою.

Джерело: http://azps.ru/

На сьогоднішній день актуальність надбання навичок асертивності – одна з вимог часу до людини, що вступає в самостійне життя. Підлітковий вік – особливий період в житті, який багато в чому визначає подальший життєвий шлях. Досвід, отриманий в цей час, впливає на формування і прояв впевненості, тому усвідомлення власної гідності і протистояння маніпуляції з боку інших людей має неабияке значення в становленні особистості.

Пам’ятайте – в житті все змінюється. І ви змінитеся, і час зміниться, і все навколо вас зміниться. Ваш життєвий план буде здійснюватися не тоді, коли ви закінчите школу, а починаючи з теперішнього уявлення про себе. Ви – головний експерт у своєму житті, лише ви можете знати, що зробить вас щасливими.

А допоможуть вам вирушити у шлях до самого себе рекомендації від бібліотекаря.

Читання – це велика школа самовиховання, інтеграція знань про людську особистість, взаємини людей між собою та в суспільстві, загальнолюдські цінності, культуру поведінки й життєдіяльності. Книга спонукає до самопізнання та самовизначення, що є важливими складовими розвитку стійкого відчуття власного «Я».

Аргументи на користь читання.
Художня та спеціальна література допоможе:


 • формувати адекватне уявлення про себе;

 • покращити розуміння людської поведінки і мотивації;

 • формуванню самоповаги;

 • розширити коло своїх інтересів;

 • зменшити емоційне і розумове напруження;

 • показати, що ви не перші і не єдині, хто зустрічається

із такою проблемою;

 • показати, що існує більше, ніж одне вирішення

ситуації;

 • вільно говорити про цю проблему;

 • розробити конструктивний план дій.

Головне – прочитати, відчути, зрозуміти щось для себе, зробити якісь відкриття у своїй душі. Адже приваблива риса літератури – саме розкриття внутрішнього світу людини, відбиття руху душі так точно і яскраво, як цього не зробити в повсякденному житті.

Пропонуємо книги, які вчать мислити, діяти, працювати, творити, змінювати, вдосконалювати умови цього життя, його якість, а не пристосовуватись до наявних умов; виявляти свою людську гідність, щоб успішно реалізувати свої творчі можливості.


«Серйозна література» для тих, хто знаходиться

у пошуках себе
Балыко Д. Запретов net. 40 правил НЛП для жизни в кайф / Д. Балыко. – Москва : Эксмо, 2007. – 224 с.

Вайнцвайг П. Десять заповедей творческой личности / П. Вайнцвайг ; пер. с англ. С. Л. Лойко, Ф. Б. Сарнова. – Москва : Прогресс, 1990. – 187 с. : ил.

Вьюжек Т. Логические игры, тесты, упражнения для концентрации внимания, увеличения объема памяти, развития пространственного воображения, повышения скорости мышления, расширения творческого потенциала / Т. Вьюжек. – Москва : Эксмо, 2004. – 304 с.

Грецов А. Г. Практическая психология для девочек / А. Г. Грецов. – Санкт-Петербург : Питер, 2007. – 240 с. : ил.

Гришунина Е. В. Психология для девочек, или Секретные дневники / Е. В. Гришунина. – Москва : Наталис ; Премьера ; АСТ, 2000. – 351 с.

Енциклопедія для хлопців : для ст. шк. віку / авт.-упорядн. В. М. Петров. – Київ : Школа, 2001. – 589 с.

Еникеева Д. Практическая психология для мальчиков, или Как стать настоящим мужчиной / Д. Еникеева. – Москва : АСТ-ПРЕСС, 1999. – 256 с. : ил.

Карнеги Д. Как завоевывать друзей и оказывать влияние на людей ; Как развивать уверенность в себе и влиять на людей путем публичных выступлений ; Как перестать беспокоиться и начать жить / Д. Карнеги ; пер. с англ. – Москва : Евро-пресс ; Дом Славянской Книги, 2005. – 593 с.

Карнеги Д. Прихоти удачи / Д. Карнеги // Шостром Э. Анти-Карнеги / Э. Шостром. ; пер. с англ. – Минск : Попурри, 1996. – С. 164–394.

Клименко В. В. Психологические тесты таланта / В. В.Клименко. – Харьков : Фолио ; Санкт-Петербург : Кристалл, 1996. – 414 с. – (Серия «Семейный альбом»).

Леви В. Искусство быть собой. Индивидуальная психотехника / В. Леви. – Москва : Знание, 1991. – 255 с. : ил.

Микалко М. Тренинг интеллекта / М. Микалко ; пер. с англ. – Санкт-Петербург : Питер, 2001. – 191 с. : ил. – (Серия «Сам себе психолог»).

Мур Л. П. Вы умнее, чем вы думаете / Л. П. Мур ; пер. с англ. – Минск : Попурри, 1996. – 288 с. : ил.

Найк А. Практическая психология для девочек, или Как относится к себе и мальчикам / А. Найк ; пер. с англ. – Москва : АСТ-ПРЕСС, 1998, – 336 с. : ил. – (Серия «Практическая психология»).

Немов Р. С. Практическая психология : Познание себя : Влияние на людей : пос. для уч-ся / Р. С. Немов. – Москва : ВЛАДОС, 2001. – 320 с.

Печенежская Ю. А. Новая энциклопедия современной девчёнки / Ю. А. Печенежская. – Харьков ; Белгород : Клуб семейного досуга, 2013. – 416 с. : ил.

Снайдер Ди. Практическая психология для подростков, или Как найти свое место в жизни / Ди Снайдер; пер. с англ. – Москва : АСТ-ПРЕСС, 1997. – 286 с.

Стивенс Дж. Приручи своих драконов : Как обратить свои недостатки в достоинства / Дж. Стивенс ; пер. с англ. А. Захарченко. – Санкт-Петербург : Питер, 1995. – 480 с. – (Серия «Сам себе психолог»).

Наповнити пізнання світу і себе різноманітними кольорами допоможуть художні твори, що не тільки збагачують знаннями, а й допомагають розвиватися духовно, досягати внутрішньої гармонії, покращувати емоційний стан, підвищувати позитивне сприйняття світу, отримувати заспокоєння, що дає можливість легше інтегруватися в суспільство. Досвід інших, яскраво зображений на сторінках книг, додає розуміння – Ти не один.


Художня література для людини, яка шукає певних відповідей на певні запитання
Айтматов Ч. Плаха : роман / Ч. Айтматов ; пер. з рос. В. П. Прокопенко ; худож. С. Г. Якутович. – Київ : Веселка, 1989. – 279 с. : іл.

Акутагава. Новеллы / Акутагава ; пер. с японского. – Москва : Худож. лит., 1989. – 576 с. – (Серия «Б-ка японской литературы»).

Бах Р. Чайка Джонатан Ливингстон / Р. Бах ; пер с англ. – Москва : София, 2009. – 128 с.

Бредбері Р. 451о за Фаренгейтом : роман / Р. Бредбері ; пер. з англ. Є. Крижевича. – Київ : Веселка, 1985. – 367 с. – (Серія «Пригоди, фантастика»).Вербер Б. Империя ангелов : роман / Б. Вербер ; пер. с фр. – Москва : Гелеос ; РИПОЛ классик, 2010. – 448 с.

Гавальда А. Просто вместе : роман / А. Гавальда ; пер с фр. – Москва : Астрель ; АСТ, 2010. – 573 с.

Гашек Я. Пригоди бравого вояка Швейка : роман / Я. Гашек ; пер. з чеш. – Київ : Дніпро, 1992. – 717 с. – (Серія «Шк. б-ка»).

Гессе Г. Степовий вовк : роман / Г. Гессе ; пер. з нім. – Харків : Фоліо, 2011. – 283 с. : іл. – (Серія «Б-ка нобелівських лауреатів»).

Голдінг В. Володар мух / В. Голдінг ; пер. з англ. С. Павличко. – 2-е вид. – Київ : Основи, 2004. – 254 с. – (Серія «Зарубіжна класика»).

Ефремов И. А. Час Быка : роман / И. А. Ефремов. – Москва : Правда, 1991. – 461 с.

Ільф І. Дванадцять стільців ; Золоте теля : романи / І. Ільф, Є. Петров ; пер. з рос. – Київ : Дніпро, 1989. – 598 с. : іл.

Коэльо П. Алхимик : роман / П. Коэльо. – Киев : София, 2007. – 224 с.

Космовська Б. Буба : роман / Б. Космовська ; пер. з польськ. – Львів : Урбіно, 2012. – 240 с. – (Серія «Прикольна книжка»).

Космовська Б. Буба. Мертвий сезон : роман / Б. Космовська ; пер. з польськ. – Львів : Урбіно, 2012. – 224 с. – (Серія «Прикольна книжка»).

Кутзее Дж. М. Дитинство ; Молодість ; Літня пора : [автобіографічні романи] / Дж. Кутзее ; пер. з англ. П. Таращука. – Харків : Фоліо, 2001. – 699 с. – (Серія «Б-ка нобелівських лауреатів»).

Ли Х. Убить пересмешника : роман / Х. Ли ; пер. с англ. – Ленинград : Лениздат, 1988. – 285 с.

Лондон Дж. Любовь к жизни : рассказы / Дж. Лондон. – Москва : Худож. лит., 1984. – 127 с.

Лондон Дж. Маленькая хозяйка большого дома : роман / Дж. Лондон ; пер. с англ. – Днепропетровск : Редотд. облупр. по печати, 1992. – 282 с. – (Серия «История одной любви»).

Оруэлл Дж. 1984. Скотный двор : романы / Дж. Оруэлл ; пер. с англ. – Пермь : Капик, 1992. – 304 с.

Остин Дж. Гордость и предубеждение : роман / Дж. Остин ; пер. с англ. – Санкт-Петербург : Азбука- классика, 2006. – 480 с.

Пезешкян Н. Торговец и попугай : восточные истории и психотерапия / Н. Пезешкян ; пер. с нем. – Москва : Прогресс, 1992. – 240 с.

Притчи Мидрашей : Сборник сказаний, притч, изречений / худож.-оформ. А. Семенова. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2005. – 368 с. – (Серия «Мудрость тысячелетий»).

Ремарк Е. М. Три товариші : роман / Е. М. Ремарк ; пер. з нім. – Харків : Фоліо, 2007. – 430 с.

Сігел Е. Історія одного кохання : роман / Е. Сігел ; пер. з англ. – Київ : Веселка, 1991. – 80 с. : іл.

Стругацкий А. Н. Трудно быть богом ; Попытка к бегству ; Далекая радуга : фантаст. романы / А. Н. Стругацкий ; Б. Н. Стругацкий. – Москва : Terra-Fantastica, 2005. – 492 с. – (Серия «Миры братьев Стругацких»).

Толкиен Дж. Р. Р. Властители колец : фантаст. романы. Ч. 1 / Р. Р. Дж. Толкиен ; пер. с англ. – Москва : Мол. гвардия, 1991. – 368 с.

Толкиен Дж. Р. Р. Властители колец : фантаст. романы. Ч. 2, 3 / Р. Р. Дж. Толкиен ; пер. с англ. – Москва : Мол. гвардия, 1991. – 415 с.

Фицджеральд Ф. С. Великий Гэтсби : роман / Ф. Р. Фицджеральд ; пер. с англ. – Москва : Худож. лит., 1990. – 335 с.

Функе К. Чорнильна кров : роман / К. Функе. – Харків ; Вінниця : Фоліо ; Тезис, 2010. – 510 с.
Відкрий для себе сучасну українську книгу
Арєнєв В. Бісова душа, аба Заклятий скарб : повість й оповідання / В. Арєнєв. – Київ : Зелений пес ; Джерела М, 2003. – 288 с.

Дашвар Л. На запах м’яса : роман / Л. Дашвар. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2013. – 368 с. : іл.

Дочинець М. І. Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії : роман / М. І. Дочинець. – Ужгород : Карпати, 2012. – 328 с.

Ігнатова Н. Диваки : романтична історія для дорослих дітей / Н. Ігнатова. – Донецьк : ЦСО, 2012. – 288 с. – (Серія «Просто романтики»).

Ігнатова Н. Доторкнутися до небес / Н. Ігнатова. – Донецьк : Проспект-Прес, 2013. – 416 с. – (Серія «Просто романтики»).

Ігнатова Н. Миттєвості буття : молодіжно-романтична історія / Н. Ігнатова. – Донецьк : ЦСО, 2012. – 352 с. – (Серія «Просто романтики»).

Іздрик. Воццек & воццекургія / Іздрик. – Львів : Кальварія, 2002. – 204 с. – (Серія «Бібліотека журналу «Четвер»).

Кокотюха А. Мисливці за привидами / А. Кокотюха. – Київ : Грані-Т, 2008. – 80 с. – (Серія «Дивний детектив – 08»).

Малярчук Т. Говорити / Т. Малярчук. – Харків : Фоліо, 2007. – 187 с. – (Серія «Графіті»).

Малярчук Т. Як я стала святою / Т. Малярчук. – Харків : Фоліо, 2006. – 190 с. – (Серія «Графіті»).

Матіос М. Солодка Даруся : Драма на три життя / М. Матіос. – 3-є вид. – Львів : Піраміда, 2005. – 176 с.

Матіяш Д. Реквієм по листопаду / Д. Матіяш. – 2-е вид., випр. – Київ : Факт, 2007. – 144 с.

Роздобудько І. Арсен : повість / І. Роздобудько. – 2-е вид., без змін. – Київ : Грані-Т, 2013. – 224 с.
Цікаві факти.

Наприкінці 2005 року практично в кожній європейській країні з’явився бодай один письменник, перша книжка якого написана ним у 15-17 років. Не оминув цей феномен і терени України. На сьогодні це знані імена. А про що вони думали у вашому віці, що їх турбувало, тривожило, цікавило?


Любко Дереш.

Написав свій перший роман «Поклоніння ящірці» в 15 років, другий – «Культ» – у 16, третій – «Архе» – в 19 років.

Сьогодні вважає:


 • «Щастя – переживання цілісності себе...»

 • «Чим менше ми читаємо, тим гірше у нас з мисленням. А це значить, що ми більше надаємо перевагу чуттям, а це дедалі більше зближує нас з тваринами. Мені здається, це зовсім не те, куди б мало рухатися суспільство».

 • «… коли я відчуваю любов до себе і щастя з собою, то я зможу зробити щасливими інших, показати іншим людям, що таке любов. Тому, коли я люблю себе, мене цікавить усе, що відбувається з людьми довкола мене…»

Дереш Л. АРХЕ : монолог, який усе ще триває / Л. Дереш. – Харків : Фоліо, 2008. – 319 с. – (Серія «Графіті»).

Дереш Л. Культ : роман / Л. Дереш. – Харків : Фоліо, 2011. – 218 с. – (Серія «Графіті»).

Дереш Л. Поклоніння ящірці / Л. Дереш. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2006. – 176 с.
Анна Малігон

Народилася в місті Конотоп. Перші вірші писала ще за шкільною партою. Деякі з них стали піснями. У 17 років стала лауреатом Міжнародного конкурсу «Молоде вино», у 18 років – відзнака конкурсу «Гранослов» за збірку поезії «Дзвінок у двері». • «Поезія – невидима пуповина, що єднає мене з Всесвітом».

 • «Якось особливо не обираю, що читати. Останнє, що потрапило під руку – «Відлуння» Лариси Денисенко та «Ангели помсти» Олеся Ульяненка. Романи, які змушують задуматися. Почала читати «Читанку для Мануеля» Кортасара – то вже йде не так легко. Серед улюблених авторів – Гессе, Маркес, Міллер, Рушді, Борхес та багато інших».

 • Побажання для всіх:

«Гармонії з собою та витримки. Давайте будемо сильними».

( Матеріали із сайту http://vikna.if.ua/news/category/culture/2013/02/07/11914/view).

Малігон А. Дзвінок у двері : поезії / А. Малігон. – Київ : Гопак, 2003. – 40 с.
Галина Ткачук

Коли у 18 років перемогла у конкурсі «Гранослов», навіть гадки не мала, що стане дитячою письменницею.

Ткачук Г. Вікно до собаки : повість / Г. Ткачук. – 2-е вид., без змін. – Київ : Грані-Т, 2012. – 120 с.
Анастасія Ізмайлова

У 2012 році сумським видавництвом «Мрія» була видана фантастична повість «Скинутий з небес» 16-річної школярки, яку не по-дитячому турбували вічні для людства проблеми добра і зла, блага і лиха.

«Щастя завжди поруч, потрібно лише вірити у це. Воно наповнює нас зсередини, воно присутнє у кожному дні… я вірю, що добро завжди перемагає зло. Вірте і ви в кращі часи, ніколи не піддавайтесь відчаю, шукайте позитивні моменти у кожній події, будьте добрішими до оточуючих. Нехай вам щастить!» (цитата із твору).

Ізмайлова А. А. Скинутий з небес : повість / А. А. Ізмайлова. – Суми : Мрія, 2012. – 206 с.


Читання було, є і буде залишатися потужним фактором розвитку особистості.

Пам’ятайте: щоб ми не читали, класику чи сучасні твори, головне – тягнутися до читання. І з часом кожного знайде та, своя, котра чимось допоможе, у чомусь підтримає. Книга приходить до нас у потрібний період життя і допомагає переживати наші проблеми, які б вони не були. І не важливо, що це за книга, якщо вона дійсно може допомогти у важку хвилину. Як багато вкладено в кожну людину і як багато залежить від того, що ми зробимо самі з собою.


«Спеціальна література» для батьків старшокласників
Берн Э. Игры, в которые играют люди : Психология человеческих взаимоотношений / Э. Берн ; пер. с англ. А. Грузберг. – Москва : Эксмо, 2008. – 352 с.

Калюжний Є. Як стати і бути багатим : філософія індивідуального успіху / Є. Калюжний. – Київ : Смолоскип, 2006. – 282 с.

Лем П. Superкреатив. Интернет-тренинг для развития креативного мышления / П. Лем. – Москва : Эксмо, 2007. – 384с.

Маслоу А. Психология бытия / А. Маслоу ; пер. с англ. – Москва : Рефл-бук ; Київ : Ваклер, 1997. – 304 с. – (Серия «Актуальная психология»).

Міхеєнко О. І. Валеологія : основи індивідуального здоров’я людини : навч. пос. для студентів вузів / О. І. Міхеєнко. – 2-е вид., перероб. і доп. – Суми : Університетська книга, 2009. – 401 с.

Пезешкиан Н. Позитивная семейная психотерапия : семья как терапевт / Н. Пезешкиан ; пер. с англ. Л. В. Трубицина ; пер. с нем. Т. В. Куличенко. – 2-е изд., с изм. – Москва : Культура, 1994. – 332 с.

Практическая психология в тестах, или Как научиться понимать себя и других. – Москва : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2004. – 400 с. : ил.

Сатир В. Как строить себя и свою семью / В. Сатир ; пер. с англ. – Москва : Педагогика-Пресс, 1992. – 192 с.

Фриман А. 10 глупейших ошибок, которые совершают люди / А. Фриман ; Р. Девульф ; пер. с англ. – 2-е изд. – Санкт-Петербург : Питер, 2008. – 240 с. – (Серия «Сам себе психолог»).

Холт Дж. Причины детских неудач / Дж. Холт ; пер. с англ. А. С. Юрчук, А. С. Альбов. – Санкт-Петербург : Кристалл, 1996. – 448 с.

Хохель С. О. Ступени сознания : учебник по Становлению Человека через развитие его Качеств от Психологии Успеха до Духовного Развития / С. О. Хохель. – Екатеринбург : Литур, 2003, – 464 с.

Шостром Э. Анти-Карнеги / Э Шостром ; Прихоти удачи / Д. Карнеги ; пер. с англ. – Минск : Попурри, 1996. – 398 с.
Рекомендована література для студентів педагогічних вузів та шкільних психологів

Книги

Главацька О. Л. Основи самовиховання особистості : навч. пос. для студентів вузів / О. Л. Главацька. – Київ : Кондор, 2008. – 206 с.

Грецов А. Г. Психологические тренинги с подростками / А. Г. Грецов. – Санкт-Петербург : Питер, 2008. – 368 с. : ил.

Кузнєцов М. А. Шкільні страхи : Види, умови прояву та шляхи подолання : [моногр.] / М. А. Кузнєцов, І. В. Бабарикіна. – Харків : ХНПУ, 2012. – 227 с.

Методичні рекомендації батькам та педагогам «Психологічний супровід становлення суб’єкта економічної соціалізації» / І. А. Зубіашвілі, Н. М. Дембицька, Т. В. Говорун та ін. ; ред. О. В. Лавренко. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 70 с.

Степанов С. С. Приключения IQ, или Кто на свете всех умнее / С. С. Степанов. – Москва : Ось-89, 2005. – 128 с. – (Серия «Популярная психология»).

Федорчук В. М. Тренінг особистісного зростання : навч. посіб. / В. М. Федорчук – Київ : Центр учбової літератури, 2014. – 250 с.
Періодичні видання

Абасалієва О. Творець власного життя : заняття для старшокласників / О. Абасалієва // Психолог. – 2014. – № 23 (551), груд. – С. 17–20.

Вітульська З. Мистецтво керувати собою : Структура та процеси впливу людини на саму себе / З. Вітульська // Психолог. – 2012. – № 4 (484), лют. – С. 4–10.

Вовк Г. Шляхи самопізнання та саморозвитку особистості : тренінг / Г. Вовк // Психолог. – 2009. – № 37 (373), жовт. – С. 23–26.

Грищенко В. Самотворення «Я»-образу старшокласника / В. Грищенко // Психолог. – 2009. – № 25–27 ( 361–363), лип. – С. 5–27.

Данілович Н. Пізнай себе : заняття з елементами тренінгу для підлітків / Н. Данілович // Психолог. – 2012. – № 17 (497), верес. – С. 19–20.

Данілова Н. Формування мотивації навчальної діяльності : програма занять : [тренінги на актуалізацію позитивних емоцій, самовдосконалення] / Н. Данілова // Психолог. – 2013. – № 10 (514), трав. – С. 15–22.

Денисюк А. Екологія душі : програма факультативу для підлітків / А. Денисюк // Психолог. – 2011. – № 46–47 (478–479), груд. – С. 10–24.

Калошин В. Ф. Важливість Я-концепції у забезпеченні професійного самовизначення учнів ПТНЗ / В. Ф. Калошин // Психолог. – 2013. – № 11–12 (515–516), черв. – С. 84–91.Калошин В. Ф. Установка: плюс і мінус / В. Ф. Калошин // Практична психологія та соціальна робота. – 2009. – № 5. – С. 75–80.

Константинова Л. Шлях, який обираєш ти : заняття з елементами тренінгу / Л. Константинова // Психолог. – 2013.– № 18 (522), верес. – С. 26–28.

Лісовецька І. Шлях до себе : Формування позитивної Я-концепції / І. Лісовецька // Психолог. – № 34 (466), верес. – С. 3–26.

Магола О. Самооцінка учня : практичне заняття / О. Магола // Психолог. – 2012. – № 11–12 (491–492), черв. – С. 72–74.

Олийнык Л. Как помочь школьнику повысить самооценку : [упражнения] / Л. Олийнык // Воспитание школьников. – 2007. – № 1. – С. 29–30.Помаз Ю. Що таке «ні» і як його казати : заняття для старшокласників / Ю. Помаз // Психолог. – 2015. – № 1 (553), січ. – С. 28–30.

Попова О. Життя – найвища цінність людини : тренінг для підлітків і молоді / О. Попова // Психолог. – 2013. – № 19–20 (523–524), жовт. – С. 52–55.

Попович О. Самооцінка та її роль у розвитку особистості : корекційно-розвивальна програма для учнів / О. Попович // Психолог. – 2010. – № 4 (388), січ. – С. 22–29.Прощенко О. Цінності в моєму житті : заняття з елементами тренінгу / О. Прощенко // Психолог. – 2013. – № 23 (527), груд. – С. 29–32.

Самусенко В. Особистісне цілепокладання : заняття з елементами тренінгу для учнів 10-х класів / В. Самусенко // Психолог. – 2013. – № 19–20 (523–524), жовт. – С. 42–48.Соловйова О. П. Творчість як стиль життя : креативний підхід до вирішення проблеми : [тренінги] / О. П. Соловйова // Практична психологія та соціальна робота. – 2013. – № 8. – С. 21–23.

Сутчук В. Знайомство із самим собою : заняття з елементом тренінгу / В. Сутчук // Психолог. – 2012. – № 22 (502), листоп. – С. 40–42.

Теслюк П. Творчі здібності особистості : психолого-педагогічний семінар / П. Теслюк // Психолог. – 2013. – № 21 (525), листоп. – С. 23–31.

Тіунова О. Подорож на планету «Я» : тренінг для підлітків / О. Тіунова // Психолог. – 2014. – № 18 (546), верес. – С. 27–43.

Тіунова О. Соціально-психологічний тренінг як засіб формування навичок асертивної поведінки у старшокласників / О. Тіунова // Практична психологія та соціальна робота. – 2007. – № 1. – С. 39–51.

Уманська О. Пізнай себе : індивідуальні особливості старшого школяра / О. Уманська // Психолог. – 2012. – № 1 (481), січ. – С. 24–30.

Фролова Т. Життя – нескінченне пізнання : диспут / Т. Фролова // Психолог. – 2011. – № 16 (448), квіт. – С. 24–26.

Фролова Т. Сходинками до успіху : заняття з елементами тренінгу для підлітків / Т. Фролова // Психолог. – 2013. – № 21 (525), листоп. – С. 16–22.

Швидка І. «Ми – асертивні» : програма занять для учнів 9–11-х класів / І. Швидка // Психолог. – 2013. – № 23 (527), груд. – С. 1–40. – (Тематична вкладка «Практики для практики»).Швидка І. Наше життя в наших руках : семінар-тренінг / І. Швидка // Психолог. – 2013. – № 21 (525), листоп. – С. 32–34.

***


Притчева метафора «Кава»
Приходить до одного мудреця жінка і каже:

 • Мудрий чоловіче, я втомилася, у мене таке тяжке життя. Такі проблеми, я весь час пливу проти течії, у мене немає більше сил… Що мені робити?

Та він замість відповіді поставив на вогонь три однакові казани з водою. В один кинув моркву, в другий поклав яйце, а у третій насипав каву. Через деякий час він вийняв із води моркву та яйце, а каву налив у горнятко.

 • Що змінилось? – запитав він.

 • Яйце і морква зварилися, а кава розчинилась у воді, – відповіла жінка.

 • Ні, це лише поверховий погляд на речі. Подивись: тверда морква, побувши в окропі, стала м’якою; крихке і рідке яйце стало твердим. Зовнішньо вони не змінились, вони лише змінили свою структуру під дією однакових поганих обставин – окропу. Так і люди: сильніші ззовні можуть «розклеїтися» і стати слабкими там, де «крихкі» і «ніжні» тверднуть і міцніють…

 • А кава? – запитала жінка.

 • О! Це найцікавіше! Кава розчинилася в новому, ворожому середовищі і змінила його. Вона перетворила гарячу воду на чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються під впливом обставин, – вони змінюють самі обставини і перетворюють їх у щось нове і прекрасне, отримують користь і знання із ситуації.

Бути кавою в житті – це так чудово!

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка